Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

eMag sau Pc Garage?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
si eu initial am vrut sa iti recomand emag, gandindu-ma ca trebuie sa platesti transportul la pcgaraj; dar vad ca nu eram in cunostinta de cauza.

#20
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View Posttom_1133, on 24 septembrie 2015 - 17:48, said:

Daca doresti sa platesti curierul cand comanzi laptopul, alege PC Garage;
daca doresti sa nu platesti curierul, alege eMag !

Din câte ştiu la pc garage plăteşti curierul doar dacă comanzi prin ramburs. În rest e 0 lei transportul.

#21
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Da, la pcgarage platesti transportul doar daca platesti ramburs. Daca platesti cu cardul este gratuit daca pachetul nu depaseste 5kg, supa aceasta limita se plateste 1,24 RON per kilogram
de pe pcgarage:

Quote

Transportul este gratuit in limita a 5.00 kg pe comanda.
Plata kilometrilor suplimentari (livrari in afara ariei de acoperire a firmei de curierat rapid) este suportata de PC Garage S.R.L..
Costul livrarii comenzilor care nu se incadreaza in promotia "Transport gratuit" este de 1,24 RON pentru fiecare kg suplimentar care depaseste greutatea de 5.00 kg.
Daca doriti o livrare rapida in Bucuresti, puteti alege Livrare Urgenta - in 3 ore. Contravaloarea acestui serviciu este de 19,99 RON - TVA inclus.
Plata numerar la curier (ramburs) implica o taxa financiara de 12,40 RON - TVA inclus.


#22
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

View Postshmu, on 24 septembrie 2015 - 18:12, said:

eu zic decat sa te cramponezi de la ce magazin sa-l iei, mai bine ceri sfat ce laptop sa-ti iei.

ai asta mai ok.

Nu-mi place feel-ul la Acer, parca e facut din plastic de pix. Plus ca Lenovo-ul are ecran Full HD.

Ah si cel mai important, am un SSHD pe care o sa-l montez inainte sa dau drumul la laptop, iar la Acer trebuie sa-l duci in service pentru ca trebuie demontata toata carcasa :D

#23
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Si pe Acer te joci, pe Lenovo nu.
That simple.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmmm3, on 24 septembrie 2015 - 17:57, said:

Problema cu mersul la orice curier e ca de obicei au sediul la marginea orasului, in camp. In timp ce showroomul e in oras.
Era bine daca trimiteau ei curierul la adresa (cum face eMag), si cum se procedeaza de obicei si la retur.

Orice curier vine la domiciliu pentru preluarea pachetului daca se solicita acest lucru de catre expeditor.

View Postkeeekeeess, on 24 septembrie 2015 - 17:16, said:

Salutare,

Vreau sa-mi cumpar un laptop. La eMag nu imi ofera nimic pe langa, la Pc Garage un ghiozdan care pare fain si un mouse pe care probabil o sa-l uit intr-un sertar.

Chestia e ca la eMag daca e ceva cu garantia, il duc la Showroom la mine in oras, nu imi bat capul cu trimis prin curier. De la Pc Garage nu am cumparat niciodata si nu stiu cat de seriosi sunt, site-ul lor parca vine din 2008.


Voi ce ziceti?

PS: Asta e laptopul. Este ceva la aceasi pret care sa fie mai bun?

Produsul fiind acelasi,sa alegi intotdeauna acel magazin care ofera cat mai multe pentru bani cat mai putini.Si garantia.Sa nu uiti niciodata de perioada de garantie.Cel mai valabil produs este cel cu garantia cat mai mare.
Cele de mai sus sunt valabile si pentru alte magazine,nu doar pentru cele doua.

#25
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Atat o dati cu taransportu ...
Daca platesti cu cardul ai transport 0, iar daca platesti ramburs e 12,4 lei la pcgarage.
In plus la pcg costa cu 120 lei mai putin si primesti maus si geanta.
Chiar nu va inteleg pe voi ce recomandati emag in cazul asta.
Iar faza cu showroomul si garantia ... Cred ca e mai simplu sa dai un telefon sa vina curierul sa il ia decat sa te duci in showroom cu el in brate.
PS: De unde ideea ca tre sa il duci tu la sediul curierului?

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postkeeekeeess, on 25 septembrie 2015 - 00:15, said:

Nu-mi place feel-ul la Acer, parca e facut din plastic de pix. Plus ca Lenovo-ul are ecran Full HD.
Ah si cel mai important, am un SSHD pe care o sa-l montez inainte sa dau drumul la laptop, iar la Acer trebuie sa-l duci in service pentru ca trebuie demontata toata carcasa Posted Image
pai si cam cu ce crezi ca te ajuta ecranul FHD? :)

si cum zicea gik - daca vrei sa te joci, mergi pe ala de ti l-am recomandat. daca nu te intereseaza gaming, mergi pe ce ai chef.

#27
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Ma joc, dar nu ultimele noutati, ci Battlefield Bad Company 2, DotA si chestii de genul.

#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pana la urma e alegerea ta... dar poate cine stie, peste 1 an o sa apara ceva sa-ti placa si nu ai cu ce.

sau, daca stii ca nu te joci si iti place mai mult lenovo (daca zici ca l-ai vazut) atunci mergi pe el. pesonal nici un laptop din astea "de buget" nu mi se par a avea cine stie ce constructie sau cine stie ce plastic.

probabil daca o sa-mi iau vreodata laptop, imi iau din seriile "pro" (gen elitebook) daca nu nou, atunci SH.
spre exemplu in 1800 lei ai fi avut un tanc cu ssd, doar ca acu nu mai e pe stoc.

#29
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
La anul il schimba iar. :)

#30
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Mi-am mai luat ceva mid-level care arata bine pe langa ca era performant cat sa-mi mearga jocurile oarecare si l-am tinut 4 ani jumate, apoi s-a stricat pentru ca l-am stricat eu, altfel eram cu ala acum.

Nu va uitat la mine ca la sirieni, sunt oameni care nu se joaca. Eu de exemplu ma uit la filme, citesc, imi fac temele, urmaresc seriale si din cand in cand mai bag o DotA.

Prefer un laptop care sa arate fain si sa fie fin la atingere decat o bucata de plastic mai performanta.

Edited by keeekeeess, 25 September 2015 - 13:43.


#31
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pai atunci ai putea sa cauti un HP ProBook.

#32
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Asta e pentru tine, cum zice si jegmihai.
http://www.pcgarage....geanta-inclusa/

E din aluminiu si arata super Posted Image

Edited by AMETHIST, 25 September 2015 - 13:59.


#33
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
L-as lua, dar are placa video integrata. Nici chiar asa :D

#34
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pentru Dota merge.

#35
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postkeeekeeess, on 25 septembrie 2015 - 13:59, said:

L-as lua, dar are placa video integrata. Nici chiar asa Posted Image
tu nu realizesi ca 920-u ala e la fel de bun/prost ca o integrata....

#36
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nope, 920M-ul e vechea 740M, nu e doar redenumire de 820M, ce se baza pe 540M.
E cu destul peste o integrata actuala. Dar probabil in aceeasi bani te duci spre 940M-uri, chiar mai ok.

Insa Dota merge bine mersi si pe integrata, daca se vrea constructie mai ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate