Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

filmare gen "Matrix the movie" !

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015
deoarece nu stiu cum se numeste aceasta fotografiere speciala, am numit-o asa ! ...
este vb despre 6-8-12-24 de camere digitale dispuse pe o raza de cerc de max 180º ! ...
problema mea: as putea face asta cu 12 camere PC, conectate si declansate simultan de pe PC ?
multumesc ptr raspuns !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jrd8kgWlku4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BARUluMARIA, 27 September 2015 - 10:30.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Banuiesc ca da, dar iti dai seama ca rezolutia va fi slaba.

#3
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015
cea mai ieftina camera PC, bunicica, de 720p, este Microsoft LifeCam HD-3000 Webcam ...
pe Amazon costa 24 USD !
[ http://img.actualidadgadget.com/wp-content/uploads/2011/02/lifecamhd3000blackafront-fy11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BARUluMARIA, 27 September 2015 - 10:46.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Camerele ptr PC sunt camere video, chiar daca permit si still shoot.
Vei ave o mare problema insa la conectarea lor - odata ca ai nevoiede HUB-uri USB cu alimentari separate, si a doua ca ar putea apare conflicte in PC de la atatea drivere de camere. Nu cred ca s-a gandit nimeni pana acum sa puna mai mult de 1 camera.

Secventa de mai sus, a fost facuta cu camere foto, nu video, au aratat pe Discovery la Mythbuster cu ceva ani in urma cum s-a filmat. Sincronizarea declansarii lor a fost destul de complicat de realizat ( mai ales la Mythbusters ca au folosit camere de duzina, de modele diferite )
Apoi imaginile rezultate au fost procesate gen desen animat ptr a crea un film scurt.

Raspunsul este - da, se poate face acasa, dar o sa ai multe obstacole, si nu cred ca va merge cu camere video PC.

Plus ca daca nu sunt asezate foarte bine vei ave probleme cand creezi filmul - o imagine va fi mai sus, alta mai la stanga, etc...

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Nu poate sa cumpere camere digitale ce pot filma/fotografia 720p ?!

#6
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015
merci ptr raspuns ! ...
am citit pe un forum spaniol ca "dusmanul" acestui sir de fotografii ar fi autofocusul ! ...
sau ma  rog, diferenta dintre aparate ! ... de unde mai bine fara autofocus ! ...
yo lucrez cu Ubuntu, nu intra in conflict cele 12 camere, sau hub-urile USB ! ...
mi-au oferit "garantii" cei din forumul Ubuntu ! ... Posted Image

View Posttom_1133, on 27 septembrie 2015 - 11:28, said:

Nu poate sa cumpere camere digitale ce pot filma/fotografia 720p ?!
exemplul de mai sus este HD ! ... are 1Mp video si 6 Mp la fotografie ! ...
"trebuie" doar sa investesc 300 EUR ! ... pe 12 webcam-uri !
sunt Microsoft, ar trebui sa "mearga" fara probleme ! ...

Edited by BARUluMARIA, 27 September 2015 - 11:36.


#7
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Citisem parca undeva ca se poate face cu niste camere ieftine digitale actionate prin telecomanda - cand apesi butonul de telecomanda toate fotografiaza in acelasi timp si apoi "lipesti" imaginile intr-un soft de prelucrare video.

#8
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015
m-am lasat de fotografia profesionala acu' vreo 30 de ani ! ... nu prea stiu mare lucru despre camerele digitale ! ...
dar culoare, lumina, timp de expunere, sensibilitate, etc , inca mai imi aduc aminte ! ...
yo inteleg ca acele celule de la webcam-uri sunt mai putin performante decat la aparatele reflex, in primul rand
datorita marimii celulei !  ... nu ?
dar sunt sufient de bine dezvoltate incat sa "bata" primele camere digitale ! ... asa inteleg eu ! ...
celula in sine ! ... fara lentile, filtre, etc ! ... gresesc ?
De exemplu, anumite camere web au chiar lentile Carl Zeis, pe care le "poarta" Nikon si Praktica !

Edited by BARUluMARIA, 27 September 2015 - 11:49.


#9
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Eu as rezolva totul cu mecanica si o singura camera.

#10
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostAlinAraboaie, on 27 septembrie 2015 - 11:46, said:

Eu as rezolva totul cu mecanica si o singura camera.

E cel mai simplu asa - ai nevoie de o camera care sa filmeze la un framerate mare si o modalitate de a misca rapid camera. Tipul asta a folosit de pilda un ventilator de tavan. Efectul nu e exact ca in Matrix, timpul nu este "inghetat", ci doar se misca cu incetinitorul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qvghDGlrbUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015

View PostAlinAraboaie, on 27 septembrie 2015 - 11:46, said:

Eu as rezolva totul cu mecanica si o singura camera.
eu traies pe o insula plina de turisti ! ... as vrea sa le fac poze d'astea  ! ... comercial !
la orele la care luminozitatea ar fi buna ptr "camerele mele" !
un circuit Arduino, servo motor, ghidaje, aproape imposibil ptr obiective in miscare ! ...

Edited by BARUluMARIA, 27 September 2015 - 11:59.


#12
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
De ce imposibil?

#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Unii au facut asta si cu telefoane.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hI1JCeM68AY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Camera pusa pe o masinuta pe circuit circular in jurul subiectului. Trenulet pe sine. Cam mica viteza totusi.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Da, Nenea Zap, floare la ureche.
Bun, acum cativa ani, impreuna cu cativa amici, am facut ceva in genul. Nu autofocusul ne-a omorat, ci diferentele de luminozitate din diferite unghiuri.
O camera video cu slow mo si...asta este solutie personala, in Vegas, am pus niste pauze mici, care sa dea efect de...gif. A mers de minune. Tot caut filmarea (6 secunde), dar nu o mai gasesc..

#16
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015
cele mai ieftine "reflex"-uri cu wireless, ptr un pachet de 12, ar fi 3500 EUR ! ..desi ideal ar fi 24 buc ! ...

as vrea sa fac asta comercial ! ... pe plaja ! ... suportul l-as face din fibra de carbon, cu raza de vreo 12 m ! ...
ca sa incapa un grup de 4-5 persoane ! ...
daca pun 12 aparate bune, reflex, pe un suport estetic si functional, as putea cere 5 EUR pe o astfel de poza,
si trimisa clientului pe e-mail ! ... beneficiu 100% ! ... Posted Image
aici sezonul turistic este permanent ! ... cu "maxim" de Craciun si Revelion ! ...

Edited by BARUluMARIA, 27 September 2015 - 12:41.


#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Pui un grup de 4-5 persoane si ii pozezi 360 grade. Dar ... ce obtii practic? Ca doar nu fac toti figuri gen Neo.

#18
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Sa scoata bani de la turisti pe insula aia a lui....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate