Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Intrebare decodor UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
IonescuMarian

IonescuMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.09.2015
Am un decodor upc acasa si vreau sa trec pe free sat dar mi se pare scump decodorul lor asa ca m-am gandit sa-l folosesc pe acesta upc din moment ce are slot de cartela,prin urmare pot sa-l folosesc sau e codat in asa fel incat sa suporte doar cartele UPC?

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Nu poti folosi decodorul celor de la UPC.
Sunt codate sa suporte doar cartele UPC.

Stiu eu ca am cumparat un decodor UPC SH si nu l-am putut folosi.
Am telefonat la UPC si mi-au zis ca tre' sa ma duc la ei sa devin abonat UPC ca sa-mi activeze cartela.

Asa ca ai de ales intre a cumpara SH un decodor compatibil cu cartelele free sat ori sa cumperi sau inchieirezi decodorul lor.

#3
IonescuMarian

IonescuMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.09.2015

 tom_1133, on 27 septembrie 2015 - 20:03, said:

Nu poti folosi decodorul celor de la UPC.
Sunt codate sa suporte doar cartele UPC.

Stiu eu ca am cumparat un decodor UPC SH si nu l-am putut folosi.
Am telefonat la UPC si mi-au zis ca tre' sa ma duc la ei sa devin abonat UPC ca sa-mi activeze cartela.

Asa ca ai de ales intre a cumpara SH un decodor compatibil cu cartelele free sat ori sa cumperi sau inchieirezi decodorul lor.
Pot sa inciriez un decodor de la freesat,am vazut doar optiunea de cumparare si m-a cam speriat findca in total m-ar costa in jur de 550 de lei?
Si inca ceva,nu pot sa decodez decodorul :)) in asa fel incat sa suporte si alte cartele?

Edited by IonescuMarian, 27 September 2015 - 20:12.


#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Se poate inchiria decodorul la freesat.
Telelfoneaza maine la ei si iti vor raspunde la toate intrebarile.

Dar in mare iti spun ca:
poti inchiria echipamentul de receptie de la freesat si cumperi cartela lunara, la 6 sau 12 luni;
poti cumpara echipamentul de receptie de la freesat si cartela lunara, la 6 sau 12 luni.

Prima varianta e mai ieftina;
a doua varianta e mai scumpa.

#5
IonescuMarian

IonescuMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.09.2015

 tom_1133, on 27 septembrie 2015 - 20:15, said:

Se poate inchiria decodorul la freesat.
Telelfoneaza maine la ei si iti vor raspunde la toate intrebarile.

Dar in mare iti spun ca:
poti inchiria echipamentul de receptie de la freesat si cumperi cartela lunara, la 6 sau 12 luni;
poti cumpara echipamentul de receptie de la freesat si cartela lunara, la 6 sau 12 luni.

Prima varianta e mai ieftina;
a doua varianta e mai scumpa.
Ok,mersi,am vazut ca pe site nu ziceau nimic de inchirierea echipamentului si am sunat la un dealer local si mi-a spus doar cat costa sa cumpar echipamentul

Edited by IonescuMarian, 27 September 2015 - 20:21.


#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai e avantajul lor sa dea o caruta de bani inainte clientul si de aceea a vrut sa te convinga sa cumperi echipamentul de receptie.

#7
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Decodoarele UPC de cablu nu se pot folosi la satelit. Sunt chestii total diferite ! Unul e DVB-C la satelit iti trebuie DVB-S.
La UPC, cartelele sunt imperecheate cu receptorul, la cablu cel putin. Si sunt NagraVision
La focus Sat ( tot divizie a UPC, dar separate ca si department tehnic) , nu se imperecheaza cartelele cu receptorul. Poti folosi cartela Focus Sat cu orice receptor DVB-S/S2 sau chiar cu un CAM si un TV cu DVB-S/s2, conax cas7 sa fie.

 tom_1133, on 27 septembrie 2015 - 20:03, said:

Nu poti folosi decodorul celor de la UPC.
Sunt codate sa suporte doar cartele UPC.

Stiu eu ca am cumparat un decodor UPC SH si nu l-am putut folosi.
Am telefonat la UPC si mi-au zis ca tre' sa ma duc la ei sa devin abonat UPC ca sa-mi activeze cartela.

Asa ca ai de ales intre a cumpara SH un decodor compatibil cu cartelele free sat ori sa cumperi sau inchieirezi decodorul lor.

Nu stiam ca UPC isi vinde decodoarele. Stiam ca le da in exclusivitate in chirie, si nereturnarea iti este imputata prin plata acestuia ( si stiu ca nu sunt ieftine). In plus sunt personaizate pentru UPC, nu functioneaza fara cartela, si nici in alte retele nu merg folosite. Singurul pe care l-am gasit odata "modat" la cineva, a fost CISCO 8485 ala cu DVR-HD, si l-a modat pentru utilizare cu RCS RDS...dar stiu ca si astia folosesc imperecherea. Nu stiu cum a reusit ( oricum omul e destul de tare pe IT si spart coduri, etc), insa sa dai 1100 lei pe un receptor( pretul impus de ei pentru CISCO nereturnat) e aiurea rau de tot...la banii astia deja iei un TV bun.

#8
IonescuMarian

IonescuMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.09.2015

 Tudor Popescu, on 27 septembrie 2015 - 21:34, said:

Decodoarele UPC de cablu nu se pot folosi la satelit. Sunt chestii total diferite ! Unul e DVB-C la satelit iti trebuie DVB-S.
La UPC, cartelele sunt imperecheate cu receptorul, la cablu cel putin. Si sunt NagraVision
La focus Sat ( tot divizie a UPC, dar separate ca si department tehnic) , nu se imperecheaza cartelele cu receptorul. Poti folosi cartela Focus Sat cu orice receptor DVB-S/S2 sau chiar cu un CAM si un TV cu DVB-S/s2, conax cas7 sa fie.



Nu stiam ca UPC isi vinde decodoarele. Stiam ca le da in exclusivitate in chirie, si nereturnarea iti este imputata prin plata acestuia ( si stiu ca nu sunt ieftine). In plus sunt personaizate pentru UPC, nu functioneaza fara cartela, si nici in alte retele nu merg folosite. Singurul pe care l-am gasit odata "modat" la cineva, a fost CISCO 8485 ala cu DVR-HD, si l-a modat pentru utilizare cu RCS RDS...dar stiu ca si astia folosesc imperecherea. Nu stiu cum a reusit ( oricum omul e destul de tare pe IT si spart coduri, etc), insa sa dai 1100 lei pe un receptor( pretul impus de ei pentru CISCO nereturnat) e aiurea rau de tot...la banii astia deja iei un TV bun.
Multumesc pentru raspuns,nu ma pricep la astfel de lucruri si tocmai de asta am intrebat.
In ceea ce priveste decodorul mie mi s-a terminat contractul cu ei si pana acum nu l-au cerut inapoi,au trecut deja 6 luni,ma gandeam ca nu mai au nevoie de el,in orice caz il pastrez in caz ca isi amintesc si vin sa mi-l ceara

#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Tudor Popescu, on 27 septembrie 2015 - 21:34, said:

Nu stiam ca UPC isi vinde decodoarele. Stiam ca le da in exclusivitate in chirie, si nereturnarea iti este imputata prin plata acestuia ( si stiu ca nu sunt ieftine). In plus sunt personaizate pentru UPC, nu functioneaza fara cartela, si nici in alte retele nu merg folosite.
Am spus ca am cumparat un decodor UPC SH (Second Hand) !

@IonescuMarian, daca ti s-a incheiat contractul cu UPC, eu te sfatuiesc sa te duci la UPC sa restitui echipamentul;
nu astepta sa vina ei dupa echipament ca poate te trezesti cu o amenda ca nu ai restituit echipamentul in maximum 15 zile dupa terminarea contractului dintre dvs. si UPC.

Nu stiu, zic si eu !

#10
IonescuMarian

IonescuMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.09.2015

 tom_1133, on 28 septembrie 2015 - 00:05, said:

Am spus ca am cumparat un decodor UPC SH (Second Hand) !

@IonescuMarian, daca ti s-a incheiat contractul cu UPC, eu te sfatuiesc sa te duci la UPC sa restitui echipamentul;
nu astepta sa vina ei dupa echipament ca poate te trezesti cu o amenda ca nu ai restituit echipamentul in maximum 15 zile dupa terminarea contractului dintre dvs. si UPC.

Nu stiu, zic si eu !
Ei au venit sa il aduca ei sa vina sa il ia :))

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 IonescuMarian, on 27 septembrie 2015 - 21:47, said:

Multumesc pentru raspuns,nu ma pricep la astfel de lucruri si tocmai de asta am intrebat.
In ceea ce priveste decodorul mie mi s-a terminat contractul cu ei si pana acum nu l-au cerut inapoi,au trecut deja 6 luni,ma gandeam ca nu mai au nevoie de el,in orice caz il pastrez in caz ca isi amintesc si vin sa mi-l ceara

eu zic sa mai verifici inca o data daca intr-adevar acel contract este incheiat definitiv si irevocabil...sa nu ai surpriza sa fie doar suspendat sau mai stiu eu ce...esti pe 0 cu soldul la upc ? ai platit tot ce era de plata ?
ia te uita cat sunt penalizarile pentru echipamentele nerestituite (art. 1.11, 1.12); ca sa-ti vina delegatul sa preia decodorul, trebuie sa platesti 31 lei.

http://www.upc.ro/pd...conexe_2015.pdf

#12
IonescuMarian

IonescuMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.09.2015

 corinadaniela, on 28 septembrie 2015 - 12:29, said:


eu zic sa mai verifici inca o data daca intr-adevar acel contract este incheiat definitiv si irevocabil...sa nu ai surpriza sa fie doar suspendat sau mai stiu eu ce...esti pe 0 cu soldul la upc ? ai platit tot ce era de plata ?
ia te uita cat sunt penalizarile pentru echipamentele nerestituite (art. 1.11, 1.12); ca sa-ti vina delegatul sa preia decodorul, trebuie sa platesti 31 lei.

http://www.upc.ro/pd...conexe_2015.pdf
Da,am platit 24 de luni cat era de plata si dupa aceea nu m-am mai dus sa imi prelungesc contractul si ei mi-au sistat conexiunea,prin urmare eu consider ca s-a incheiat contractul.In plus eu consider ca ar fi trebuit sa imi trimita macar o instintare cum ca trebuie sa restitui echipamentul...

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 IonescuMarian, on 28 septembrie 2015 - 12:58, said:

Da,am platit 24 de luni cat era de plata si dupa aceea nu m-am mai dus sa imi prelungesc contractul si ei mi-au sistat conexiunea,prin urmare eu consider ca s-a incheiat contractul.In plus eu consider ca ar fi trebuit sa imi trimita macar o instintare cum ca trebuie sa restitui echipamentul...

daca mai ai contractul, citeste-l, scrie ca tu trebuie sa returnezi decodorul la incheierea contractului, in termen de maxim 5 zile. dupa aceasta perioada datorezi upc-ului contravaloarea echipamentului nepredat, iar obligatia de plata devine scadenta la expirarea celor 5 zile.
vezi ca in contract sunt multe situatii in care nu este necesara notificarea din partea upc...
doar printr-un noroc chior poti figura acum la upc cu contractul incheiat si echipamentul predat. sau daca prin contractul pe care l-ai avut si sumele platite ai achitat si decodorul, care acum este proprietatea ta (ceea ce nu am auzit pana acum; nu spun ca nu se poate, ci doar ca nu am intalnit/auzit asa ceva printre colegii si cunoscutii mei care sunt abonati upc)
daca nu, inca le datorezi plata echipamentului nepredat, la care probabil ca se aduna penalizari de intarziere...
sfatul meu este sa-i contactezi, sa intrebi exact ce si cum, sa nu te trezesti cu scrisorica de amor de la firma de recuperari afiliata upc-ului, care se ocupa cu recuperarea restantelor neplatite la timp...
art 9.6, lit (ii) din fisierul atasat
http://www.upc.ro/pd...le UPC_2015.pdf

Edited by corinadaniela, 28 September 2015 - 13:13.


#14
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 IonescuMarian, on 28 septembrie 2015 - 12:58, said:

Da,am platit 24 de luni cat era de plata si dupa aceea nu m-am mai dus sa imi prelungesc contractul si ei mi-au sistat conexiunea
mira-m-as! contractele curg si dupa expirarea perioadei initiale, in  fix aceeasi termeni si conditii, mai putin perioada obligatorie.

 IonescuMarian, on 28 septembrie 2015 - 12:58, said:

prin urmare eu consider ca s-a incheiat contractul.
tu poti sa consideri orice. ti-au sistat serviciile cel mai probabil pentru neplata. nu le sisteaza nici dracu' doar asa, ca a expirat contractul
si n-ai mai prelungit tu, atata timp cat esti cu plata la zi.

#15
IonescuMarian

IonescuMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.09.2015

 dygey, on 28 septembrie 2015 - 13:42, said:

mira-m-as! contractele curg si dupa expirarea perioadei initiale, in  fix aceeasi termeni si conditii, mai putin perioada obligatorie.


tu poti sa consideri orice. ti-au sistat serviciile cel mai probabil pentru neplata. nu le sisteaza nici dracu' doar asa, ca a expirat contractul
si n-ai mai prelungit tu, atata timp cat esti cu plata la zi.
Intradevar n-am mai platit findca m-am abonat la alt furnizor si mi se pare normal sa imi ceara acordul pentru continuarea contractului,la Cosmote spre exemplu m-au sunat si mi-au cerut sa confirm ca doresc in continuare acelasi abonament

#16
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
N-are cine și de ce să te sune! Contractele de furnizare de servicii includ o clauză foarte clară (și nu cred că e scrisă cu litere mici) care specifică faptul că, dacă nici una dintre părți nu denunță contractul la final, acesta se prelungește în mod tacit cu perioade succesive de câte o lună calendaristică.
Cât privește telefonul primit de la Cosmote, nu m-aș mira ca în urma acordului tău verbal să fii din nou sub un contract de 24 de luni...

#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 IonescuMarian, on 28 septembrie 2015 - 14:30, said:

Intradevar n-am mai platit findca m-am abonat la alt furnizor si mi se pare normal sa imi ceara acordul pentru continuarea contractului,la Cosmote spre exemplu m-au sunat si mi-au cerut sa confirm ca doresc in continuare acelasi abonament
E clar !
Te-ai abonat la alt furnizor tv/internet/fix si tu nu ai mai platit la UPC.
Pariem ca daca te duci la UPC sa intrebi de contractul dvs. va vor spune ca aveti facturi neachitate + penalizari la ei (UPC) ?

Cunosc multi oameni care au facut exact la fel ! s-au abonat la alt furnizor si nu i-au mai interesat de vechiul furnizor.
Si la ora actuala au de platit facturile + penalizarile din urma de peste un an si jumatate  Posted Image

Eu va sfatuiesc sa va duceti la un sediu UPC sa intrebati cei cu contractul.

#18
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
UPC nu da echipamentele la vanzare ci doar chirie. Indiferent ca e mediabox, router, numai telefoanele cordless se pastreaza ( daca ti s-a dat, sau alea de baza fara fir).
UPC iti cere tie sa returnezi echipamentele la cel mai apropiat punct, dupa rezilierea contractului, altfel : fie platesti 30 lei recuperarea echipamentelor de catre un agent al lor ( de regula technician de teren), sau daca nu le returnezi intr-un timp oarecare ( parca 6 luni ) , te obliga fie sa platesti contravaloarea echipamentelor ( scrie in contract costul afferent fiecarui echipament...atentie, mediaboxurile DVR indifferent ca e SD sau HD sunt foarte scumpe, 750 respectiv 1100 lei, router net standard 175 lei wireless 250 sau 320 lei - depinde de model). Sa nu ai surprize, asa cum au zis colegii, am senzatia ca tu ai uitat de contract...nu ai platit ca te-ai abonat la altul si el merge in continuare ( asa a patit si un prieten cu romtelecom dupa ce a trecut pe RDS... si s-a trezit ca Romtelecom l pune sa plateasca 1000 lei plus penalitati...bine, KRUK nu Romtelecom)...nu prea exista reziliere tacita. Upc totusi nu face ca Romtelecom, sa innoiasca contractul tacit...insa la UPC,pentru reziliere , trebuie facuta cerere cu 30 zile inainte...citeste contractul. Ai grija la tot ce e scris foarte mic...daca cumva te dau in judecata sau te pun sa platesti echipamentele nerestituite, au dreptate ! Vina va fi a ta ca nu ai citit contractul si clauzele.

 IonescuMarian, on 27 septembrie 2015 - 20:07, said:

Pot sa inciriez un decodor de la freesat,am vazut doar optiunea de cumparare si m-a cam speriat findca in total m-ar costa in jur de 550 de lei?
Si inca ceva,nu pot sa decodez decodorul Posted Image) in asa fel incat sa suporte si alte cartele?

Nu poti sa il modezi. E personalizat pentru UPC. Functie de ce model este, poti face ce vrei tu, trebuie schimbat cititorul de cartel, si softul...s-ar putea sa fie atat de scump, ca nu merita.

 tom_1133, on 28 septembrie 2015 - 00:05, said:

Am spus ca am cumparat un decodor UPC SH (Second Hand) !



Stiu pe cineva care s-a mutat in casa noua, si vechiul proprietar a lasat in casa dupa ce s-a mutat, un Mediabox Sd Thomson, si un Modem net cablu WEBSTAR. Cand s-a dus sa le duca la UPC, ca el vroia RDS ( isi transfera abonamentul de la locatia veche), aia la UPC numai nu l-au pus sa plateasca intarzierea de restituire. Bine, a dovedit ca el e noul proprietar, nu a avut nimic de a face in trecut cu UPC, si nu a platit nimic. UPC s-a resemnat, dar nu cred ca osa fie cazul initiatorului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate