Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Routere gigabit non-soho cu accelerare pt pppoe

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#145
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005

View Postbenis, on 14 martie 2018 - 08:21, said:

Păi de aia m-am băgat la router advert. Mergea, dar nu aveam ipv6 decât pe router.
Trebuia să îl lași câteva minute și să îți restartezi tot ce era conectat la el și își lua și pe rețea ipv6.
Mai încearcă odată și o să vezi că merge , RA-ul era deja setat pe lan1 din comenzile pe care ți le-am dat.
Durează câteva minute (2-3) până își face el routele ipv6 când își ia prima oara ip de la RDS.
După aceea dai restart la ce ai conectat la router și o să meargă garantat..

#146
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Mai nou merge ipv6 din start cu firmware-ul 2.1 dar trebuie activat ipv6 pe interfață,
set interfaces ethernet eth0 pppoe 0 ipv6 enable

se pare că au uitat să includă treaba asta în wizard, la fel și hardware offloading ce trebuie activat și pentru ipv6.
Din păcate pe Ubuntu 19.10 nu merge deși pe același ubuntu merge de la Orange, primesc ipv6. Pe Android primesc ipv6 conectat la erlite.

Edited by benis, 08 January 2020 - 19:04.


#147
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Degeaba, și androidul pierde ipv6, am investigat cu wireshark și pachetul de advertisement are lipsă câmpul de prefix care există în pachetul de advertisement al routerului Huawei de la Orange.

Spoiler


Pe LAN 2 primește în plus opțiunea de DNS.

Iată pachetul pentru Ubiquity și Huawei pentru o comparație.

Attached Files


Edited by Ravy, 11 February 2023 - 14:10.


#148
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
La ora asta vad urmatoarele:
firewall-ul tau nu permite icmpv6 deci nu o sa-ti mearga niciun RA.
asadar (adaugam o regula noua inainte celei de drop)

configure
set firewall ivp6-name WANv6_IN rule 15 action accept
set firewall ipv6-name WANv6_IN rule 15 description 'Allow ICMPv6'
set firewall ipv6-name WANv6_IN rule 15 protocol icmpv6

mss-ul tau e gresit pt ipv4 si trebuie sa ai si pt ipv6
deci (suntem inca in configure mode)

set firewall options mss-clamp mss 1452
set firewall options mss-clamp6 interface-type pppoe
set firewall options mss-clamp6 mss 1432

prefix-ul e gresit: nu e /48 e /56 pt RDS.
suntem inca in configure mode:
set interfaces ethernet eth0 pppoe 0 dhcpv6-pd pd 0 prefix-length 56

other-config-flag trebuie setat pe TRUE - false folosesti concomitent cu un server local de dhcpv6 (care nu exista conform config) - delegarea e dinamica pana la urma e facuta de ISP.
suntem inca in configure mode
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert other-config-flag true

Iarasi, ai setari incomplete de dns forwarding:
ai cache-ul, ai interfatele pe care sa asculte dar nu e setat niciun server pt asta
suntem inca in configure mode
set service dns forwarding name-server 1.1.1.1
set service dns forwarding name-server 9.9.9.9
set service dns forwarding name-server '2606:4700:4700::1111'
set service dns forwarding name-server '2620:fe::fe'

time-zone-ul e gresit configurat iar serverele de ntp pot fi mai apropiate de tine:
suntem inca in configure mode
delete system ntp server
set system ntp server 0.ro.pool.ntp.org
set system ntp server 1.ro.pool.ntp.org
set system ntp server 2.ro.pool.ntp.org
set system time-zone Europe/Bucharest


dupa ce ai facut toate modificarile de mai sus

commit; save; exit

Edited by ogo, 09 January 2020 - 02:42.


#149
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
PS.
1- O sa ai ipv6 doar pe eth1, pe eth2 nu e configurat tot - poti urma exemplu de la eth1
2- ai 2 vlan-uri, 192.168.1.0/24 si 2.0/24 (pe 2 interfete fizice diferite) dar n-ai nicio regula de firewall intre ele, e totul la liber, cum ar fi unul singur  - by default, orice vlan se vede cu orice vlan in edgeos - practic nu vad scopul. Foloseste doar 1 si adauga un switch dupa router.


PS.
adauga
configure
set firewall options mss-clamp interface-type pppoe
commit; save; exit

am pus doar pt ipv6 in postul anterior.

Edited by ogo, 09 January 2020 - 03:04.


#150
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Am refăcut configurația de la zero cu wizzardul dar la prefix am pus /56 și am activat din CLI ipv6 pe pppoe 0.
Merge așa, aparent ok. Cu configul modificat a crăpat, oarecum de așteptat, nu îmi accepta comenzi (node not valid) deși am verificat de 10 ori și ar fi trebuit să fie ok (la rule 15, pentru a accepta icmpv6 dar și la altele)

Spoiler

Acuma rămâne pe viitor să desființez lanul 2 și să îl transform în WAN de backup în care să bag netul de la Orange, altă bătaie de cap.

Mulțumesc oricum de ajutor, urma să mă defectez eu pentru un prefix. :) dau o bere. :cheers:

La configul de mai sus am adăugat doar partea cu DNS-urile și NTP-urile ulterior.

Edited by Ravy, 11 February 2023 - 14:10.


#151
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Și, era să uit, accelerarea hardware pentru ipv6, fără aia n-am trecut de 150 mbit/s

set system offload ipv6 forwarding enable
set system offload ipv6 pppoe enable


plus
set firewall options mss-clamp mss 1452
set firewall options mss-clamp6 interface-type pppoe
set firewall options mss-clamp6 mss 1432



#152
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
merge din inertie (ai schimbat doar prefixul cerut de tine pt ipv6) dar tot iti lipsesc chestiile pe care ti le-am zis
ia-o pe rand

configure
set firewall ipv6-name WANv6_IN rule 15 action accept
set firewall ipv6-name WANv6_IN rule 15 description 'Allow ICMPv6'
set firewall ipv6-name WANv6_IN rule 15 protocol icmpv6
commit; save; exit

mai departe:
configure
delete firewall options mss-clamp mss 1412
commit
set firewall options mss-clamp interface-type pppoe
set firewall options mss-clamp mss 1452
set firewall options mss-clamp6 interface-type pppoe
set firewall options mss-clamp6 mss 1432
commit; save; exit


delegam din /54 un /64 ipv6 pt eth1
configure
set interfaces ethernet eth1 ipv6 dup-addr-detect-transmits 1
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert cur-hop-limit 64
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert link-mtu 0
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert managed-flag false
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert max-interval 600
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert other-config-flag true
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert prefix '::/64' autonomous-flag true
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert prefix '::/64' on-link-flag true
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert prefix '::/64' valid-lifetime 2592000
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert reachable-time 0
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert retrans-timer 0
set interfaces ethernet eth1 ipv6 router-advert send-advert true
commit; save; exit


delegam din /54 ala mult de tot un alt /64 ipv6 pt eth2
configure
set interfaces ethernet eth2 ipv6 dup-addr-detect-transmits 1
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert cur-hop-limit 64
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert link-mtu 0
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert managed-flag false
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert max-interval 600
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert other-config-flag true
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert prefix '::/64' autonomous-flag true
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert prefix '::/64' on-link-flag true
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert prefix '::/64' valid-lifetime 2592000
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert reachable-time 0
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert retrans-timer 0
set interfaces ethernet eth2 ipv6 router-advert send-advert true
commit; save; exit


am terminat cu ipv6

ne ocupam de dns forwarding-ul ala care e incomplet si adaugam serverele de dns ipv4/6 de la cloudflare respectiv quad.
configure
set service dns forwarding name-server 1.1.1.1
set service dns forwarding name-server  9.9.9.9
set service dns forwarding name-server '2606:4700:4700::1111'
set service dns forwarding name-server '2620:fe::fe'
commit; save; exit


optional, eu unul n-as folosi dns-urile isp-ului, oricare ar fi el
configure
set interfaces ethernet eth0 pppoe 0 name-server none
commit; save; exit


mai departe cu ntp-ul
configure
delete system ntp server 0.ubnt.pool.ntp.org
delete system ntp server 1.ubnt.pool.ntp.org
delete system ntp server 2.ubnt.pool.ntp.org
delete system ntp server 3.ubnt.pool.ntp.org
commit
set system ntp server 0.ro.pool.ntp.org
set system ntp server 1.ro.pool.ntp.org
set system ntp server 2.ro.pool.ntp.org
delete system time-zone UTC
commit
set system time-zone Europe/Bucharest
commit; save; exit


Poti lua cu copy de aici si paste in CLI direct. Merg chiar linii multiple.
Da paste la orice eroare.

dupa ce termini totul (cu bine sper), da un restart la conexiunea pppoe:
(nu mai intri in configure mode)
disconnect interface pppoe0
connect interface pppoe0


precum si un renew/release pe clientii locali conectati prin intermediul router-ului.


Succes!

#153
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Am făcut toate setările acum, în speță firewall-ul și merge impecabil, pe eth2 nu mai fac nimic, oricum eu am switch după el, așadar pe eth2 ar trebui să pun WAN pentru a doua conexiune, pentru balancing/failsafe, eventual chiar posibilitatea de a o selecta manual din calculator. Și acolo am ipv6, de la Orange, trebuie să văd cum se pune routerul lor în brigde.

Edited by benis, 09 January 2020 - 19:50.


#154
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
vezi ca nu e chiar asa simplu cu load balancing pe o configuratie deja up and running - cel mai bine foloseste wizard-ul si refaci totul de la capat cu load balancing-ul inclus ca risti sa duci tot traficul din lan prin wan si-napoi si nu uita sa faci load-balancingul sticky ca daca nu o sa ai (posibile) erori pt site-uri ce se uita la source ip (gen banci, etc).
failover e mai simplu dar folosesti a 2a conexiune doar cand nu mai e prima disponibila.

#155
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007
Salutari,

Vreau sa imi cumpar router + switch + access points la casa. O sa am fibra optica de la RDS zilele astea cu abonament fiber 1000 sau cum ii zice. Mi-au adus un ont de la ZTE pe care o sa vreau sa-l trec in mod bridge dupa ce imi cumpar router.
Dupa multe cautari si uitandu-ma la tutoriale pe youtube la crosstalk, willie howe si lawrence m-am hotarat sa iau echipamente de la Ubiquiti Posted Image
Nu sunt hotarat daca erlite-3 sau er-4 pentru router. Mi-ar trebui un switch cu 16 intrari si 1 sau 2 UAP AC PRO (unul la parter central si daca nu ajunge sa mai pun unu la etaj).

ErLite-3 nu prea gasesc la magazine pe stoc in perioada asta si ma bate gandul sa iau un er-4 ca sa fie ok multi ani de-acuma incolo Posted Image
La switch ce imi recomandati? As vrea sa imi fac retea pentru IOT si guest deci cred ca am nevoie de vlan support.
Vad ca alea de 16 cam au si sfp-uri si nu cred ca o sa le folosesc. M-am gandit sa iau 2 de 8, gen Unifi Switch 8 60W, ca sa ies mai ieftin fata de ala de 16 dar din ce am tot citit, erlite-3 si er-4 nu au switch intern si ar manca din procesor. Iar sa pun switch in switch parca nu merita.

Mersi!

Edited by hgraur, 13 April 2020 - 12:31.


#156
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
1st of all, trebuie sa te decizi pe ce gama de la ubiquiti vrei sa mergi:
edge (echipamente negre) sau unifi (albe) pt layer3 (router) si layer2(switch-uri) - AP-uri doar in gama unifi gasesti deci aici e usor (vad ca vrei si wifi)

Acum, an vazut ca tinzi spre layer3 din gama edge si dupa cum zici tu ai avea:
ER-3lite (dual-core): e la sfarsit de cariera - d-aia nu prea il mai gasesti - el duce fara prlb Gigabit de la RDS
ER-4 (quad-core): nu are switch intern iar sa faci bridge intre interfete (ca sa mimezi un switch) pierzi offload-ul (totul va fi in procesoare deci throughput mai mic)

Acum, in functie de cate porturi switched ai nevoie poti asa:
ER-12 (quad-core) (primele 8 porturi sunt in switch: 0-7) 8-9-10-11 router mode (10-11 fiind SFP si nu pot fi niciodata incluse in switch)
poti pune cate porturi vrei in switch: 1 sau 5 sau niciunul :)
Are poe in pe 0 si out pe 9 - 24V deci non-standard ai grija ce echipamente alimentezi din el - daca vrei sa alimentezi direct din el.

Exista si un ER-12P (quad-core): asta are in plus POE pe toate porturile RJ45 - dar tot de 24v

Toate de mai sus au procesor Cavium.

Mai poti ER-10x (procesor Mediatek): e un Edgerouter-X (cel mai mic edgerouter) dar mai mare (ca nr de porturi) si pe ceva steroizi (un dual-core mai performant fata de ER-X)   - dpdv al performantelor (Mpps - maximum packets per second) e sub ER4/12/12P - are 10 porturi, niciun port sfp, orice port poate fi in switch mode.
Pt mai multe detalii, uite aici toata gama layer3 de la edge: https://www.ui.com/edgemax/comparison/

SAU (daca vrei router dedicat + switch dedicat si nu vrei sa folosesti echipamente ce au deja switch-chip integrate cum am mentionat: er-12/12p/10x)

poti alege un switch dedicat.

iarasi - cate porturi ai nevoie? ai nevoie de poe?  take a look aici (pt switch-uri gama edge): https://www.ui.com/e...ing/comparison/
nu as amesteca echipamentele unifi cu edge

- echipamentele unifi se pot controla doar din controller (e gratuit - ca software, ai nevoie de el doar la prima instalare -asta daca nu vrei statistici realtime- e destul de intuitiv, eye-candy, enterprise wanna be orientated)
- in schimb, la cele edge: au o interfata grafica dar chestii mai deosebite tot din CLI trebuie aplicate.


Intrebarea de baraj este: BUGET?

#157
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007
Salut ogo! In primul rand mersi pentru gramada de tutoriale care le-ai scris pe forum :D

Deci ca numar de porturi am asa: 8 (camere + tv-uri) + 1 (care va veni de la switch-ul in care intra camerele video, ala o sa fie cu poe tot) + 1 (modul wifi termostate) + in viitor un NAS + 1 daca pe viitor voi lua un cloud key.

Sincer sincer, as fi luat un USG daca era un pic mai performat (USG pro e cam scump) si toata lumea se plange ca e greu de facut anumite lucruri pe el. Nu ca as face eu lucruri SF dar daca tot iau ceva, sa nu imi para rau mai tarziu.
Din cauza numarului de porturi, nu m-am uitat la ER12 etc.

M-am uitat la switch-uri din gama unifi ca sa fie mai usor cand o sa fac partea de vlan separat pentru IOT (mai usor pentru ca sunt nenumarate tutoriale :) )
POE nu prea am nevoie, poate doar la AP-uri dar si acolo as putea trai fara pentru ca vor fi in spatele televizoarelor (am acolo prize modulare unde am si priza net si o gramada de prize)
Ma gandeam sa iau un switch Unifi 16 dar am vazut ca e mai scump fata de 2 switch-uri de 8 si presupun ca e de la porturile SFP.

Bugetul nu e neaparat fix, vreau doar produse bunesi cat de cat dimensionate la nevoile mele.
Deci recomanda-mi cum ai face tu pentru situatia mea si vedem daca e prea mult pentru mine :D

Mersi!

Edited by Ravy, 11 February 2023 - 14:11.


#158
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007
@ogo,

Vai ce tantalau sunt. Tocmai mi-am amintit ca am mai intrebat acuma 1 an pe alt topic si ghici ce, fix tu mi-ai raspuns si mi-ai recomandat er-4 in loc de erpoe si tot tu mi-ai recomandat sa iau un switch de 16 sa nu fac daisy chain-uri etc :D
Deci acuma e clar:
- router ER-4
- switch de 16 - aici inca sunt in ceata care, dupa cum am zis nu am nevoie de sfp (nu vad la ce) si probabil si de poe pot scapa, dar totusi vreau unifi .. greu
- 2 x UAP AC PRO (cate unu pe etaj) - dar initial 1 ca sa pot face si gardurile :))

Mersi!

#159
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Step by step:
- camere poe + ap-uri (n-as pune ap-urile in spatele televizoarelor) deci tot poe (orienteaza-te spre cele cu prindere pe tavan - daca ai cum sa mai cablezi - daca nu poti si pe perete)
- ai nevoie de switch poe separat pt camere? ce buget poe necesita acele camere? sunt 24v sau stiu 802.3af/802.3at (POE/POE+)?  Daca nu l-ai luat achizitionat inca ar trebui sa te mai gandesti/calculezi putin.

(paranteza: nu se -mai- merita achizitionarea USG / USG-PRO - deja sunt pensionate oarecum, au aparut UDM / UDM-PRO, cam aceeasi situatie ca si cu ER-3lite)

Daca as fi in locul  tau, nu as fi prea obiectiv, si as alege:
ROUTER
ER-4 (fara griji next 5 ani - asta daca nu incepe RDS sa ofere 802.3bz: 2.5/5 Gbps)

+

SWITCH
a) ES-16-150W (switch 16 porturi poe RJ45, 150W buget + 2 porturi sfp) - stie 802.3af/at + 24V (deci va alimenta cam orice de la unifi care nu vrea 802.3bt - poe++)

sau

b) ES-8-150W (switch 8porturi poe RJ45, 150W buget + 2 porturi sfp) - stie 802.3af/at + 24V (ca mai sus)

+ switch/-uri normale dupa el, dupa preferinte, care stie sau nu vlan-uri (deci merge orice tplink/asus/dlink/tenda/etc la 50 lei) pt diferenta de porturi (switch-ul normal, daca nu stie vlan-uri, trebuie sa fie exclusiv dedicat unui vlan intreg, nu poti face combinatii de vlan-uri pe el, i.e. conectezi in el toate IoT-urile  de exemplu -).

Este destul de intuitiva si interfata "noua" de la edgeswitch (e simpluta in comparatie cu cea standard care acum e numita legacy) deci nu vei avea prbl cu setat vlan-urile (bineinteles ca poti accesa si legacy interface-ul si poti controla integral (99%) toate functiile switch-ului via GUI fara a avea nevoie de CLI)


controller-ul fizic e facultativ (UCK/UCKGEN2/UCKGEN2+) poti folosi doar softul separat pe cam orice SO, iar ca AP-uri, in functie de buget/necesar/throughput dorit poti folosi cu incredere: UAP-AC-LR / UAP-AC-PRO / UAP-NANOHD (folosesc/am testat/am recomandat si pus in functiune doar modele astea 3 de AP-uri pt interior, + UAP-AC-M / PRO pt exterior), iar daca vrei performanta absoluta pe 802.11AC-wave2 poti UAP-HD (dar si pretul este ..."absolut").


Cu privire la daisy chain (switch-dupa-switch-dupa-switch) n-ar trebui sa iti faci f mari griji daca nu folosesti mai mult de 2 in combinatia respectiva iar daca sunt si cu management nici nu prea mai conteaza cate sunt (atata timp cat ai indeajuns bandwidth pt toate - situatie care se aplica si la cele normale).


disclaimer
posibil sa existe echipamente ce pot indeplinii aceleasi functii cu bani mai putini sau, din contra, cu un buget mai mare sa nu se ridice la performatele obtinute de echipamentele recomandate - ai intrebat de ubiquiti, ti-am raspuns de ubiquiti, si nu [numai Posted Image ] din fanboy-ism ci din experienta acumulata utilizand device-urile de mai sus -

View Posthgraur, on 13 aprilie 2020 - 22:27, said:

@ogo,

Vai ce tantalau sunt. Tocmai mi-am amintit ca am mai intrebat acuma 1 an pe alt topic si ghici ce, fix tu mi-ai raspuns si mi-ai recomandat er-4 in loc de erpoe si tot tu mi-ai recomandat sa iau un switch de 16 sa nu fac daisy chain-uri etc Posted Image
Deci acuma e clar:
- router ER-4
- switch de 16 - aici inca sunt in ceata care, dupa cum am zis nu am nevoie de sfp (nu vad la ce) si probabil si de poe pot scapa, dar totusi vreau unifi .. greu
- 2 x UAP AC PRO (cate unu pe etaj) - dar initial 1 ca sa pot face si gardurile Posted Image)

Mersi!

Daca vrei unifi bad-bad (da, stiu, e CANDY EYE) , dar folosesti gateway din gama edge, o sa-ti para rau ca jumate din meniul controller-ului nu iti merge :)

#160
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007
Si eu vreau ubiquiti desi stiu de mikrotik de la @ndor. Desi sunt foarte bune si cele de la mikrotik, nu cred ca ies mult mult mai ieftiin si m-am tot uitat si nu se compara comunitatea de la ubiquiti cu cea de la mikrotik. Plus ca exista oameni ca tine care ii ajuta pe cei ca mine :)
Am zis ca o sa iau Unifi switch pentru ca am vazut cateva tutoriale cu ele si cu er-4 impreuna si mergeau fara probleme. Dar nu ma deranjeaza si edge switch mai ales daca zici ca e mai prietenoasa interfata. Pacat ca platforma UNMS e free doar daca ai multe device-uri de la ei :)
O sa ma mai documentez si de interfata noua pentru edge switch.

Ma gandesc sa fac asa (ca acuma in perioada asta e mai greu cu banii ca am de pus parchetul, mobila de bucatarie si dupa gardurile. Deci:
- router er-4
- edge switch 8 150W (ala pentru camere video cu poe) - am 5 camere deci o sa duca switch-ul. Asta o sa-l folosesc ca main switch (sa leg ap-uri si tv-uri + 1 sau 2 mufe din prize)
- 1 x UAP AC PRO - il pun la parter dar in mufa de jos, nu in spatele televizorului daca zici ca acolo nu e ok. Nu am gandit sa am pe tavan. Acuma nu mai pot da inapoi.
- 1 x UAP AC PRO - la etaj
Mai incolo o sa cumpar un edge switch 16 si o sa-l pun ca main switch si pe ala de 8 la camere. Ma gandesc doar ca tot trebuie sa schimb configuratii si daca merita.

O intrebare: ai scris tu un tutorial pentru firewall pe ipv6. Ala e recomandat sa fac sau e optional?

Mersi!

#161
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Daca folosesti ipv6 este necesar chiar.
Daca nu folosesti ipv6 atunci n-au rost regulile respective de firewall.

#162
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007
@ogo: se pare ca apare succesorul la USG :D
https://community.ui...22-382d77702872

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate