Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Slovacia/Bratislava

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Bratislava - UFO

Attached Files



#92
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Bratislava - Muzeul de istorie naturala

Attached Files



#93
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
O dovada a puternicelor relatii comerciale romano-slovace

Attached Files



#94
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Bratislava,un oras care mie mi s-a parut ca seamana cu Sibiul.Marea majoritate a obiectivelor turistice sunt dispuse in orasul vechi iar distantele dintre ele se parcurg usor la pas.Ca urmare,nu e nevoie de transport in comun.Exista un Bratislava Card insa nu l-am folosit intrucat,chiar daca il cumperi on-line,voucherul trebuie schimbat cu cardul propriu-zis la fata locului,ceea ce ar fi insemnat sa pierd ceva timp pe acolo.

Attached Files



#95
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Bratislava - Hlavné námestie
Destul de frumoasa insa,in mod neasteptat pentru una dintre pietele principale ale orasului,sunt cateva cladiri vechi lasate in paragina(parterul uneia pare sa fi fost distrus de un incendiu).La fel,arteziana este ori incurs de renovare ori in curs de desfiintare...

Attached Files



#96
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Ceva informații despre cum stăm cu orașul pe timpul crizei Covid?

#97
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Trebuie știut că Slovacia are o legislație tare ciudată, fiind singura țară din UE unde CBD-ul este interzis, fiind considerat "drog periculos". :w00t:
Deci mare atenție la acest aspect.

#98
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 13.06.2005
dupa cum ai scris am crezut ca CBD este ceva ce are tot romanul la el cand pleaca la drum ... dar google m-a lamurit :)

#99
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdansysro, on 06 noiembrie 2020 - 22:23, said:

... google m-a lamurit ...

+1


Sănătate şi toate cele bune !

#100
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Trenul a ajuns sâmbătă seara cu o întârziere de mai bine de o oră. La intrarea în țară este necesar un test Covid PCR însă nu am fost întrebat de el.
Sunt cazat la Hostel Bratislava, într-o clădire ce a fost inițial un punct termic. Dacă pe dinafară arată ciudat, în realitate este un hostel generos cu bucătărie dotată cu tot necesarul, baie cu mașină de spălat, baie separată pentru bărbați, camere generoase.
Hostelul este gol din cauza situației actuale, abia azi a mai venit o persoană. Inițial nici măcar nu am încuit ușa la cameră. Doar internetul e cam lent și pozele se urcă greu.

Sunt plăcut impresionat de cartierul Ruzinov unde stau, cu parcuri generoase, practic ai impresia că tot cartierul este un parc imens cu blocuri în el.
Prima zi, sâmbătă am decis să servesc masa la restaurantul Reserva, la 30 de minute de mers pe jos, unde am comandat o supă de roșii și medalion de porc cu zuchini.
Cu burta plină și chef de plimbare am luat-o spre zona turistică unde lumina de dupămasă m-a ajutat să surpind frumusețea zonei turistice dar și noile clădiri care definesc Skyline-ul orașului.

Astăzi m-am limitat la Garden Restaurant, cu specific chinezesc, unde am savurat o supă de rechin, apoi miel cu ceapă și salată de varză dulce acrișoară.
O spun cu sufletul împăcat, este cel mai bun restaurant chinezesc la care am fost, mielul era delicios, nici nu credeai că e miel, cu un ușor ton de nucă iar salata dulce acrișoară îl acompania cu o aromă deosebită.
Desigur, a mers un ceai cald, având în vedere că în perioada aceasta masa se poate servi doar la terasă sau la pachet. Eram singur pe terasa lor.

Attached Files



#101
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Am descoperit o chestie mai exotică, aș numi-o fântâna cu ficăței :)
Pentru atmosferă, un bonus tradițional. :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g0QKT6DOvoQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Audiție plăcută!

Attached Files



#102
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Ca un gurmand ce se respectă, am fost la un restaurant indian, de 2 ori chiar, Marsala Darbar, lângă gară, accesta are mâncare excelentă la prețuri bune,
recomand aperitivul de la ei, pește marinat cu sos, 'ciorba' de spanac (da, cam așa îi zice pe indiană, ca să vezi chestie), supa de roșii și legume sote cu orez.



Restaurantul Jasmin Al Shaam servește un kebab excelent, alături de tradiționala salată tabbouleh. Nu foarte accesibil dar merită experiența.

Dacă nu vă săturați, la 5 minute este restaurantul Nepali care nu are o varietate mare de mâncăruri însă acestea sunt delicioase.
Supa de linte este aromată, eaiul lor seamănă cu cel indian. Poza cu 'ornamentele' de acolo este.

Iar când ați terminat banii, luați la pachet de la bambus bistro. Nici măcar nu îl găsiți pe google, doar pe Facebook. Este un restaurant vietnamez unde cu numai 7-8 euro primiți niște portții nesimțit de mari.
Am făcut greșeala să iau 2, am fost șocat când a ieșit omul cu ele în plasă.

Attached Files



#103
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Stie cineva daca se cere dovada de vaccin sau test la intrare in Slovacia ?

#104
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Va fi targ de Craciun la Bratislava?Se stie ceva de lockdown in Sk,?Am vazut ca au crescut foarte mult cazuri si in Slovacia si in Cehia.

#105
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
De vineri Slovacia va intra in lockdown.

#106
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
recent intors din Bratislava, hai sa dam un update la topic :)

in primul rand, ce nu stiam : se plateste vignieta doar daca mergi pe autostrada. eu venind de la viena pe DN si iesind tot pe DN n-am mai platit. dar economia s-a dus pe parcare, plus inca ceva.

- castelul e renovat 95%, mai sunt ceva incaperi nevizitabile. taxa de intrare 12 euro, 6 pt copii
- parcare la subsolul castelului 3 euro daca stai mai mult de 4 ore sau 1.5 daca te incadrezi si cumperi bilet la castel. deoarece slovacii sunt niste excelenti vorbitori de slovaca n-am reusit sa inteleg cum se beneficiaza de reducerea la parcare.
- am prins o zi frumoasa cu soare, centrul e mirific. poarta lu mihai e in constructie deci m-am multumit doar cu o poza la Cumil :)
- mancarea buna, scumpa fata de preturile romanesti mai ales ca-s portii de 150grame sau 330ml ciorba. dar daca facem comparatii cu preturile din Viena parca e mai ieftin sa vi din Viena pana la Bratislava doar ca sa mananci :)  ma refer doar la preturile din centru vechi.

pentru o zi in Bratislava...chiar a fost frumos, ne-am destins, ne-am rasfatat si am facut o gramada de poze. frumos oras.

#107
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,657
  • Înscris: 29.12.2016
La sfarsitul lunii septembrie 2023 am ajuns si eu in Bratislava. Ne-am cazat 2 zile la un hotel de 3 stele aflat la 2 kilometri de centru. Am ajuns in oras cam pe la ora 13 si am continuat sa vizitam orasul. Vremea a fost capricioasa, insa am avut noroc ca nu a plouat. Desi era destul de rece, strazile erau pline de vizitatori. Am vizitat castelul Cerveny Kamen, castelul Bratislava, catedrala St Martin, Michael's gate, care inca mai avea o parte in renovare, si desigur, Cumil. La Cumil era o coada cam de 30-40 de persoane, dintre care mai mult de jumatate chinezi. Am observat o multime de chinezi prin toate locurile pe care le-am vizitat, puneau stapanire pe locurile unde se faceau poze si stateau acolo cu zecile de minute... Sotia a prins un moment de neatentie a chinezilor, si a zbughit-o rapid sa faca poze la punctul de atractie. Nu intelegea cum de o jumatate de statuie are o putere atat de mare de atractie. Nu ar fi vrut sa mearga, insa cand a vazut multimea acolo, si-a dat seama ca nu sunt numai eu obsedat de statui...
Per total, frumos oraselul, insa nu merita sa faci un drum pana acolo doar pentru el. Parerea mea este ca trebuie combinat cel putin cu Viena.
Preturile mai ieftine ca in Viena sau Praga.
Pozele de tip panorama au fost facute din turnul castelului.

PS. Am parcat undeva la intrarea castelului, pe straduta care urca in sus, pe trotuar, cam la 5-6 minute de mers pe jos de castel. Nu erau semne de interzis, si erau destui localnici care parcau in acelasi mod. Nu am avut probleme.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 02 October 2023 - 12:39.


#108
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cabanutele din Targul de Craciun  din Bratislava sunt deschise pe 25 decembrie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate