Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tesla Model X

- - - - -
  • Please log in to reply
662 replies to this topic

#19
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005

View Postandreic, on 02 octombrie 2015 - 13:38, said:

La gazda unde stai Posted Image
haha, or sa apara oferte la hoteluri, 200 de lei pe noapte cu mic dejun si o incarcare :))

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
N-ar fi exclus Posted Image Oricum ca sa fim realisti, e un curent exclusivist deci nu o sa fie multe, cine o sa-si permita si e pasionat de electrica. Un incarcator dinala super are putere mare si poate face in 20-30 min 70-80% incarcare dar pentru ca sa fie multe trebuie si reteaua electrica adecvata, puncte de alimentare cu traf calumea de la medie tensiune etc... acasa sau la hotel o sa se incarce probabil in 6-8 ore ca nu tine reteaua prea mult dar la bani fata de benzina oricum iesi in castig Posted Image
Daca am inteles eu bine bateria default are 96KW, asta in bani inseamna intre 55 si 60 lei cu tot cu tva la pretul casnic (monom cu rezervare) daca nu sunt pierderi. Si cu aia poti face 400km in afara si probabil vreo 300 in oras ca intervin mai multe acceleratii (sau cifrele or fi mixte naiba stie) etc... totusi sistemul electric are randament foarte bun, foloseste strictul necesar de putere chiar si cand rulezi incet iar in idle cand stai la stop sau bara la bara consumul tinde la zero (doar electronica de comanda) si cred ca te plimbi destul in oras cu o baterie incarcata. Daca ar fi sa faci pe benzina luand consum de oras aglomerat cum e capitala o masina medie tipica care real este de 9-10 litri sa zicem (mediu) te costa acelasi lucru (300km urban) peste 150 lei.

Edited by andreic, 02 October 2015 - 14:15.


#21
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014

View Postadr1an_id, on 02 octombrie 2015 - 13:15, said:

Uite aici cum se deschid usile intr-o parcare stramta, minutul 17:20:
https://youtu.be/RUz_EXSmp9w?t=1040
Acum vad si eu ca de fapt asa se deschide...mea culpa

#22
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
un  suv  decent  costa  60-90.000  €.pana  la130.000  €  mergi  de  ti  se  uraste.

#23
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
doar ca e vorba dfe 130k de dolari

#24
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
Eu personal cred ca cel putin la ora actuala, Teslele sunt jucarii pentru oameni cu bani, datorita feeling-ului si performantelor. Am un amic ce a facut un test cu o Tesla S si a ramas impresionat. E un fel de gadget de top si va mai fi o vreme pana cand se va dezvolta tehnologia&infrastructura astfel incat sa ajunga la cifre decente dpdv al autonomiei.

#25
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
da si nu, in amsterdam cred ca jumatate din taxiuri sunt Tesla.... iar aia nu prea le folosesc pe post de jucarie si nici oameni cu multi bani nu prea sunt.

#26
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
pai planul e ca oricum in urmatorii 3 ani sa se ieftineasca suficient de mult bateriile ca sa poata sa faca o Tesla de 35.000 (ei zic dolari, dar in Europa va fi pe aici in euro). Momentan costul unei baterii din varianta de baza costa 35.000 de dolari, iar ei spera ca in timp aceasta sa se ieftineasca.

Va fi, nu va fi viitorul, pana la tesla un lexus hybrid nu m-ar deranja.... iar pana atunci in bistrita s-a facut un proiect prin care au pus o baterie ce se incarca de la roti pe o bicicleta, iar in jumatate de ora iti poti incarca telefonul :D, cica bicicleta pilot a ajuns de 3 ori in service datorita grijei purtate de catre cetateni :)).

Asa incat sa ne luam un sistem din asta sa ne incarcam telefoanele la bicicleta ca tesla e inca prea scumpa :D

#27
Air_

Air_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.07.2015
O sa apara si o versiune mai accesibila in urmatorii ani. Momentan este ceva relativ nou pt piata si vor sa scoata cat mai multi bani. Mai mult decat atat vor sa se pozitioneze ca un brand de lux, deci preturile vor fi mereu pe masura. Viitorul insa este promitator, ce liniste va fi in orase cand totul va fi electric si curat, ceva de vis.

#28
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postt-balt, on 02 octombrie 2015 - 15:10, said:

pai planul e ca oricum in urmatorii 3 ani sa se ieftineasca suficient de mult bateriile ca sa poata sa faca o Tesla de 35.000 (ei zic dolari, dar in Europa va fi pe aici in euro). Momentan costul unei baterii din varianta de baza costa 35.000 de dolari, iar ei spera ca in timp aceasta sa se ieftineasca.
Problema e și cu durata de viață a bateriilor astea Li-Ion.

Edited by retele, 02 October 2015 - 15:31.


#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View Postflaviuf, on 02 octombrie 2015 - 14:46, said:

Eu personal cred ca cel putin la ora actuala, Teslele sunt jucarii pentru oameni cu bani, datorita feeling-ului si performantelor. Am un amic ce a facut un test cu o Tesla S si a ramas impresionat. E un fel de gadget de top si va mai fi o vreme pana cand se va dezvolta tehnologia&infrastructura astfel incat sa ajunga la cifre decente dpdv al autonomiei.
tehnologia asta n-o sa fie niciodata pt omul de rand fiindca nu exista suficiente rezerve de litiu pe pamant pt trecerea intregului parc auto pe aceasta tehnologie. asa ca a fost, este si va fi o jucarie pt oameni cu bani.

#30
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Da si nu, poate in urmatori n ani tehnologia va avansa incat nu va mai fi nevoie de litiu sau cel putin de aceasi cantitate. O alta varianta interesanta  ar fi masinile cu hidrogen.

Edited by Zinus, 02 October 2015 - 16:09.


#31
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

View PostAlice, on 02 octombrie 2015 - 12:58, said:

Oricum randamentul intr-o centrala bazata pe carbune este mult mai mare decat randamentul unui motor cu ardere interna.
Posted Image

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View PostZinus, on 02 octombrie 2015 - 15:56, said:

Da si nu, poate in urmatori n ani tehnologia va avansa incat nu va mai fi nevoie de litiu sau cel putin de aceasi cantitate. O alta varianta interesanta  ar fi masinile cu hidrogen.
Honda FCX Clarity

Edited by Fane, 02 October 2015 - 16:14.


#33
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Misto jucaria, dar la pretul ala... mai are un pic si ajunge Bentayga. Fitza scumpa pt. oameni cu multi bani. Cand o ajunge la vreun sfert din pret, poate... dar nu prea par sa se ieftineasca astea...

View Postjericho, on 02 octombrie 2015 - 15:03, said:

da si nu, in amsterdam cred ca jumatate din taxiuri sunt Tesla.... iar aia nu prea le folosesc pe post de jucarie si nici oameni cu multi bani nu prea sunt.
Crezi prost... acolo e o fitza cretina verde a alora cu aeroportul, care e detinut de o companie la care actionar majoritar e statul olandez prin ministerul de finante, primarii, samd... "proiectul" (167 de masini) e in colaborare cu tesla, deci le-or fi dat masinile mult mai ieftin... ah, uitai sa spui, Tesla a deschis in olanda o fabrica de Model S in 2013... coincidenta oare?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xy5bl35r4Ao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
mult  mai  simpla  si ieftina  mi  se  pare  solutia  cu  aer  comprimat.
poti  incarca​  tot  cam  in  acelasi  timp  ca  o  masina  obisnuita  la  peco.

#35
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Eu sunt curios ce accize o sa bage ai nostrii cretini pe incarcarea asta????Si cred ca primii clienti la noi o sa fie aia de la Sintesti ca le incarca direct de la stalp....

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Pai poate nu vor baga intrucat va fi un program "verde" :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate