Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

ajutor alegere tensiometru din oferta emag

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
am avut un tensiometru electronic de brat Beuer cumparat de la emag care s-a stricat in garantie si cum nu mai aveau pe stoc acelas model mi-au stornat banii in contul emag. se doreste un tensiometru electronic, de brat si preferabil din oferta emag ca sa ma pot folosi de suma stornata. stiu ca cele mecanice sunt mai precise dar este pt mama mea sa-si poata lua tensiunea singura iar ea nu s-ar descurca cu unul mecanic. deci care din oferta actuala emag ar fi mai recomandabil?

oferta emag aici.

mie-mi fac cu ochiul panasonic-urile. e ceva de capul lor? are cineva vreo ideie?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Eu am inteles ca astea digitale si ieftine nu prea ar indica cum trebuie. A trebuit sa achizitionez in trecut cateva astfel de aparate si mi s-a mentionat clar sa nu cumpar electronic ieftin.

Edited by LensFlare, 21 September 2015 - 18:18.


#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
nu umblu dupa ieftin, dar n-as vrea sa iau unul si scump si prost. de asta am intrebat aici.

#4
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Indica bine , ia unul de brat nu de incheietura.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
am luat 2 pana acum pt persoane in varsta, din alea ieftine de 50-70lei (era oferta in lidl /penny)
Ambele de incheietura, cele pe brat sunt mai dificil de folosit, in special de persoanele in varsta

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
E recomandat sa iei de brat.

Nu ai spus bugetul.
Acesta e cel mai ieftin, pe care l-as lua:

http://www.emag.ro/t...0/pd/DJ8DMMBBM/

#7
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Eu i-am luat mamei mele un Tensiometru AEG BMG 5611 (prins la oferta la un concurent al emag-ului), cu ~85 de lei.
Recomand si eu tensiometrele de brat, nu de incheietura, deoarece si cele de brat pot fi folosite cu usurinta de o singura persoana (cele digitale, nu cele cu pompita si stetoscop).
Cu tensiometru de incheietura am patit sa imi arate si 20 cu 12, in timp ce altul de brat imi arata corect 12 cu 7.

#8
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Poate e mai potrivit un pulsoximetru.
Eu asa ceva folosesc pt. varstnici si pt. mine. E destul de precis si face toti banii. Iar o Mama adevarata e nepretuita.

http://www.promed.ro...-md300c316-p245

#9
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Aici se cere un aparat de masurat tensiunea nu de masurat pulsul. Asa ca nu e potrivit deloc.

#10
nyls2002ro

nyls2002ro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2015
Ce parere aveti de tensiometrele de aici? Vi se par in regula? Cat despre precizie sa inteleg ca e mai bun unul de brat decat unul de incheietura... Vreau sa imi achizitionez unul pentru rutina zilnica si inca nu m-am hotarat... Va multumesc

#11
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Pai sunt scumpe. A fost la lid , marca Sanitas in jur de 100 , daca nu si mai putin.

Medisana , marca care imi pare cunoscuta iarasi e scump : https://www.vidaxl.r...source=price-ro

Edited by wolfydRg, 06 October 2015 - 13:37.


#12
IoanK

IoanK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2013
Tensiometre digitale sau mecanice gasiti si AICI .
Va recomand Tensiometru Hartmann Tensoval Duo control care este un tensiometru digital pentru brat, complet automat, ce combina doua metode profesioniste de masurare a tensiunii arteriale: cea oscilometrica si cea a lui Korotkoff.
Il folosesc de mai mult timp si pot spune ca e unul din cele mai bune pe piata. M-a costat ceva bani dar nu regret.
Recomand.

[ http://www.stetoscoape.ro/media/product/7a5/pachet-tensiometru-pentru-brat-tensoval-duo-control-ii-manseta-normala-m-adaptor-retea-hartmann-tensoval-048.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
MariaIoana64

MariaIoana64

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.11.2015

View Postnyls2002ro, on 06 octombrie 2015 - 11:49, said:

Ce parere aveti de tensiometrele de aici? Vi se par in regula? Cat despre precizie sa inteleg ca e mai bun unul de brat decat unul de incheietura... Vreau sa imi achizitionez unul pentru rutina zilnica si inca nu m-am hotarat... Va multumesc

Ia-ti un tensiometru Cresta BPM158, e foarte ieftin si cred ca si bun! Are si scara aceea de culori verde, galben, rosu pentru ultimele 7 masuratori, chiar e foarte complet pentru un tensiometru de incheietura. Eu am un tensiometru de la Cresta model mai vechi si se comporta foarte foarte bine, il am de 5 ani si inca masoara foarte bine, mai merg la medicul de familie din cand in cand si fac comparatie cu masuratorile luate de dumnealui cu un stetoscop clasic. Eu personal il recomand pe acesta cu toata increderea!

#14
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Si eu doresc sa-mi cumpar un tensiometru digital (de brat sau de incheietura) dar nu prea am incredere in ele.

Explicatie: sunt hipertensiv sub tratament de mai multi ani.
Cand am mers o data la medicul de familie pentru reteta lunara, acesta mi-a masurat tensiunea cu un tensiometru electronic de incheietura si aveam vreo 18 cu x.
Apoi medicul a scos din dulap un alt tensiometru de incheietura, apoi unul electronic de brat si apoi unul clasic cu manometru. Dupa 4 masuratori cu 4 tensiometre diferite, medicul a obtinut 4 rezultate diferite. De fapt nici dansul nu a stiut ce tensiune ateriala aveam de fapt.
Pana la urma a considerat "corecta" masuratoarera cu tensiometrul cu manometru si a zis asistentei ca nu mai este cazul sa-mi dea imediat o pastila de furosemid. Asta este ca in povestea aia: daca ai in casa ai 4 ceasuri niciodata nu o sa sti care este ora exacta.

Tensiometrele astea digitale vandute pe piata sunt insotite si de aviz metrologic care garanteaza precizia masuratorilor?
Presupun ca astfel de aparate sunt testate individual inainte de a ajunge pe rafturile magazinelor/farmaciilor si ca fiecare tensiometru este insotit de un certificat metrologic.

Edited by gabicen, 13 November 2015 - 23:34.


#15
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View PostIoanK, on 06 octombrie 2015 - 15:06, said:

Va recomand Tensiometru Hartmann Tensoval Duo control care este un tensiometru digital pentru brat, complet automat, ce combina doua metode profesioniste de masurare a tensiunii arteriale: cea oscilometrica si cea a lui Korotkoff.
Il folosesc de mai mult timp si pot spune ca e unul din cele mai bune pe piata. M-a costat ceva bani dar nu regret.
Recomand.

Subscriu, cred ca e cel mai precis tensiometru digital de la noi de pe piata. Poate fi folosit de 2 persoane sau pentru ambele maini, cu memorare independenta pe canalul 1 sau 2 astfel incat se poate observa trend-ul ultimelor citiri, in caz ca se doreste evaluarea unui tratament.
Eu l-am prins la o farmacie de cartier la reducere, aveau la intrare un tensiometru Tensoval pentru cine dorea sa-si ia tensiunea, am vorbit cu farmacista sefa / patroana si dansa a fost amabila, a discutat cu dealer-ul si a obtinut o reducere substantiala.

#16
AlexandraAndreas

AlexandraAndreas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2016
Buna ziua!
Mie mi s-a recomandat un tensiometru de brat si cautand pe site-urile pe care le-ati pus dumneavoastra pe aici, am ajuns la concluzia ca cea mai buna alegere ar fi aceasta http://www.tensiomet...mg-5612-digital . Este un tensiometru de brat, e firma nemteasca, vine cu 5 ani garantie si are si posibilitatea de a fi folosit la priza. 5 ani garantie mai dau doar cei de la Sendo, dar acel aparat costa peste 250 de lei. Dumneavoastra ce ziceti, nu ar fi o alegere buna?

#17
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cum se poate calibra corect un tensiometru Hartmann?..S-a lovit cineva de aceasta chestiune?
Sa nu imi spuneti cum se reseteaza(cu scos bateria....)
Masoara dupa toane;odata bine si de mai multe ori aiurea...
Mentionez ca a fost dus la garantie si individul de acolo,l-a pus pe bratul sau,si-a luat tensiunea si a concluzionat ca este f bun....fara comentarii...

http://p1.akcdn.net/...val-comfort.jpg

Edited by gcom61, 10 August 2016 - 17:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate