Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Recuperare bani platiti la pensie in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

rheredea

rheredea

Junior Member

• Grup: Members
Salut,

Am si eu o intrebare, poate este cineva pe forum care cunoaste exact legile din Germania/UE si ma poate ajuta.
Un prieten de-al meu lucreaza de peste 6 ani in Germania, cu carte de munca, legal. Acum el ar vrea sa se intoarca in tara, la familie. Persoana respectiva are putin peste 50 de ani, deci are mai mult de 10 ani de asteptat pana va primi pensia. Exista o lege care iti permite sa recuperezi banii (50% ?) din ce ai platit statului german pentru pensie. Din cate am citit pe net (doar diverse comentarii, n-am gasit nici o lege), acesti bani se pot recupera doar daca tara in care te stabilesti ulterior nu face parte din Uniunea Europeana. Deoarece nu am gasit o lege exacta care m-ar putea lamuri,  ma puteti ajuta voi?

Tin sa mentionez ca Steuerberater-ul lui i-a spus ca se poate, ca ea a facut mai demult  (probabil cand RO nu era in UE ? nu am gasit alt steuerberater sa intreb, eu imi fac mie personal recuperarea de impozit), si il tot amageste ca se poate recupera. Imi puteti arata o lege cu privire la aceasta problema ?

Va multumesc anticipat!
Razvan

myshyk

myshyk

Guru Member

• Grup: Senior Members
Cel mai sigur, sa mearga la Casa de Pensii din zona lui si acolo va fi lamurit cu exact ce trebuie sa faca.

rheredea

rheredea

Junior Member

Mersi pentru raspuns myshyk. Am uitat sa precizez, amandoi lucram L-V de la ora 8-17, nu ne-am lua liber doar ca sa mergem pana la casa de pensii.

adisz

adisz

Targu Mures

rheredea, on 01 octombrie 2015 - 09:21, said:

Mersi pentru raspuns myshyk. Am uitat sa precizez, amandoi lucram L-V de la ora 8-17, nu ne-am lua liber doar ca sa mergem pana la casa de pensii.

Incercati sa luati legatura cu ei on-line.
S-ar putea ca totusi sa va pretinda sa va deplasati personal la ei.Avand in vedere importanta,s-ar putea ca o zi "pierduta" sa nu conteze chiar asa de mult in contextul dorit.

rheredea

rheredea

Junior Member

Ok, dupa cum am scris mai sus, am pus intrebarea aici ca sa nu trebuiasca sa merg la ei. Astept raspunsuri mai pe subiect daca se poate. Evident ca puteam sa ne deplasam pana acolo!, dar atunci care ar mai fi menirea forumurilor? Orice e de o importanta anume, mai mica sau mai mare, e bazat pe o lege, nu decid ei acolo in functie de cum te prezinti. Asadar, stie careva cum e legea in momentul de fata?

f300

f300

30k si ma duc

Daca e vorba de "casa de pensii" din Germania m-ar mira sa aibe unde sa vorbeasca cu cineva fizic, mai putin poate in ceva orase mari. Totul se rezolva prin posta.

Din cite stiu dupa 5 ani nu se mai pot recupera, EU sau nu (aia da, e alta poveste ca Romania e in EU, alta piedica). Si oricum era de asteptat minim 2 ani si daca era sa ti-i dea inapoi. Stiu ca in Romania toata lumea vrea "acum, acum, acum" si 10 ani pina la pensie suna a infinit dar nu e o idee buna sa pierzi jumate din bani contribuiti la pensie in 6 ani.

rheredea

rheredea

Junior Member

Nu inteleg de ce nu se poate raspunde pe subiect. Omul face ce vrea cu banii sai, nu inteleg de ce toata lumea trebuie sa comenteze la deciziile altora. Poate omul are nevoie de bani acum, din cauza unor situatii neprevazute. Si da, asa am auzit si eu ca trebuie asteptat 2 ani pana sa se restituie banii din pensii. Astept totusi sa citesc legea care prevede acest lucru!

Intrebarea era, daca el dupa 6 ani de contributie si avand mai mult de 10 ani pana la pensie, poate recupera contributia la pensie. Nu stiu daca se pierde jumatate sau nu, am auzit si varianta aceasta, de aceea caut legea care reglementeaza exact aceasta situatie.

f300, in ceea ce priveste cei 5 ani despre care vorbesti:
In cazul in care o persoana contribuie la fondul de pensii german, aceasta contributie fiind pe o perioada mai mica de 5 ani iar persoana respectiva a implinit varsta de pensionare si nu mai poate contribui, atunci i se vor restituii banii cu care a contribuit, deoarece Germania nu acorda pensie decat pentru o contributie de minim 5 ani la fondul de pensii german. Aceasta este alta situatie decat cea prezentata in primul post.

Multumesc pentru raspunsuri, dar poate cunoaste careva exact legea care o caut.

myshyk

myshyk

Guru Member

E mai veche, dar cam pe aici se invarte treaba:
"Potrivit prevederilor art. 4 din Acordul intre Romania si R.F. Germania privind securitatea sociala si protocolul final al acestui acord, cetatenii romani care au resedinta obisnuita in afara teritoriului Republicii Federale Germania au dreptul la asigurare facultativa in sistemul german de asigurare pentru pensii, daca au realizat in acest sens stagii de cotizare pentru cel putin 60 de luni. Acestora nu li se pot restitui contributiile din sistemul german de asigurare pentru pensie.
Persoanele care indeplinesc conditiile de restituire a contributiilor precizate se adreseaza cu o cerere personala de restituire catre Deutsche Rentenversicherung Unterfranken (Asigurarea Germana pentru Pensie Unterfranken), Friedenstraße 12/14, 97072 Würzburg, Deutschland, telefon 0931 802-0, fax 0931 802-243 (Oficiul de legatura pentru Romania).
Cererea va contine datele persoanei (nume, prenume, data nasterii), adresa exacta din Romania, numarul de asigurat din sistemul german de asigurari pentru pensie. Daca sunt la dispozitie alte date cu privire la angajarea in R.F. Germania (perioada, contract de munca) este util ca acestea sa fie anexate in copie. Deutsche Rentenversicherung Unterfranken va trimite persoanei documentatia necesara pentru restituirea contributiilor."
http://www.wall-stre...e-drepturi.html
Mai citeste si aici:
http://www.ro-de.org...article&sid=110

Edited by myshyk, 01 October 2015 - 11:53.

rheredea

rheredea

Junior Member

myshyk - multumesc din nou pentru postare.

Primul articol este din 2006, deci dinainte de intrarea Romaniei in UE. In acest articol se face referire la sistemul de pensii din Germania din 2003! Aici scrie ca nu se poate recupera contributia.

Al doilea articol zice exact contrariul - ca se pot recupera.

Astfel de articole am citit si eu (inclusiv acestea doua), dar nefiind lamurit, caut in continuare legea.

myshyk

myshyk

Guru Member

N-ar fi mai simplu, (si mai edificator, in acelesi timp) totusi, un telefon la nr. din cel de-al doilea link? Sau un telefon la o casa de pensii?

rheredea

rheredea

Junior Member

Pai in ultima instanta acolo o sa ajung, sa merg sa vorbesc cu ei fata in fata. Am intrebat aici pe forum in speranta ca stie careva legea si aflu mai usor.
Mare mi-ar fi mirarea sa vorbesc cu un functionar german la telefon si el chiar sa stie sa-mi raspunda pe loc si sa nu ma cheme la o intalnire. In principiu, trebuie sa-i spun si despre ce vreau sa vorbesc cu el, atunci cand ne planificam intalnirea, ca sa se pregateasca.

fezo

fezo

Active Member

rheredea, on 01 octombrie 2015 - 08:44, said:

Un prieten de-al meu lucreaza de peste 6 ani in Germania, cu carte de munca, legal. Acum el ar vrea sa se intoarca in tara, la familie. Persoana respectiva are putin peste 50 de ani, deci are mai mult de 10 ani de asteptat pana va primi pensia. Exista o lege care iti permite sa recuperezi banii (50% ?) din ce ai platit statului german pentru pensie.
In 2007, cind m-am intros in Germania am facut cerere in acest sens si am primit raspuns ca nu se mai poate, deoarece Romania a intrat in UE si perioada lucrata in Germania se va reflecta in pensie. Daca nu intram in UE atunci as fi primit toata suma cotizata inapoi.

Contabila din Germania, care m-a ajutat la vremea aceea la intocmirea cererii mi-a spus ca daca doresc pot da in judecata fondul de pensii din Germania insa sunt sanse putine sa obtin ceva. Nu sunt genul de om, care sa-si caute dreptatea prin tribunale asa cam am lasat banii nemtilor, dar acum lucrez iar in Germania, deci nu am pierdut nimic.

Edited by fezo, 01 October 2015 - 16:53.

MikeSpike

MikeSpike

Cinic real

Hai ca zic si eu caz It: Mama a iesit la pensie in Ro si a plecat . Acum are peste 10 vechime si aici(It).Pana in 2007 facea o cerere la inps si-i restituiau% din contributii.Dupa ce a facut cei 10 ani de vechime primeste pensie si in It.Care pensie ,cand se va inoarce, va fi reactualizata in acel moment si trimisa in cont in Ro. In cazul tau CRED ca nu vei putea sa recuperezi un%(santem membri Ue),dar in momentul cand vei iesi la pensie se va calcula si taxele platite acolo-pensie mai mare in Ro. Recomand discutarea  cazului personal cu cineva din sistemul german.Cel mai bine fata-n fata.Va fi o zi libera folositoare.

kutie

kutie

Active Member

asa e cum zice Mike.
lasa banii acolo, ca o sa primesti pensie din DE. ma rog, nu tu, prietenul, dar intelegi ideea.
eu personal am mai mare incredere in fondurile alora decat in cele ale romanilor. mai ales peste 10 ani de-acum... :)

banii aia stau bine acolo unde sunt acum.

Michidoo

Michidoo

Senior Member

http://servicii-pent.../asigurari.html

nu vreau sa fac reclama, dar e posibil ca oamenii astia sa-ti dea informatiile de care ai nevoie.

rheredea

rheredea

Junior Member

Multumesc pentru raspunsuri! Am citit cam tot ce-am prins pe net in romana, engleza si germana si am ajuns la concluzia din raspunul lui    fezo    ca nu se poate recupera contributia la sistemul de pensii din DE, daca dupa parasirea Germaniei iti stabilesti domiciliul intr-o alta tara EU.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate