Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bacalaureat (BAC) 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
1468 replies to this topic

#19
Daniela997

Daniela997

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.09.2015

 sftpdt, on 24 septembrie 2015 - 17:54, said:


Era ironic :lol:.
Ma prind mai greu cand e vorba de ironii . :rolleyes:

#20
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
E bine sa invatati din timp, nu va panicati, BAC-ul se poate lua foarte lejer cu minim de cunostinte.

#21
DouaPuncte

DouaPuncte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 07.04.2015

 sftpdt, on 23 septembrie 2015 - 22:09, said:

Parcã ieri intram la liceu. Posted Image

Voi când vã apucaþi de citit / tocit comentarii la românã?
Eu m-as apuca prin decembrie , sa fie si pentru simulari , depinde cum ma descurc cu biologia .

 sftpdt, on 23 septembrie 2015 - 22:09, said:

Parcã ieri intram la liceu. Posted Image

Voi când vã apucaþi de citit / tocit comentarii la românã?
Eu m-as apuca prin decembrie , sa fie si pentru simulari , depinde cum ma descurc cu biologia .

#22
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Ce vremuri frumoase când dãdeam cu subsemnatul dupã proba la biologie. :wub: :lol:

#23
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 sftpdt, on 23 septembrie 2015 - 22:09, said:

Parcă ieri intram la liceu. Posted Image

Voi când vă apucaţi de citit / tocit comentarii la română?
Relax, omule. Eu la romana nu m-am complicat aproape deloc (sunt proaspat absolvent, intr-o saptamana la faculta...). Am inceput sa invat in iunie, pe 29 am sustinut examenul. Acestea ar fi cele mai importante opere: "Morometii", "Ion", "Enigma Otiliei", "Baltagul", "Ultima noapte..." + poeziile -- "Eu nu strivesc", "Testament", "Plumb", "Leoaica tanara, iubirea", ceva de Eminescu, poate si "Riga...". Pentru subiectul II n-ai ce sa-nveti, iar la I scoate mai toata lumea +15.

EDIT: Sa nu uiti de comedie: "O scrisoare pierduta" si drama, in caz ca esti la un profil umanistic: "Iona".

 DouaPuncte, on 24 septembrie 2015 - 19:52, said:

Eu m-as apuca prin decembrie , sa fie si pentru simulari , depinde cum ma descurc cu biologia .


Eu m-as apuca prin decembrie , sa fie si pentru simulari , depinde cum ma descurc cu biologia .
Eu te sfatuiesc sa nu te complici cu simularile, n-are rost.

 Kain_12, on 23 septembrie 2015 - 23:21, said:

Eu am luat bacalaureatul anul asta, in vara. Sfatul meu : Cu cel putin o luna inainte de bac, daca va apucati sa invatati, aveti toate sansele sa luati note decente. Eu de exemplu, la romana, am invatat in ultimele 2 saptamani, si am luat 7.80. La matematica, m-am dus cu o luna inainte de vreo 4-5 ori la meditatii, apoi faceam grupe cu colegii si faceam variante la unul din noi acasa. O varianta, pauza de tigara, inca o varianta, inca o pauza de tigara. Intr-o seara, de la 6 pana pe la 11-12, faceam vreo 15-20 variante, si apoi dadeam o betie modesta. La materia la alegere nu stiu ce sa va spun, informatica a fost tot timpul punctul meu forte. La mate am luat 8.45, si e foarte bine, avand in vedere ca in clasele 9-12 ma luptam cu corigenta la mate. Nu e dracul chiar atat de negru, stati linistiti.
Vezi, daca invatai la romana cu doua saptamani in plus, luai 9,00 (nota mea).

 vlad29marko, on 24 septembrie 2015 - 08:58, said:

Ati facut topic cu aproape un an inainte? Posted Image)
Acum, lasand gluma la o parte, cine nu e in stare sa ia media 6 la BAC, din punctul meu de vedere e cretin. Nu zice nimeni sa fim o tara de premianti, dar nici asa...
Da, cam ai dreptate. Subiectele din ultimii 3 ani au fost de nivel <mediu.

Edited by reus11, 25 September 2015 - 00:34.


#24
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Voi mai degrabă gândiți-vă dacă dați admitere la facultate și dacă da, ce dați, să nu aveți surprize...

Bacalaureatul a devenit un examen pe care orice tăntălău ar putea să-l ia cu minim 6 după 12 clase, dacă a avut minim 75% prezență la clasă și a fost măcar 25% atent la omulețul de la catedră care dă din gură.
La română nu o să vă agitați voi până prin mai-iunie (pun pariu), iar într-o săptămână, dacă știi să aberezi, poți învăța pentru minim 8,50, la mate mâncați variante pe pâine vreo 2-3 luni pentru minim 9, iar la proba la alegere, după posibilități.

Așadar, baftă la admitere :))

#25
DouaPuncte

DouaPuncte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 07.04.2015

 reus11, on 25 septembrie 2015 - 00:26, said:

Relax, omule. Eu la romana nu m-am complicat aproape deloc (sunt proaspat absolvent, intr-o saptamana la faculta...). Am inceput sa invat in iunie, pe 29 am sustinut examenul. Acestea ar fi cele mai importante opere: "Morometii", "Ion", "Enigma Otiliei", "Baltagul", "Ultima noapte..." + poeziile -- "Eu nu strivesc", "Testament", "Plumb", "Leoaica tanara, iubirea", ceva de Eminescu, poate si "Riga...". Pentru subiectul II n-ai ce sa-nveti, iar la I scoate mai toata lumea +15.

EDIT: Sa nu uiti de comedie: "O scrisoare pierduta" si drama, in caz ca esti la un profil umanistic: "Iona".


Eu te sfatuiesc sa nu te complici cu simularile, n-are rost.


Vezi, daca invatai la romana cu doua saptamani in plus, luai 9,00 (nota mea).


Da, cam ai dreptate. Subiectele din ultimii 3 ani au fost de nivel <mediu.
Asa ar trebui dar profa de romana asculta comentariile inainte de simulari si nu mai vreau sa traiesc experienta de anul trecut . :))

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si daca nu luati acum, ce mare chestie, mai sunt si alte sesiuni, mai sunt si alti ani cu alte sesiuni. va ingramaditi toti acum iar la anu urmator o sa fiti putini la bacalaureat

#27
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 Dany_Darke, on 25 septembrie 2015 - 08:17, said:

si daca nu luati acum, ce mare chestie, mai sunt si alte sesiuni, mai sunt si alti ani cu alte sesiuni. va ingramaditi toti acum iar la anu urmator o sa fiti putini la bacalaureat
Sper ca glumesti. E foarte important sa iei examenul in prima sesiune. Uita-te ce s-a intamplat in toamna, cu 22% rata de promovabilitate..

#28
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eram ironica

#29
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 Dany_Darke, on 25 septembrie 2015 - 08:17, said:

si daca nu luati acum, ce mare chestie, mai sunt si alte sesiuni, mai sunt si alti ani cu alte sesiuni. va ingramaditi toti acum iar la anu urmator o sa fiti putini la bacalaureat

Tari astia care au luat bacul acum 5 ani pe copiat si soptit , iar acum se dau  mari zmei. Acum hai demonstreaza-ne ca tu nu ai copiat ca erai primu/prima din clasa si aveai si tu demnitatea ta.

Edited by Spk96, 25 September 2015 - 13:44.


#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dar daca la subiectele care se dau acum la bacalaureat tot se pica, ce pretentii sa mai avem daca vor mari dificultatea?

ai aruncat un ochi la ce subiecte au fost anu asta la bac? cu texte care se faceau in clasele primare. hai sa fim seriosi. iar elevii nostri tot le pica.

o sa ajungem sa le dea la examen tot felul de forme geometrice si sa gaseasca  locasul cu care se potriveste. punem pariu ca unii o sa pice si la asta?

@spk, in afara de astfel de atacuri, mai stiti sa intretineti discutia si altfel?

vad ca generatiile actuale cauta tot felul de pretexte ca sa se scuze si sa arunce mata peste gard la vecini, cum ca nu ei sunt de vina. restul au ceva cu ei. acelasi lucru il faci si tu, voi sunteti cei persecutati cu 3 probe de examinare, iar cei ce dadeau 6-7 probe inainte au copiat, soptit, au absentat si au luat numai pe pile.

daca mai veniti cu astfel de scuze, chiar ca dovediti ca nici macar demnitate nu va mai exista in tara asta in anii ce vor veni.

#31
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 Dany_Darke, on 25 septembrie 2015 - 13:43, said:

eram ironica
M-am gandit la asta, d-aia am si zis ca sper sa glumesti.

 Dany_Darke, on 25 septembrie 2015 - 13:50, said:

dar daca la subiectele care se dau acum la bacalaureat tot se pica, ce pretentii sa mai avem daca vor mari dificultatea?

ai aruncat un ochi la ce subiecte au fost anu asta la bac? cu texte care se faceau in clasele primare. hai sa fim seriosi. iar elevii nostri tot le pica.

o sa ajungem sa le dea la examen tot felul de forme geometrice si sa gaseasca  locasul cu care se potriveste. punem pariu ca unii o sa pice si la asta?

@spk, in afara de astfel de atacuri, mai stiti sa intretineti discutia si altfel?

vad ca generatiile actuale cauta tot felul de pretexte ca sa se scuze si sa arunce mata peste gard la vecini, cum ca nu ei sunt de vina. restul au ceva cu ei. acelasi lucru il faci si tu, voi sunteti cei persecutati cu 3 probe de examinare, iar cei ce dadeau 6-7 probe inainte au copiat, soptit, au absentat si au luat numai pe pile.

daca mai veniti cu astfel de scuze, chiar ca dovediti ca nici macar demnitate nu va mai exista in tara asta in anii ce vor veni.
Acum sa nu-mi spui ca "cei ce dadeau 6-7 probe inainte..." au fost sfinti. Mai mult, atunci se copia "la greu".

#32
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 Dany_Darke, on 25 septembrie 2015 - 13:50, said:

dar daca la subiectele care se dau acum la bacalaureat tot se pica, ce pretentii sa mai avem daca vor mari dificultatea?

ai aruncat un ochi la ce subiecte au fost anu asta la bac? cu texte care se faceau in clasele primare. hai sa fim seriosi. iar elevii nostri tot le pica.

o sa ajungem sa le dea la examen tot felul de forme geometrice si sa gaseasca  locasul cu care se potriveste. punem pariu ca unii o sa pice si la asta?

@spk, in afara de astfel de atacuri, mai stiti sa intretineti discutia si altfel?

vad ca generatiile actuale cauta tot felul de pretexte ca sa se scuze si sa arunce mata peste gard la vecini, cum ca nu ei sunt de vina. restul au ceva cu ei. acelasi lucru il faci si tu, voi sunteti cei persecutati cu 3 probe de examinare, iar cei ce dadeau 6-7 probe inainte au copiat, soptit, au absentat si au luat numai pe pile.

daca mai veniti cu astfel de scuze, chiar ca dovediti ca nici macar demnitate nu va mai exista in tara asta in anii ce vor veni.

6-7 probe din care educatia fizica era cea mai grea , nu ? Acolo nu prea mergea cu copiatul. Nu stiu de unde reiese din ce am scris eu  ca ma plang de ceva anume.
Mi se pare normal ceea ce s-a intamplat, adica pana atunci toata lumea lua bacul , toata lumea facea facultate si toata lumea (aproape) o facea degeaba.
Dar totusi de ce te-ai simtit atacata? Adica nu-i nici o rusine ca ai copiat, toata lumea a facut-o....

Edited by Spk96, 25 September 2015 - 14:16.


#33
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 Spk96, on 25 septembrie 2015 - 14:13, said:

6-7 probe din care educatia fizica era cea mai grea , nu ? Acolo nu prea mergea cu copiatul. Nu stiu de unde reiese din ce am scris eu  ca ma plang de ceva anume.
Mi se pare normal ceea ce s-a intamplat, adica pana atunci toata lumea lua bacul , toata lumea facea facultate si toata lumea (aproape) o facea degeaba.
Dar totusi de ce te-ai simtit atacata? Adica nu-i nici o rusine ca ai copiat, toata lumea a facut-o....
"Toata lumea facea facultate". Mai exact, la ce perioada te referi?

#34
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 reus11, on 25 septembrie 2015 - 14:18, said:

"Toata lumea facea facultate". Mai exact, la ce perioada te referi?

 reus11, on 25 septembrie 2015 - 14:18, said:

"Toata lumea facea facultate". Mai exact, la ce perioada te referi?

La perioada in care toata lumea facea facultate si intrai doar cu diploma de bac.
Ideea nu este sa ii blamez pe cei care au dat bacul in acea perioada, chiar nu ma intereseaza ce a facut fiecare , doar ca daca se simt cu musca pe caciula sa nu mai faca ei pe interesantii si intelectualii.
@Dany_Darke tu ai vazut pana acum un examen unde sa promoveze toti candidatii ? Asta este si rolul unei examen de a tria multimea, problema vechiului model de bacalaureat era ca nu ii tria corect.

Edited by Spk96, 25 September 2015 - 14:25.


#35
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 reus11, on 25 septembrie 2015 - 12:48, said:

Sper ca glumesti. E foarte important sa iei examenul in prima sesiune. Uita-te ce s-a intamplat in toamna, cu 22% rata de promovabilitate..
Rata de promovabilitate e 100% an de an. De-ar fi si rata de promovare la fel....

#36
KidBone

KidBone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 23.01.2015
bac-ul e o gluma Posted Image

doar un drogat nu promoveaza examenul.Amin

Edited by KidBone, 25 September 2015 - 14:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate