Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Home automation - Fibaro

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Orice se poate configura cel putin cu ETS4 care-l am eu. Trebuie sa ai statie meteo (nu conteaza ca e Fibaro sau alt brand)

#20
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015

 wrongeu, on 06 iulie 2016 - 20:50, said:

Salut...poti sa mi spui te rog daca pot face anumite scene cu fibaro... de ex: sa pot seta sa ridice/coboare jaluzele la anumite ore sau cand incepe sa ploua, ai folosit universal sensor de la ei? .... multumesc
Salut!
Poti face scene care sa faca lucrul asta - la apus/rasarit in functie de lumina (daca ai senzor) etc.
Senzor universal nu am folosit...

#21
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Salut.
Cine stie sa-mi spuna un dealer din Romania pentru produse Carlo Gavazzi? ma intereseaza un touch panel de 4 inch si o interfata BTM-KNX ca mi s-a parut interesant cum lucreaza.
Va multumesc!

#22
catalin_ionascu

catalin_ionascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.06.2014
Salut! Am auzit că a apărut și la noi un nou tip de automatizare pentru casa, ceva numit io-homecontrol... Aici e site-ul oficial și aici e un articol care anunță asta. A auzit cineva de tehnologia asta și are o opinie deja formată? Mulțumesc!

Edited by ggelu, 05 September 2016 - 11:22.
Multumit ?


#23
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Daca doresti o discutie pe tema IO-Homecontrol e indicat sa faci si un comentariu propriu . In schimb daca astepti solutii avizata e suficient situl oficial; cei care sunt avizati nu au nevoie de o prezentare comerciala .  Lasa limbajul promo pentru alte situri.
Si in final  sa dezvolt si partea constructiva :  care ar fi aplicatia pe care doresti sa o dezvolti ? Ai incercat o configurare cu alte sisteme ?

#24
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cu sistemul IO Homecontrol n-am lucrat, in schimb aceeasi treaba am facut-o cu sistemul merten-schneider care mi-a iesit pot sa zic super. Face exact acelasi lucru ca IOhomecontrol.

#25
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu mi-am facut home automation cu un plc mitshubishi (fx3u) + module AI/AO+ hmi(touch screen). am 48 I/O digitale, 8 PT100, 4 AD(0-10V sau 4-20 mA), 4 DA. am integrat in el sistemul de alarma, automatizarea  incalzire/racire , control/monitorizare CT , boiler, statie epurare. mai tarziu eventual un generator de urgenta si energie regenerabila.

Attached File  20160707_190719.jpg   490.96K   42 downloadsAttached File  20160714_181005.jpg   626.94K   43 downloads

Edited by csi1, 05 September 2016 - 13:19.


#26
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
cat te-a costat toata afacerea? poti comanda si din telefon sau tableta?

Edited by ggelu, 06 September 2016 - 16:28.


#27
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
in total am platit intre 1500-2000 usd cu tot cu tva-ul platit la vama. nu am inca internet la casa dar am modul ENET prin care o sa ma pot conecta  cu laptopul/telefonul/tableta si cu functia data monitoring a modulului pot vedea tot din plc(inclusiv sa fortez intrari/iesiri). apoi mai am o aplicatie gen scada free de la Mitsubishi(softgot1000) cu care pot monitoriza sesiuni de cate 2 ore.

#28
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
HMI-ul de Mitsubishi se poate conecta si cu alt brand de PLC? sau numai Mitsubishi accepta?

#29
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
hmi-ul merge pe RS 232 sau 422/485 la mai multe tipuri de plc-uri. eu l-am luat pe asta ca era cel mai ieftin(100 si ceva $) si mai lucrasem inainte cu el.

Attached File  GOT.jpg   178.92K   32 downloads


LE: daca acum 10-15 ani era o mare problema softul de programare + interfata(costau mii de $ !) azi descarci gratis de pe site-ul producatorului softul iar o interfata costa  oficial 50 $( 15 made in china).

Edited by csi1, 10 September 2016 - 08:55.


#30
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
multumesc

#31
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Am o dilema...
Nu stiu ce sa aleg intre fibaro si samsung smartthings.
Fibaro Home Center Lite functioneaza doar cu senzori/module fibaro sau cu orice care stie Z-WAVE?

#32
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

 sergiuhusca, on 08 aprilie 2017 - 20:05, said:

Am o dilema...
Nu stiu ce sa aleg intre fibaro si samsung smartthings.
Fibaro Home Center Lite functioneaza doar cu senzori/module fibaro sau cu orice care stie Z-WAVE?

Stai departe de Fibaro, sunt de o calitate foarte proasta iar softul este la pamanat. Este plin de buguri si cu fiecare varianta care apare, apar noi buguri din ce in ce mai urate. In Germania au si un class action lawsuit intrucat multi posesori de Fibaro s-au asociat si au dat in judecata producatorul intrucat produsul vandut de cel din urma nu indeplineste normele impuse calitate. Eu voi returna produsul meu Fibaro celor de la Altex.
Poti lua Vera sau Samsung SmrtThings, ambele variante sunt mult mai bune decat Fibaro.

#33
Raoulex

Raoulex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2019
Salut, in cazul in care este cineva interesat de Fibaro - Heat Controller + Senzor de temperatura varianta Homekit la un pret super sa ma contacteze. Am comandat din greseala varianta Homekit in locul celei Z-wave si am ramas cu ele. Detin 2 bucati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate