Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Routere gigabit non-soho cu accelerare pt pppoe

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#37
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Ipv6 bănuiesc că merge ok.. ?

#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Ce accesezi prin IPv6?

#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Internetul ipv6, desigur :)
Și mai vreau să fac și ceva tunele, just for fun.

Am găsit!
http://blog.linitx.com/ipv6-pppoe-erl/

#40
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ipv6 e perfect functional doar ca nu stiu daca accelerarea hardware e functionala mai ales via pppoe.

#41
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
O varianta de la pfSense - https://pfsense.org/products/

#42
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Cand o sa am timp o sa fac un test la ipv6. Eu l-am lasat cu ipv4. Daca opresc netul pentru teste chiar si 1 minut imi sare in cap lumea din casa ca "de ce nu merge netul, iar te joci la el ? ". Pana acum am mers cu un Dir 655 care era VARZA pe pppoe. Daca deschideam un torrent, chiar daca downloada cu 1MB/s ramaneau fara net celelalte device-uri. Viteza maxima de descarcare pe torrent era 4Mb/s. Eu nu prea folosesc torrentul si nu ma deranja, dar asa din cand in cand ma luau crizele cand aveam nevoie sa dau jos ceva. Acum am testat si torrentul, am descarcat cu 40MB/s , in acest timp functiona netul si pe celelalte device-uri. Momentan pe eth0 tin pc-ul cuplat, pe eth1 am cuplat Dir-655 doar pentru wireless. Nu am facut bridge intre porturi fiindca raman fara accelerare hardware, dar am pus cate un server ftp pe toate device-urile mobile si le accesez prin ftp de la pc. De cand am eliberat D-link-ul de povara pppoe a crescut semnalul wireless. Dar crescut nu gluma, in zone unde la teste aveam intre 2 -3 Mbps acum am 27Mbps este incredibil. Cand ma gandesc ca "m-am chinuit" cu routerul asta vre-o 3 ani...

#43
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu ti-as recomanda sa-l inlocuiesti de tot si sa adaugi un ap wireless de calitate (ceva gen hap ac,  cand va aparea)

#44
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Da, o sa fie inlocuit. In curand o sa fiu nevoit sa fac ceva cumparaturi. Doua switch-uri,doua acces point-uri(posibil doar wireless) ,una bucata NAS...dar pe rand. In legatura cu Edgerouter-ul achizitionat si Ipv6. Am facut "ceva " setari, functioneaza ipv6, la test de conexiune obtine nota 10, la test de viteza pe ipv6-test.com rezultatele sunt neconcludente. Balarii  la v4 iar la v6 nu stiu daca sunt corecte. Am facut ceva teste pe http://www.thinkbroa...speed-test.html , aici se invarte in jurul a 224 Mbps dar si aici nu stiu daca atat poate routerul sau atat poate saitul. Dar mai este o problema, la accesarea anumitor saituri (in general straine) apare o intarziere la incarcarea saitului iar unele nu se incarca deloc. Dupa cum spuneam in alt post pe eth0 este legat calculatorul cu setarile pentru v4+ v6 iar pe eth1 D-link  configurat doar cu v4. Respectivele saituri nu se deschid nici pe eth1. Banuiesc ca nu este configurat routerul cu ipv6 cum trebuie. In atasament se vede partea cu offload pe v4 + v6 si o bucata din config.

Attached Files


Edited by poolonik, 07 October 2015 - 21:39.


#45
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
foloseste alte servere dns atat ipv4 cat si ipv6
https://speedtest2.nl/
https://www.ziggo.nl/speedtest/

#46
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Merge fara probleme cu Ipv6 doar ca nu reusesc sa fac un test concludent, pe primul link din postul de mai sus se plafoneaza la 50Mbps pe alte saituri arata in jur de 220Mbps. Totusi am o nelamurire in legatura cu offload-ul. Dupa cum se vede si din poza pusa de mine merge activat la pppoe dar am de ales intre forwarding sau vlan, ambele niet. Bineinteles ca este vorba de ipv6. Daca am nevoie sa activez accelerarea pe vlan si dezactivez forwarding, ce pierd ?

#47
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu nu prea vad sensul vlan -urilor pe ipv6. iti faci inutil singur de lucru dpmdv

#48
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Ceva noutăți? Eu nu am mai luat nimic, momentan netisul meu banal încă merge, cam la 45 MB/s pe net.

Edited by benis, 15 July 2016 - 18:15.


#49
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
la ce noutati te astepti?

#50
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
de exemplu cum merge HAP AP.

#51
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Am comandat Edgreouter lite.  Vine..  La anul și la mulți ani!

#52
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Foarte bine ai facut ,duce fara probleme 1 gbs  ipv4 si ipv6 . Eu il folosesc de vreo 6 luni , edgeos-ul este super stabil .
Nu a picat niciodata iar performanta este acceasi rock solid 933 mbs ppoe la orice ora .
Iar acces pointurile lor la fel ,recomand cu caldura .
Uap Ac-lite duce 500 mbs constant si fara probleme iar Uap  Ac-pro 680 mbs , valori testate de mine personal .

Edited by spavian, 31 December 2016 - 23:48.


#53
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004

 spavian, on 31 decembrie 2016 - 23:44, said:

... rock solid 933 mbs ppoe la orice ora .

Pe PPPOE RDS?

#54
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Da. Test pe er-lite 3 si ac-lite cu inca vreo 8 device-uri conectate.
[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20170101/ce482165a99acce21a48061f092d8da5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by spavian, 01 January 2017 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate