Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bacalaureat (BAC) 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
1468 replies to this topic

#37
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 Spk96, on 25 septembrie 2015 - 14:13, said:

6-7 probe din care educatia fizica era cea mai grea , nu ? Acolo nu prea mergea cu copiatul. Nu stiu de unde reiese din ce am scris eu  ca ma plang de ceva anume.
Mi se pare normal ceea ce s-a intamplat, adica pana atunci toata lumea lua bacul , toata lumea facea facultate si toata lumea (aproape) o facea degeaba.
Dar totusi de ce te-ai simtit atacata? Adica nu-i nici o rusine ca ai copiat, toata lumea a facut-o....

da, si educatia fizica era una din probe, insa eu nu am dat la educatie fizica, de altfel problemele medicale nici nu mi-ar fi permis, chiar daca as fi vrut.
iti spun sigur ca la vremea in care intram eu la facultate, se dadea examen de admitere, pe care l-am dat si eu. nu neg ca erau si facultati care admiteau pe baza de dosar.

cat despre copiat, iti voi scrie o singura data, doar ca idee, nu ca si lauda, pt ca ai pus problema in genul asta, am fost olimpica pe tara in liceu, 2 ani la rand as putea spune, nu am avut nevoie sa ma inspir.

 Spk96, on 25 septembrie 2015 - 14:24, said:

La perioada in care toata lumea facea facultate si intrai doar cu diploma de bac.
Ideea nu este sa ii blamez pe cei care au dat bacul in acea perioada, chiar nu ma intereseaza ce a facut fiecare , doar ca daca se simt cu musca pe caciula sa nu mai faca ei pe interesantii si intelectualii.
@Dany_Darke tu ai vazut pana acum un examen unde sa promoveze toti candidatii ? Asta este si rolul unei examen de a tria multimea, problema vechiului model de bacalaureat era ca nu ii tria corect.

ai cam incurcat perioadele in care toata lumea face facultate, acum chiar ca toti fac facultate, inainte facea cine il ducea capul. dar fii atent, ca nu vorbesc de inainte de 89.

nu tria corect candidatii? cand am dat eu bacalaureatul din clasa mea au promovat doar 30%.

cauta pe net, daca sunt, subiectele de bacalaureat de pana in anul 2003 sa zicem, ca de atunci a inceput declinul, sa compari cu subiectele de anu asta. la toate materiile, nu doar la una.


si ca sa nu uit, avand in vedere ca multi sustin ca se copia si de asta treceau toti, explica si mie cum se promovau probele eliminatorii, care se dadeau oral, la care participau toti elevii si erau martori la notare? ce copiai acolo?

acolo primeai subiectul si trebuia sa faci un eseu, ori sa demonstrezi niste chestii. evident ca trebuia sa raspunzi si la restul intrebarilor. firar ea de treaba, si acolo se copia, nu?

#38
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 vlad29marko, on 25 septembrie 2015 - 14:44, said:

Rata de promovabilitate e 100% an de an. De-ar fi si rata de promovare la fel....
Ai dreptate. Rata de promovare la examenul din toamna a fost de 22%.

#39
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013
Problema e că poţi intra la liceu indiferent de media la evaluare naţională.

#40
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 sftpdt, on 25 septembrie 2015 - 16:58, said:

Problema e că poţi intra la liceu indiferent de media la evaluare naţională.

Si asta ii o problema din ce punct de vedere?

#41
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013

 Spk96, on 25 septembrie 2015 - 17:02, said:

Si asta ii o problema din ce punct de vedere?

Vezi la liceu elevi intraţi cu 2 la mate sau la română. Au vreo şansă la bac?

Edited by sftpdt, 25 September 2015 - 17:04.


#42
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 sftpdt, on 25 septembrie 2015 - 17:04, said:

Vezi la liceu elevi intraţi cu 2 la mate sau la română. Au vreo şansă la bac?
Da, sa-l promoveze au sansa, depinde de ei , profesor si de alti factori mai mult sau mai putini importanti. Ideea ii ca in clasele primare nu multa lume se gandeste la invatat.. abia la liceu, daca is mai dezghetati in primul an.
Sunt cazuri in care nici in clasa a 12a nu stiu ce vor sa faca mai departe.

#43
DouaPuncte

DouaPuncte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 07.04.2015

 sftpdt, on 25 septembrie 2015 - 16:58, said:

Problema e că poți intra la liceu indiferent de media la evaluare națională.
Exact , daca iei sub 5 la romana sau la mate n-ar trebui sa poti intra la liceu , parerea multora dintre noi dar nu si a domnilor din parlament.

#44
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 DouaPuncte, on 25 septembrie 2015 - 17:26, said:

Exact , daca iei sub 5 la romana sau la mate n-ar trebui sa poti intra la liceu , parerea multora dintre noi dar nu si a domnilor din parlament.

Pe langa ca traim intr-o tara condusa majoritar de prosti sa mai fie si populatia proasta, buna idee , anul asta dai bacul?
Dupa parerea ta si a celor care iti impartesesc ideea ce ar trebui sa faca cei care iau sub 5  daca la liceu nu ar trebui trimisi ? Sa astepte pana la 18 ani  sa primeasca somaj ?

Edited by Spk96, 25 September 2015 - 17:37.


#45
DouaPuncte

DouaPuncte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 07.04.2015

 Spk96, on 25 septembrie 2015 - 17:36, said:


Pe langa ca traim intr-o tara condusa majoritar de prosti sa mai fie si populatia proasta, buna idee , anul asta dai bacul?
Dupa parerea ta si a celor care iti impartesesc ideea ce ar trebui sa faca cei care iau sub 5  daca la liceu nu ar trebui trimisi ? Sa astepte pana la 18 ani  sa primeasca somaj ?
Da , anul acesta dau bacul ( in sfarsit ) . Incearca sa ne manipuleze niste prosti oferindu-ne o educatie proasta si opunandu-se evoluarii noastre in societate . Nu , nici cu somajul nu sunt de acord , ca doar tara noastra nu are nevoie de someri inculti ce mai tarziu nu vor sti sa faca nimic . Pentru cei care iau sub 5 ar trebui sa existe niste scoli de arte si meserii , de pe urma carora sa poata avea o calificare intr-un anumit domeniu iar apoi sa li se ofere o slujba , cam ca pe vremea lui nenea Ceausescu .

#46
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 Spk96, on 25 septembrie 2015 - 17:18, said:

Da, sa-l promoveze au sansa, depinde de ei , profesor si de alti factori mai mult sau mai putini importanti. Ideea ii ca in clasele primare nu multa lume se gandeste la invatat.. abia la liceu, daca is mai dezghetati in primul an.
Sunt cazuri in care nici in clasa a 12a nu stiu ce vor sa faca mai departe.
Clasele primare, adica I-IV -- atunci nu prea stii ce-i cu tine, parintii au un rol major in educare si formare. Totusi, cred ca ai vrut sa faci referire la invatamantul gimnazial.

#47
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 reus11, on 25 septembrie 2015 - 19:45, said:

Clasele primare, adica I-IV -- atunci nu prea stii ce-i cu tine, parintii au un rol major in educare si formare. Totusi, cred ca ai vrut sa faci referire la invatamantul gimnazial.

Da, scuze , gimnaziale , dar ideea ii aceasi.

 DouaPuncte, on 25 septembrie 2015 - 18:04, said:

Da , anul acesta dau bacul ( in sfarsit ) . Incearca sa ne manipuleze niste prosti oferindu-ne o educatie proasta si opunandu-se evoluarii noastre in societate . Nu , nici cu somajul nu sunt de acord , ca doar tara noastra nu are nevoie de someri inculti ce mai tarziu nu vor sti sa faca nimic . Pentru cei care iau sub 5 ar trebui sa existe niste scoli de arte si meserii , de pe urma carora sa poata avea o calificare intr-un anumit domeniu iar apoi sa li se ofere o slujba , cam ca pe vremea lui nenea Ceausescu .

Teoria ii teorie , practica ii cu tot alta. Eu am in oras o scoala de genul de care zici tu si pot sa iti zic ca nu ii angajeaza absolut nimeni dupa ce o termina, deoarece majoritatea locurilor de munca sunt la privat, iar pe vremea lui Ceausescu nu prea exista termenul de "privat", de aceea nu poti sa faci o comparatie intre ce este acum si ce a fost atunci. Pe atunci acesta era si motivul pentru care se trimiteau oamenii la munca si nu la scoala pentru ca se dorea ca acestia sa fie prosti.

#48
DouaPuncte

DouaPuncte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 07.04.2015
@Spk96 , eu asta mi-as dori dar stiu ca este irealizabil . Doar faceam o comparatie legata de primirea locurilor de munca , pe vremea parintilor mei dupa ce terminai o "scoala" primeai automat loc de munca . Oricum , au nevoie tot de oamenii lor , ca doar na..trebuie sa manance si aia mai prosti .

#49
EdwardDX

EdwardDX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.02.2015

 DouaPuncte, on 25 septembrie 2015 - 17:26, said:

Exact , daca iei sub 5 la romana sau la mate n-ar trebui sa poti intra la liceu , parerea multora dintre noi dar nu si a domnilor din parlament.

Aberezi grav. Cunosc pe cineva care a luat sub 5 la mate la EN iar la BAC a luat peste 9.

#50
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 EdwardDX, on 25 septembrie 2015 - 21:19, said:


Aberezi grav. Cunosc pe cineva care a luat sub 5 la mate la EN iar la BAC a luat peste 9.
De ce abereaza asa grav?

#51
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 reus11, on 25 septembrie 2015 - 21:52, said:

De ce abereaza asa grav?

Nu neaparat ca abereaza, dar ii ceva irealizabil in 2015 si incorect dpdv rational. Repet, in clasele V - VIII multi inca traiesc intr-o lume inteleasa doar de ei si nu dau doi bani pe carte, iar datorita acestui lucru nu poti sa-i faci zugravi , brutari sau tamplari.
+ Invatamantul este obligatoriu si este un drept al oricarui om, iar cei 10 ani de scoala trebuie sa fie obligatorii pentru toata lumea.

#52
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 Spk96, on 25 septembrie 2015 - 22:10, said:

Nu neaparat ca abereaza, dar ii ceva irealizabil in 2015 si incorect dpdv rational. Repet, in clasele V - VIII multi inca traiesc intr-o lume inteleasa doar de ei si nu dau doi bani pe carte, iar datorita acestui lucru nu poti sa-i faci zugravi , brutari sau tamplari.
+ Invatamantul este obligatoriu si este un drept al oricarui om, iar cei 10 ani de scoala trebuie sa fie obligatorii pentru toata lumea.
Nimeni n-a zis ca cei cu note sub 5 la EN ar trebui "exilati". Se pot gasi si alte variante, pot urma scoli profesionale, pot fi repartizati la altee licee. Se gasesc solutii..

Edited by reus11, 25 September 2015 - 22:18.


#53
DouaPuncte

DouaPuncte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 07.04.2015

 EdwardDX, on 25 septembrie 2015 - 21:19, said:


Aberezi grav. Cunosc pe cineva care a luat sub 5 la mate la EN iar la BAC a luat peste 9.
Nu aberez deloc , e doar opinia mea . Cunostinta ta poate fi o raritate intre elevi. Nu consider ca e un rationament gresit ca doar am fost intrebata ce as face in cazul in care copilasii iau sub 5 , nu a specificat ca in 2015 sau in 2020 .

Edited by DouaPuncte, 25 September 2015 - 22:59.


#54
Frost1

Frost1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 06.06.2015
Da careva de pe aici la info?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate