Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lexmark Z34

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Salut, am o imprimanta Lexmark Z34, conectata prin USB la calculator.

De ceva vreme in momentul in care doresc sa imprim ceva mi se blocheaza printarea. In windows nu-mi apare nici o eroare, doar imprimanta pur si simplu parca ramane inghetata.

Acest fenomen nu are o regularitate, pentru ca uneori mi se blocheaza alteori nu.
Imprimarea se opreste, si infunctie de calitatea dorita la imprimare, astfel la o imprimare quick, cand viteza de imprimare este mare, iar rezolutia este mica, se imprima cel mai mult, iar suprafata imprimata este invers proportionala fata de calitatea imprimarii, astfel la o imprimare la o calitate mare, capul de imprimare se misca foarte putin.
Distantele parcuse sunt egale, concluzie oarecum empirica, iar aceastea se "pastreaza" chiar daca intre timp am inchis imprimanta si/sau calculatorul, indiferent de timpul in care acestea au fost inchise.

De asemenea uneori, se intampla ca windows-ul sa ramana blocat la restart sau shut down, exact in momentul in care acesta ar trebui sa se inchida, fara a-mi aparea vreun mesaj cum ca "is safe to turn off...", nu mi se intampla, daca imprimanta nu e conectata la portul USB, sau daca aceasta ramane conectata, dar scoasa de la tensiune. (daca in Device Manager - USB Root Hub-ul la care e conectata scot bifa de la Power Manager - [ ] Allow the computer.... atunci mi se inchide sau restarteaza calculatorul ok)

Din punctul de vedere software am incercat: windows xp reinstalat, drivere originale, drivere de pe net de la producator. Windows-ul, default nu "stie de imprimanta", nu gaseste drivere pentru ea, nici chiar XP (am mai incercat si Windows 2000 mai demult)
Din punct de vedere hardware: schimbat cartuse, schimbat portul USB conectat, desfacut imprimanta si aruncat o privire asupra componentelor sa vad daca sunt cu probleme, unflati condensatori sau desprinse piese, curatat.

Cartusele de la imprimanta sunt noi.
Date calculator:
- placa baza: AOpen AK77 Plus;
- cpu: Athlon XP 2200+ (T-Bred);
- ram: 3 x 128 DDRAM (PQI 2100);
- hdd: WD 40GB;
- video: GeForce 4 MX 4000;
- cdrw: Teac 4x4x32x;
- dvdrw: Teac DV-W516GA;
- sursa: JNC 350W;
- sistemul de operare Windows XP SP2, de fapt aceeasi problema mi-o facea si in versiunile anterioare de windows.

Am mentionat aceste componente, pentru a-mi spune, cei ce cunosc, daca exista posibilitatea ca din cauza faptului ca sursa nu ar face fata la consum sa mi se intample acest lucru, de obicei cand incerc sa scot la imprimanta, nu mai fac nimic, in sensul ca inscriptionez ori accesez vreo unitate optica, dar cine stie, un consum probabil au si ele.

Un alt aspect, daca dupa ce mi se blocheaza imprimanta, scot si bag din nou cablul usb in imprimanta, imprimarea continua, facand "un acelasi numar de pasi", ca pana in momentul blocarii, pagina imprimata, in zonele in care s-a intrerupt imprimarea este eronata, insa in rest e ok.

Alterori, prin combinatii din BIOS: PNP OS disable/enable precum si prin windows, Device Manager, USB Root Hub, disable Allow the computer... imprimarea decurge normal, chiar fara vreo problema, totul pana imi inchid calculatorul. Mai apoi daca il deschid problemele im reapar.

Stiu ca e destul de putin probabil ca cineva "telepatic" (nefiind la locul cu pricina) sa isi poata da seama care ar fi baiul, totusi s-a mai confruntat cineva cu vreo astfel de situatie?

Pana la a ajunge sa o iau in brate si sa o duc la altcineva si sa o testez, mai pot face ceva acasa, vreo setare de prin BIOS ori altceva?

In conditiile in care la mine merge uneori fara sa-mi faca probleme, cum as putea determina, ducand-o la altcineva si mergand ok, care-i problema?

Multumesc!

#2
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
daca e in garantie eu te sfatuiesc sa te duci si sa rezolvi. Daca nu e ar trebui s ao vinzi si sa cumperi alta  . E o imprimanta cu mari batai de cap z34.....experienta proprie......

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate