Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Huawei Nexus 6P

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
5473 replies to this topic

#5437
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Succes. Sa vedem cum te obisnuiesti cu MIUI :).

#5438
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
A venit. Tocmai il dechinezific.
Am cunoscuta problema a sincronizarii contactelor, dar ii dau eu de cap.
Inca nu intra la daily driver, ca n-a venit si hardcase-ul si tampered glass-ul, tot Mi A1 ramane momentan.

Edited by danX, 07 November 2018 - 09:36.


#5439
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
l.e. rezolvat cu putin elbow grease!

#5440
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Deci... dupa cam o zi de utilizare:
- MIUI suxx balls, asa ca am trecut rapid pe Nova Launcher. Phew..better
- Display-ul ENORM e foarte misto, imi place tare chiar daca rezolutia nu e chiar geniala, 18:9 1080p
- Dezinstalat, blocat si eliminat cam tot ce am gasit legat de chestii chinezesti.
- Problem cu sincronizarea contactelor. Cum raman GoogleMan, am troubleshoot-uit nitel problema si dupa putin "improvise, adapt, overcome" am rezolvat-o si am si documentat-o pe thread-urile de specialitate
- A primit husa si sticla originale direct de la Mi Store, se potrivesc frumos. Sticla nu e geniala, nu e 2,5D, dar mai am doua pe drum de la AliBaba.
- Daca nu ma impac cu el pana la urma, ajunge fie permanent in masina, fie pe OLX. Dar pana acum imi place. Nu e Nexus material, dar e snappy si se misca bine.
- Camera e "meh", dar are multe setari si feature-uri si poate nu le nimeresc eu pe toate.

Azi teoretic ar trebui sa imi zica ceva PCG apropos de 6p. Asteptam cu interes.

Edited by danX, 08 November 2018 - 08:34.


#5441
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Bafta! Si cu 6P-ul... si cu MIUI-u'. :)

#5442
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Inca nici o veste de la PCG, au trecut alea 15 zile.
Cum fac? Ma duc direct la ANPC?

#5443
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Scrie-le, nu trebuie sa te duci in persoana. Au un formular electronic
http://www.anpc.gov....75/date-contact

#5444
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
intr-un final apoteotic si (coincidenta) fix inainte de BF, se termina epopeea lui Nexus 6p.
A venit stornarea de la PCG, asa ca am facut niste cumparaturi mici de BF de banii aia.
Nexusache al meu traieste in continuare sub forma unui TV, aspirator si switch.
Dupa cum spune si un celebru cantautor contemporan: "Jana nu e moarta, Jana se transforma"

Am ramas cu un singur Nexus in familie, respectiv 5x care inca duce bine, dupa ce s-au schimbat placa de baza si bateria in garantie.
Sper sa nu cobesc.

Inlocuitorul lui, Mi Max 3, a devenit daily driver.
Cea mai mare calitate: merge
Mai are mici quirks, dar momentan pot trai cu ele.

Edited by danX, 16 November 2018 - 12:58.


#5445
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
La voi in ce limba apare feedul Google Now?
La mine e ba in romana, ba engleza. Limba telefonului este romana.
Folosesc un Google Home Mini - in engleza, si sunt curios daca e de acolo.

In alta ordine de idei, am incercat sa fac trecerea la un Xiaomi Mi Mix 2S, dar nu m-am inteles cu displayul. L-am dat inapoi, si am revenit la maretul 6P.

Edited by luci_flash, 03 December 2018 - 15:28.


#5446
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ce nu ti-a placut la display?

#5447
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
Salutări colegilor fani Nexus.
Cum,tocmai s-a terminat suportul oferit de Big G pentru acest telefon, aș avea rugămintea să-mi recomandați un ROM custom de Pie care să aibă și VoLTE enabled.Sau să se poată activa ușor.
Menționez că vreau neapărat VoLTE pentru Digi,dat fiind că sunt auzit foarte prost de interlocutori(nu tot timpul). SIM-ul mi-e deja activat de către  rețea. Mulțumesc.

#5448
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ca ROM, am testat nitel StatiXOS. N-a fost rau, dar parca mult mai misto este PixelExperience. Nu au VoLTE activat by default, si nici nu am cautat o modalitate sa-l activez. Daca reusesti ceva si functioneaza coerent, lasa un rand si aici. :)

#5449
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Salut. Azi in fine am schimbat si eu bateria (era pe duca) lui 6P. Pa serviceul Huawei (ESD) din Nicolae Balcescu, 23 A (Bucuresti desigur). M-au rezolvat pe loc - in 50 de minute pltem deja (si nu eram primul la coada Posted Image ); sa mai spun ca din 4 telefoane aflate in service 3 erau 6P-uri? Desigur pentru schimbarea bateriei (la al treile insa nu sunt sigur ca era doar atat; e drept ca si al meu fusese in bootloop dar eu eram deja cu nucleele mari dezactivate, dupa cum stiti  Posted Image ).

Edited by danmerezeanu, 03 December 2018 - 18:04.


#5450
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
@Lesbianu:la Pixel Experience cascam gura acum,pe XDA. Momentan citesc forumul. Din ce-am inteles,trebuie TWRP FBE version.

#5451
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Da, este acelasi TWRP pe care il foloseste si StatiXOS. Daca am trecut de pe unul pe altul, am pastrat acelasi recovery (fara a fi nevoie sa fac iar format).

#5452
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdanmerezeanu, on 03 decembrie 2018 - 18:03, said:

Salut. Azi in fine am schimbat si eu bateria (era pe duca) lui 6P. Pa serviceul Huawei (ESD) din Nicolae Balcescu, 23 A (Bucuresti desigur). M-au rezolvat pe loc - in 50 de minute pltem deja (si nu eram primul la coada Posted Image ); sa mai spun ca din 4 telefoane aflate in service 3 erau 6P-uri? Desigur pentru schimbarea bateriei (la al treile insa nu sunt sigur ca era doar atat; e drept ca si al meu fusese in bootloop dar eu eram deja cu nucleele mari dezactivate, dupa cum stiti  Posted Image ).
Am trăit o experiență similară, săptămâna trecută. Un 6P și 2 M20P înaintea mea, iar după mine era încă un M20P Posted Image
Big problems cu Mate 20, și-au cam dat cu tesla-n oo...

#5453
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostdanX, on 03 decembrie 2018 - 16:29, said:

Ce nu ti-a placut la display?
In timp ce scroll-ez, imi apare un ghosting/blur. Cel mai evident este la text. Textul in sine se deschide la culoare, si apare un fel de lag.
Ceva in genul asta: https://streamable.com/8ktqt
M-am uitat si la MiA1, si MiA2, si au aceiasi problema. Nu stiu daca tehnologia IPS e problema, sau calitatea displayului.

#5454
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Care mai este pe stock, poate sa instaleze sau sa astepte patch-ul pentru Decembrie 2018: https://developers.g...d/images#angler

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate