Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Xiaomi MI 4c

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7397 replies to this topic

#5833
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Miuipro a introdus, la ultimul update 7.5.25, posibilitatea de a defini culori pentru intervalele procentului bateriei, o chestie faina, nu neaparat necesara dar faina :-) O functiune importanta, la care ceilalti developeri nu s-au gandit, este posibilitatea de a maximiza luminozitatea ecranului atunci cand primim un apel (in screen off). De multe ori m-am enervat cand nu puteam vedea cine suna, fiindca in original, sistemul nu mai ia in considerare senzorul de lumina in momentul primirii apelului, lasand luminozitatea aproape pe minim, iar in lumina zilei nu se vede mai nimic. Problema asta am intalnit-o si la Sony, si la Lenovo sau telefoane Vodafone, Allview etc . O bila alba din partea mea pentru Miuipro.

#5834
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Am instalat acu Miuipro pe clean install,din TWRP prin cablu la PC,am dat wipe la tot inclusiv internal storage.
Nu trebuie sa fi un mare cunoscator sa nu-ti dai seama ca se misca mai rapid.
Acu sa vad daca nu are laguri in functionare.
Un singur incovenient,nu are si lb. RO in meniu. Oare nu s-ar putea implementa?

#5835
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Da,e peste xiaomi.eu,are cateva functii in plus,sensibilitate mai rapida la luminozitate,iconitele au o usoara transparenta in partea de jos,la inchidere totala din power mai apar 2 functii noi respectiv poate trece direct in Recovery Mode(TWRP) si FASTBOOT mode,in functii are si modul Dolby Audio,intradevar faina functia de a arata alta culoare la baterie in functie de procentaj(culorile le alegi dupa plac),la reteaua preferata apare in sfarsit si 4G-ul,la setare e ok ”Prefer LTE sau trebuie sa dau la ultima functie care le cuprinde pe toate laolalta?
O sa revin cu calitatea camerei si autonomia bateriei.
Acum cum dezactivez „Weather„sa nu-mi arate cate grade celsius sant(dysplay colt stanga sus) si daca stie careva setarea de memorare a mesajelor pe cartela prepay.

Edited by alexzsky2, 27 May 2017 - 15:40.


#5836
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postalexzsky2, on 27 mai 2017 - 15:35, said:

Acum cum dezactivez €ž,,Weather,, sa nu-mi arate cate grade celsius sant(dysplay colt stanga sus)...
Cauti aplicatia Погода (Pogoda - Weather) cu iconul care l-am postat si gasesti in setarile ei optiunea Notifications. O dezactivezi si gata.

Attached Files



#5837
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014

View Postcris2d2, on 27 mai 2017 - 15:50, said:

Cauti aplicatia Погода (Pogoda - Weather) cu iconul care l-am postat si gasesti in setarile ei optiunea Notifications. O dezactivezi si gata.
Rezolvat,ms.

Edited by alexzsky2, 27 May 2017 - 16:29.


#5838
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004
Voi testa și eu miui pro, nu sunt f mulțumit de autonomia bateriei rom-ului de pe xiaomi.eu, am instalat antepenultimul build. Îmi papă cam 10% peste noapte.

Edited by mojook, 27 May 2017 - 18:45.


#5839
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Nu stiu daca e functionalitate recent introdusa de chinezii care dezvolta MIUI, dar in Miuipro, daca apas pe inelul din partea de jos a ecranului de blocare, apar niste informatii despre baterie/incarcare. Interesant...

Attached Files



#5840
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014

View Postcris2d2, on 27 mai 2017 - 20:46, said:

Nu stiu daca e functionalitate recent introdusa de chinezii care dezvolta MIUI, dar in Miuipro, daca apas pe inelul din partea de jos a ecranului de blocare, apar niste informatii despre baterie/incarcare. Interesant...
Da,in momentul in care e la incarcat.

View Postmojook, on 27 mai 2017 - 18:44, said:

Voi testa și eu miui pro, nu sunt f mulțumit de autonomia bateriei rom-ului de pe xiaomi.eu, am instalat antepenultimul build. Îmi papă cam 10% peste noapte.

View Postmojook, on 27 mai 2017 - 18:44, said:

Voi testa și eu miui pro, nu sunt f mulțumit de autonomia bateriei rom-ului de pe xiaomi.eu, am instalat antepenultimul build. Îmi papă cam 10% peste noapte.
Aici te contrazic,eu folosesc doar versiunile stable,mai mult de 1% nu mi-a luat niciodata.

#5841
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004

View Postalexzsky2, on 27 mai 2017 - 20:53, said:

Aici te contrazic,eu folosesc doar versiunile stable,mai mult de 1% nu mi-a luat niciodata.
Eu sunt pe versiunile developer, habar nu am de ce imi papa asa bateria, nu am instalate aplicații care ar trebuie sa o sece - whatsapp, Facebook, Emag, Olx, chestii uzuale. Nu cred ca 4G-ul activ non stop mănâncă la greu bateria, am încercat pus numai pe 3G, tot la fel face. I-am luat soției de curând un samsung A5 2017, mi-e ciuda ca al ei consuma 1-2% peste noapte, la fel cu 4G-ul de la digi activ non stop. Voi încerca si MIUI pro, poate are un management mai bun al consumului bateriei.

#5842
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014

View Postmojook, on 27 mai 2017 - 22:23, said:

Eu sunt pe versiunile developer, habar nu am de ce imi papa asa bateria, nu am instalate aplicații care ar trebuie sa o sece - whatsapp, Facebook, Emag, Olx, chestii uzuale. Nu cred ca 4G-ul activ non stop mănâncă la greu bateria, am încercat pus numai pe 3G, tot la fel face. I-am luat soției de curând un samsung A5 2017, mi-e ciuda ca al ei consuma 1-2% peste noapte, la fel cu 4G-ul de la digi activ non stop. Voi încerca si MIUI pro, poate are un management mai bun al consumului bateriei.
Ai datele deschise și vrei sa nu consume 10% pe noapte?  Datele nu sunt Wi-Fi, îți muncesc bateria la greu mai ales pe 4g.

#5843
raydeb

raydeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 06.04.2006
Buna seara
Am un mi4c 16GB/2GB cu MIUI 6.12.22. in ultimul timp pe 6.12.22 am observat ca se consuma rapid bateria si pierd frecvent semnalul pe DIGI chiar daca sunt in loc cu semnal puternic.Nu gaseste semnalul nici cu cautare manuala doar daca restartez telefonul isi revine. As vrea sa incerc  MIUIpro dar nu prea am inteles exact pe sait-ul rusesc cum se face. Trebuie instalat alt TWRP ? Momentan am TWRP 3.0.2.0 Va rog sa-mi dati o mana de ajutor cu pasii care trebuie urmati ptr. instalare. Va multumesc

#5844
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Se pare că cei de la TeamSuperluminal nu știu ce înseamnă autor și muncă asiduă.

Au luat munca depusă de mine, Carlos și Michael pentru AICP și LAOS și n-au păstrat istoricul schimbărilor și nici autorul lor. Nici măcar la credite nu apărem.

https://github.com/A...ce_xiaomi_libra
https://github.com/e...ce_xiaomi_libra

Comparați fișierul proprietary-files.txt.

E foarte urât din partea lor, nu este în spiritul open-source.


#5845
tudor_io

tudor_io

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 09.09.2016

View PostDemon000, on 28 mai 2017 - 07:50, said:

Se pare că cei de la TeamSuperluminal nu știu ce înseamnă autor și muncă asiduă.

Au luat munca depusă de mine, Carlos și Michael pentru AICP și LAOS și n-au păstrat istoricul schimbărilor și nici autorul lor. Nici măcar la credite nu apărem.

https://github.com/A...ce_xiaomi_libra
https://github.com/e...ce_xiaomi_libra

Comparați fișierul proprietary-files.txt.

E foarte urât din partea lor, nu este în spiritul open-source.
Scrie-le pe forumul lor, sa vada toata lumea

#5846
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014

View Postraydeb, on 27 mai 2017 - 23:23, said:

Buna seara
Am un mi4c 16GB/2GB cu MIUI 6.12.22. in ultimul timp pe 6.12.22 am observat ca se consuma rapid bateria si pierd frecvent semnalul pe DIGI chiar daca sunt in loc cu semnal puternic.Nu gaseste semnalul nici cu cautare manuala doar daca restartez telefonul isi revine. As vrea sa incerc  MIUIpro dar nu prea am inteles exact pe sait-ul rusesc cum se face. Trebuie instalat alt TWRP ? Momentan am TWRP 3.0.2.0 Va rog sa-mi dati o mana de ajutor cu pasii care trebuie urmati ptr. instalare. Va multumesc
E plin forumul de ghiduri despre cum sa treci de la 6.12.22 la Nougat. Spor!

View PostDemon000, on 28 mai 2017 - 07:50, said:

Se pare că cei de la TeamSuperluminal nu știu ce înseamnă autor și muncă asiduă.

Au luat munca depusă de mine, Carlos și Michael pentru AICP și LAOS și n-au păstrat istoricul schimbărilor și nici autorul lor. Nici măcar la credite nu apărem.

https://github.com/A...ce_xiaomi_libra
https://github.com/e...ce_xiaomi_libra

Comparați fișierul proprietary-files.txt.

E foarte urât din partea lor, nu este în spiritul open-source.
Ar trebui sa le ceri o explicație mai întâi și abia apoi sa le scrii pe forum.

#5847
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 07.09.2014
Si-a bagat cineva 14.1 de la TS?

N-am mai urmarit topicul dinainte sa apara Lineage in loc de Cyanogen.
Pe telefon am CM 13.1 de la TS, de vreo jumatate de an. Banuiesc ca am bootloader de lollipop, nu?

O sa incerc sa bag 14.1, sper sa nu-l bulesc. Revin cu impresii.

#5848
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Am pus eu,e cam la fel.

#5849
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 07.09.2014
Da, e cam la fel... niste meniuri putin schimbate vad.

#5850
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Celor care folositi Miuipro: va arata umbre albe sau negre sub iconurile de pe home screen? La mine albe, ceea ce e ciudat, fiindca in fereastra unde aleg wallpaperul, la o apasare pe wallpaperul inca nesetat, imi arata iconurile de pe home screen ca un fel de preview, iar umbrele sunt negre.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate