Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Energia Kundalini

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

 overseas, on 27 septembrie 2015 - 23:29, said:

aham, tocmai asta e problema Posted Image
o,da ! aici a avut dreptate, dar vii tu cu isihasmul si-l spargi pe kundalini in doua

Nu înteleg care este problema ta. Vorbesc în cunostinta de cauza despre isihasm. Am practicat Rugaciunea Inimii timp de 3 ani. Eu i-am dat un sfat initiatorului, tu i-ai dat sfaturi despre Kovesi, pizza, vin rosu si altele. Adica la misto. Adica te plictiseai.
Ai macar idee (nu sa citesti repede pe net si apoi sa intri aici victorios ca ai aflat si sa-mi explici ce tare esti în ale ocultismului...) care este diferenta dintre cele doua?

 overseas, on 27 septembrie 2015 - 23:29, said:

Eu respect adevarul si asa te sfatuiesc si pe tine.
Vai de mine, ce fraza pompoasa! Ce este adevarul? întreba siderat Pilat. Poti încerca timp de o saptamâna sa nu mai minti? Nu cred, este foarte greu. Poti încerca acest test? Este o simpla proba de vointa.
Daca nu ai nimic sa-i spui initiatorului topicului, atunci taci! Vezi ce faci cu muntele de orgoliu pe care te-ai catarat.

#38
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,441
  • Înscris: 16.03.2004

 florinbad, on 28 septembrie 2015 - 07:50, said:

Nu înteleg care este problema ta. Vorbesc în cunostinta de cauza despre isihasm. Am practicat Rugaciunea Inimii timp de 3 ani.

Ti-ai dat seama cat de nociva pentru suflet este acea rugaciune? Ca se aseamana ca si practica cu mantrele budiste? Si Domnul nostru asa ne-a invatat, sa nu bolborosim aceleasi cuvinte la nesfarsit !

#39
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

 dark, on 28 septembrie 2015 - 08:15, said:

Ti-ai dat seama cat de nociva pentru suflet este acea rugaciune? Ca se aseamana ca si practica cu mantrele budiste? Si Domnul nostru asa ne-a invatat, sa nu bolborosim aceleasi cuvinte la nesfarsit !

"Pe ce te bazezi?" (spunea un personaj faimos al lui Marin Preda). Isihasmul ortodox are o istorie de sute de ani.
Unde scrie ca Iisus "ne-a învatat sa nu bolborosim aceleasi cuvinte la nesfârsit"? Te rog sa faci o trimitere la Noul Testament. Multumesc!

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,441
  • Înscris: 16.03.2004

 florinbad, on 28 septembrie 2015 - 08:45, said:

"Pe ce te bazezi?" (spunea un personaj faimos al lui Marin Preda). Isihasmul ortodox are o istorie de sute de ani.
Unde scrie ca Iisus "ne-a învatat sa nu bolborosim aceleasi cuvinte la nesfârsit"? Te rog sa faci o trimitere la Noul Testament. Multumesc!

[ http://s30.postimg.org/o2pq7m829/kjb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 florinbad, on 28 septembrie 2015 - 07:50, said:

1. Eu i-am dat un sfat initiatorului, tu i-ai dat sfaturi despre Kovesi, pizza, vin rosu si altele. Adica la misto. Adica te plictiseai.
2. Ai macar idee (nu sa citesti repede pe net si apoi sa intri aici victorios ca ai aflat si sa-mi explici ce tare esti ĂŽn ale ocultismului...) care este diferenta dintre cele doua?

1. Nu ma cunosti, deci nu ai de unde sa stii ca eu sunt serios si cand fac glume. Pe topic scriu si pentru altii, nu doar pentru initiator.
2. Din pacate intre cele 2 nu este nici o diferenta, in mod real. Oi fi eu pe un munte de orgoliu, dar tu esti pe un munte de occultism cu aere elitist, vopsit crestineste.
Primul semn de avertizare apare atunci cand afli ca rugaciunea inimii ajunge sa functioneze autonom, fara contributia vointei si a mintii respectivului. Exact ca mantrele hinduse.

Edited by overseas, 28 September 2015 - 11:21.


#42
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Ma retrag din aceasta polemica. Va rog sa ma iertati daca v-am adus vreun afront personal.

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
No harm
Cel mai complicat este cand se amesteca pseudo-crestinismul cu hinduismul. Atunci sa te tii.

#44
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 overseas, on 28 septembrie 2015 - 13:22, said:

No harm
Cel mai complicat este cand se amesteca crestinismul cu hinduismul. Atunci sa te tii.

-Macar hinduismul este o straveche religie autohtona,spre deosebire de cea iudeo-crestina imprumutata de la iudei de parca nu aveam si noi una stramoseasca numita religia Zamolxiana.Adica te crezi mai sfant daca accepti o religie straina plina de greseli elementare,si urasti propria ta religie,atunci cand tu sti (daca n-ai stiut pana acum) ca apartii (din pacate) celui mai vechi neam civilizat din lume.
http://basarabialiterara.com.md/?p=392

#45
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Bea o juma de palinca, ti se activeaza toate alea, vezi triplu, auzi toate vocile posibile. :lol:

#46
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 androholic, on 30 septembrie 2015 - 20:36, said:

Bea o juma de palinca, ti se activeaza toate alea, vezi triplu, auzi toate vocile posibile. Posted Image

-Parca asa gandeau si cei ce au reusit de curand sa coboare de prin copaci....Posted Image Posted Image

#47
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 Arayan, on 02 octombrie 2015 - 18:50, said:


-Parca asa gandeau si cei ce au reusit de curand sa coboare de prin copaci....Posted Image Posted Image
Eu am glumit. Nu e necesar să arunci niște presupuneri gratuite dacă nu pricepi ceva anume. În viitor, când nu înțelegi ceva mă poți întreba fără reținere, mă ofer voluntar să îți explic tot ce e peste puterea ta de gândire. :lol:

#48
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 androholic, on 02 octombrie 2015 - 19:02, said:

În viitor, când nu înțelegi ceva mă poți întreba fără reținere, mă ofer voluntar
-Daca oferta ta se bazeaza pe energia produsa de Palynka-Chakra,atunci ..sorry...renunt.Posted ImagePosted Image

Edited by Arayan, 06 October 2015 - 19:49.


#49
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Astia cu energii, ce seriale faine mai sunt pe ANIME?

#50
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Energia Kundalini nu se poate activa in mod artificial. Se trezeste ea singura in cazul persoanelor cu un stil de viata exemplar. Orice ai face in aceasta privinta se va intoarce importiva ta.

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,441
  • Înscris: 16.03.2004

 Testosteron, on 27 ianuarie 2016 - 18:18, said:

Energia Kundalini nu se poate activa in mod artificial. Se trezeste ea singura in cazul persoanelor cu un stil de viata exemplar. Orice ai face in aceasta privinta se va intoarce importiva ta.
Cei care duc o viata exemplara, nu au nevoie de Kundalini.Posted Image
Kundalini este pentru occidentali plictisiti, care au incercat totul si asta a mai ramas, ezoterismul oriental. Vor senzatii tari, cu orice pret.
Si dupa ce-si trezesc Kundalini, nu stiu cum sa faca sa revina cum au fost inainte, fiindca le era [mult] mai bine...

Edited by dark, 17 March 2016 - 21:14.


#52
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Nu prea ma pricep eu la vorbe mari, religie,rugaciunea inimii dar stiu sigur din experienta proprie ca mi-a fost foarte rau, anormal si atipic de rau dupa niste experimente cu energia interioara. Ati simtit ca va ia foc coloana vre-odata ? E nasol , am vrut sa obtin totul rapid si era sa se termine tragic.

Edited by lil debul, 05 June 2016 - 08:39.


#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,441
  • Înscris: 16.03.2004
Ce ai facut, mai concret, lil debul ?Posted Image

#54
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Am facut niste glume proaste cu Qi-ul , acumulare de QI in Dantian, respiratie, dirijarea energiei pe coloana si cum ziceam , numai bine nu mi-a fost dar prostul am fost eu , nu biata energie, trebuia s-o iau mai treptat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate