Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Speriat rau, e posibil sa am TBC, va rog ajutor...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Salut...Un prieten de-al meu foarte bun a fost impreuna cu o fata care a avut TBC [sau cel putin cred ca nu mai are] si azi-dimineata am fost cu el afara. Am zis ca n-are rost sa dam bani pe 2 sucuri, sa ne luam unul de 2.5 l si sa il bem unu' dupa altu'. Eu uitasem chestia cu fata aia, si am baut. Tocmai acum am constientizat ce se poate intampla, e posibil sa am TBC?

#2
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
La medic ai fost?

#3
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View PostCaptainMe, on 27 septembrie 2015 - 06:50, said:

a fost impreuna cu o fata care a avut TBC [sau cel putin cred ca nu mai are]
Stai calm, că dacă a fost diagnosticată, cel mai probabil, ca să nu zic sigur, a fost şi tratată, (tratamentul anti TBC e gratuit, deci n-are motiv să nu-l ia), pe de altă parte, şi tu şi amicul nu riscaţi mare lucru dacă sînteţi bine hrăniţi şi staţi bine cu imunitatea (nu sînteţi bolnăvicioşi).

Pe de altă parte, e o chestie care ar trebui să fie reflexă să ştergi cu mîna sticla din care a băut unu' înaintea ta. Nu de alta, dar înainte să iei TBC poţi lua hepatită, care nu mai alege între sănătos şi viguros, şi bolnăvicios. Se poate face discret, să nu creadă ăla că-l suspectezi de rîie, sau poţi să-ţi torni în gură fără să atingi sticla cu buzele, doar că-ţi trebe ceva exerciţiu.

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
n-ai nimic, te-ai speriat degeaba.

#5
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015
n-ai nimic ! ... dar du-te si trateaza-te ! ... suferi fara sa stii, de hipocondrie ! ...

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Nu se ia cu una cu doua.
Tata a avut ghinionul sa ia de la unul din angajatii lui. Eu si mama a trebuit sa ne facem nu stiu ce test din care a iesit ca suntem sanatosi. Tata a continuat cu tratamentul la domiciliu(nu era intr-o stare foarte avansata) si s-a vindecat. Daca eu am stat un an cu el in casa si nu am luat, nu cred ca iei tu dintr-o gura de suc. Bine.... tata era sub tratament si e posibil ca si asta sa conteze. Probabil tratamentul l-a ajutat sa nu ne imbolnaveasca si pe noi.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,026
  • Înscris: 09.08.2005

View Poststormwatch, on 27 septembrie 2015 - 07:54, said:

Pe de altă parte, e o chestie care ar trebui să fie reflexă să ștergi cu mîna sticla din care a băut unu' înaintea ta.

Yeah, right! Posted Image
Și asta e o metodă de omorît microbii/bacteriile/etc. infailibilă... Prin spitale și clinici cheltuiesc ăia milioane pe dezinfectante că nu știu ce știe Dorel - daca dai cu mîna are același efect.

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Poststormwatch, on 27 septembrie 2015 - 07:54, said:



Pe de altă parte, e o chestie care ar trebui să fie reflexă să ştergi cu mîna sticla din care a băut unu' înaintea ta.

Da ma. Si bei dupa unu ce s-a sters la cur si nu s-a spalat pe maini. Dups sterge gura sticlei. Na igiena! Bei dupa ala fara sa stii. Eu daca te vad ca ai pus mana pe sticla nu mai beau dupa tine in veci.
Voi chiar  credeti ca microbii se sterg cu mana :lol:? Sunteti penibili!

#9
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Postradunic, on 27 septembrie 2015 - 08:48, said:

Yeah, right! Posted Image
Și asta e o metodă de omorît microbii/bacteriile/etc. infailibilă... Prin spitale și clinici cheltuiesc ăia milioane pe dezinfectante că nu știu ce știe Dorel - daca dai cu mîna are același efect.
În spitale deja sînt oameni vulnerabili (că altfel nu ajungeau acolo) de-aia e nevoie de măsuri de igienă suplimentară. Că aşa, nici săpunul nu elimină toate bacteriile, aşa că spală-te cu clor de-aici înainte.

View PostSerafim606, on 27 septembrie 2015 - 08:57, said:

Da ma. Si bei dupa unu ce s-a sters la cur si nu s-a spalat pe maini. Dups sterge gura sticlei. Na igiena! Bei dupa ala fara sa stii. Eu daca te vad ca ai pus mana pe sticla nu mai beau dupa tine in veci.
Voi chiar  credeti ca microbii se sterg cu mana :lol:? Sunteti penibili!
Tu nu prea ai prieteni, este ? Sau ai dintr-ăia care stau cu mîinile în kur. În cazul ăsta, ia-ţi toate măsurile de protecţie posibile.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Poststormwatch, on 27 septembrie 2015 - 09:05, said:


Tu nu prea ai prieteni, este ? Sau ai dintr-ăia care stau cu mĂźinile Ăźn kur. În cazul ăsta, ia-ți toate măsurile de protecție posibile.

Am, dar prietenii mei nu-s scarbosi de-si pun labele pe sticla.

#11
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View PostSerafim606, on 27 septembrie 2015 - 10:37, said:

Am, dar prietenii mei nu-s scarbosi de-si pun labele pe sticla.
Cu "prietenii" ăștia dai și mîna, sau îi întrebi înainte dacă s-au spălat pe mîini după ce s-au șters la kur?

Părerea mea e că tu nu doar că n-ai prieteni, dar nici nu știi ce-i ăla un prieten. Cu un prieten împarți și o țigară, nu doar o sticlă de bere.

Mai ieși pe-afară din casă, că au și microbii mîndria lor.

#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
@CaptainMe,
Te duci la o policlinică din asta care face genul teste pentru depistarea TBC(medicul de familie știe unde să te trimită),și,dacă ai sub 24 de ani(cel puțin așa am citit eu pe net),ceri să ți se facă testul IDR,pentru depistarea BK(bacilul Koch).Dacă nu te mai încadrezi la vârstă(eu știam că se face la copii până în 12 ani),faci analize la sânge,plus poză la plămâni(radiografie pulmonară),sau un CT cu sbstanță de contrast.Costă ceva(cel puțin CT-ul)dar astfel afli sigur dacă ești bolnav sau nu.
Plus de asta,sunt niște simptome care îți pot da un răspuns(le găsești pe net sau întrebi un doctor pneumolog).

Sănătate.

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Poststormwatch, on 27 septembrie 2015 - 11:18, said:

Cu "prietenii" ăștia dai și mîna, sau îi întrebi înainte dacă s-au spălat pe mîini după ce s-au șters la kur?

Părerea mea e că tu nu doar că n-ai prieteni, dar nici nu știi ce-i ăla un prieten. Cu un prieten împarți și o țigară, nu doar o sticlă de bere.

Mai ieși pe-afară din casă, că au și microbii mîndria lor.

Cand eu imparteam tigara cu tovarasii tu te incaltai cu fesu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate