Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Xiaomi MI 4c

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7397 replies to this topic

#37
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Nu prea ma pricep la review-uri dar pot spune ca telefonul este excelent. E finut, elegant, usor, se misca bine. Poti sa-i setezi sa se deschida ecranul daca-l atingi de doua ori. Are o optiune interesanta ce poate fi activata si anume sa-i dai comenzi atingand marginea telefonului(laterala carcasei). Prin atingere poti face poze sau poti sa-i dai back(ori una ori alta). Fotografiile facute sunt net superioare celor facute cu MI3W.
L-am luat de pe honorbuy.com cu livrare din depozitul European(Italia). L-am platit duminica, a fost expediat luni dupa amiaza si azi dimineata la ora 8:30 l-am luat de la DHL. A venit cu recovery TWRP si ROM de pe www.xiaomi.eu adica curatat deja de aplicatiile chinezesti inutile.
Pe antutu a facut 45000 de puncte adica destul de departe de ce spunea xiaomi initial(parca ei dadeau un scor de 57000).
Au o problema la slotul sim cardurilor lucru aflat de la mai multi useri care posteaza pe forumul oficial xiaomi . Daca sim-ul este mai subtire nu este detectat de catre telefon. Solutia aleasa de mine a fost sa pun sub sim-ul Digi o foita de hartie.
Mi s-a intamplat sa mi-l detecteze dupa ce am facut update de ROM urmat de wipe dar a fost o simpla coincidenta.
Sim-ul Digi avea probleme in a fi recunoscut indiferent de locul unde era pus in sertarasul special pentru sim-uri. Sim-ul Orange insa era recunoscut fara probleme.
Una peste alta pot spune ca-mi place si-mi pare bine ca m-a scapat de necesitatea de a umbla cu doua telefoane.
Cu prima ocazie fac si niste poze.

Edited by tandrei99, 11 November 2015 - 15:33.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am comandat si eu un Mi4c 3/32 GB de pe gearbest.com (258$ @ CN warehouse), primit tracking no. de la PostNL. Pe factura din cont apare "Mobile Phone - 22$", pe pachet scrie 16.51 EUR, probabil l-au declarat atat ca sa nu mai platesc taxe vamale (sper). Acum astept sa ajunga Posted Image

Edited by MembruAnonim, 12 November 2015 - 09:44.


#39
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
E posibil ca vamesul sa-ti ceara extrasul de cont pentru plata facuta. Sper sa ai noroc si sa nu ti-l ceara ca daca ti-l cere va trebui sa platesti TVA-ul si taxa vamala la valoarea reala platita.
La Bacau nu scapi nicicum fara extras de cont.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe colet scrie ca provine din Olanda. Trimis de CHINABRANDS, dar provenienta coletului este Rotterdam, Netherlands. In situatia asta cred ca n-ar trebui sa aiba pretentii de taxe vamale indiferent de cat ar fi costui coletului pentru ca vine din UE, doar tva inteleg ca se plateste in situatia de fata. Si TVA din 16 EUR e neglijabil...

Si daca as ajunge in situatia absurda sa-mi ceara extrasul de cont, nu se leaga nimic, eu am efectuat plata catre GEARBEST COVENTRY, coletul vine de la CHINABRANDS NL.

#41
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Din cate am inteles smecheria cu Nederland Post nu mai tine. S-au prins astia si acum coletele de genul celui al tau ajung la oficii postale cu asistenta vamala. Nu mai vin direct acasa la destinatar.
Eu sper sa ma insel si sa nu platesti TVA si taxe vamale la valoarea platita reala. Bafta.

#42
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009
Indiferent de metoda de transport apare ca țară de expediție China. Orice colet ce are caractere chinezești sau scrie undeva China ajunge în vamă. Cel puțin în Bacău nu se mai mulțumesc nici cu estras paypal deoarece la multe din ele nu apare produsul așa ca vor printscreen de la comandă și estras paypal sau bancar cu numărul comenzii. Zeloși tare unii vameși. Cel puțin când văd 9,99$ se fac verzi la față. Astăzi m-am certat 20 de minute cu ei ca eu plătisem 9.98$ pe un produs care costa 12$(niște cupoane de reducere). Cică trebuie să plătesc tva la valoarea reală nu la ce am plătit eu. Pai cine hotărăște valoarea reală. Poate produsul face 2$. Unii sunt puși pe japcă. Mi se pare jenant să ceri dovezi paypal și altele pt o pereche de caști sau o husă de telefon. Unde naiba pun ei atâtea hârtii ca numai eu am dus un top de hârtii în vamă.

#43
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
au norma sa stranga maculatura! Posted Image

#44
jack2ooo

jack2ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 23.01.2005
Incearca sa le zici ca ti l-a platit un prieten marinar direct in China. Si nu ai nici un fel de act decat ce a venit in colet. Si spune-i ca dai declaratie pe propria raspundere referitoare la pret. Nu ar trebui sa mai aiba ce sa zica. Legea permite.

#45
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007

 jack2ooo, on 13 noiembrie 2015 - 13:05, said:

Incearca sa le zici ca ti l-a platit un prieten marinar direct in China. Si nu ai nici un fel de act decat ce a venit in colet. Si spune-i ca dai declaratie pe propria raspundere referitoare la pret. Nu ar trebui sa mai aiba ce sa zica. Legea permite.
hey, asta era schema mea, folosita de ceva vreme, parca am si scris-o pe aici pe undeva, cred ca de acolo ai luat-o...
dar ce le mai zici daca te intreaba de ce la expeditor apare numele unui chinez ? sau am scris si raspunsul la intrebarea asta ? ca nu mai gasesc postul...

#46
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
asta cu marinarul tine la Constanta. In alte parti trebuie adaptata :D . Care e treaba cu expeditorul chinez?

#47
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Poate tine 1-2 ori..dar dai de acelasi vames...ce e cu expeditorul chinez?

#48
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

 marcel201, on 08 noiembrie 2015 - 18:51, said:

Ibuygou au cred cel mai mic pret, sau aveau cand am dat eu comanda, varianta 3/32 era 260$ cu un cupon de 15$ . Da, transportul e putin mai scump insa e DHL si e fara taxe pentru ca il trimit in depozitul lor din spania (asta daca nu e deja acolo) si dupa la tine, deci fara taxe. Din ce am citit n-au fost niciodata probleme cu ei spre deosebire de restul.
Esti sigur tu 100% ca daca alegi dhl pe ibuygou il trimit in depozitul lor din eu si dupa gratis la tine? Ma mir..tia venit? In cazul asta ar merita unele modele...am si eu niste cupoane..dar sa fiu sigur ca daca leg dhl vine cum zici tu..china..depozit eu..romanica...asa in general la ei cele mai mari preturi mi sau parut..zau iti spun...

 roby2fine, on 12 noiembrie 2015 - 15:18, said:

Indiferent de metoda de transport apare ca țară de expediție China. Orice colet ce are caractere chinezești sau scrie undeva China ajunge în vamă. Cel puțin în Bacău nu se mai mulțumesc nici cu estras paypal deoarece la multe din ele nu apare produsul așa ca vor printscreen de la comandă și estras paypal sau bancar cu numărul comenzii. Zeloși tare unii vameși. Cel puțin când văd 9,99$ se fac verzi la față. Astăzi m-am certat 20 de minute cu ei ca eu plătisem 9.98$ pe un produs care costa 12$(niște cupoane de reducere). Cică trebuie să plătesc tva la valoarea reală nu la ce am plătit eu. Pai cine hotărăște valoarea reală. Poate produsul face 2$. Unii sunt puși pe japcă. Mi se pare jenant să ceri dovezi paypal și altele pt o pereche de caști sau o husă de telefon. Unde naiba pun ei atâtea hârtii ca numai eu am dus un top de hârtii în vamă.
Ai dreptate roby..banditi rau..trebe sa stai la coada...si depinde cum il prinzi..sau o prinzi in cazul meu..numai dame am gasit..vamese nu?

 gigi_4476, on 13 noiembrie 2015 - 15:54, said:


hey, asta era schema mea, folosita de ceva vreme, parca am si scris-o pe aici pe undeva, cred ca de acolo ai luat-o...
dar ce le mai zici daca te intreaba de ce la expeditor apare numele unui chinez ? sau am scris si raspunsul la intrebarea asta ? ca nu mai gasesc postul...
pai poti spune ca el a dat comanda pe site..fiind pe mare..ocean ce o fi..si la destinatar tea trecut pe tine..bunul prieten intrucat nu avea cui sa il trimita..merge? Si ca el e cate 2-3 luni pe apa...si nu stii nimic de el...doar rareori vb pe skype,mess etc...eu zic ca ar merge de 1-2 ori..dar in orase mici..vam spus..1-2 vamesi acolo..deci stie problema daca e..

 tandrei99, on 11 noiembrie 2015 - 15:32, said:

Nu prea ma pricep la review-uri dar pot spune ca telefonul este excelent. E finut, elegant, usor, se misca bine. Poti sa-i setezi sa se deschida ecranul daca-l atingi de doua ori. Are o optiune interesanta ce poate fi activata si anume sa-i dai comenzi atingand marginea telefonului(laterala carcasei). Prin atingere poti face poze sau poti sa-i dai back(ori una ori alta). Fotografiile facute sunt net superioare celor facute cu MI3W.
L-am luat de pe honorbuy.com cu livrare din depozitul European(Italia). L-am platit duminica, a fost expediat luni dupa amiaza si azi dimineata la ora 8:30 l-am luat de la DHL. A venit cu recovery TWRP si ROM de pe www.xiaomi.eu adica curatat deja de aplicatiile chinezesti inutile.
Pe antutu a facut 45000 de puncte adica destul de departe de ce spunea xiaomi initial(parca ei dadeau un scor de 57000).
Au o problema la slotul sim cardurilor lucru aflat de la mai multi useri care posteaza pe forumul oficial xiaomi . Daca sim-ul este mai subtire nu este detectat de catre telefon. Solutia aleasa de mine a fost sa pun sub sim-ul Digi o foita de hartie.
Mi s-a intamplat sa mi-l detecteze dupa ce am facut update de ROM urmat de wipe dar a fost o simpla coincidenta.
Sim-ul Digi avea probleme in a fi recunoscut indiferent de locul unde era pus in sertarasul special pentru sim-uri. Sim-ul Orange insa era recunoscut fara probleme.
Una peste alta pot spune ca-mi place si-mi pare bine ca m-a scapat de necesitatea de a umbla cu doua telefoane.
Cu prima ocazie fac si niste poze.
Sincer e scump rau de tot honorbuy ala..cat tea costat tot in usd si lei? Daca erau preturile din depozit eu si tranaport gratis mai ziceam..dar 49$ tranaportul..ma risc cu vama in banii aia..si plus era pe giztop la acelasi pret si ajungea in max 15 zile..plus 2 ani garanti...in fine mai rau ca la ibuygou...

#49
alex19850921

alex19850921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.02.2012
Semnalul cum e fata de alte telefoane? Mai slab? Sau e ok?

#50
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007

 alinator, on 13 noiembrie 2015 - 22:26, said:

Poate tine 1-2 ori..dar dai de acelasi vames...ce e cu expeditorul chinez?
pana acum nu s-a nimerit niciodata acelasi vames, cand au fete a fost mai usor, au fost mai intelegatoare, in schimb ultima data a fost un bulangiu care mi-a cerut si pe mama si pe tata...

 alinator, on 14 noiembrie 2015 - 00:21, said:

Sincer e scump rau de tot honorbuy ala..cat tea costat tot in usd si lei? Daca erau preturile din depozit eu si tranaport gratis mai ziceam..dar 49$ tranaportul..ma risc cu vama in banii aia..si plus era pe giztop la acelasi pret si ajungea in max 15 zile..plus 2 ani garanti...in fine mai rau ca la ibuygou...
de pe honorbuy am luat eu Mi4i, intradevar, cu transportul ala de 39$ o forteaza maxim, dar, daca ai in vedere ca scapi de comisionul ala DHL de 110 lei plus tva-ul care nu-l mai platesti... oricum, e sub pretul cu care se vinde in Ro.

#51
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
De pe honorbuy m-a costat sub 1200 de lei cu tot cu o folie de sticla tempered.
Cineva intreba daca semnalul e bun. Pot sa-i spun ca pana acum m-a multumit din toate punctele de vedere inclusiv din cel al calitatii semnalului.
O chestie interesanta. Cand l-am primit i-am facut un test cu antutu si mi-au iesit in jur de vreo 45000 de puncte. Ieri l-am refacut de vreo cateva ori si toate au iesit la putin peste 54000 de puncte.
Stiu ca simulasem si achizitia de pe ibuygou si transportul cu DHL era tot pe la vreo 39 de usd. In plus mai trebuia platita taxa aceea de la DHL, TVA-ul si iesea un pret enorm.

Edited by tandrei99, 14 November 2015 - 08:32.


#52
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

 gigi_4476, on 14 noiembrie 2015 - 07:55, said:


pana acum nu s-a nimerit niciodata acelasi vames, cand au fete a fost mai usor, au fost mai intelegatoare, in schimb ultima data a fost un bulangiu care mi-a cerut si pe mama si pe tata...Trebuia sa ii spui..f*ck you cu hartiile tale..

de pe honorbuy am luat eu Mi4i, intradevar, cu transportul ala de 39$ o forteaza maxim, dar, daca ai in vedere ca scapi de comisionul ala DHL de 110 lei plus tva-ul care nu-l mai platesti... oricum, e sub pretul cu care se vinde in Ro.
pe honor buy nu platesti taxa de 100 lei? Nu stiu cum..dar e peste 300$ asa..nu merita..

 tandrei99, on 14 noiembrie 2015 - 08:31, said:

De pe honorbuy m-a costat sub 1200 de lei cu tot cu o folie de sticla tempered.
Cineva intreba daca semnalul e bun. Pot sa-i spun ca pana acum m-a multumit din toate punctele de vedere inclusiv din cel al calitatii semnalului.
O chestie interesanta. Cand l-am primit i-am facut un test cu antutu si mi-au iesit in jur de vreo 45000 de puncte. Ieri l-am refacut de vreo cateva ori si toate au iesit la putin peste 54000 de puncte.
Stiu ca simulasem si achizitia de pe ibuygou si transportul cu DHL era tot pe la vreo 39 de usd. In plus mai trebuia platita taxa aceea de la DHL, TVA-ul si iesea un pret enorm.
cum exact tia iesit sub 1200? Pret plus transport? Tot hinorbuy nu? Peste 54000 a scos dypa ce ainpus rom dp xiaomi.eu?

#53
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
A venit cu ROM de pe Xiaomi.eu si cu recovery TWRP..

#54
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

 marcel201, on 08 noiembrie 2015 - 18:51, said:

Ibuygou au cred cel mai mic pret, sau aveau cand am dat eu comanda, varianta 3/32 era 260$ cu un cupon de 15$ . Da, transportul e putin mai scump insa e DHL si e fara taxe pentru ca il trimit in depozitul lor din spania (asta daca nu e deja acolo) si dupa la tine, deci fara taxe. Din ce am citit n-au fost niciodata probleme cu ei spre deosebire de restul.
deci daca aleg dhl from china il trimite intainin depozit spania si dupa la mine? Fara taxe tva etc? Sigur 100% fac asa? Ms

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate