Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tesla Model X

- - - - -
  • Please log in to reply
662 replies to this topic

#163
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostHansolo, on 24 septembrie 2017 - 19:00, said:

De franat in cazul in care sunt obstacole pe calea de rulare nu e prea mare scofala, se poate ocupa radarul si fara recunoastere.
Recunoasterea si clasificarea vehiculelor e importanta pentru algoritmii de decizie (ocolire/franare, etc).
S-a mai pus, uite cateva cazuri interesante de evitare impact, unele si pe timp de noapte.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1MC033dZzKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ndeb1pMAsh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si in cate variante vine bordul de tesla? Ca in clipurile alea e vrajeala de 3 parale, doar cateva din accidentele surprinse si evitate sunt filmate din Tesla, restul sunt din zecile de mii de clipuri de la rusi.

#164
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Cel putin unul este filmat chiar din camion...
Sunt imagini cu accidente evitate in ultima clipa la care li s-a adaugat sunetul caracteristic Tesla. Sunt editate intr-o forma penibila, imi pare ca nici macar nu s-au chinuit sa para credibili

Oamenii au tendinta sa atribuie puteri supranaturale acestei companii, in special AutoPilotului.
Astazi, cred ca este imposibil tehnologic ca un sistem de conducere (semi)autonoma sa evite un accident altfel decat prin franare. Singurul mod de a evitate accidentul este prin franare, asa-zisul AEB,
Situatiile alea evitate in ultima clipa, cum a fost cu camionul ala (parca al treilea accident) sunt desene animate.
Eu am dubii mari si cu privire la clipul ala cu AP in care "anticipeaza" accidentul petrecut dincolo de masina din fata. Mult mai probabil mi se pare ca o masina din dreapta sa se fi apropiat prea mult de Model S si de aici sa apara semnalul sonor.

#165
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
https://forums.tesla...igh-speeds-2017

"Model x steering vibration high speeds 2017
Submitted by wrkent100 on August 25, 2017
All, my brand new Tesla is now sitting in shop due to this known issue that is yet to be truly diagnosed or fixed by Tesla.

At speeds over 75 mph, there is a very noticeable vibration in the steering column. To there credit, my local SC is really trying to understand and fix it but corporate should expend some resources and figure this out definitively.

Ridiculous to pay 120k for a car and then drive a 35k car with a smoother action on the wheel. Again, this is directed at corporate... not my local SC.

I purchased my new car in May 2017 so buyers beware...number of articles on TMC and teslarati."

"Self presenting doors stopped working
Submitted by jds_solo on September 21, 2017
My self presenting doors seem to have stopped working this week. I confirmed that they are still enabled in the Setting menu and I restarted the 18" touch screen but I didn't restart the screen or computer behind the driving wheel. No luck any suggestions."

Asta este epica.

"Provided a loaner car with gas reimbursement. It was a BMW convertible, pretty cool."

https://forums.tesla...d-power-reduced

Edited by Torquemada-666, 25 September 2017 - 10:55.


#166
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postinuendo0, on 24 septembrie 2017 - 18:03, said:

Actualele Tesla, chiar si cu softul actual, stiu sa memoreze locurile in care incetinesti si/sau modifici manual inaltimea suspensiilor si datile viitoare, in locul respectiv, vor aplica setarile respective. Cu o actualizare de soft nu cred ca e greu sa "invete" cum sa eschiveze unele gropi.
si actualele Audi si alte marci

#167
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Asa si? E topic pt Tesla Model x

#168
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Am văzut zilele astea un Model X alb nou-nouț în Iași, cu numere roșii. Am stat să-l studiez în parcare la Iulius, cum extrem de rar mi se întâmplă, mai ales la mașini proprietate personală (că nu-mi place să-mi bag nasul în mașina omului). Dar în cazul ăsta pur și simplu m-a fermecat și nu m-am abținut. Pot să zic că, din punctul meu de vedere, arată mult mai bine decât în poze.

Păcat că, conform siteului, cea mai apropiată reprezentanță e la Viena. E ceva de mers... :)

#169
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Vreo 2 incarcari, nu mare lucru. Fascinanta masina!

#170
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Recall voluntar pt. 11.000 masini Tesla x din cauza unor probleme.

https://www.google.r...x-vehicles/amp/

Recall.ul este ceva bun, pentru ca remediaza o problema. Dar problemele exista si la tesla, masina care se spunea ca e mult mai simpla ca una conventionala si nu prea ar exista defecte. E bine sa nu ne imbatam cu apa rece.

#171
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Daca ai sti engleza si ai fi citit articolul la care ai pus link ti-ai fi dat seama la ce probleme se refera. Si anume la niste cabluri din  scaunele din spate. Si pana acum cam toate masinile au scaune in spate si fire prin ele, indiferent ca sunt masini electrice sau termice, Tesla sau VW.
Nici nu ma asteptam sa mentionezi ca recall-ul asta e o masura proactiva si dintr-un exces de precautie, exact cum mentioneaza articolul.
E bine ca te imbeti tu cu apa rece.

Ps: Tesla X nu exista, nici Tesla S, nici Tesla 3, ci Tesla Model X, Tesla Model S si Tesla Model 3.

Edited by inuendo0, 13 October 2017 - 10:58.


#172
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Poate de ochii lumii, sunt doar scaunele. In realitate poate fi ceva mai grav, dar sa se acopere. Au mai obligat clientii si in trecut la un acord de confidentialitate, ca sa nu vorbeasca nimanui despre defectiuni. Au incercat sa acopere probleme.

Sa nu uitam.

https://www.google.r...ptable-say-feds

https://www.google.r...p/idUSKCN0YW2CF

Edited by Torquemada-666, 13 October 2017 - 13:32.


#173
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Teoria conspiratiei.
Tu citesti articolele pe care le postezi? Sau nu prea te ajuta traductorul online? Din articolul tau:
"The NHTSA would only say that the company was cooperating fully with its review and that no suspension problems had been found "to date." Musk said the complaints were "fraudulent" because a "false location or vehicle identification numbers were used."

Reuters reported Thursday that anonymous individuals have filed a number of complaints of suspension problems on NHTSA's website, citing salvaged Tesla vehicles."

Tu daca au avea probleme cu masina in garantie ai sesiza producatorul sub anonimat si dand VIN-ul unei masini declarata dauna totala? Cam despre aia e vorba in articolul tau. E clar o "inginerie" anti Tesla.

Edited by inuendo0, 13 October 2017 - 13:39.


#174
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dureros de frumoasa e masina asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W2XpEgDpZuc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#175
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Orice e Tesla x, numai frumoasa nu. Am vazut.o in realitate si nu.ti atrage privirea cu nimic.

#176
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTorquemada-666, on 13 octombrie 2017 - 13:28, said:

Poate de ochii lumii, sunt doar scaunele. In realitate poate fi ceva mai grav, dar sa se acopere. Au mai obligat clientii si in trecut la un acord de confidentialitate, ca sa nu vorbeasca nimanui despre defectiuni. Au incercat sa acopere probleme.

Sa nu uitam.

https://www.google.r...ptable-say-feds

https://www.google.r...p/idUSKCN0YW2CF
Si acum la Model 3 tot asa, umbla cu NDAuri, sa nu aiba nimeni voie sa zica nimic rau de masini... se pare ca s-au axat pe tipul asta de practici neloiale si necinstite.

Sa vedem cum ii vor taxa cumparatorii.

Acum cateva zile am vazut la emag la vanzare televizoare Tesla, se pare ca numele ca brand nu le apartine in totalitate.

#177
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View Postinuendo0, on 13 octombrie 2017 - 13:38, said:

Teoria conspiratiei.
Tu citesti articolele pe care le postezi? Sau nu prea te ajuta traductorul online? Din articolul tau:
"The NHTSA would only say that the company was cooperating fully with its review and that no suspension problems had been found "to date." Musk said the complaints were "fraudulent" because a "false location or vehicle identification numbers were used."

Reuters reported Thursday that anonymous individuals have filed a number of complaints of suspension problems on NHTSA's website, citing salvaged Tesla vehicles."

Tu daca au avea probleme cu masina in garantie ai sesiza producatorul sub anonimat si dand VIN-ul unei masini declarata dauna totala? Cam despre aia e vorba in articolul tau. E clar o "inginerie" anti Tesla.
Iti dai seama ca torqu a facut plangerea.



View Postunbrutus, on 15 octombrie 2017 - 00:52, said:


Acum cateva zile am vazut la emag la vanzare televizoare Tesla, se pare ca numele ca brand nu le apartine in totalitate.

Si eu am pe undeva un pick-up tesla  cehesc.

#178
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View PostTorquemada-666, on 14 octombrie 2017 - 10:38, said:

Orice e Tesla x, numai frumoasa nu. Am vazut.o in realitate si nu.ti atrage privirea cu nimic.

Spre deosebire de orice model VW care e un apogeu al designului si creativitatii (atins acum 20 de ani si neschimbat de atunci) :)

#179
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttatalor51, on 15 octombrie 2017 - 07:14, said:


Spre deosebire de orice model VW care e un apogeu al designului si creativitatii (atins acum 20 de ani si neschimbat de atunci) Posted Image
ba nene dar chiar aveti o obsesie? Chiar orice topic il transformati in versus?
Si tot timpul va raportati la VW... obsesie curata. Ai vazut un Audi Virtual Cockpit cum arata? Da pe youtube... Dar iar incepem cu VW? Daca si Tesla X si VW au un design mai nasol, te simti mai bine doar pt ca nu e singura Tesla X? Ce logica are sa bagam VW pe toate topicele

#180
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Pentru ca din cauza unor useri revoltati tare contra Tesla si care nu se puteau abtine din a face circ, topicul "How Tesla will change the world" a fost inchis, asa ca voi posta aici:

Brandul Tesla a depasit in al 2-lea an consecutiv marci ca Ferrari, BMW sau Mercedes.
http://www.teslarati...d-year-row/amp/
http://cdn.teslarati...ience-chart.jpg

Edited by inuendo0, 15 October 2017 - 11:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate