Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Allview P8 Energy VS Lenovo K3 Note

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

JustNatural

JustNatural

New Member

• Grup: Members
Salut!

De pe 6 octombie se va putea livra catre doritori Smatphone-ul Allview P8 Energy.
Imi doresc un telefon dual sim cu o baterie mare pentru sesiuni mai lungi de gaming si am posibilitatea sa-l achizitionez pe acesta la precomanda la pretul de 950 lei. Imi place designul, dar nu sunt sigur cum voi resimti greutatea. In general imi plac telefoanele barbatesti, robuste, insa ma tem sa nu fie prea mult.

1. Ce parere aveti de combinatia aleasa pentru CPU, RAM si GPU - credeti ca poate sa faca fatza cu success celor mai noi jocuri din store?

2. De asemenea ce parere aveti de Allview in ultimul timp si tinand cont de ultimele modele scoase - si-au mai imbunatatit calitatea produselor si a serviciilor de garantie?

3. Tinand cont ca as lua acest telefon la acest pret, doar la precomanda - cat de mare ar fi riscul?

4. O alternativa mult mai buna la aproximativ acelasi pret, ar fi Lenovo K3 note, dar acest model il pot lua doar de la un magazin online pirat care ofera o garantie la un service dubios (Vestel Technologies) - probabil mai dubios decat service-ul Allview? (poate puteti sa ma ajutati cu o paralela intre cele 2 service-uri...)

5. Sau mai pot lua Lenovo K3 Note direct din China cu toate riscurile aferente (fara garantie), dar la un pret mai mic, cam 800 lei. Acest smartphone este clar superior lui P8 Energy si este mai usor, dar design-ul lui P8 Energy imi place mai mult.

6. Totusi, daca ambele modele se pot descurca la fel de bine in jocuri, ar ramane doar problema de calitate generala si garantie care ma ingrijoreaza cel mai mult. Din punct de vedere al autonomiei nu ar fi mare diferenta intre cele 2 telefoane, tinand cont ca la K3 Note pot sa cumpar baterii de rezerva si sa le schimb singur usor.

Ca si idee, am acum un Lumia 820 de aproape 3 ani cumparat de la un magazin virtual "pirat" (care nici nu mai exista) si tot cu garantie la acesti "Vestel Technologies", dar tinand cont ca e Nokia, riscul a parut mai mic si nu am avut niciodata probleme cu el, am fost perfect multumit. Daca as fi avut nevoie de service, nu stiu prin ce ar fi trebuit sa trec.
Acum cu aceste 2 firme - Lenovo si Allview, imi cam fac griji ca as putea avea nevoie de garantie si ca nu voi avea pe cine sa ma bazez.

Va rog, sfatuiti-ma si impartatasiti din experientele voastre!
Va multumesc anticipat!

Edited by JustNatural, 25 September 2015 - 22:35.

Hitmaker

Hitmaker

Senior Member

• Grup: Senior Members
Punctul 1. Fugi de Allview.

Punctul 2. Lenovo K3 Note e chiar un telefon reusit!

Punctul 3. http://olx.ro/oferta...html#8e7e07e97e 765 ROn

http://olx.ro/oferta...html#8e7e07e97e 699 ron. Livrare cu verificare.

Edited by Hitmaker, 25 September 2015 - 22:39.

xilo

xilo

Senior Member

• Grup: Validating
Garantia la Allviev este exact ca si  "garantie la un service dubios (Vestel Technologies)"
se sparge ecranul singur- tu esti vinovat ca l-ai trintit
se defecteaza- l-ai bagat in apa
Exista tone de topice despre garantia Allviev iar daca il vei folosi pentru jocuri...
Nu inteleg un lucru , de ce ai nevoie de telefon cu acumulator auto din moment ce pe piata gasesti acc externi de capacitati diferite chiar uriase 20Ah

Hitmaker

Hitmaker

Senior Member

View Postxilo, on 25 septembrie 2015 - 22:40, said:

Nu inteleg un lucru , de ce ai nevoie de telefon cu acumulator auto din moment ce pe piata gasesti acc externi de capacitati diferite chiar uriase 20Ah

Sa fie din cauza ca e enervant sa-l incarci de 3 ori pe zi?

yanni17

yanni17

-------------------

Întotdeauna, dacă ar fi să aleg între brandurile ALLview și Lenovo, îl voi alege pe al doilea. Prea multă lume se plânge de Allview; și strict vorbind de K3 Note subcriu la opinia de mai sus.

Edited by yanni17, 25 September 2015 - 22:45.

JustNatural

JustNatural

New Member

View Postxilo, on 25 septembrie 2015 - 22:40, said:

Multumesc pentru ca mi-ai impartasit experienta ta!
Am nevoie de un telefon cu acumulator mare, deoarece imi place sa fiu mobil, fara incarcatura mare. Un acumulator extern, cu toate ca este eficient si am deja asa ceva, este incomod de tinut in buzunar. O baterie de rezerva mai merge, pentru ca este mai mica si nu necesita conectare permanenta cu un fir intre ea si telefon.

xilo

xilo

Senior Member

Gasesti pe emag acc A+ de 4 sau 8000mah format plat, li-pol, pret bun (acum la oferta) , se pot prinde cu o guma de borcane de telefon pina incarca si nu ai fire si alte nebunii prin buzunare . Eu am unul de 2500mah si se comporta exemplar , incarca rapid .

JustNatural

JustNatural

New Member

View PostHitmaker, on 25 septembrie 2015 - 22:36, said:

Punctul 3. http://olx.ro/oferta...html#8e7e07e97e 765 ROn

http://olx.ro/oferta...html#8e7e07e97e 699 ron. Livrare cu verificare.

Este ceva foarte dubios cu acele specificatii postate de vanzator (ambele linkuri sunt identice) - nu se aseamana cu specificatiile modelului oficial - Uite aici : http://www.gsmarena....3_note-7147.php
Ma cam tem sa iau un telefon de la persoane fizice fara sa ma vad fatza in fatza cu vanzatorul si sa pot testa.

Hitmaker

Hitmaker

Senior Member

View PostJustNatural, on 25 septembrie 2015 - 22:57, said:

Este ceva foarte dubios cu acele specificatii postate de vanzator (ambele linkuri sunt identice) - nu se aseamana cu specificatiile modelului oficial - Uite aici : http://www.gsmarena....3_note-7147.php
Ma cam tem sa iau un telefon de la persoane fizice fara sa ma vad fatza in fatza cu vanzatorul si sa pot testa.

Sunt si alte variante, mai scumpe. Poti pune 100 de intrebari vanzatorului inainte sa-l iei, in plus livrarea cu verificare reprezinta o garantie in plus.

JustNatural

JustNatural

New Member

View PostHitmaker, on 25 septembrie 2015 - 22:59, said:

Sunt si alte variante, mai scumpe. Poti pune 100 de intrebari vanzatorului inainte sa-l iei, in plus livrarea cu verificare reprezinta o garantie in plus.

Livrarea cu verificare te lasa sa testezi produsul 5 minute... Pentru un telefon mi se pare putin - mai ales ca nu sunt familiarizat cu telefoanele cu Android - acesta ar fi primul.
Sigur nu voi lua telefoane de la persoane fizice fara sa le pot testa macar 20 min.

JustNatural

JustNatural

New Member

View Postxilo, on 25 septembrie 2015 - 22:55, said:

Gasesti pe emag acc A+ de 4 sau 8000mah format plat, li-pol, pret bun (acum la oferta) , se pot prinde cu o guma de borcane de telefon pina incarca si nu ai fire si alte nebunii prin buzunare . Eu am unul de 2500mah si se comporta exemplar , incarca rapid .
1. Ce este o guma de borcane?
2. Poti te rog, sa-mi dai un link catre acei acumulatori la pret bun?

Hitmaker

Hitmaker

Senior Member

View PostJustNatural, on 25 septembrie 2015 - 23:15, said:

Livrarea cu verificare te lasa sa testezi produsul 5 minute... Pentru un telefon mi se pare putin - mai ales ca nu sunt familiarizat cu telefoanele cu Android - acesta ar fi primul.
Sigur nu voi lua telefoane de la persoane fizice fara sa le pot testa macar 20 min.

Ok. Atunci ia-ti orice, numai allview, nu!

P.s. Nu vad de ce ai avea nevoie de mai mult de 5minute pt un telefon sigilat. Il desigilezi, bagi cartela, dai un apel, intri pe net. Telefonul e NOU. Daca e desigilat il refuzi din start. Pa si la revedere. Nu ai pierdut nimic.

Edited by Hitmaker, 25 September 2015 - 23:47.

JustNatural

JustNatural

New Member

Ok, atunci ma gandesc sa iau K3 note-ul acesta, de aici: http://www.pretulmin...mpx-4g-dual-sim

Ce parere ai, e mai bine sa-l iau asa cu 1 an de "garantie" sau sa-l comand eu direct din China?
Eventual de aici?
http://www.tinydeal....e-p-151132.html

Cam 300 lei diferenta intre cele 2... Bine, nu stiu daca la telefoane trebuie sa platesc ceva TVA, dar stiu sigur ca la accesorii din China nu am platit niciodata cand au venit la posta si am comandat de mai multe ori.

Edited by JustNatural, 26 September 2015 - 06:28.

Hitmaker

Hitmaker

Senior Member

View PostJustNatural, on 26 septembrie 2015 - 06:28, said:

Ok, atunci ma gandesc sa iau K3 note-ul acesta, de aici: http://www.pretulmin...mpx-4g-dual-sim

Ce parere ai, e mai bine sa-l iau asa cu 1 an de "garantie" sau sa-l comand eu direct din China?
Eventual de aici?
http://www.tinydeal....e-p-151132.html

Cam 300 lei diferenta intre cele 2... Bine, nu stiu daca la telefoane trebuie sa platesc ceva TVA, dar stiu sigur ca la accesorii din China nu am platit niciodata cand au venit la posta si am comandat de mai multe ori.

Ultima data ce am comandat eu din China mi-a fost oprit la vama.

xilo

xilo

Senior Member

View PostJustNatural, on 25 septembrie 2015 - 23:40, said:

1. Ce este o guma de borcane?
2. Poti te rog, sa-mi dai un link catre acei acumulatori la pret bun?

Acumulator A+ nu ma lasa sa atasez link dar , deschide siteul emag si sus la "cauta" scrie acumulator A+
Guma borcane :

Attached Files

Hitmaker

Hitmaker

Senior Member

View Postxilo, on 26 septembrie 2015 - 09:49, said:

Acumulator A+ nu ma lasa sa atasez link dar , deschide siteul emag si sus la "cauta" scrie acumulator A+
Guma borcane :

Pai si daca telefonul nu are incarcare wireless?

xilo

xilo

Senior Member

Dar nu este cu incarcare wireless, este micro usb , atasez poza .

Attached Files

• Attached File  A+.jpg   5.62K   21 downloads

iullym

iullym

Junior Member

Dintre cele 2 clar mai bine lenovo. Am avut o tableta allview, si dupa experienta cu ei am jurat sa nu le mai dau vreodată bani. La bugetul asta pe lângă lenovo mai sunt mai multe telefoane cu specificatii comparabile. De exemplu xiaomi redmi note 2, meizu m2 note, lenovo p1 un pic mai scump, mai cauta ca sunt o multime de variante la baniiastia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate