Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Grup Limba Germana

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Va salut,

Ieri la job aveam un timp mort si citeam cum a invatat un turc germana de nivel B2 in 6 luni cu un grup de discutii.


Vreau cineva sa se apuce sa invete limba germana si sa ne facem un grup sa o luam de la inceput si sa discutam? iar cei care sunt din acelasi oras se pot intalni pe saptamana si sa vorbeasca impreuna.

Cum suna?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
super. si mai super ar fi ca macar unul sa stie germana.

#3
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Okey.

#4
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Daca nu stie germana nimeni din grup germana, cum crezi ca puteti invata in 6 luni? Si eu am invatat germana si crede-ma ca uneori e destul de complicata...din pacate :(

#5
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Ideea e sa fim toti incepatori si nu numai, ne-ar ajuta pe toti sa discutam, sa vedem cati doritori sunt si facem dupa un grup de facebook

#6
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Sa aduni un grup de straini mi se pare o prostie. Pune mana si invata singur, e cel mai sanatos asa si nu depinzi de nimeni. Ca sa iti dau eu cateva sfaturi:
1. Incepe prin a invata cuvintele,cu cat mai multe cu atat mai bine
2. Substantivele invatale OBLIGATORIU cu articolul lor,altfel n-ai facut nimic. DER Mann, DIE Frau, DAS Kind
3. Invata verbele de conjugare mixta si tare cu participiul lor la timpurile präsens / präteritum si präteritum konjunktiv
4. Dupa toate astea poti sa te apuci cu regulile gramaticale.

Edited by daybreak246, 24 September 2015 - 13:12.


#7
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postslai, on 24 septembrie 2015 - 12:36, said:

super. si mai super ar fi ca macar unul sa stie germana.
nah so ` was ....

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Departe de a fi o prostie, lol.
Cel mai rapid inveti interactionand cu alti vorbitori de limba, nu tocind din carte.
E importanta si gramatica, dar pe langa ca e foarte dificil sa tocesti o limba, cand ajungi fata in fata cu neamtul nu mai stii pe ce lume esti.

Unul din cele mai bune programe de invatare se bazeaza doar pe audio si chiar recomanda sa nu studiezi nimic, nici sa iei notite. Programul se numeste Pimsleur.

#9
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Miezule el vrea sa adune un grup de oameni care nu stiu o boaba de germana si sa invete, nu un grup de vorbitori nativi si el sa invete de la ei, pricepi diferenta?

#10
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Eu sunt din Cluj, sunt doritori?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si unde se vor intalni acestia sa invete germana, la o biblioteca sau acasa la cineva?
E posibil sa o tai in Deutsch la anu sau peste doi ani. Stiu germana la nivel incepator. Desi am facut 3 ani in generala, mare lucru nu s-a prins de mine, pentru ca nu mi-a placut. Acum sunt nevoit sa invat germana. Am vreo doua 2 carti, dintre care una cu CD audio + dictionar german-roman si roman-german. Zic ca ar fi un inceput. Oricum este foarte grea germana, gramatica ii criminala.

Edited by MembruAnonim, 24 September 2015 - 14:46.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu nu pot sa vb germana cand stiu ca am un roman in fata mea. Vorba vine vorbesc germana Posted Image

#13
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View PostMembruAnonim, on 24 septembrie 2015 - 14:45, said:

gramatica ii criminala.
Eu cred ca e mai usoara decat a noastra.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBursul, on 24 septembrie 2015 - 15:28, said:

Eu nu pot sa vb germana cand stiu ca am un roman in fata mea. Vorba vine vorbesc germana Posted Image

Dupa cativa ani de lucrat in Germania, mai printre nemti, mai printre romani, desi ma descurc multumitor cu nemtii, nu mor de foame, imi admira accentul, (fiind banatean, crescut printre svabii din Banat, am prins ceva din accentul lor) am ajuns la concluzia ca vorbesc romaneste folosind cuvinte germane. Despre gramatica, vorba neamtului, "total nebel".
In concluzie, un grup de vorbit germana, fara un "profesor" care sa te corecteze dupa fiecare luare de cuvant, este complet inutil. Poate fi totusi realizat, prin skype de exemplu, dar este imperios necesar acel membru,(profesor) care sa intervina la fiecare  si sa faca corectiile de rigoare, instantaneu. Ei, acel membru poate fi , de exemplu platit pentru aceste servicii, de fiecare dintre cei acceptati in acest cerc.Normal ca acest lucru presupune un soft care sa permita inscrierea, controlul platii, etc., etc., iar cel care controleaza totul, sa fie profesorul.
Nu cred ca e o idee nerealizabila, dar.....
Si apropo de germana:
Attached File  germana.jpg   193.27K   45 downloads

Edited by myshyk, 24 September 2015 - 17:51.


#15
cret13

cret13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2016
aber wir konnen hier zussamen lernen.

ich spreche deutsche um A2 ebene

jemand wolen mit mir das sprache lernen?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate