Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Xiaomi MI 4c

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7397 replies to this topic

#7327
bastian_no1

bastian_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.11.2010

View Postthor29b, on 08 iulie 2018 - 08:37, said:

Sigur functioneaza soarecii cu cablu OTG, am incercat acum cu un cablu usb c dar si cu un micro usb cu adaptor la usb c.
Adaptorul micro - usb c si cablul micro usb OTG sunt ordinare, chinezesti dar sunt bune functioneaza.....bafta!

La mine nu a functionat. Am gasit in casa un 3 in 1 Type C / Micro USB / USB 2.0 to USB 2.0 / MS / SD / M2 / TF Card Reader Hub si am reusit sa folosesc mouseul.
Mersi !

View Postcris2d2, on 08 iulie 2018 - 10:09, said:

Nu ai cablul telefonului (USB -> USB-C)? Conecteaza-l la calculator si ar trebui sa se instaleze automat in Windows, apoi vei putea accesa stocarea interna a telefonului si vei putea copia tot ce ai nevoie.

Am cateva dar era setat pe incarcare nu pe transfer de date si nu puteam schimba, de asemenea stocarea telefonului imi aparea goala.
Dar am rezolvat acum folosesc mouseul si AirDroid.
Mersi !

#7328
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Eu am inceput sa am probleme cu incarcarea.Nu prea mai vrea sa incarce si nu cred ca e de la cablu,la mufa type C cred ca e ceva,ca daca il misc sau incerc de mai multe ori o ia. Am incercat si cu alt cablu dar la fel face. Mai are garantie dar e luat de la Quickmobile si i-am schimbat de cateva ori Rom-ul,plus root si nu stiu cum o mai aduc la Romul initial. Ce altceva mai pot incerca,  v-ati lovit de problema asta cu incarcarea?

#7329
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postfarockhcm, on 09 iulie 2018 - 21:23, said:

Eu am inceput sa am probleme cu incarcarea.Nu prea mai vrea sa incarce si nu cred ca e de la cablu,la mufa type C cred ca e ceva,ca daca il misc sau incerc de mai multe ori o ia. Am incercat si cu alt cablu dar la fel face. Mai are garantie dar e luat de la Quickmobile si i-am schimbat de cateva ori Rom-ul,plus root si nu stiu cum o mai aduc la Romul initial. Ce altceva mai pot incerca,  v-ati lovit de problema asta cu incarcarea?
Inseamna ca e problema de contact la conectorul usb c. Doar schimbarea placutei usb cred ca ar rezolva problema (bineinteles, cu una originala, cele pe care le putem cumpara ca fiind noi nu sunt originale si nu functioneaza cum trebuie - am trecut prin asa ceva). Eu, in momentul in care am pus prima data TWRP, am facut backup la ROMul original, o mizerie de vendor, dar am zis ca poate va fi nevoie. Al meu a fost cumparat de la evomag. Daca cei de la QM se uita si la versiunea ROMului (in sensul ca exista undeva notata si inregistrata), atunci nu cred ca iti vor mai oferi garantia. Daca nu, poti pune chiar si ROMul meu, cu conditia sa ii instalezi recovery-ul MI si sa-i reblochezi bootloaderul (daca sunt posibile aceste operatii).

#7330
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Pana la urma problema e la incarcator sau la adaptorul pentru priza. Am bagat cablul intr-un alt incarcator si se incarca fara probleme.

Si eu am salvat rom-ul cu care a venit,am bootloader deblocat prin adb dar ar trebui sa mai citesc ca sa-l pot pune inapoi. Deocamdata nu e nevoie.

#7331
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Am de vanzare doua mi 4C cu defect la display (partial si total), variantele 2/16. Sunt telefoane intregi, fara lipsuri sau alte defecte ascunse dar se vand fara accesorii. Cine doreste unul dintre ele sau ambele, astept mesaj privat unde dau si detaliile defectului.

#7332
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Oare are careva o solutie la problema asta? http://en.miui.com/t...381044-1-1.html
Am acces de deblocare. Am mai deblocat acuma 1 an acelas telefon cu acelas cont cu care incerc si acum.

#7333
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
salutare, am un mi4c cu bootloader blocat, l-am deblocat cu metoda neoficiala, am instalat un rom eu, 6.12.22 plus twrp. cand vreau sa-i instalez ultimu cu miui 10 din twrp, se blocheaza bootloaderu si intra in bootloop. nu m-ar deranja blocarea bootloaderului, faptul ca nu stiu cum sa trec de bootloop ma afecteaza.
stie careva vreo solutie sa instalez miui 10?

ps. deblocarea oficiala nu mai merge, "this account cannot unlock this device"

#7334
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011

View Postsoundventure, on 04 august 2018 - 17:26, said:

salutare, am un mi4c cu bootloader blocat, l-am deblocat cu metoda neoficiala, am instalat un rom eu, 6.12.22 plus twrp. cand vreau sa-i instalez ultimu cu miui 10 din twrp, se blocheaza bootloaderu si intra in bootloop. nu m-ar deranja blocarea bootloaderului, faptul ca nu stiu cum sa trec de bootloop ma afecteaza.
stie careva vreo solutie sa instalez miui 10?

ps. deblocarea oficiala nu mai merge, "this account cannot unlock this device"
Asa mi se intampla si mie cu oricare versiune de Android 7. Ultima versiune care merge, fara bootloader loop, este 7.2.9 (primul MIUI cu Android 7). Din ce am inteles eu bootloader loop se datoreaza incompatibilitatii TWRP-ului. Trebuie sa faci update la TWRP pentru android 7, ceea ce e imposibil cu bootloader blocat. Problema ii ca MiUnlock Tool imi da si mie mesajul "this account cannot unlock this device"

#7335
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
M-am saturat sa incerc tot felu de cacaturi ca sa deblochez bootloader, asa ca m-am gandit sa instalez alt ROM pe el. Ce ROM, cat mai stock (eventual sa aiba preinstalat GApps), imi sugerati?

#7336
OvidiuDunhill

OvidiuDunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 04.03.2013
pai eu dupa multe custom rom-uri si un hard brick de toata frumusetea, am revenit la miui china stable 5.1 si i-am facut update la miui 9.6 stable (peste android 7) si mi se pare cel mai fluid rom de pana acum. nu mai pun nicun custom dupa o experienta nasoala cu Oreo...
I-am pus un launcher de Pixel, interfata MIUI nu e pe placul meu.

Edited by OvidiuDunhill, 10 August 2018 - 19:18.


#7337
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011

View PostOvidiuDunhill, on 10 august 2018 - 19:16, said:

pai eu dupa multe custom rom-uri si un hard brick de toata frumusetea, am revenit la miui china stable 5.1 si i-am facut update la miui 9.6 stable (peste android 7) si mi se pare cel mai fluid rom de pana acum. nu mai pun nicun custom dupa o experienta nasoala cu Oreo...
I-am pus un launcher de Pixel, interfata MIUI nu e pe placul meu.

Si eu prefer MIUI, dar versiunea de pe xiaomi.eu, cea de china mi se pare nasoala( NU ca si performante ).

#7338
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,075
  • Înscris: 04.10.2005
Salut,
Merge volte/vowifi de la orange sau digi pe el? Daca da cum?
Merci

#7339
thor29b

thor29b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2007
Da merge! Cum? Pur si simplu, daca ai cartela 4G si semnal 4G  se aude cristal.
VOLTE + Voice Over LTE unde 4G = LTE .....acu depinde si ce ROM ai.

#7340
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Seara buna,

Mi4c-ul sotiei intra pe silent automat dupa orice apel. Am instalat recent PixelPhone Dialer & Contacts. Am banuit ca asta ar fi cauza, dar am dezinstalat aplicatia si tot la fel. Stiti vreun remediu - in afara de reset to factory settings.

Multumesc!

#7341
derick

derick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 28.11.2007
Mai are cineva probleme cu bateria ? Am telefonul de aproape 2 ani si bateria nu-mi mai tine nici la jumatate din capacitate.

#7342
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
cred ca e normal. al meu are tot 2 ani (iunie 2016) si tine cam 5-8 ore (folosit destul de mult). nu vorbesc de sot, ci timp efectiv, folosit si standby. jonglez mult cu economizorul. am vrut sa iau o baterie, dar mi-am zis ca e inutil, mai bine-mi iau alt telefon.. la noi un acumulator bm35 e minim 70 lei si 13$ de la chinezi.

#7343
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Dupa 2 luni de incercari de a instala ultima versiune de miui stable de pe xiaomi.eu, am gasit o "solutie" (dureaza 5 minute) prin care poti instala orice versiune de MIUI fara sa te mai lovesti de bootloader blocat.
Aici https://en.miui.com/...111302-1-1.html este metoda prin care am reusit sa instalez ultima versiune de miui stable. Am incercat si fara sa instalez Magisk, dar nu mai boot-eaza. Daca are cineva o alta metoda fara sa instalezi si Magisk il rog sa o scrie aici.

#7344
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut.
Astazi i-am dat resetare generala la telefon si a ramas blocat in boot. Tot ce pot face este sa intru in recovery, dar atat. Care ar fi solutiile?
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate