Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Huawei Nexus 6P

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
5473 replies to this topic

#5365
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Pixel si Pixel 2 au fost cam cu probleme multisoare din ce citesc, sper ca seriile mai recente sa mai fi scapat de problemele de la inceput.
As repeta fix aventura cu 6P, luat in 2016 de black friday. Poate voi gasi un Pixel 2XL atunci la pret bomba.

#5366
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Mult noroc. Cat despre problemele lui Pixel / Pixel 2... dupa parerea mea a fost o problema de logistica a lui Google (nu pres tsiu cum sa gestioneze o cerere mare), dublata de un val de exagerari. In fine, de regula genul asta de situatie nu ma descurajeaza. Mi-am luat Nexus 6 in 2015 (stiu, cand a aparut Nexus 6P, dar am carcotit atunci pe seama lui asa ca....)  desi stiam ca o anumita seria a avut probleme cu umflarea bateriei (se pare ca de la Quick Charge i se tragea asta); urmat de Nexus 6P in martie 2017, deci la ceva luni dupa ce stiam ca se indoaie (nu am prea iubit 6P-ul - din cauza de Nexus 6 -  dar voiam sa continui sa testez DP-urile de Android O si Pixel, chiar si XL mi se parea un pas inapoi fata de ce ma obisnuisem pe Nexus 6 (difuzoare stereo, diagonala de 6 inchi), plus ca era mult prea scump). Am luat in fine Pixel 2 XL "la termen" - la sfarsitul lui decembrie 2017 - mi-a venit la inceputul lui ianuarie 2018 - de pe eBay din Germania (fusese luat de la Vodafone, la prelungire de contract crerd, am factura proprietarului, etc - deci garantie 24 de luni caci.... Germania Posted Image ). Merge perfect, asa cum ma asteptam - nici una din asa numitele probleme nu m-a "deranjat" pana acum.

Edited by danmerezeanu, 16 June 2018 - 11:53.


#5367
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
In afara de burn in, ce problema are Pixelu' vechi?

#5368
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Eu nici macar nu as pune burnin-ul pe lista problemelor - nu de alta dar e o "caracteristica" a tutror AMOLED-urilor :) . Adevarul e ca parca nu imi amintesc probleme tehnice la prii Pixeli - Doar dezamagirea legata de design (diagonala mica, bezel-uri uriase in conditiile in care nici difuzoare stereo nu mia erau) si probabil unele chestii legate de software dar care s-au rezolvat trepta... Dar poate am eu false amintiri (nu ma mai obosesc sa caut caci oricum eu nu am fost interesat de Pixelii din prima generatie).

#5369
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
@danX, eu am trecut la Nokia 7 Plus. Daca folosești aplicația de camera portata de pe Pixel, calitatea imaginilor este aproape identica cu cea de pe Nexus 6P! In foarte puține condiții am observat o calitate mai slabă.

In rest nu am ce sa ii reproșez: calitatea materialelor este de nota 10, bateria tine de doua ori mai bine decât pe Nexus, primesc actualizarea lunara la maxim o săptămână după ce vine pe Nexus, se mișcă perfect...etc

In schimb nu ai difuzoare stereo, iar ecranul nu este oled, dar având filtru de polarizare contrastul este peste medie

#5370
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nokia este noul Nexus. Sper sa-i tina naravul asta

#5371
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Pacat ca nu este si "customizabil"... Esti blestemat sa ramai 100% stock (cel putin pana acum)! :sadwalk:

#5372
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nasol.. poate mai creste suportul pt Nokia intr-un an

#5373
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Poate, poate se indura si lasa "la liber" deblocarea bootloader-ului. Altfel, lula support ne-oficial!
Acum este bine, sunt la zi cu 8.1, stock-ul functioneaza bine, or sa primeasca update la P. Dar unii utilizatori mai vor un root, un kernel custom, un tweak pentru camera, iar mai incolo... poate un ROM custom.Posted Image

#5374
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
No uite ca s-o rezolvat problema 6p. Kind of...pentru ca PC Garage.
Epopeea incepe asa:
Pe 13 iun telefonul ajunge la ei cu negatie de la ESD, asa cum am scris mai sus.
Lunea asta primeasc un sms relativ criptic gen "produsul dvs a fost receptionat in service", deschid un chat la ei pe site, imi zic ca produsul e la importator si nu stiu nimic despre el.
Marti primesc sms ca produsula fost reparat. Zic mna, sa vedem ce si cum.
Azi ma duc la ei, imi dau telefonul inapoi si pe factura de reparatie scrie "reflow CI audio". Eu traduc ca au facut o reparatie ca pe vremurile bune la PS3 Phat, un fel de mai tine 3 luni si crapa iara. Evident ca suportul clienti a fost useless si oricat de calm ii intrebam de ce nu imi primesc banii daca am negatie ei sustineau sus si tare ca ESD da negatie la tot ce nu e cumparat de la un anume importator si ca importatorul LOR a decis ca telefonul poate fi reparat. Acuma se aude ok, dar ma gandesc ca un reflow la un integrat pe o placa de baza de telefon e fix frectie la picior de lemn si la ce noroc am in general, o sa crape in a doua zi dupa ce se duce garantia. Ma gandesc sa deschis o sesizare la ANPC. Voi ce ziceti?

#5375
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Eu zic sa-l trimiti inapoi pt fix aceeasi problema

#5376
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Aveti cumva probleme cu semnalul, de la ultimul update?

Edited by luci_flash, 30 June 2018 - 10:46.


#5377
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postgeekos, on 30 iunie 2018 - 03:58, said:

Eu zic sa-l trimiti inapoi pt fix aceeasi problema
Pana una alta acuma merge.
Problematica e bateria, de cand s-a intors se consuma sesizabil mai repede ca inainte.
Adica il scot de la incarcat fresh de dimineata si imi arata 13 ore autonomie. Sheeesh!

#5378
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005

View Postluci_flash, on 30 iunie 2018 - 10:45, said:

Aveti cumva probleme cu semnalul, de la ultimul update?

Nope, nu am nici o problema. Îl folosesc pe Vodafone

View PostdanX, on 01 iulie 2018 - 06:21, said:


Pana una alta acuma merge.
Problematica e bateria, de cand s-a intors se consuma sesizabil mai repede ca inainte.
Adica il scot de la incarcat fresh de dimineata si imi arata 13 ore autonomie. Sheeesh!

După ce o să îi înlocuiești acumulatorul nu o să mai ai probleme

#5379
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View PostdanX, on 01 iulie 2018 - 06:21, said:

Pana una alta acuma merge.
Problematica e bateria, de cand s-a intors se consuma sesizabil mai repede ca inainte.
Adica il scot de la incarcat fresh de dimineata si imi arata 13 ore autonomie. Sheeesh!
Cat zici ca mai ai garantie la el? Trimite-l inapoi ca-ti moare bateria sa ti-o schimbe.

#5380
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
A inceput iara cu problemele audio.
Cred ca il paste garantia din nou.
Ce ziceti de Nokia 7 Plus? E la 1500 si ceva lei zilele astea la Emag.

#5381
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View PostdanX, on 12 iulie 2018 - 13:12, said:

Ce ziceti de Nokia 7 Plus? E la 1500 si ceva lei zilele astea la Emag.
7 Plus are catalin.t, tot de la 6P a facut trecerea. Pare multumit de el. :)

Nu este chiar Nexus, dar este pe-acolo. Daca vrei sa stai doar pe stock, untouched, merge. Daca vrei mai mult, nu e o alegere potrivita. Nokia nu te lasa sa deblochezi bootloader-ul, deci adio root, adio ROM custom mai tarziu.

Pixelul mic se incadreaza in bugetul tau, daca nu te deranjeaza dimensiunea display-ului si bateria mai marunta. Personal, as plusa pana la un Pixel XL (first gen)... daca nu te lasa bugetul sa urci mai sus.

#5382
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostLesbianu, on 12 iulie 2018 - 14:14, said:


Pixelul mic se incadreaza in bugetul tau, daca nu te deranjeaza dimensiunea display-ului
What is that, a phone for ants? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate