Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Timisoara vs Cluj vs Targu Mures - Facultate de Medicina

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ralucastefanescu1997

ralucastefanescu1997

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.09.2015
Buna ziua! Sunt eleva in clasa a XII-a la profil mate-info la un liceu din Alba Iulia. Initial am vrut sa dau la politehnica, dar de cateva saptamani incoace am reflectat putin la acest lucru si m-am gandit ca medicina ar fi mai potrivita pentru mine decat poli.Atat chimia cat si biologia imi plac foarte mult si cred ca am descoperit o pasiune pentru medicina de la mama mea care e medic pediatru.Ca sa nu o mai lungesc, va cer o parere sincera: In care din aceste trei orase facultatea de medicina este mai buna si care sunt avantajele si dezvantajele fiecarui oras in parte(nivel de trai, oameni, viata cotidiana in general)?

#2
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Nivel de trai 0,viata cotidiana...,oameni depinde de fiecare dupa vreo 10 ani de stat in Targu Mures sunt un fel de lasa-ma ca te las adica nepasatorii.Cat despre educatie mai ales medicina e foarte ok verisoara mea a terminat la UMF medicina generala si acum lucra in Barcelona pentru ca dupa cum stii salariile din Romania lasa de dorit.Daca facem o comparatie intre viata in Targu Mures si Cluj atunci Clujul iese castigator.O sa vezi ce autobuze frumoase au in Targu Mures Posted Image .Cat despre Cluj nivel de trai mai ridicat,dar si costuri mai mari.Despre facultatile din Cluj nu iti pot zice nimic pentru ca eu am terminat informatica la UPM Targu Mures.

Edited by ZIGZAG20, 29 September 2015 - 12:13.


#3
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Bucuresti.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
La Cluj admiterea e serioasa, foarte serioasa si pe alocuri cam handicapata ( depinde cine redacteaza subiectele ). In principiu pentru Cluj inveti logic, foarte logic. Nu pupa cartile cu subiectele prea mult, si nu ai o bibliografie prea "cunoscuta". Ce-i drept, macar e una mai aproape de adevar fata de Corint sau alte cerinte pe la alte UMF-uri ( pe care, dupa admitere, trebuie sa le dai delete din memorie ca datele sunt gresit scrise ).
La Mures e ok, mai usor de intrat, mai greu de rezistat.
La Timisoara, depinde. Nu stiu cum se intra, dar fosta mea prietena se plangea de anumiti profi ca umbla cu blatul ( ei, hai sa nu vorbim prostii. Avem si la cluj, dar suntem niste domni si nu recunoastem, deh Posted Image ).

Ia in calcul si orasele. Clujul e foarte, extrem, aberant de scump. Si de vreo 2 ani, oribil. Daca pana acum aveam campionatul bordurilor, de 2 ani avem olimpiada asfaltarii ( interminabile ). Si stii pe unde? Fix pe acolo unde era asfaltul mai bun si drumul mai circulat. Ca acolo unde asfaltul e macel, tot macel o ramas.
chiriile sunt foarte scumpe
Transportul e foarte scump si busul te va ajuta fix in pix, pentru un student la UMF in CJ taxiul e sfant...2,25 RON/KM + 0.25/ min daca stai la semafor. Si cum se merge bara la bara, e ceva.


Despre Mures din pacate nu stiu sa iti spun prea multe. Daca are cineva cunostinte ( despre oras, viata, preturi ) ar fi chiar util. Pe mine ba bate-n cap o relocare la Mures.

Despre Timisoara nu zic nimic, stii ce bine se inteleg banatenii cu ardelenii Posted Image   ( exceptand eu si scaiba care culmea, ne intelegem bine Posted Image )




ps. sa-ti iasa din cap nightlife & stuff. Nightlife-ul va insemna ori somn, ori lucrari. Indiferent ce vei alege, viata ta sociala se va invarte in acelasi cerc: UMF. Da, vor fi party-uri. Cu UMF-isti. Pentru ca alea sunt programate cand poate toata lumea.


ps. in concluzie, as alege muresul. Pentru ca, in ciuda faptului caorasul e mai nasol, nu vei prea simti asta.
Daca alegi Clujul, nu faci altceva decat sa cheltui mai multi bani. Si sunt si riscurile mai mici sa te depravezi la Mures decat la cluj :harhar:

Edited by lex404, 29 September 2015 - 12:23.


#5
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Lex404 cauta Siletina.Pretul autobuzului e 2RON,taxiurile tot pe acolo,chiriile sunt mai ieftine decat in Cluj dar pentru ceva decent platesti preturi de Cluj :) .Nu zi ca e scump ca e ok la ce conditii ofera fata de Mures(AC,podea joasa,bilete electronice,card etc. si in viitorul apropiat electrice).La noi diferenta e ca si pentru cei la buget cat si la taxa transportul in comun e gratuit la voi din cate stiu doar cei de la buget au 100% si cei la taxa 50%.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Crede-ma, ca student nu te intereseaza luxul.
Nu te duci sa ai o viata, te duci sa-ti faci una Posted Image Apoi, o poti avea unde vor muschii tai. Mai ales in preclinic...unde va fi macel. Daca o sa iasa de 2 ori in oras deja o sa fie...mult Posted Image

Si pentru alea 2 ori, poate da o fuga la Cluj.



ps. in plus, la Cluj admiterea la chimie cuprinte atat chimie anorganica ( denumita generic "generala", dar e anorganica din liceu ) cat si organica de-ti tai venele. Oricat ti-ar placea.

Edited by lex404, 29 September 2015 - 12:33.


#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postralucastefanescu1997, on 29 septembrie 2015 - 12:02, said:

... va cer o parere sincera: In care din aceste trei orase facultatea de medicina este mai buna si care sunt avantajele si dezvantajele fiecarui oras in parte(nivel de trai, oameni, viata cotidiana in general)?

Cluj / Kolozsvár. De departe.

Nivelul de pregatire, nivelul profesoral, pretentiile si valoarea profesionala obtinuta la absolvire.

Mie ca oras imi place mai mult Timisoara / Temesvár, dar faculta de medicina e mai buna la Kolozsvár. As putea spune ca depaseste in anumite privinte si Bucurestiul.

#8
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Posthoria66, on 29 septembrie 2015 - 13:08, said:

Cluj / Kolozsvár. De departe.

Nivelul de pregatire, nivelul profesoral, pretentiile si valoarea profesionala obtinuta la absolvire.

Mie ca oras imi place mai mult Timisoara / Temesvár, dar faculta de medicina e mai buna la Kolozsvár. As putea spune ca depaseste in anumite privinte si Bucurestiul Bukarestvár.

Strict legat de orase eu as alege Timisoara. Nici cu, Clujul nu mi-ar fi rusine, dar la Targu Mures nici nu m-as gandi.

#9
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
-tg mures -intrare mai usoara(relativ) iesire grea de tot. Daca ai intrat la buget asta nu garanteaza ca si ramai acolo in fiecare an . E lupta frate, se trage tare, vad la fi-meu. Daca ai 8000+2000lei disponibili pe an atunci nu-i problema.Se face scoala eu asta vad, cel purtin la dentara au o baza noua ...
-Cluj -intri mai greu , examen contra cronometru , daca nu faci pregatire cu profii de acolo -sa-ti iei gandul de a intra, dar odata fiind in barca acolo ramai.
De viata de student ii las pe altii mai tineri...Posted Image

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRCmake, on 29 septembrie 2015 - 13:29, said:

Strict legat de orase eu as alege Timisoara. Nici cu, Clujul nu mi-ar fi rusine, dar la Targu Mures nici nu m-as gandi.

Daca ar fi sa aleg,nici eu n-as alege Targu-Mures,ca oras.
Inghesuit,cam anost,murdar,chiar foarte murdar in ultimul timp.Posibilitati de "zbenguire" pentru studentime,mai subtirele.
In schimb scoala de medicina muresana cred ca poate sta la aceeasi masa cu cea din Timisoara&Bucuresti&Cluj.Bineinteles,fiecare centru universitar are sectii unde exceleaza si altele unde mai putin.

View Postlex404, on 29 septembrie 2015 - 12:18, said:


...Pe mine ba bate-n cap o relocare la Mures..


Aha,las' ca vii tu pe strada mea.Posted Image

#11
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Nu-i normal Posted Image .Eu de ce crezi ca am plecat din Mures Posted Image

Edited by ZIGZAG20, 29 September 2015 - 14:04.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Mergi acolo unde intri. Apoi scoala e una, unde vei practica e alta, nu obligatoriu acolo !

#13
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Bine punctat neagu :) .

#14
ralucastefanescu1997

ralucastefanescu1997

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.09.2015
Cred ca o sa aleg Clujul e un oras in care facultatea e ok si am si multe oportunitati. Si bineinteles am sa invat din greu ca sa intru. Multumesc tuturor pentru sfaturi :*

#15
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View Postsailor62, on 29 septembrie 2015 - 13:36, said:

-Cluj -intri mai greu , examen contra cronometru , daca nu faci pregatire cu profii de acolo -sa-ti iei gandul de a intra, dar odata fiind in barca acolo ramai.
De viata de student ii las pe altii mai tineri...Posted Image

Ei, da. Tu chiar crezi că toţi studenţii admişi au făcut meditaţii, mai ales cu profii de acolo? De unde informaţia asta? Eu consider că la biologie nimeni n-ar avea nevoie de meditaţii. La chimie, da.
Cât despre rămas, da...sunt care rămân în an complementar, mai ales la sfârşitul anului 3, când e treapta - trebuie să promovezi toate examenele pentru a trece în anul 4, iar unele îţi pot da adevărate bătăi de cap - în special farmacologia şi biochimia - cel puţin aşa era în trecut. Acum s-ar putea ca situaţia să fie mai roz - cred că s-a schimbat conducerea la catedrele respective.

@Raluca, Fără a face comparaţie între cele 3, îţi pot spune că UMF Cluj e foarte ok dpdv profesional, în mare, dacă te ţii de treabă, dar depinde şi de ce profi nimereşti. Seriile 1 şi 4 au cei mai ok profi, din toate punctele de vedere.
În ce priveşte transportul, studenţii de la buget primesc (primeau) 2 linii gratuite. (nu ştiu cum e acum, s-ar putea să fi rămas doar o linie gratuită). Dacă vei sta în cămin, e la câteva minute de sediul UMF. Dacă vei sta în chirie, ai busuri până în centru, iar de acolo faci 10 minute până la clădirea UMF unde vei avea majoritatea cursurilor în primii 2 ani. În anii modulari te vei plimba pe la diferite clinici, dar deja vei fi obişnuită cu asta.
Baftă!

View Postneagu_laurentiu, on 29 septembrie 2015 - 14:19, said:

Mergi acolo unde intri. Apoi scoala e una, unde vei practica e alta, nu obligatoriu acolo !

Pare-mi-se că admiterea e în aceeaşi zi, nu cred că poate să se înscrie la mai multe centre. Cel puţin, când am dat eu admiterea, n-am avut opţiunea asta.

#16
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postadisz, on 29 septembrie 2015 - 13:38, said:

Daca ar fi sa aleg,nici eu n-as alege Targu-Mures,ca oras.
Inghesuit,.........(du-te-n Cluj si compara apoi.).................cam anost,murdar,chiar foarte murdar in ultimul timp.............(pai mai fa-ti curat in camera frate).......Posted Image

Edited by sailor62, 29 September 2015 - 17:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate