Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Asigurarea in vederea inmatricularii?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Buna ziua,
am cumparat recent o masina din de, si urmeaza sa o inmatriculez .Intrebarea mea e in legatura cu asigurarea in vederea inmatricularii.Din cate stiu aceasta se face fara numar pe  6 sau  12 luni, deoarece masina nu e inmatriculata inca .Dupa ce o inmatriculez, ce se intampla cu aceasta asigurare? Ramane valabila asa, fara numar, trebuie sa fac alta, sau tre s-a se modifice ceva la ea?Multumesc.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Am facut eu. Asigurarea este valabila pana la data expirarii acesteia. Eu am facut pe un an.

PS: Nu stiu daca are relevanta. Masina despre care vorbesc era inmatriculata, eu doar i-am schimbat numerele.

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Ramane valabila in baza seriei de sasiu care ramne neschimbata. Ori o lasi asa ori daca vrei te duci la asigurator sa iti modifice polita si sa treaca numarul de inmatriculare.

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Asigurarea e făcută pe seria caroseriei (VIN) și e valabilă și după înmatriculare. În principiu va trebui să mergi la asigurător și să le spui numărul, după înmatriculare. Dar nu e o chestie urgentă, asigurarea fiind oricum valabilă. Actualizarea numărului pe poliță e doar o formalitate.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu zic sa vorbesti cu asiguratorul si sa obtii un raspuns scris (ma rog, inclusiv email, fax, etc) ca esti asigurat. Astia iti invalideaza asigurarea pe orice motiv, oricit de mic. In mod normal cind se schimba numarul poti sa-ti iei banii inapoi si sa faci alta asigurare (daca nu s-a terminat perioada pe care esti asigurat), e FOARTE putin probabil sa fie o asigurare auto valida pe un numar pe care asigurarea nu-l stie.

#6
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Asigurarea este valabilă. Nu e nevoie de nimic în plus, nu știu de unde tot scot unii tot felul de condiții suplimentare.
Răspunsul îl dau pe baza experienței personale în urma înmatriculării a două mașini personale cu schimbare număr, ultima oară în martie acest an și pe modul cum s-a procedat la firmă la înmatricularea a câtorva sute de mașini noi care au circulat în prima lună cu numere roșii.

Sper că s-a lămurit inițiatorul. Îl sfătuiesc să întrebe la fiecare răspuns pe ce se bazează cel care postează, sunt mulți care își scriu impresiile fără să fi trecut prin așa ceva și fără să se fi informat.

LE: să mă lămurească cusurgii cum de este valabilă rovigneta dată pe o mașină chiar dacă i se schimbă numărul de înmatriculare. Când vor avea acest răspuns vor ști și de ce este validă și asigurarea, răspunsul corect a fost dat pe topic și ține de seriile motor și caroserie care sunt pe asigurare.

Edited by Bogdansv1, 20 September 2015 - 21:25.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postfqx, on 20 septembrie 2015 - 20:57, said:

Buna ziua,
am cumparat recent o masina din de, si urmeaza sa o inmatriculez .Intrebarea mea e in legatura cu asigurarea in vederea inmatricularii.Din cate stiu aceasta se face fara numar pe  6 sau  12 luni, deoarece masina nu e inmatriculata inca .Dupa ce o inmatriculez, ce se intampla cu aceasta asigurare? Ramane valabila asa, fara numar, trebuie sa fac alta, sau tre s-a se modifice ceva la ea?Multumesc.
Cum ai zis si tu, asigurarea e facuta in vederea inmatricularii.
Vei primii o asigurare valabila doar pe teritoriul Romaniei.
Dupa inmatriculare, te intorci la asigurator, si acesta iti va inmana una noua, fara cost suplimentar, pe aceeasi durata ca cea initiala.
Toate astea ti le-ar putut spune si un asigurator, cu conditia sa fi avut bunavointa sa faci un drum pana la el.
Dar na, lenea e mare, nu?

View PostBogdansv1, on 20 septembrie 2015 - 21:19, said:

LE: să mă lămurească cusurgii cum de este valabilă rovigneta dată pe o mașină chiar dacă i se schimbă numărul de înmatriculare.
E corect ce ai spus mai sus.


9. Rovinieta isi pastreaza valabilitatea in cazul in care s-a schimbat numarul de inmatriculare?

In cazul utilizatorilor români care isi schimba numarul de inmatriculare al vehiculului, rovinieta sau peajul isi mentin valabilitatea in conditiile in care in baza de date a autoritatii de inmatriculare este operata modificarea respectiva. Autoritatea de inmatriculare va asigura, pe baza de protocol, accesul zilnic al CNADNR - S.A. la baza de date cu modificarile privind schimbarea numarului de inmatriculare.
In cazul utilizatorilor români si straini, in situatia schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare sau tariful de trecere, rovinieta sau peajul isi mentin valabilitatea numai in conditiile in care la emiterea acestora numarul de identificare al vehiculului a fost inscris corect.
In conditiile in care la emiterea rovinietei numarul de identificare a vehiculului nu a fost inscris sau nu a fost inscris corect, in cazul schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare, utilizatorul va solicita CNADNR - S.A., in scris, efectuarea modificarii numarului de inmatriculare in baza de date a SIEGMCR. Pentru efectuarea modificarii utilizatorul se va prezenta la una dintre subunitatile CNADNR - S.A. cu urmatoarele documente:
a) cerere scrisa, conform formularului-tip care se regaseste pe pagina web a CNADNR - S.A.;
Posted Image cartea de identitate a autovehiculului in copie si originalul acesteia pentru verificarea conformitatii.
Solicitarea se verifica pe loc si, daca cererea este justificata, se efectueaza modificarea in baza de date.
Odata cu modificarea numarului de inmatriculare in baza de date se va elibera, prin intermediul SIEGMCR, un document care atesta efectuarea modificarii si valabilitatea rovinietei pentru noul numar de inmatriculare, in doua exemplare, dintre care:
a) unul va fi stampilat de catre CNADNR - S.A. si va fi inmânat solicitantului;
Posted Image unul va fi semnat de catre solicitant si va ramâne la CNADNR - S.A.

sursa

Edited by ericmario, 20 September 2015 - 21:37.


#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Multumesc pt raspunsuri.Nu era vorba de lene, era vb de asig facuta in alt oras.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postfqx, on 20 septembrie 2015 - 21:45, said:

Multumesc pt raspunsuri.Nu era vorba de lene, era vb de asig facuta in alt oras.
Nu conteaza orasul, asiguratorul va face ce trebuie sa faca.
Crede-ma.
Si bun venit pe forum!

#10
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostBogdansv1, on 20 septembrie 2015 - 21:19, said:

seriile motor și caroserie care sunt pe asigurare.
Seria de motor nu se trece pe asiguare. Seria CIV si seria de sasiu.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Daca o inmatriculezi temporar, ai nevoie de o asigurare pe seria de sasiu, valabila o luna.
2. pentru inmatricularea definitiva iti faci RCA pe minim 6 luni, iar pe ea va aprea Marca, Modelul si s eria de sasiu a masinii.
Dupa inmatriculare, faci cerere la asigurator si iti vor reemite polita, cu numarul de inmatriculare definitiv.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se mai duce nimeni să-i fie reeditată polița pentru că și cea fără număr e la fel de valabilă. Am avut accident cu unul care avea polița fără număr și asigurătorul m-a despăgubit.

#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View PostMembruAnonim, on 21 septembrie 2015 - 05:29, said:

Nu se mai duce nimeni să-i fie reeditată polița pentru că și cea fără număr e la fel de valabilă. Am avut accident cu unul care avea polița fără număr și asigurătorul m-a despăgubit.

Am fost eu sa trec la asigurarea de la Polo numarul pe asigurare. Nici in ziua de azi nu apare ca ar fi asigurata pe site-ul CEDAM.

#14
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
În martie când am înmatriculat mașina, după înmatriculare am fost cu certificatul la asigurător, a făcut o copie xerox, și mi-a urat o zi bună. Nu mi-a dat o poliță nouă.

#15
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
La mine la duba care am luat-o, m-a pus sa fac alta asigurare, desi cea veche mai era valabila 2 luni. A zis ca de pe un proprietar pe altu nu mai e valabila

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View PostDecember, on 21 septembrie 2015 - 05:46, said:

Am fost eu sa trec la asigurarea de la Polo numarul pe asigurare. Nici in ziua de azi nu apare ca ar fi asigurata pe site-ul CEDAM.

site-ul nu e infailibil, totusi ar trebui sa verifici daca seria de sasiu de pe polita e aceeasi cu aia din c.i.v.
daca e, fa o vizita pe la sediul asiguratorului, sa vezi ca apari asigurat in sistem la ei.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatasebi, on 21 septembrie 2015 - 10:33, said:

La mine la duba care am luat-o, m-a pus sa fac alta asigurare, desi cea veche mai era valabila 2 luni. A zis ca de pe un proprietar pe altu nu mai e valabila
Ce spui tu acolo nu are nici o legătură cu intrebarea iniţială. Cea pe care ai făcut-o ai mai trecut pe ea numărul după reînmatriculare sau a rămas doar cu seria de şasiu?

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
asigurarea e perfect valabila doar pe seria de sasiu.
totusi, unii asiguratori nu dau cartea verde pentru politele in vederea inmatricularii, asa ca pentru deblocarea cartii verzi va trebui sa treceti dupa ce inmatriculati masina iar pe la cel care a emis polita.

pentru cine circula in italia, unde e obligatoriu sa ai vigneta in geam, e bine ca pe ea sa fie numarul de inmatriculare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate