Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

am nevoie de un sfat !

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
jaguarmaleq

jaguarmaleq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.10.2014
Salutare...am o intrebare  la care  nu prea gasesc raspuns ferm poate ma ajutati voi. Problema sta in felul urmator....am primit viza de turist pe 6 luni la intrarea in u.s (viza din tara o am pe 10 ani), dupa 6 luni am trimis prin avocat cerere de prelungire a vizei de turist cu inca 5 luni.... au trecut 4 luni din alea 5 si inca nu am primit nici un raspuns....Ce ma  sfatuiti sa fac....temerea mea este ca raspunsul va veni dupa expirarea perioadei cerute (5 luni) asta insemnand ca o sa devin  ilegal.
Stiti pe cineva  care a primit prelungire de viza de turist??
o alta temere este ca desi  am facut cerea de prelungire....desi am primit scrisoare  de la ei cum ca sunt in urma cu raspunsurile si ca trebuie sa astept.....daca plec in Romania, si vreau sa ma intorc peste  o perioada, sa nu ma trezesc cu interdictie pt ca am stat mai mult de 6 luni pe teritoriul U.S.
Daca as ramane fara acte in continuare pot sa imi iau permisul de conducere?? ce stiti despre permisul de sofer AB 60?? este util??
Va multumesc anticipat !!!

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
daca depasesti alea 6 luni acordate la aterizare, nu mai intri data viitoare chiar daca ai viza pe 25 de ani, asa ca mai bine pleci de acolo si te intorci dupa o saptamana, decat sa astepti un raspuns care nu vine de 4 luni

#3
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postjaguarmaleq, on 26 septembrie 2015 - 23:20, said:

Ce ma  sfatuiti sa fac....temerea mea este ca raspunsul va veni dupa expirarea perioadei cerute (5 luni) asta insemnand ca o sa devin  ilegal.

o alta temere este ca desi  am facut cerea de prelungire....desi am primit scrisoare  de la ei cum ca sunt in urma cu raspunsurile si ca trebuie sa astept
Pe site-ul USCIS ar trebui să existe niște înregistrări ale cererii tale. Părerea mea e că apelând la un avocat, ți-ai complicat viața și ți-ai golit inutil buzunarul. Sună avocatul și cere-i toate datele pe care le-a primit de la USCIS. Trebuie, oricum, să ai un A-număr în formularul I-94 (parcă așa se cheamă). Este posibil ca acest număr A-number să fie și pe viză, in pașaport.
L.E. Am găsit linkul (cred): https://i94.cbp.dhs....94/consent.html
Cauți pe site-ul USCIS numărul de telefon, îi suni și îi intrebi, povestești că ai făcut toate formalitățile și nu stii statusul. Nu o să-ți facă ăia nimic la telefon (în afară de nervi, că stai pe hold o oră sau mai mult).

Eu cred că dacă avocatul tău a făcut ce trebuia, ești acoperit. Dar dacă nu te-a ținut la curent cu ce face și cu ce urmează să (ți) se întâmple, nu știu cât e de priceput.


View Postjaguarmaleq, on 26 septembrie 2015 - 23:20, said:

Daca as ramane fara acte in continuare pot sa imi iau permisul de conducere?? ce stiti despre permisul de sofer AB 60?? este util??
Nu ai cum să rămâi fără acte, că doar nu îți ia nimeni pașaportul. Cred că chiar și dacă ești într-un stat în care poți obține permis de conducere sau ID, este prea târziu acum, prea aproape de expirarea vizei de ședere (cred că trebuie să fie mai mult de 3 luni). Asta e o treabă pe care trebuia să o faci în secunda 2 după ce ajungeai în US, măcar pentru ID.

Însă chiar dacă ai permis de conducere sau ID, asta nu are nicio legătură cu viza sau cu șederea în țară peste termen. Pe USCIS (și pe ICE, din păcate) nu îl interesează că ai tu sau nu carnet, este irelevant pentru ei.

Edited by Cazimi, 26 September 2015 - 23:55.


#4
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015

View Postjaguarmaleq, on 26 septembrie 2015 - 23:20, said:

Salutare...am o intrebare  la care  nu prea gasesc raspuns ferm poate ma ajutati voi. Problema sta in felul urmator....am primit viza de turist pe 6 luni la intrarea in u.s (viza din tara o am pe 10 ani), dupa 6 luni am trimis prin avocat cerere de prelungire a vizei de turist cu inca 5 luni.... au trecut 4 luni din alea 5 si inca nu am primit nici un raspuns....Ce ma  sfatuiti sa fac....temerea mea este ca raspunsul va veni dupa expirarea perioadei cerute (5 luni) asta insemnand ca o sa devin  ilegal.
Stiti pe cineva  care a primit prelungire de viza de turist??
o alta temere este ca desi  am facut cerea de prelungire....desi am primit scrisoare  de la ei cum ca sunt in urma cu raspunsurile si ca trebuie sa astept.....daca plec in Romania, si vreau sa ma intorc peste  o perioada, sa nu ma trezesc cu interdictie pt ca am stat mai mult de 6 luni pe teritoriul U.S.
Daca as ramane fara acte in continuare pot sa imi iau permisul de conducere?? ce stiti despre permisul de sofer AB 60?? este util??
Va multumesc anticipat !!!
trebuie sa ai un motiv "extraordinar" de bine intemeiat sa depasesti perioada de viza ! ...
de exemplu: ai fost victima unui atentat ! ... (oarecum la moda) !
sau ceri azil pe motive de "orientare sexuala" ! ... adica te declari "bulan" ! ...
OK! ... asta ultima este "extrema" ! ... Posted Image

Edited by BARUluMARIA, 27 September 2015 - 00:19.


#5
jaguarmaleq

jaguarmaleq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.10.2014

View PostCazimi, on 26 septembrie 2015 - 23:46, said:

Pe site-ul USCIS ar trebui să existe niște înregistrări ale cererii tale. Părerea mea e că apelând la un avocat, ți-ai complicat viața și ți-ai golit inutil buzunarul. Sună avocatul și cere-i toate datele pe care le-a primit de la USCIS. Trebuie, oricum, să ai un A-număr în formularul I-94 (parcă așa se cheamă). Este posibil ca acest număr A-number să fie și pe viză, in pașaport.
L.E. Am găsit linkul (cred): https://i94.cbp.dhs....94/consent.html
Cauți pe site-ul USCIS numărul de telefon, îi suni și îi intrebi, povestești că ai făcut toate formalitățile și nu stii statusul. Nu o să-ți facă ăia nimic la telefon (în afară de nervi, că stai pe hold o oră sau mai mult).

Eu cred că dacă avocatul tău a făcut ce trebuia, ești acoperit. Dar dacă nu te-a ținut la curent cu ce face și cu ce urmează să (ți) se întâmple, nu știu cât e de priceput.



Nu ai cum să rămâi fără acte, că doar nu îți ia nimeni pașaportul. Cred că chiar și dacă ești într-un stat în care poți obține permis de conducere sau ID, este prea târziu acum, prea aproape de expirarea vizei de ședere (cred că trebuie să fie mai mult de 3 luni). Asta e o treabă pe care trebuia să o faci în secunda 2 după ce ajungeai în US, măcar pentru ID.

Însă chiar dacă ai permis de conducere sau ID, asta nu are nicio legătură cu viza sau cu șederea în țară peste termen. Pe USCIS (și pe ICE, din păcate) nu îl interesează că ai tu sau nu carnet, este irelevant pentru ei.

1.De sunat la USCIS am sunat de multe ori si am facut multe sesizari....raspunsul lor atat scris cat si  verbal a fost...: stim ca suntem in urma cu aplicatiile dar incercam sa va dam raspunsul cererii dvs. de prelungire a vizei in timp util"
2. orice trimit cei de la USCIS la avocat...trimit si la adresa unde stau,
3.in legatura cu perimisul de conducere....am intrebat daca pot sa il iau, nu pt. ca ar avea veo legatura cu viza mea....pur si simplu am intrebat daca pot sa il am pt a ma ajuta sa sofez in Statul in care ma aflu sau pe teritoriul US

#6
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postjaguarmaleq, on 27 septembrie 2015 - 01:49, said:

2. orice trimit cei de la USCIS la avocat...trimit si la adresa unde stau,
Problema nu e ce acte trimite USCIS pentru tine (evident că nimic folositor), ci că avocatul ar trebui să aibă un răspuns la întrebarea pe care ne-o pui nouă aici.
Știu că am mai sus că avocații de imigrație sunt, în mare măsură, inutili, dar o să și exemplific: singurul lucru pe care l-a facut avocata mea a fost sa scrie cover letter. De rest, mi-a cerut acte pe care le au doar mexicanii și mi-a dat doar informații tâmpite, care nu aveau nicio legătură cu situația mea. Am făcut singură dosarul (100 de pagini!), iar ofițerul USCIS mi-a spus că nici măcar de 3 ori pe ani nu primește dosare ca al meu și că dacă toate dosarele pe care le primește (pregătite ghici de cine? De avocați!) ar fi ca al meu, ar pleca acasă după o oră de muncă.

Varianta scurtă: întreabă avocatul ce ți se întâmplă dacă nu vin actele într-o săptămână.

View Postjaguarmaleq, on 27 septembrie 2015 - 01:49, said:

3.pur si simplu am intrebat daca pot sa il am pt a ma ajuta sa sofez in Statul in care ma aflu sau pe teritoriul US
Există state în care poți să-ți iei permis de conducere și fără să ai Green Card. Dar fiindcă nu spui unde ești, nu știu dacă al tău se numără printre ele.
Înclin să cred ce am spus mai sus: e prea târziu să încerci acum, dar poate DMV din statul în care te afli are alte reguli decât cel în care mă aflu eu.

Ai verificat linkul pe care ți l-am dat?

#7
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Cand suni la USCIS cere sa vorbesti cu un Tier2 officer. Sau poti sa-ti faci un info-pass la biroul local.

#8
jaguarmaleq

jaguarmaleq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.10.2014

View PostCazimi, on 27 septembrie 2015 - 03:59, said:

Problema nu e ce acte trimite USCIS pentru tine (evident că nimic folositor), ci că avocatul ar trebui să aibă un răspuns la întrebarea pe care ne-o pui nouă aici.
Știu că am mai sus că avocații de imigrație sunt, în mare măsură, inutili, dar o să și exemplific: singurul lucru pe care l-a facut avocata mea a fost sa scrie cover letter. De rest, mi-a cerut acte pe care le au doar mexicanii și mi-a dat doar informații tâmpite, care nu aveau nicio legătură cu situația mea. Am făcut singură dosarul (100 de pagini!), iar ofițerul USCIS mi-a spus că nici măcar de 3 ori pe ani nu primește dosare ca al meu și că dacă toate dosarele pe care le primește (pregătite ghici de cine? De avocați!) ar fi ca al meu, ar pleca acasă după o oră de muncă.

Varianta scurtă: întreabă avocatul ce ți se întâmplă dacă nu vin actele într-o săptămână.


Există state în care poți să-ți iei permis de conducere și fără să ai Green Card. Dar fiindcă nu spui unde ești, nu știu dacă al tău se numără printre ele.
Înclin să cred ce am spus mai sus: e prea târziu să încerci acum, dar poate DMV din statul în care te afli are alte reguli decât cel în care mă aflu eu.

Ai verificat linkul pe care ți l-am dat?

salutare....statul este California...chestia cu avocatul e nasoala.....pt ca am vorbit cu bvreo 6 avocati si toti cam ridica din umeri

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Te asteptam urgent.....in Romania!Posted Image
Asta daca mai vrei sa intri vreodata in USA...

#10
jaguarmaleq

jaguarmaleq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.10.2014

View Postxmanyacs77, on 27 septembrie 2015 - 06:28, said:

Te asteptam urgent.....in Romania!Posted Image
Asta daca mai vrei sa intri vreodata in USA...

Daca ma intorc pana la data la care perioada pe care am cerut-o in scrisoarea de prelungire expira, am sa am probleme cand  am sa ma intorc in SUA.....probabil peste un an?? (binenteles ca nu ai de unde sa stii ce se va intampla) dar intreb  ca poate stii mai multe
pot sa fac ceva sa minimalizez sansele sa imi fie anulata viza??

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ai stat deja 10 luni (6+4) ?

Edited by don_dannielo, 27 September 2015 - 06:44.


#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
http://forum.softped...6#entry17922964

Poate moderatorii vor sterge / combina un subiect

View Postjaguarmaleq, on 27 septembrie 2015 - 06:40, said:

Daca ma intorc pana la data la care perioada pe care am cerut-o in scrisoarea de prelungire expira, am sa am probleme cand  am sa ma intorc in SUA.....probabil peste un an?? (binenteles ca nu ai de unde sa stii ce se va intampla) dar intreb  ca poate stii mai multe
pot sa fac ceva sa minimalizez sansele sa imi fie anulata viza??

Nu cred, poate doar sa treci in Mexic sa nu-ti verifice americanii viza (nu stiu daca la granita terestra americanii iti verifica pasaportul, in Canada nu ti se verifica cand treci) si ori sa sa iei avionul din Mexic ori sa incerci sa intri inapoi in State si sa iei o noua viza, daca ei nu au evidenta cand tu ai parasit tara

#13
jaguarmaleq

jaguarmaleq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.10.2014
eu nu inteleg un lucru....daca aceasta prelungire a vizei de turist este ireala....de ce este o varianta pe care avocatii o spun....adica nu numai avocatii ci si guvernul... ex: "Remaining in the U.S. during processing:  You may remain in the U.S. while your application is pending, even if your original status expires during the application processing."    asta scrie pe site-ul
https://iss.washingt.../change-status. sau pe site-ul asta http://www.immihelp....visa-extension/

View Postdon_dannielo, on 27 septembrie 2015 - 06:42, said:

Ai stat deja 10 luni (6+4) ?

da   10 luni si perioada pe care am cerut-o pe prelungire expira intr-o luna

#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postjaguarmaleq, on 27 septembrie 2015 - 07:32, said:

eu nu inteleg un lucru....daca aceasta prelungire a vizei de turist este ireala....de ce este o varianta pe care avocatii o spun....adica nu numai avocatii ci si guvernul... ex: "Remaining in the U.S. during processing:  You may remain in the U.S. while your application is pending, even if your original status expires during the application processing." asta scrie pe site-ul
https://iss.washingt.../change-status. sau pe site-ul asta http://www.immihelp....visa-extension/


Ce am inteles eu:
1. Nu poti parasi US si sa ceri alta viza la intrare, deci solutia cu Mexicul a cazut
2. Daca ai INREGISTRATA cererea la USiCS inainte de expirarea vizei, si ei nu ti-au raspuns inca (tie si nu avocatului), ai scapat
3. Daca-ti raspund negativ, pleci in ziua aia
4. Daca nu-ti raspund, pleci inainte sa faci un an

Pentru viza urmatoare sa ai dovada ca ai fost tot timpul in legalitate, adica ai facut cererea in termenul prevazut, si nu ti s-a raspuns la ea

#15
jaguarmaleq

jaguarmaleq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.10.2014

View Posttsunnami, on 27 septembrie 2015 - 07:43, said:


Ce am inteles eu:
1. Nu poti parasi US si sa ceri alta viza la intrare, deci solutia cu Mexicul a cazut
2. Daca ai INREGISTRATA cererea la USiCS inainte de expirarea vizei, si ei nu ti-au raspuns inca (tie si nu avocatului), ai scapat
3. Daca-ti raspund negativ, pleci in ziua aia
4. Daca nu-ti raspund, pleci inainte sa faci un an

Pentru viza urmatoare sa ai dovada ca ai fost tot timpul in legalitate, adica ai facut cererea in termenul prevazut, si nu ti s-a raspuns la ea

Exact asta am inteles si eu....si de asta am zis sa intreb pt ca sincer sa fiu sa plec incercand sa fiu baiat cinstit si sa ma trezesc ca nu mai imi dau aia voie sa intru in u.s urmatoarea data.....nu imi surade.....nu as cam da vrabia din mana pe cioara de pe gard.....daca intelegi ce vreau sa zic .....

#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postjaguarmaleq, on 27 septembrie 2015 - 07:47, said:

Exact asta am inteles si eu....si de asta am zis sa intreb pt ca sincer sa fiu sa plec incercand sa fiu baiat cinstit si sa ma trezesc ca nu mai imi dau aia voie sa intru in u.s urmatoarea data.....nu imi surade.....nu as cam da vrabia din mana pe cioara de pe gard.....daca intelegi ce vreau sa zic .....

Data viitoare sa te astepti sa te intoarca inapoi de pe LAX, adica sa nu fie o surpriza prea mare pentru tine..

#17
jaguarmaleq

jaguarmaleq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.10.2014

View Posttsunnami, on 27 septembrie 2015 - 07:51, said:


Data viitoare sa te astepti sa te intoarca inapoi de pe LAX, adica sa nu fie o surpriza prea mare pentru tine..

daca se intampla asa....si ma trimit acasa....asta inseamna automat si anularea vizei de 10 ani??

#18
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
ce nu intelegi tu este ca viza aia pe 10 ani e nula la aterizare in SUA...aia e doar ca sa poti sa te urci in avion cu destinatia SUA. Viza de 6 luni care ti-o da ofiterul la aterizare, aia conteaza...daca ai deja 10 luni, nu mai pleca de acolo ca nu mai intri, stai si rezolva cu avocatii....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate