Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce 4x4 sa aleg sau ce sfaturi pt achizitie imi dati

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#109
eusicumine2001

eusicumine2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.09.2015
Toyota Land Cruiser 150
Ca Land Cruiser 200 costa foarte mult

Edited by eusicumine2001, 25 December 2015 - 22:53.


#110
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ma atrage ideea unui 4X4. Ceva vechi poate sa fie de prin 95 incoace. Ce vreau de la el este sa pot merge pe drumuri mai greu accesibile (unele le pot ataca chiar si cu break-ul din dotare) sa aiba reductor si de preferat MRL uri manuale. Circul si prin zone unde nu e neaparat aderenta o problema cat denivelarile caz in care reductorul ma ajuta doar sa pot rula la viteza redusa fara sa frec ambreiajul aiurea iar tractiunea fata nu e necesara. Sa fie suficient de lunga sa se poata la nevoie dormi o noapte in ea cu banchetele rabatate chiar daca ne ghemuim putin 2 persoane.
Oscilez inte 2 masini: Vitara din 94-2000 cu 4 usi motor 1,6 benzina si Kia Sportage primele modele, cred ca au motor pe benzina de 2 litri.
Imi place sa merg la munte sa ies de pe asfalt pe cate un drum neasfaltat si sa vad unde duce. Fac asta cu break-ul si acum dar in 50% din cazuri ma intorc ca nu pot trece prin anumite locuri. In general nu va face offroad extrem, probabil nici mediu, doar ceva usor pe drumuri mai putin amenajate dar totusi drumuri.
  Partea cu dormitul e utila doar daca ne place mult zona si hotaram sa ramanem peste noapte dar si atunci daca vremea ne permitem intindem cortul.
Merge o Viatara sau o Sportage nemodificate pentru asa ceva? Bugetul e redus. 2500 de euro aproximativ.

Edited by PoeOvidiu, 17 June 2016 - 18:48.


#111
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
2500? ia o kia!

#112
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Ca posesor de Vitara iti pot spune ca una stock, chiar si cu cauciucuri de strada va  face fata cu brio drumurilor despre care vorbesti. Este ieftina de intretinut, relativ comoda pentru ceea ce ofera, dar nu se compara cu o berlina (chiar si loganul e mai silentios inauntru). Problema cea mai mare e rugina. Gasesti una inmatriculata in banii aia, dar toate au rugina mai multa sau mai putina.
Despre Kia nu stiu mai nimic si nu ma pot pronunta.

#113
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Kia are mari probleme cu sistemul " roata libera " de cuplare a puntii fata. Nu-ti lua , sunt extrem de proaste . Am avut una si am dat de baut cand am vandut-o . Au un sistem de cuplare a fetei gen MRL automat , foarte slab . Niste gheare dn plastic care costa enorm si se rup dupa cateva cuplari. Mai bine Vitara .

#114
theoss

theoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 29.03.2007
parerea mea ca cel mai bun offroad sub 3000E ramane  Mitsubishi L 200

#115
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
doamne fereste cum sa recomanzi l200 sub 3000 euro, pai ce sa ia decat un cazan...
Abia gasesti o Vitara cinstita cu 3000, cu conditia sa iti asumi ca rugina exista la toate. Suzuki au oferta larga de piese, cat si de piese pt modificari. Preturi umane, motoare fiabile, mai ales cel 8 supape este indestructibil si are cuplu de jos.  Atata doar ca e o masina veche, in care inevitabil bagi bani din cand in cand.

#116
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View PostJurasikMan, on 18 septembrie 2016 - 19:40, said:

Kia are mari probleme cu sistemul " roata libera " de cuplare a puntii fata. Nu-ti lua , sunt extrem de proaste . Am avut una si am dat de baut cand am vandut-o . Au un sistem de cuplare a fetei gen MRL automat , foarte slab . Niste gheare dn plastic care costa enorm si se rup dupa cateva cuplari. Mai bine Vitara .

Poate a puntii spate, avand tractiune fata in mod normal ?
Si depinde la ce generatie.

#117
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Pentru iubitorii de 4x4 care vor sa vada cam cum se descurca unele masini comparativ cu altele chiar daca nu sunt din aceeasi clasa.
Masina nu poate sa faca totul singura...conteaza si soferul.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zFWMRCd6xyY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1yz3Pls-zoM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#118
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Cum se numeste monstrul ala cu cabina dubla de seamana cu M461? N-are nici o greata prin namoalele alea

#119
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Vedetele alea doua care ii tracteaza pe restul sunt GAZ 63 si GAZ 69.
GAZ69 a avut productie si in Romania sub brandul ARO.
Gasiti toate detaliile pe Wikipedia.

#120
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Foarte subtire wiki dar am aflat cine era respectivul. Merci! Posted Image

https://en.wikipedia.org/wiki/GAZ-63

Edited by hepea, 01 February 2018 - 19:13.


#121
Noobie2019

Noobie2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2019
Ce SUV 4x4 recomandați anul acesta? Să fie confortabilă la drum lung, și în spate. 2 luni pe an să urce pe zăpadă (nu mare, drum necurățat) și să reziste prin gropi. Să nu consume f mult, prefer benzină și să fie spațios. Buget max 25 mii eur mașină nouă sau 20 mii sh. Mulțumesc anticipat!

#122
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Si suv, si benzina, si consum mic, si 4x4, si confortabil, si spatios, si buget restrins.
Cam prea multe cerinte.

#123
Noobie2019

Noobie2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2019
Sunt multe variante: Kia Sportage, Hyundai Tucson, Subaru xv, Suzuki Vitara, un Tiguan second hand, Peugeot 3008 .. foarte multe chiar

#124
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Asta cu suv care rezista la gropi e un mit. Eventual garda poate ajuta. Dar suspensiile se bulesc ca la orice masina.

Vitara de buget sau Sportage pe la 25k. Pentru spatiu in spate Sportage.

Edited by overseas, 07 January 2019 - 15:10.


#125
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pai si daca sint atit de multe optiuni, de ce intrebi aici?
Ai facut macar un test drive cu vreunul dintre modelele mentionate? Notiunile de spatiu si confort sint absolut relative, depind de fiecare. Diferentele de echipare pe acelasi model pot aduce diferente semnificative la confortul perceput.
Fa-ti o lista scurta, cu doua trei modele care iti plac mult dupa ce pui la propriu fundul in ele, si dupa aceea discutam detalii.

#126
Noobie2019

Noobie2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2019

View Postdan78rom, on 07 ianuarie 2019 - 15:06, said:

Pai si daca sint atit de multe optiuni, de ce intrebi aici?
Ai facut macar un test drive cu vreunul dintre modelele mentionate? Notiunile de spatiu si confort sint absolut relative, depind de fiecare. Diferentele de echipare pe acelasi model pot aduce diferente semnificative la confortul perceput.
Fa-ti o lista scurta, cu doua trei modele care iti plac mult dupa ce pui la propriu fundul in ele, si dupa aceea discutam detalii.

Am dat niște criterii orientative și un buget, sunt curioasă de ce sunteți așa pasiv agresiv în răspunsuri? Voiam să aflu niște păreri despre orice model care s-ar încadra de la oameni mai experimentați pe un forum. Eu și soțul avem permise de doar 3 ani și nu ne pricepem la mașini ( nici nu ne prea pasionează subiectul). În plus avem un bebeluș care nu ne lasă timp să mergem la test drive-uri la toate reprezentanțele... așa că îmi pare rău dacă v-a ofensat întrebarea mea, ignorați-o, poate e altcineva binevoitor să își dea cu părerea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate