Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Geamuri cu rama din lemn stratificat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
pitigaia

pitigaia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.08.2015
Vreau sa pun geamuri din lemn stratificat la o casa noua si nu stiu ce lemn sa aleg. Care este mai bun: stejar, pin, brad, larice siberian, douglas. Mam gandit ca cel mai bun ar fi laricele siberian. Voi ce parere aveti?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
La noi in comert exista de doua tipuri:

1. Ieftine, din lemn de brat nestratificat.
2. Scumpe, din lemn stratificat.

Nr 1 se tot usuca si te lasa fara izolatie, apoi trebuie sa le vopsesti anual.
Nr 2 sunt mai de calitate, dar tot trebuies ingrijite, iar dupa cativa ani te vei satura si vei pune de PVC.

Pune de PVC, la o adica PVC vopsit in camp electrostitaic, daca urasti profilele care imita fara succes lemnul.

#3
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
Indiferent cu ce vei trata tamplaria, in cativa ani, ramele vor capata un aspect invechit si urat - nu vintage. Pe langa acest aspect, slabe sanse sa nimeresti un producator in romania, ca sa detina si sa respecte tehnologia de fabricare a tamplariei din lemn stratificat. Parerea mea.

Edited by Adm, 29 September 2015 - 15:08.


#4
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Ferestrele din lemn de rasinos triplustratificat .. pret corect pt tamplaria exterioara din lemn; nu spun ca cele din stejar triplustratificat sunt fita insa diferenta de pret nu o gasesc justificata.
Daca lemnul este tratat/uscat corect, a fost respectat procesul de stratificare (adezivi buni si timpi de presare respectati), feroneria este de calitate (Maco/Roto/Agb etc), materialele de finisaj hidrosolubile sunt de calitate .. nu trebuie sa ai probleme cu tamplaria cel putin 10 ani; acest lucru este complementar cu intretinere corecta a feroneriei si a garniturilor (care imbatranesc la fel ca si cele montate la PVC si Aluminiu). Cu o curatare corecta a stratului de lac imbatranit si un altul bun is aplicat ccorect ai ferestre pt cel putin o generatie
In cele mai multe cazuri, tamplaria exterioara din rasinos triplustratificat este cam la acelasi pret cu o tamplarie din profile PVC de calitate (Salamader, Rehau, etc) cu finisaj imitatie lemn.
In aceasta comparatie nu intra profilele PVC chinezesti/turcesti  etc .. pe care le poti monta cel mult la o magazie pt lemne ..

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
PVC (plastic) care imita lemnul. Alea de calitate imita aproape perfect lemnul.
Daca vrei neaparat lemn natural atunci alege ceva de esenta tare (stejar), bine uscat si bine lucrat. Greu de gasit material, greu de gasit mesteri si te costa o carca de bani.

Edited by Friskey, 29 September 2015 - 17:21.


#6
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Cele mai bune geamuri de lemn....sunt din plastic (PVC)  Posted Image

#7
pitigaia

pitigaia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.08.2015
ma voi nu ati vazut intrebarea? nu vreau ramele din pvc.

#8
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
ai si tu o ambitie.

#9
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Nu este neaparat ambitie, este vorba de gust. Ferestrele din lemn dau o pretiozitate casei pe care nicio fereastra din pvc sau aluminiu cu orice fel de imitatie lemn nu o poate da ..

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai atunci ia-l pe cel mai scump pt maximul de pretiozitate.

#11
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Prietene .. plasticul ramane plastic indiferent ca este alb, negru, maro sau pelicula cu desen de stejar inchis, deschis, auriu sau ce o fi el .. In privinta esenței de lemn alese .. ține de gust si mai ales de buzunar !

#12
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Sa vezi ce "pretiozitate" o sa ai cand se vor usca si deforma si o sa bata alizeul printre rame ! Daca ai buzunarul "gros" comanda de afara dar cand vei vedea preturile pentru produse de calitate s-ar putea sa devii mai putin curajos ! Ai primit destule sfaturi bune aici .
Am prieteni care erau la fel de decisi pe tamplarie din lemn stratificat si si-au montat . ERAU Posted Image !

Edited by FAP, 30 September 2015 - 01:11.


#13
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
1. In continuare avem acele prejudecati cum ca ceea ce este romanesc este prost, dar "dincolo" este mai bun .. Oare ?
2. Anual, pleaca la export zeci de mii de metri patrati de tamplarie exterioara din lemn in tari precum Olanda, Belgia, Franta si Germania. Atentie, tamplarie completa nu sub forma de componente! Oare acolo sunt mai fraieri iar noi mai destepti?
3. Cumva prietenii care au avut probleme de curbare a lemnului au montat tamplaria in lunile de toamna si "mesterii" au lucrat la interior cu ferestrele inchise si tunuri pt caldura ?? Toata umiditatea si aciditatea unde se duc oare .. totusi, daca se elimina umezeala din interior si ferestele sunt tinute cateva luni inchise, ai mari sanse de recuperare! Iti garantez ca in aceste cazuri, la  ferestrele din Pvc feroneria cedeaza ..

#14
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
E ultimul meu raspuns ! Pe banii tai ...faci ce vrei !
1) Nu am nici o prejudecata ! Am doar experienta constructiei unei case de la 0 si a multor prieteni ! Si chiar am studiat mult la fiecare etapa in parte.La apartament am pus la sfaturile unora tamplarie de aluminiu si regret pentru ca exista pierderi termice , nasul meu a insistat pe lemn si acum sta cu "perne" cilindrice"(nu stiu denumirea tehnica) pentru ca lemnul s-a uscat si exista mici goluri intre ferestre si cadru , eu am montat pvc de calitate maxima la casa si sunt foarte multumit.
Un exemplu bun e un gard din scanduri de lemn. Cand il montezi scandurile sunt lipite iar dupa un an ,doi ai minim 1 cm intre scanduri = gardul nu e la interior cu ferestrele inchisePosted Image . Cand mi-am montat acoperisul mi-am dat seama de ce nu gasesc scanduri tratate la magazin .Muncitorii mei vroiau doar sa pulverizeze putin tratamentele . Am insistat ca tratamentele sa fie date la pensula , in 2 straturi si am ajuns ca acestea sa coste mai mult decat lemnulPosted Image !
2) Poate cei de afara cumpara de la noi pentru ca e mai ieftin lemnul si usuca si trateaza profilele ulterior .
3) Sunt chiar nationalist si as dori ca romanii sa produca mult mai mult dar asta nu inseamna ca voi accepta sa "sponsorizez" pe banii mei produse fara calitate.
4) Ar fi culmea ca pe timpul si nervii mei sa incerc sa te conving sa iei o decizie buna pentru tine.

Edited by FAP, 30 September 2015 - 08:42.


#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
eu am montat acum 10 ani tamplarie din lemn stratificat la casa batraneasca a bunicilor ... arata foarte bine si functioneaza in parametrii si acum, cam o data la 3-4 fac o reglare a feroneriei.

Nu se simte inca nevoia relacuirii.

#16
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008

 FAP, on 30 septembrie 2015 - 08:41, said:

E ultimul meu raspuns ! Pe banii tai ...faci ce vrei !
1) Nu am nici o prejudecata ! Am doar experienta constructiei unei case de la 0 si a multor prieteni ! Si chiar am studiat mult la fiecare etapa in parte.La apartament am pus la sfaturile unora tamplarie de aluminiu si regret pentru ca exista pierderi termice , nasul meu a insistat pe lemn si acum sta cu "perne" cilindrice"(nu stiu denumirea tehnica) pentru ca lemnul s-a uscat si exista mici goluri intre ferestre si cadru , eu am montat pvc de calitate maxima la casa si sunt foarte multumit.
Un exemplu bun e un gard din scanduri de lemn. Cand il montezi scandurile sunt lipite iar dupa un an ,doi ai minim 1 cm intre scanduri = gardul nu e la interior cu ferestrele inchisePosted Image . Cand mi-am montat acoperisul mi-am dat seama de ce nu gasesc scanduri tratate la magazin .Muncitorii mei vroiau doar sa pulverizeze putin tratamentele . Am insistat ca tratamentele sa fie date la pensula , in 2 straturi si am ajuns ca acestea sa coste mai mult decat lemnulPosted Image !
2) Poate cei de afara cumpara de la noi pentru ca e mai ieftin lemnul si usuca si trateaza profilele ulterior .
3) Sunt chiar nationalist si as dori ca romanii sa produca mult mai mult dar asta nu inseamna ca voi accepta sa "sponsorizez" pe banii mei produse fara calitate.
4) Ar fi culmea ca pe timpul si nervii mei sa incerc sa te conving sa iei o decizie buna pentru tine.

Consider ca suntem aici pt a avea o discutie civilizata, bazata pe argumente. La final, utilizatorul va cumpara ceea ce isi doreste si mai ales isi va permite.

1) nu comparam scandura cumparata din depozitele de profil. aceeas este doar uscata natural si atat .. materia prima utilizata la tamplaria exterioara/interioara nu are voie sa depaseasca o umiditate mai mare de 12%. Scandura din gard, a fost taiata probabil cu o luna/doua inainte, i-a fost facuta o prelucrare sumara si gata .. normal ca in primul an, indiferent de tratamentul aplicat va avea contrageri;
2) achizionarea tamplariei, se face dupa o buna consiliere a utilizatorului asupra produselor ce se vor achizitiona, lucru pe care il va face doar un vanzator serios ce nu isi permite o teapa si apoi dispare. Nu va imaginati cate modificari sufera o comanda de la simplul tablou de tamplarie si pana la acceptul clientului. Arhitectul deseneaza sau face un "copy/paste" insa cand omul vine, atinge, incearca si intelege fiecare dimensiune si deschidere .. totul se schimba.
3) Dupa montaj, devine foarte importanta protejarea tamplariei pana la momentul in care santierul ia sfarsit. "Dorel" are grija sa deschida/inchida ferestrele cum vrea el, sa forteze cabluri intre toc si cercevea, sa isi treaca galetile pline cu nisip/ciment dintr-o parte in alta .. sa plece cu "suveniruri" manere si mai ales capacelele de la balamale  si multe altele .. iar la final va spune : ferestrele sunt proaste! Acelasi lucru se intampla in ambele cazuri: PVC si lemn.
Decizia apartine clientului !

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Deci, puneți din aluminiu, care imită(perfect) lemnul, că alea nu se umflă sau strâmbă la umezeală și nici nu ruginesc (ca armătura metalică din ramele PVC).

Attached Files


Edited by Digix, 30 September 2015 - 17:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate