Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Cum ma scap de avocat incompetent?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Zob

Zob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.07.2002

View PostMizu, on 23 iunie 2016 - 08:52, said:

Cu cat detaliezi mai mult cazul cu atat e mai evident ca esti o persoana foarte dificila, si incep sa simpatizez cu vecinul.

Mi-l si imaginez urcandu-se pe scaun sa se uite peste panou cum stai tu pe buda.
Mda, poate ai si tu dreptate,era vorba aia,"cand mai multi iti spun ca esti beat,e timpul sa te duci sa te duci la culcare.

View Postalthea, on 23 iunie 2016 - 09:15, said:

Posted Image
Cum adică te-a dat în judecată? Tu ai introdus acțiunea, ai uitat?
Și nu înțeleg cum l-ar putea deranja dacă geamul tău e deschis, ce-ai putea vedea la el în afară de tavan?  

N-ar fi rău să-ți aduci avocatul să vadă situația și să-l întrebi dacă le-ar accepta propunerea. Oamenii par totuși de bună credință. Și nu înțeleg cu ce te deranjează un panou de-ala, că nu-ți ia din spațiul din curte. Iar de dormit cu geamul larg deschis nu prea cred că se poate mult timp... bunăvoință să fie, că soluții convenabile pentru ambele părți se găsesc. E puțin absurd să ai pretenția să-și schimbe fereastra de la cameră din una de vedere în una de lumină și aerisire când există variante care să-i împiedice vederea în curtea ta.

După cum se vede în poză, cred că poți să-ți pui buchet de reflectoare că nu-i va deranja.
Problema nu e asa mare cu panoul, cat e cu faptul ca nu o face la aceasi dimensiune cu geamul, vrea panoul sa fie pana la jumatate.Deci...frectie la picior de lemn.

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Păi cere să fie mai înalt, de ex. 2/3 din înălțimea ferestrei. Aș zice că e mai sigur că vei obține asta decât înlocuirea ei + schimbarea destinației.

#39
Zob

Zob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.07.2002

View Postalthea, on 23 iunie 2016 - 10:42, said:

Păi cere să fie mai înalt, de ex. 2/3 din înălțimea ferestrei. Aș zice că e mai sigur că vei obține asta decât înlocuirea ei + schimbarea destinației.
Asta cer ... da' cer degeaba.De asta ziceam, ca ei au propus ca panoul sa fie doar pana la jumatatea geamului pentru ca citez:"nu vrem sa pierdem privelistea asta frumoasa". Nu stiu exact, se refereau la cetatea orasului sau la baia meaPosted Image.Nedumerirea mea era, ce se intampla daca nu accept decat un panou peste tot geamul? Judecatorul poate sa hotarasca ce vrea el (cu panou,fara panou,cu caramida de sticla,etc) sau pierd cauza si totul ramane ca si pana acum?

#40
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostZob, on 23 iunie 2016 - 12:27, said:

Nedumerirea mea era, ce se intampla daca nu accept decat un panou peste tot geamul? Judecatorul poate sa hotarasca ce vrea el (cu panou,fara panou,cu caramida de sticla,etc) sau pierd cauza si totul ramane ca si pana acum?
Nimeni nu-ți poate spune ce va hotărî judecătorul. Așa, ca părere, zic că e foarte posibil să țină cont de drepturile amândurora: al lui de a-și păstra servitutea de vedere și al tău, de a avea intimitate.
Vorbește cu ei să faceți din ceva material înlocuitor un panou la scara 1:1 (lemn + placaj sau carton). Îl puneți voi cumva, nu știu cum dar în mod sigur se poate, așa te poți uita din camera aia să vezi dacă sau cât vede din proprietatea ta și dacă panoul trebuie să fie mai mare.  Discutați, negociați... e mai rapid și mai ieftin. De ce trebuie să decidă altul pentru voi?

#41
Zob

Zob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.07.2002
Un scurt update.A venit judecatorul pentru a doua oara la fata locului sa vada situatia iar acum panoul de policarbonat propus nu o sa mai acopere tot geamul cum sa pus problema initial ci doar jumatate, ca nu vrea mai mult paratul zice ca nu are aer.Asta in conditile in care panoul iasa cu 50 cm in afara zidului (adica la mine in curte).Noi nu am acceptat pt ca ...e prea mic,ei au mai cedat in 10 cm dar noi din motive de 'incapatanare' nu am acceptat .Panoul ala nu-si are scopul daca nu este destul de inalt incat sa acopere vederea la noi in baie.Si pana la urma judecatorul mi-a spus ca daca nu am vrut sa ne impacam, o sa ne arate el dreptate.Drept urmare o sa ne prezentam in cateva zile la judecatorie sa vedem ce si cum.

#42
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostZob, on 13 decembrie 2016 - 17:51, said:

Un scurt update.A venit judecatorul pentru a doua oara la fata locului sa vada situatia iar acum panoul de policarbonat propus nu o sa mai acopere tot geamul cum sa pus problema initial ci doar jumatate, ca nu vrea mai mult paratul zice ca nu are aer.Asta in conditile in care panoul iasa cu 50 cm in afara zidului (adica la mine in curte).Noi nu am acceptat pt ca ...e prea mic,ei au mai cedat in 10 cm dar noi din motive de 'incapatanare' nu am acceptat .Panoul ala nu-si are scopul daca nu este destul de inalt incat sa acopere vederea la noi in baie.Si pana la urma judecatorul mi-a spus ca daca nu am vrut sa ne impacam, o sa ne arate el dreptate.Drept urmare o sa ne prezentam in cateva zile la judecatorie sa vedem ce si cum.
se pare ca problema este la tine , nicidecum la vecin....
Cu tot respectful , esti un vecin foarte dificil din ceea ce expui aici. Omul e binevoitor si tu vad ca vrei sa ii inchizi geamul cu totul , chiar nu se poate gandi rational?
Crezi ca sta cineva sa se uite la tine in baie peste acel paravan??
off... si ne mai miram de ce sunt procese de genul asta...

#43
Zob

Zob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.07.2002

View Postflp014, on 15 decembrie 2016 - 15:36, said:

se pare ca problema este la tine , nicidecum la vecin....
Cu tot respectful , esti un vecin foarte dificil din ceea ce expui aici. Omul e binevoitor si tu vad ca vrei sa ii inchizi geamul cu totul , chiar nu se poate gandi rational?
Crezi ca sta cineva sa se uite la tine in baie peste acel paravan??
off... si ne mai miram de ce sunt procese de genul asta...
Nu vreau sa-i inchid geamul cu totul.Noi nu am contestat niciodata dreptul lui de aerisire si lumina.Noi am propus doarun geam mat(cel mai putin opac posibil pt a avea mai multa lumina si care sa rabateaza doar pe spate) El a propus panoul, si doar pana la jumatate, pt ca altfel ii strica view-ul asupra orasului.

#44
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu cred ca era nevoie de un avocat si de bani dati acestuia si de 1 an asteptari fara rezultate. Ar fi trebuit sa incerci sa te intelegi cu vecinul si daca acesta nu poate fi gasit decat cu ajutorul avocatului sau judecatorului ai mai avea o cale sa-l faci pe el sa te caute sau chiar sa te dea in judecata daca-i da mana.
in loc sa dai bani la avocat ai fi putut sa cumperi o buda din aia mobila si ''Ecologica'' pe care sa o pui la o juma de metru de geamul lui si pe care sa o folosesti cand esti in curte.
Daca ai fi intrebat de ce este nevoie de buda mobila in curte ai avea un motiv bun ca atunci cand lucrezi in gradina si esti murdar de pamant sa nu intri in casa daca te apuca nevoile, ca faci mizerie, asa ca folosesti buda mobila din curte.
Daca ai fi intrebat de ce o pui langa geamul vecinului? ai motiv ca doar nu o sa pui buda in mijlocul curtii si nici linga geamurile tale de la casa , mai mult, vecinul nu o sa mai poata vedea in baia ta si nici cine stie ce din curte.
Pentru o buda mobila nu trebuie sa ai autorizatie de constructie  doar act de provenienta a ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate