Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Facatura schema escrocherie in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostNero-d, on 28 septembrie 2015 - 08:32, said:


este prerogativa ta!...
...la altceva ma refeream. Posted Image

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcristi_71, on 28 septembrie 2015 - 00:18, said:

Daca zici ca nu l-ai lovit, ce ai cautat la politie cu declaratii, etiloteste etc? Si chiar daca-l calcai, care era problema? Ai zis ca a sarit de pe trotuar, nu se afla pe trecerea pentru pietoni!

E complicat, am prieteni care au dat peste betivi pe drumul public si devine foarte complicat.
Dupa incident, am oprit la primul politest rutier si I-am povestit treaba, omul m-a sfatuit sa declar incidental just in case.
Apropo de un sprit/ o bere duminica seara, urmat de condus masina - daca eram baut riscul era maxim (nu sa-l lovesc, ci sa fiu declarant vinovat in caz de plangere).

View PostNero-d, on 28 septembrie 2015 - 07:07, said:

initiator... n-am inteles pe deplin schema...
in piata unirii e impanzit de camere...
oare atat de disperata a ajuns lumea? sa se lase accidentati? contactul daca ar fi existat, ar fi putut sa fie unul dur... poate chiar "dauna totala"...
iar familia decedatului ar fi platit si daunele!!!


Dau 1% sanse sa fi fost o bataie pe trotuar.
Schema e:
te asteapta sa fii primul la semafor, sa fie siguri ce masina e (mai rasarita)
ii face vant lui ala mai din timp, sa ai timp sa franezi cat de cat dar sa-l busesti cu bara de plastic
gasca respectiva ramane in asteptare (nu fuge), ca sa fie martori, sa sara pe tine "aoleu, l-ai omorat pe tata"
apropo de camere publice, nu cred ca schema era sa ajunga la politie cu acest caz, probabil contau pe buimaceala ta, sa te intelegi cu ei la colt de strada ca sa nu depuna plangere
desigur exista si scheme mai sofisticate

View PostFane, on 28 septembrie 2015 - 07:54, said:

chestia asta se petrecea pe trecerea de pietoni sau nu?

NU
cu toate astea, pana cand victima nu da declaratie ca nu are pretentii la despagubiri politia nu inchide dosarul

Edited by overseas, 28 September 2015 - 10:18.


#21
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Probabil de asta si aleg femei. Pe considerentul ca se pierd mai repede cu firea si sunt mai dispuse la o negociere rapida pentru o despagubire materiala la fata locului, sa nu se mai ajunga la politie.

#22
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postoverseas, on 28 septembrie 2015 - 10:15, said:

cu toate astea, pana cand victima nu da declaratie ca nu are pretentii la despagubiri politia nu inchide dosarul
Pai daca s-a intamplat cum spui, "victima" erai tu! Ala trebuia sa-ti plateasca reparatia in caz ca te alegeai cu bara sau capota indoite, zgariate etc. Un vecin de-al meu l-a lovit pe unul care a incercat sa treaca strada fara sa se asigure. Ala n-a murit dar a ajuns la spital cu coaste si un picior rupt, iar masina a avut oglinda din dreapta rupta si aripa indoita. Ce sa vezi? Familia boschetarului avea pretentii sa le dea asta niste bani ca ala a ramas cu handicap (merge in carje) si chipurile nu mai e bun de munca, desi nu muncea nici inainte de accident! Asa ca vecinul stiindu-se nevinovat a mers in instanta, iar instanta a hotarat ca vinovatul (adica ala de-a incercat sa traverseze prin loc nepermis fara sa se asigure) sa-i dea astuia banii pe care i-a cheltuit cu reparatia masinii. Pana la urma i s-a facut vecinului mila de el si l-a iertat, ca oricum nu prea avea ce sa-i ia in schimbul pagubei ca ala era un parlit. I-am zis ca a fost fraier, eu i-as fi cerut si daune morale pentru trauma psihica si disconfortul creat.

#23
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

View Posthightech-sys, on 28 septembrie 2015 - 00:58, said:

care nu functioneaza niciodata .........

se pare ca s-au inmultit cazurile de genul acesta

ce o sa ne facem atunci cand o sa-i intalnim la tot pasul si la fiecare colt de strada?

de data asta ai scapat ca ai fost pe faza dar daca data viitoare nebunul o sa reuseasca?

lucrurile de genul asta se pot intampla fara nici un fel de probleme chiar si pe trecerile de pietoni in zonele in care nu prea exista vizibilitate sau sunt masini foarte multe

atunci cum o sa o mai rezolvati?

ma refer la camerele care ti le pui tu pe bord.... http://www.go4it.ro/...andari-9709249/

#24
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nu de mult, am vazut intr-un filmulet pe FB, o derivatie a acestei jmecherii. Unul cu o masina, vine din spate, pe partea dreapta, se tot baga in fata altuia (asta avea camera) si ii frana in fata, tot tot, sa il loveasca in spate. Il loveste usor si atunci opresc amandoua masinile. Din prima masina, coboara vro 5-6 garoi pusi pe scandal, iar cel din a doua masina a stat calm in masina. Vazandu-l asa calm si probabil sunand la politie, garoii nu mai pareau asa pusi pe scandal. In caz ca cel din masina 2 se dadea jos, sigur il amenintau sa le dea j-de mii de lei.

#25
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Un link ceva sa vedem si noi ? :)

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcristi_71, on 28 septembrie 2015 - 14:44, said:

Asa ca vecinul stiindu-se nevinovat a mers in instanta,

exact, se ajunge in instanta, un mod naspa de a-ti petrece timpul

View Postxplozia, on 28 septembrie 2015 - 16:43, said:

Nu de mult, am vazut intr-un filmulet pe FB, o derivatie a acestei jmecherii. Unul cu o masina, vine din spate, pe partea dreapta, se tot baga in fata altuia (asta avea camera) si ii frana in fata, tot tot, sa il loveasca in spate. Il loveste usor si atunci opresc amandoua masinile. Din prima masina, coboara vro 5-6 garoi pusi pe scandal, iar cel din a doua masina a stat calm in masina. Vazandu-l asa calm si probabil sunand la politie, garoii nu mai pareau asa pusi pe scandal. In caz ca cel din masina 2 se dadea jos, sigur il amenintau sa le dea j-de mii de lei.

deci pana la urma le-a reusit schema sa fie loviti ?!

#27
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Dacă e cumva filmarea din Pitesti cred că o știu de pe YT sau Trafictube. Acum sunt pe tabletă dar sper să nu uit și să o postez mâine.
Eu țin minte că a lovit cel cu cameră dar în aripa dreapta spate și cei din mașina lovită susțineau că s-a băgat pe banda lor în timp ce era de fapt invers. Ei fiind patru ar fi putut convinge Poliția în lipsă camerei.
A fost unul din exemplele care m-au convins să-mi iau cameră pentru mașină.

Edited by Bogdansv1, 28 September 2015 - 22:29.


#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Politia se uita pur si simplu daca masina e lovita in spate (si atunci vinovat e celalalt) sau in lateral (si atunci e vinovat cel lovit).

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postxplozia, on 28 septembrie 2015 - 16:43, said:

Nu de mult, am vazut intr-un filmulet pe FB, o derivatie a acestei jmecherii. Unul cu o masina, vine din spate, pe partea dreapta, se tot baga in fata altuia (asta avea camera) si ii frana in fata, tot tot, sa il loveasca in spate. Il loveste usor si atunci opresc amandoua masinile. Din prima masina, coboara vro 5-6 garoi pusi pe scandal, iar cel din a doua masina a stat calm in masina. Vazandu-l asa calm si probabil sunand la politie, garoii nu mai pareau asa pusi pe scandal. In caz ca cel din masina 2 se dadea jos, sigur il amenintau sa le dea j-de mii de lei.

Aham, azi mi-a mai confirmat o persoana (doamna) schema aplicata recent in Bucuresti.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postoverseas, on 27 septembrie 2015 - 23:34, said:

Am deschis topic nou pentru a fi vizibil, ca avertisment.
Seara asta in Piata Unirii, bucuresti, un grup dubios de pe trotuar l-a lansat pe un tovaras in fata masinii mele, am franat ca nebunul, era sa ma pocneasca masina din spate, am oprit la metri buni de cascador, ala s-a tavalit putin ca la fotbal, am stat in masina pana s-a ridicat si a plecat, dupa care m-am dus fix la Brigada Rutiera, am declarat tot, am fost testat cu etilotestul.

Schema parea sa fie ca aia asteptau contact cu masina sa navaleasca pe mine. Cum nu a fost contact deloc, aveam martor in masina plus am luat niste numere din trafic care au oprit langa mine si au vazut ca nu-l lovisem, gasca s-a imprastiat.

Atentie la escroci !
Mi-au facut-o si mie in fata garii de nord, acum cateva luni. Din laterala statiei de autobus, a tasnit unul in viteza fix in fata mea si cand a vazut ca nu sunt sanse sa il ating, a traversat in viteza pana in fata cladirii garii. Oricum si daca ating vreunul din asta, nu stiu ce cred ei ca obtin. Viteza nu aveam, baut nu eram, era pe carosabil, nu era treere de pietoni....deci era vina lui fara dubiu....

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrichelieu, on 29 septembrie 2015 - 19:23, said:

....deci era vina lui fara dubiu....

din pacate, din ce aud de la persoane implicate in accidente, e complicata treaba chiar si pentru soferul nevinovat

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e si asta adevarat... frecuş, nervi, timp pierdut grupa mare... dar pana la urma, cat de complicat poate sa fie?!? huidu si altii ca el care mierlesc pietoni pe trecere... par sa se fi descurcat destul de bine...  chiar vinovati fiind...
sa le dea dumnezeu gandul cel bun si sa-i fereasca din calea mea... ca nici in sicriu n-au ce sa mai puna...

Edited by Nero-d, 29 September 2015 - 20:09.


#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postoverseas, on 29 septembrie 2015 - 19:36, said:


din pacate, din ce aud de la persoane implicate in accidente, e complicata treaba chiar si pentru soferul nevinovat
Este....si tocmai pe asta mizeaza. O atingere usoara, le dai ceva (consistent) sa nu depuna plangere....si n use ajunge la politie. E...teapa, eu nu le-as da. As merge pana la capat cu ei....

#34
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostBogdansv1, on 28 septembrie 2015 - 22:25, said:

Dacă e cumva filmarea din Pitesti cred că o știu de pe YT sau Trafictube. Acum sunt pe tabletă dar sper să nu uit și să o postez mâine.
Eu țin minte că a lovit cel cu cameră dar în aripa dreapta spate și cei din mașina lovită susțineau că s-a băgat pe banda lor în timp ce era de fapt invers. Ei fiind patru ar fi putut convinge Poliția în lipsă camerei.
A fost unul din exemplele care m-au convins să-mi iau cameră pentru mașină.

Uite ca am gasit videoclipul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ax064pJHOXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBogdansv1, on 02 octombrie 2015 - 13:10, said:


Uite ca am gasit videoclipul:


Schema asta e nevinovata fata de a-ti arunca un om in fata.
As rade cu lacrimi, le-as da RCA si sa ma pupe in esapament.
Chiar daca esti dama, nici nu stai la discutie cu ei, te opresti direct la accidente usoare si recunosti ca I-ai atins bara, nu ai nevoie sa dialoghezi cu toparlanii. Sa zicem ca-ti blocheaza masina si nu poti pleca, parchezi, incui masina si iei un taxi spre politie. Hai pa.

#36
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Sa ai curul unde alti soferi au capul, asta inseamna sa fii mafiot!

Si nu zic sa va luati orice SUV, ci numai de la 2,5 tone masa proprie in sus, greu sa-ti taie greata!
Sa-l vad eu pe ala care incearca sa-ti taie fata sau sa faca pe sinucigasul cand conduci asa ceva

Attached File  ea9046a446a2eba8aa18a1545b7ca467.image.600x447.jpg   77.9K   81 downloads

Edited by Hedonist, 04 October 2015 - 10:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate