Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ce 4x4 sa aleg sau ce sfaturi pt achizitie imi dati

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#127
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Atunci dati cu zarul. Mi-e greu sa cred ca cineva e dispus sa cheltuiasca 25.000 eur strict pentru ca i-a spus un/niste necunoscuti de pe un forum ca masina aia e ok.
Nu aveti gusturi personale? Macar vizual, nu e vreuna care va atrage mai mult? Iar cu confortul, ramine cum am spus: pentru un om de 1.90m si 120kg are un inteles, iar pentru unul de 1.60 si 50kg cu totul altul.

#128
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Ssangyong e posibil sa aiba preturi mai bune.

#129
Noobie2019

Noobie2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2019

View Postoverseas, on 07 ianuarie 2019 - 15:39, said:

Ssangyong e posibil sa aiba preturi mai bune.
Știți un model anume? Mulțumesc

#130
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Pug 3008 hibrid sh. Cat mai nou, 13k max, km pana in 150k, de restul de bani va bucurati de viata. Gen https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81

#131
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.11.2004

View PostNoobie2019, on 07 ianuarie 2019 - 14:10, said:

Ce SUV 4x4 recomandați anul acesta? Să fie confortabilă la drum lung, și în spate. 2 luni pe an să urce pe zăpadă (nu mare, drum necurățat) și să reziste prin gropi. Să nu consume f mult, prefer benzină și să fie spațios. Buget max 25 mii eur mașină nouă sau 20 mii sh. Mulțumesc anticipat!
La 25 000E pentru SUV compact nou ti-as recomanda Kia Sportage, benzina, 1,6TGDI. Dar ca sa nu depasesti bugetul, probabil va trebuii sa optezi pt cutia manuala si un mediu de dotari. Este un SUV compact decent, spatios, cu performante ok, ideal pentru familie. Dar arunca un ochi si la Mazda CX-5, de asemeni benzina, cutie manuala, dar o versiune mai ...,,cheala''. E posibil sa fie si niste promotii si atunci sa beneficiezi si de ceva dotari. Totusi e ideal sa faceti un drive test. Succes!

#132
saureign

saureign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.07.2004

View PostNoobie2019, on 07 ianuarie 2019 - 14:10, said:

Ce SUV 4x4 recomandați anul acesta? Să fie confortabilă la drum lung, și în spate. 2 luni pe an să urce pe zăpadă (nu mare, drum necurățat) și să reziste prin gropi. Să nu consume f mult, prefer benzină și să fie spațios. Buget max 25 mii eur mașină nouă sau 20 mii sh. Mulțumesc anticipat!
Suzuki Vitara.
Eu am una productie 2015, am facut 49k km, cheltuieli doar benzina si revizii, consum combinat maxim 8%, se poate scoate si mai putin. Materialele sunt ieftine, insa dotarile sunt peste orice la banii respectivi.

#133
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.11.2004

View Postsaureign, on 08 ianuarie 2019 - 10:54, said:

Suzuki Vitara.
Eu am una productie 2015, am facut 49k km, cheltuieli doar benzina si revizii, consum combinat maxim 8%, se poate scoate si mai putin. Materialele sunt ieftine, insa dotarile sunt peste orice la banii respectivi.
Daca o multumesc spatiul (destul de inghesuit!) si finisarile (adica plasticaraia low cost) si banchetele tari (e incomod de stat in spate la drum lung, pe testate!), plus suspensiile destul de tari (se simte binisor orice denivelare)....deci, repet, daca trece peste aceste neajunsuri, e ok si Suzuki Vitara, mai ales ca pretul e mai mic si mai ramin bani. Cu dotarile ....e cu cintec. Depinde de ce dotari are cu adevarat nevoie si le-ar folosi. Daca vrea calitate si confort , inclusiv suficiente dotari, inseamna ca trebuie sa aleaga altceva,(Kia Sportage, Mazda Cx-5, Hyundai Tucson).

#134
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Confort la suv-uri nu prea e in general, comparat cu berlinele/breakurile.
Insa strict in cazul solicitat cu o pagina in urma Tucson, Sportage, CX-5 se incadreaza ok. Cu mentiunea ca pentru drumurile rele merita luata masina cu garantia cea mai serioasa, iar aici Hyundai/Kia stau foarte bine.

#135
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Ssangyong avea niste modele cu motorizari si cutie automata Mercedes. Nu cunosc gama dar merita intrebat.

#136
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
avea acum 10 ani, acum nu mai are.

#137
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

View PostNoobie2019, on 07 ianuarie 2019 - 18:52, said:

Știți un model anume? Mulțumesc
Ssangyong Rexton e tanc.

#138
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
Draga Noobie2019, sa stii ca nu din rautate iti sar oamenii la gat ci  pur si simplu fac asta cu toata lumea :)
Au insa dreptate ca trebuie sa te urci in masina deoarece pozele de pe net nu se compara cu experienta ta (ai auzit presupun de photoshop  si alte programe care fac pozele sa arate bine nu?).
Si eu caut o masina la aproximativ  acelasi buget si ce pot spune pana acum sunt urmatoarele:
- daca te uiti la poze o sa ti se para ca unele sunt mai mari dar in realitate nu este asa (vezi la producatori pe site VW t-roc vs t-cross sau Mazda cx3 vs cx5)
- la test drive un diesel se comporta altfel decat o benzina
- preturile sunt mai mari de 25.000eur
- finantarea diferentei la persoane juridice este mai accesibila decat la persoane fizice :(
- ca si cumparator ai de luat o decizie grea in ceea ce priveste diesel (consum mic dar dupa cum se prezinta acum viata relativ scurta si fara optiuni de revanzare in 5 ani, eventual si limitare a circulatiei in orase) si benzina (consum mare, dar probabil mai usor de utilizat in orase).hybrid la banii astia nu o sa gasesti prea usor.
- simti altfel masina cu cutie automata cvt fata de dsg
- daca faci un test drive mai lung poti sa te obisnuiesti cu masina si simti ce iti place si ce nu (subiectiv di corelat cu experienta de sofer si cu alte masini conduse de tine/sot). Nu recomand absolut de loc achizitia unei masini dupa un test drive de 5-10min pe care din pacate nu  toti dealerii il ofera dar aici vezi si ce incredere au ei in masini
- masina noua vs sh (numai ca sh o sa vrei sa iei doar daca stii istoricul asa ca trebuie sa fie cineva cunoscut, deci sanse mici sa gasesti asa ceva pe olx/autovit/mobile/alte surse)
- unele marci sunt mai confortabile,altele arata mai bine la exterior

In conzluzie astept sa vad ce ai ales :), ca poate vei fi mai rapida ca mine

#139
santto

santto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.02.2010
Salut,
Va rog sa ma ajutați cu ceva sfaturi sa aleg următoarea masina de familie, pentru următorii poate 10 ani.
Masina va fi folosita ca masina de zi cu zi și ocazional la vânătoarea și drumeție cu cortul. Prin drumetie cu cortul a se intelege ca ne ducem în locuri mai izolate ,dar pe care nu la încadrez în Hard offroad sau sa întru cu masina în noroaie pana la geam.
Ce vreau de la masina:
Sa fie automata, garda înaltă, tracțiune 4x4 pe care sa te bazezi ,cât se poate de confortabila.
Din ce am tot studiat un Jeep Cherokee se apropie de ce vreau sau cel puțin viitoarea masina as vrea sa aibă un sistem de tracțiune cat mai apropiat de Jeep sau peste.  Un L200 as cumpăra dacă nu ar fi asa de obositor prin oraș.CRED CA ESTE OBOSITOARE, cu toate ca la testdrive masina chiar mi a plăcut, am făcut parcare laterala perfecta din prima și am întors o di. 3 mișcări pe un drum destul de îngust. Insa nubstiu cum ar fi sa o conduci zilnic.
Un Pajero ar fi fost cred, perfect ,însă nu mai avem noroc de el.
Masina o sa fie noua sau cu o vechime de maxim 2 ani.
Asa ca va rog sa ma ajutați în a face o alegere cât mai buna.
Mulțumesc.

#140
Sagacious

Sagacious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 20.11.2020
Sa intelegem ca dispui de peste 30.000 euro ?

Nu de alta dar sa stim cam ce masina se incadreaza in bugetul tau.

Edited by Sagacious, 26 December 2020 - 11:15.


#141
santto

santto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.02.2010
Da.

Edited by santto, 26 December 2020 - 11:28.


#142
santto

santto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.02.2010
Când m am referit la Jeep ,ma refeream mai mult la versiunea Trailhawk care are și 4low

#143
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nissan Patrol sau Toyota Rav 4

#144
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
La 2 ani vechime ar merge un pickup. L200 sau Ranger sau Hilux.

Eu folosesc L200 că daily driver in București și nu am nici o problema. La cum au început să arate străzile de pe aici, e foarte potrivită.

Legat de off-road hard... E cam asa: un drum uscat de pământ / forestier care este practicabil și penrru un Logan se transforma in cu totul altceva după 3 ore de ploaie și ai nevoie de un tractor.

Eu merg pe Dunăre destul de mult, iar bena este un avantaj clar! Tot ce miroase a balta rămâne în bena și nu pute in mașină. Ai zis de vânătoare, clar nu vrei sa îți miroasă mașina a sânge sau sa umpli mașina de noroi.

Eu am ales L200 - bine, Fullback, un L200 cu sigla de Fiat. Recomand amândouă opțiunile - Fullback (daca mai găsești o sa fie cu discount sănătos) sau L200. Amândouă musai cu SuperSelect II astfel încât să ruleze și 4x4 pe suprafețe cu aderență ridicata.

Am jurnal pentru Fullback aici pe forum la secțiunea Jurnal de Bord. Daca ai întrebări, lasa un mesaj.


RAV4 pentru off-road, chiar și light, doar dacă ești masochist.

Patrol nu se mai găsesc decât vechi.

Edit: suspensia fata este independentă cu arcuri. Deci confortabila. Daca te daranjeaza suspensia pe spate cu foi, se poate face trecerea la arcuri parabolice pe spate care sunt mult mai confortabile, dar pierzi din cât poți cara maxim in bena (e.g. 750kg in loc de o tonă).

SsangYong Musso venea cu suspensie independenta multibrat pe spate. Dar nu mai știu dacă se încadrează în bugetul tau.

Edited by Quoriah, 26 December 2020 - 20:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate