Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Info/discuții despre abonamentele Telekom România.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3655 replies to this topic

#613
addiy1987

addiy1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 05.09.2012
Exista cartele fara 4G,dar cele mai vechi,telekomul pe partea de suport sunt varza,cartela ta are 4G dar nu e activ in serverele lor din cauza ca se lucreaza,deja suntem in 12,pana pe 16 cred ca nu vei avea acces 4G decat cu vreun noroc :)

#614
donkeyx2

donkeyx2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.09.2008

View Postserious1, on 12 mai 2017 - 13:22, said:

bullshit...unde sunt minutele in roaming UE pe care le ofera ceilalti ? de ce la cartela Orange de exemplu ai mult mai multe avantaje decat la abonament sau cartela Telekom...

@ serious! - Punctual la ce ai scris dar postat pentru vezul tuturor pentru ca topic-ul este interesant (parerea mea).
O sa raspund majoritar din punct de vedere al abonamentelor (acesta este topicul)
1. “bullshit...unde sunt minutele in roaming UE pe care le ofera ceilalti ?”…
Raspuns: Idea este in felul urmator. TOTI operatorii sunt obligati sa aplice noul regulament de roaming. Asta inseamna ca din 15 iunie, pentru contractele vechi, sunt obligati sa dea acces la utilizarea resurselor nationale in roaming SEE fara discutie.
Acum, pentru contractele noi, intrucat si Vodafone si Orange vrea sa-si pastreze veniturile din roaming (adica de la noi astia care platim pentru servicii) au lansat abonamente care au roaming (mai scumpe) si abonamente care nu au roaming (cele ieftine). Daca vrei roaming dupa 15 iunie si esti client nou (adica abonamentele acestea de luna trecuta) trebuie sa schimbi abonamentul catre unul care are roaming (mai scump).
Acum, diferentele intre operatori sunt urmatoarele:
Orange si Vodafone – desi acorda roaming doar la abonamentele scumpe, promoveaza puternic faptul ca acorda roaming in SEE mai devreme decat sunt obligati (adica 15 iunie). Cumva incearca sa atraga clienti pe seama regulamentului pe care sunt obligati sa-l aplice insa in acelasi timp, deloc prietenos cu clientii as spune, acorda noua reglementare numai la abonamente scumpe.
Telekom – desi nu a spus nimic public (sau cel putin eu nu am vazut) referitor la noul regulament roaming, cu siguranta va trebui sa-l aplice de la 15 iunie tuturor clientilor vechi.
Intrebarea este daca noile abonamente Telekom lansate zilele trecute au sau nu roaming.
Iar raspunsul este: toate abonamentele noi de la Telekom au roaming incepand de la 7 euro (spun asta pentru ca scrie in contractul pe care tocmai ce l-am semnat ieri).
Se pare ca Telekom desi nu a iesit in fata sa strige “dam roaming” o fac, si nu doar la anumite abonamente ci la toate, inclusiv la cele ieftine, de la 7 euro nelimitat.
Probabil o sa vedem ceva lume care vrea roaming ieftin luandu-si abonament de la Telekom de la 7 euro (asta daca nu cumva vom avea si pe cartele roaming si atunci este alta poveste)
2. “de ce la cartela Orange de exemplu ai mult mai multe avantaje decat la abonament sau cartela Telekom...”
Raspuns: intradevar, daca compari ofertele de prepay cu cele de abonament, in RO, nu o sa gasesti la niciun operator o oferta mai buna la abonament. Este o piata atipica. Daca ne pastram comparatia abonamente vs. abonamente (acesta este topicul) este valid ce am scris mai devreme si nu vad argumente rationale in ceea ce ai scris. Daca ar fi sa comparam ofertele de cartela (cu cele de cartela evident) …cred ca nu este valabil ce ai scris. Oferta Orange fiind similara cu cea Telekom si mai bune decat Vodafone. Ba chiar putin mai restrictiva cea Orange decat cea Telekom. Studiaza singur. Nu este scopul aici
3. “…dar ei se promoveaza acum ca sunt retea integrata cu super mega oferte de internet inclus...”
Raspuns: Ofertele sunt cu 2 euro reducere la abonamentele de mobil daca ai servicii fixe, pe toata durata contractului. Este un beneficiu al retelei integrate similar DIGI, deci ajungi la 5 euro TVA inclus pentru nelimitat si 3GB traffic de date 4G si 50GB traffic de videostreaming. Retele integrate in RO nu sunt decat DIGI si Telekom (recent Orange incercand sa apara aici prin acordul cu Telekom). Din pacate eu nu am fix de la ei deci am contractat 7 euro nelimitat si dublu date (3GB) pentru ca am trecut de la prepaid (se dubleaza traficul daca pastrezi numar de cartela).
4. “…bullshit, sa foloseasca doar ei super reteaua magenta in conditiile astea.”
Raspuns: pe abonamente spre deosebire de cartela, ai acces la reteaua de roaming national (reteaua Orange 4G). Din experienta de pana acum nu ma pot plange nici de cea Telekom insa nu discut aici subiectivisme.
5. “de ce la abonamentele de date cu trafic inclus la reteaua fabuloasa magenta viteza nu scade dupa depasirea traficului pe cand la ceilalti se intampla acest lucru,”
Raspuns: atat abonamentele de date de pana acum o saptamana cat si cele noi nu au tarifare dupa utilizarea traficului inclus. Aici nu esti informat. Legat de abonamentele de voce cu traffic de date inclus, aici pana la acest nou portofoliu lansat de curand viteza se reducea dupa utilizarea datelor incluse si nu se tarifa (cum se intampla si se intampla la alti operatori). Vad ca la aceste abonamente noi s-au aliniat la Vodafone si Orange si dupa traficul inclus viteza nu mai scade si se tarifeaza traficul (se pare ca vor sa mai faca si ceva profit in RO ca si ceilalti operatori)
6. “au nelimitat la maxim viteza noaptea ...”
Raspuns: correct, aici ai dreptate. Abonamentele de date la Vodafone si Orange au trafic nelimitat noaptea. Este intradevar o nisa destul de subtire de utilizare a datelor noaptea (a datelor mobile) cand de obicei utilizarea net-ului noaptea se face de pe internetul fix (fibra, adsl, vdsl…etc.). Dar da, sa spunem ca aici este valid punctul tau (repet, nu fac aprecieri la adresa preferintelor de utilizare sau cu privire la subiectivisme)
7. “…”
Raspuns: in rest, textul tau este valoare zero dpdv informatie si nu am ce sa comentez

#615
serious1

serious1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.05.2017
@donkeyx2 iti inteleg punctul de vedere dictat de marketingul Telekom care practic a copiat ofertele celorlalti fara sa vina cu nimic special, inovativ si calitativ pentru client. Sa se uite la Tmobile US unde oamenii chiar au balls sa ofere ceva super si sunt pe profit.

Tu practic uiti voit sau nu cateva amanunte esentiale:

- la cartela Telekom nu au roaming pe 4G ca pe abonament deci este un avantaj enorm pentru cartelele Orange, Vodafone. Daca as avea roaming 4G national cu Orange si la cartela Telekom jos palaria.
- la abonamentul de date Telekom nu exista limitare trafic pe cand la cartela date Telekom exista limitare trafic date dupa depasire viteza. Eu ca si potential client de ce mi-as face abonament de date la Telekom in loc de cartela date Telekom in situatia in care nu doresc modem ?

Convinge-ma sa iau abonament de date Telekom! Sau de ce mi-as face abonament date la Telekom si nu la Orange, Vodafone unde viteza scade dupa depasire trafic si exista un cost control plus am nelimitat trafic la viteza maxima noaptea  ??? Sa mentionez aici ca pe langa bonusurile de mai sus am si o acoperire buna in teritoriu pe 4G la ailalti si eu vad treaba la pachet cu toate beneficiile incluse nu o comparatie de minute la operatorul X vs operatorul Y ?

Singurul beneficiu pe care il vad la un abonament Telekom sunt apelurile de voce 2G nelimitate care daca am un non-smartphone dar daca doresc si internet nu renteaza sincer deloc vazand ofertele celorlalti la cartela si tinand cont de acoperirea alora. Deci oferta e ok pentru babe si mosi la tara plus suporta bine primele modele Nokia in banda simpla gsm (caramizile alea vechi).

Tactica Telekom este in momentul de fata dupa  cum vad sa prosteasca lumea sa-i tina  sub contract 2 ani cu un telefon si sa-si asigure baza de clienti care le pleaca tocmai datorita prostiei si slabelor oferte. Probabil sub perioada contractuala vor ploua apelurile de la relatii clienti sa mai vanda un internet fix, un telefon cu rotite fix, inca un numar etc.
Am mentionat  mai sus de ofertele Orange, Vodafone dar nu cred ca mai este cazul sa spun si de Digi si ce v-a fi dupa 15 iunie in roaming UE nu? Posted Image

Daca abonamentele actuale Telekom ar avea o opțiune de limitare trafic care chiar era ceva ce-i diferentia de ceilalti as alege treaba fara telefon instant dar in situatia actuala...vorba unuia de pe aici pe forum "prost sa fii sa te mai abonezi" cand  ai o groaza de variante la cartele fie ea si Telekom sau chiar Digi Posted Image

Asta cu pastrarea ofertei pe abonament in siguranta forever fata de maine nu stii ce v-a fi la cartela este un bullshit si ca dovada vezi ofertele de la cartele Orange sau Vodafone de exemplu daca nu au fost mereu mult mai ok decat un abonament fara telefon. Tu trebuie sa vezi treaba  ca un client la cartela azi il ai, maine nu il mai ai si trebuie sa-l tii in retea prin tot felul de extraoptiuni si combinatii. Acum v-or sari toti sa spuna ca e dificil sa reincarci si sa tii minte mereu in fiecare luna ce sa activezi si ce nu pe cand la un abonament e lapte si miere si nu te doare capul...decat la factura probabil Posted Image Ei afla ca e chiar usor sa reincarci usor o cartela lunar prin reincarcare direct debit din contul bancar sau chiar din myTelekom/webcare/myAccount sau cum vrei sa-i spui tu si optiunea se poate reactiva singura etc. E ca si cum ai un abonament lunar in care platesti suma x euro in fiecare luna deci toata treaba cu abonamentele la orice operator vrei tu (mai putin Digi) e un mare bullshit fata de cartele.

Cu ce vine Telekom in plus concret pe langa faptul că este majoritar inca o rețea 2G pe cand ceilalti au LTE cat6 (300Mbps), un super suport la relatii clienti si chestii inovative cum ar fi apel prin wifi chiar si la o cartela (Orange), sim dual/nr. fix (Vodafone), DigiOriunde la Digi etc.

Ah, Telekom ofera ca serviciu "inovativ" acces la aplicatia lor limitata (in browser Chrome nu merge) in limita a 50GB lunar ca deh trebuie sa scoata bani si de acolo pe la cand la ailalti se ofera alta aplicatie limitata (another bulshit) dar cu trafic nelimitat. Niste nulitati!

Chiar dacă prefer intr-o oarecare măsură o rețea integrată pe mine cum și pe alții sunt sigur nu m-au convis la ce oferte jalnice sunt acum.
Telekom, get some balls si diferentiaza-te odata de ailalti. Nu mai copia prosteste si fii tu unic in oferte cu ceva nou si inovativ dar ceva wow nu ca in istoria Cosmote RO lansare imode (wap-ul ala mai special).

Posted Image

Edited by serious1, 12 May 2017 - 20:05.


#616
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Nu e rău...
Zic și eu...

Attached Files



#617
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
De pe Facebook

Attached Files



#618
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
Pana la urma care sunt avantajele dacă adaug abonamente mobile la un pachet fix? Reduceri la orice abonament și dublarea traficului?

#619
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Are cineva un "Voucher cadou la reinnoire" acordat la prelungire de abonament la Telekom si pe care nu-l foloseste? Poate se gandeste la o donatie cu un mesaj pe privat. Multumesc.

#620
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Sunai acum sa reziliez pachetul adult si ce credeti, sunt lurcari, pe bune? Da te n mm de companie de 2 saptamani lucrezi si nu se cunoaste nimic, site ul si my accountul mobil sunt la fel.

#621
costea77

costea77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2016
Cum vine asta Samsung s8 costa 10 milioane cu abonament de 9 euro si aprope 25 milioane cu abonament de 25 euro ?
Cum adica ,cu cat creste abonamentu creste si pretul telefonului ,nu era invers ?

Attached Files

  • Attached File  5.png   173.81K   50 downloads
  • Attached File  4.png   51.3K   48 downloads

Edited by costea77, 27 May 2017 - 15:10.


#622
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Stie careva ca eu nu inteleg pe site .La 7 euro abonament atat dai , 7 euro,  chiar daca vorbesti in retelele celelalte mai mult ? Din site reiese in prima faza ca da , dar ai o rubrica mai jos putin , in care de fapt reiese 0, 23 euro minutul in alte retele nationale .Eu as fi tentat ,dar nu reusesc sa inteleg exact, e nlimitat sau dai banul ala , 0 , 23  ? Asta apare daca dai click pe costuri si tarife  acolo mai jos putin , doar !
https://www.telekom..../prod772462125/

Edited by GingisHan2015, 01 June 2017 - 05:48.


#623
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Este nelimitat national.
Poti consuma si 10000 de minute,nimeni nu te taxează.
Rubrica aia este,in special pentru abonamentele cu un numar limitat de minute nationale.

#624
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Multam fain colegu. Deci national se refera la celelalte retele ? Orange , Vodafone , Digi , and all them ? Imi fac atunci . Pe unde umbla Dic Star ? Posted Image

#625
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Ai servici fixe?
Dacă da, vezi ca beneficiezi de reduceri (20 sau 40%)

Da, ma refer la Digi, Orange Vodafone etc.

#626
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai am . Net , voce0 , Tv digital . Pachet 3 servicii . Posted Image

#627
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Suna la 1234,si le spui ca dorești Magenta One cu Mobil 7 fără Telefon.
Dic_Star cred ca nu te poate ajuta ;)

#628
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Receptionat ! Posted Image

#629
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Dacă achiziționezi Mobil 7 fără Telefon, vei plăti 5 euro,cu TVA.
Nu vei plăti 7 euro.

#630
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Bre , da portarea ? Ca e in Orange numarul pre pay . Fac tot ei or tre sa ma duc la magazin ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate