Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Pierdut acte de identitate

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Am patit o mare nenorocire: mi-am pierdut (s-au poate mi-au fost furate) buletinul si certificatul de nastere. Cum as putea sa obtin un duplicat? Mentionez ca detin copie legalizata dupa certificat si copie dupa buletin (pot merge sa iau de la facultate copia legalizata de la dosar, daca e necesar). Pentru a-mi demonstra identitatea mai am in acest moment: permisul de conducere, carnetul de student, legitimatia de transport, card bancar, card de sanatate.

Ma gandesc sa le declar furate, deoarece am inteles ca asa scap de amenzi.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007
ce amenzi? ai d3e platit taxele obinuite.
si oricum, nu prea vad vreun politist incantat ca le dai furate, ca in cazul ala el trebuie sa deschida dosar pentru furt, sa faca investigatii, hartoage.
e 2 lei sa scoti alt certificat de la primarie, si parca 7 lei si 5 lei, cele 2 taxe de buletin.

#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Perfect, multumesc pentru informatii.

De ce acte imi trebuie pentru a dobandi altele noi? Detin copii, asta e partea buna. Identitatea mi-o pot demonstra usor.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
amenda este ultima ta grija

mergi la starea civila pentru certificat de nastere, si la evidenta populatiei pentru buletin.

http://spclep.primariahuedin.ro/

Edited by MarianG, 23 September 2015 - 11:18.


#5
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Nu te amendeaza nimeni. Poate doar daca le pierzi in mod repetat. N-are rost sa le declari furate, daca nu e adevarat. Le-ai pierdut, nu e nicio tragedie. Cu certificatul o sa rezolvi repede, e mai simplu ca la buletin. Dupa buletin o sa ai de asteptat vreo 2 saptamani.

#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 MarianG, on 23 septembrie 2015 - 11:18, said:

amenda este ultima ta grija

mergi la starea civila pentru certificat de nastere, si la evidenta populatiei pentru buletin.

http://spclep.primariahuedin.ro/

As putea face asa: fac buletinul, apoi fac certificatul, ar fi mai simplu cu actele.

#7
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Nu poti sa iti faci buletin fara certificat de nastere. Chiar daca ai copii legalizate, ele vor fi anulate, cum este si normal.

Edited by diahim, 23 September 2015 - 11:25.


#8
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 Daian95, on 23 septembrie 2015 - 11:08, said:

Am patit o mare nenorocire: mi-am pierdut (s-au poate mi-au fost furate) buletinul si certificatul de nastere. Cum as putea sa obtin un duplicat? Mentionez ca detin copie legalizata dupa certificat si copie dupa buletin (pot merge sa iau de la facultate copia legalizata de la dosar, daca e necesar). Pentru a-mi demonstra identitatea mai am in acest moment: permisul de conducere, carnetul de student, legitimatia de transport, card bancar, card de sanatate.

Ma gandesc sa le declar furate, deoarece am inteles ca asa scap de amenzi.
Nu stiu ce cauta buletinul in acelasi loc cu certificatul de nastere... certificatul se tine acasa ca nu il cere nimeni nicaieri.
Amenda nu se da. Cel putin nu daca ceri altul in 15 zile de la pierdere.
Pentru buletin ai nevoie de:
- alt document emis (permisul)
- actul prin care se face dovada domiciliului
- taxa CI 7 + 5 lei
- taxa CI provizoriu 1 + 5 lei
- certificat de nastere (daca nu ai nu e problema)
+ altele dar nu cred ca e cazul: certificat casatorie, sentinta divort, certificate deces sot, certificate nastere copii

Apoi te duci la evidenta populatiei pentru certificat cu noul buletin + taxa 11 lei. Pentru ca acolo cere buletin valabil.

Edited by mmm3, 23 September 2015 - 11:36.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007
nu poti face buletin fara certificat.
daca esti nascut in localitatea unde ai si buletinul, te duci direct la evidenta populatiei, care iti va da si cartea de identitate si certificatul de nastere.
daca esti nascut in alta localitate decat aia unde ai acum buletin, te duci si scoti buletin provizoriu, cu ala te duci si scoti certificatul de nastere, vii cu certificatul si iti da buletin definitiv.

 Daian95, on 23 septembrie 2015 - 11:23, said:


As putea face asa: fac buletinul, apoi fac certificatul, ar fi mai simplu cu actele.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
eu ma indoiesc ca-ti poate face buletin fara certificat de nastere

#11
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Colegii ţi-au răspuns corect, există şansa, dacă au fost pierdute, să le găseşti la autorităţi.

#12
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 slai, on 23 septembrie 2015 - 11:27, said:

nu poti face buletin fara certificate.
si certificat cine emite fara buletin?

 slai, on 23 septembrie 2015 - 11:27, said:

te duci si scoti buletin provizoriu, cu ala te duci si scoti certificatul de nastere, vii cu certificatul si iti da buletin definitiv.
Asta trebuie sa faca Posted Image
CI provizoriu se emite si fara certificat de nastere, de aceea am pus in paranteze ca nu e problema daca nu ai.

Edited by mmm3, 23 September 2015 - 11:35.


#13
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Sidorin, on 23 septembrie 2015 - 11:31, said:

Colegii ţi-au răspuns corect, există şansa, dacă au fost pierdute, să le găseşti la autorităţi.

Cum adica?

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007

 mmm3, on 23 septembrie 2015 - 11:32, said:

si certificat cine emite fara buletin?

Asta trebuie sa faca Posted Image
CI provizoriu se emite si fara certificat de nastere, de aceea am pus in paranteze ca nu e problema daca nu ai.

 mmm3, on 23 septembrie 2015 - 11:32, said:

si certificat cine emite fara buletin?

Asta trebuie sa faca Posted Image
CI provizoriu se emite si fara certificat de nastere, de aceea am pus in paranteze ca nu e problema daca nu ai.
daca esti nascut in localitatea unde ai si buletinul, te duci direct la evidenta populatiei, care iti va da si cartea de identitate si certificatul de nastere.


ce nu a fost clar pentru tine???

#15
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010

 Daian95, on 23 septembrie 2015 - 11:34, said:


Cum adica?

O întrebare la ghişeul poliţiei nu strică, ei vor verifica dacă nu au fost cumva găsite, s-a mai întâmplat, când mi-am rătăcit CI au căutat mai întâi într-un teanc de vreo 20-30 găsite.

#16
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Sidorin, on 23 septembrie 2015 - 12:04, said:


O întrebare la ghişeul poliţiei nu strică, ei vor verifica dacă nu au fost cumva găsite, s-a mai întâmplat, când mi-am rătăcit CI au căutat mai întâi într-un teanc de vreo 20-30 găsite.

In proportie de 99,99% buletinul a fost pierdut in Cluj-Napoca, crezi ca e posibil sa il gasesc la sediul politiei din Huedin (la 50 de km de Cluj, localitatea mea de domiciuliu)?

#17
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Trebuie întrebat, bineînţeles că există şansa asta!

#18
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 Daian95, on 23 septembrie 2015 - 12:43, said:


In proportie de 99,99% buletinul a fost pierdut in Cluj-Napoca, crezi ca e posibil sa il gasesc la sediul politiei din Huedin (la 50 de km de Cluj, localitatea mea de domiciuliu)?
Nu strica sa intrebi in ambele locuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate