Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Extra-opțiuni cartela Telekom România.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1824 replies to this topic

#631
Commentator

Commentator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 16.06.2017

View Postdragosh82, on 24 iunie 2017 - 06:10, said:

Pina la urma am inteles, ce nu inteleg e de ce trebuie activate doua chestii, cumva ca sa te arda la tariful de net daca nu esti bine informat si nu activezi si aia si ailalta ? Oricum e o timpenie sa trebuiasca sa activezi inainte de iesirea din tara astea doua optiuni, iar cind te intorci sa suni la relatii clienti, asculti muzica zeci de minute ca sa le dezactivezi si sa activezi iar o optiune nationala. Si oricum tarifele la voce ramin nesimtite, 10 eurocenti/minut ... cind pina acum in roaming erau 6. In Germania de ce au ramas la fel ? Si optiunile si tarifele ?

Edit: Ce faza tare cu sms-urile primite gratuit, e in acelasi stil romtelecom, care "ofera" abonamentele la pret "redus 50%" fata de pretul de catalog. Pai arata-mi mie un furnizor de servicii care taxeaza sau a taxat primirea de sms-uri, ca sa ridic in slavi telekomul, care in marinimia lui ne ofera acum aceasta gratuitate.
Pai daca zici in continuare ca trebuie activate doua chestii...inseamna ca nu ai inteles.
Activezi FIE una FIE alta.
In functie de nevoile tale de roaming.

Partea cu discountul nu o inteleg. De fiecare data, discountul se ofera din pretul de lista.

Daca erai atent ai fi vazut ca am spus ca APELURILE si sms-urile primite sunt gratuite. Tu ai ales doar ce iti convenea (doar sms), ceea ce ma face sa cred ca ii urasti din suflet pe cei de la Telekom si ca discutia aceasta nu poate fi una logica cu argumente.

#632
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@Commentator, incearca mai bine sa raspunzi la intrebarea de mai sus, extrem de bine formulata: In Germania de ce au ramas la fel ? Si optiunile si tarifele ? Si nu numai in Germania, adaug eu, ci si cam peste tot in SEE, cu exceptia tarii noastre, evident.

Edited by biogood, 25 June 2017 - 09:51.


#633
Commentator

Commentator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 16.06.2017
As raspunde cu cea mai mare placere, dar...nu stiu.
Am mai citit pe net acelasi comentariu legat de cazurile din alte tari, iar reprezentantii companiilor implicate (cei 4 din telecomunicatii) au spus ca este vorba despre valorile abonamentelor/optiunilor din acele tari.

#634
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
Se primeste 100 GB valabil 60 de zile pe care il puteti utiliza cu optiunea de minim 5 euro daca va cumparati bilet sau abonament la Untold si il scanati pe site-ul http://netliberare.ro/elibereaza.html

Edited by andupustiu, 26 June 2017 - 22:29.


#635
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Egal cu zero acest bonus.

#636
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
L-am primit și eu bonusul de 100GB. Sa fie primit dacă nu am făcut ceva special!

#637
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Am activata optiunea Star 550 cu 3 Euro. Pentru ca o data sau de doua ori pe luna ma suna o matusa din Germania inteleg ca trebuie sa am activat roamingul si totodata se modifica si optiunea, in sensul ca trebuie sa aleg alta.
Eu vreau o cartela prepay la fel ca pana acum, de 3 Euro, nu inteleg de ce nu maI exista ?
De ce sa platesc 5 euro pe luna, atat timp cat am telefon de serviciu, iar numarul de Telekom il pastrez doar pentru a vorbi cu cei din familie ? Nu folosesc nici sms si nici internet.

Deci optiunea de pana acum nu mi s-a activat automat asa cum se intampla pana acum, asadar trebuie sa-mi aleg o oferta existenta.
Aveti un link cu ofertele ? Multumesc,


La numarul 1234 astept cu orele si nu raspunde nimeni.

#638
Commentator

Commentator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 16.06.2017

View Postlili2007, on 27 iunie 2017 - 21:25, said:

Am activata optiunea Star 550 cu 3 Euro. Pentru ca o data sau de doua ori pe luna ma suna o matusa din Germania inteleg ca trebuie sa am activat roamingul si totodata se modifica si optiunea, in sensul ca trebuie sa aleg alta.
Eu vreau o cartela prepay la fel ca pana acum, de 3 Euro, nu inteleg de ce nu maI exista ?
De ce sa platesc 5 euro pe luna, atat timp cat am telefon de serviciu, iar numarul de Telekom il pastrez doar pentru a vorbi cu cei din familie ? Nu folosesc nici sms si nici internet.

Deci optiunea de pana acum nu mi s-a activat automat asa cum se intampla pana acum, asadar trebuie sa-mi aleg o oferta existenta.
Aveti un link cu ofertele ? Multumesc,


La numarul 1234 astept cu orele si nu raspunde nimeni.
Ofertele cu roaming sunt disponibile aici: https://www.telekom....rte-cu-roaming/

Daca dumneavoastra sunteti in tara si va suna din Germania, NU aveti nevoie de roaming.
Puteti in continuare sa activati optiunea pe care o aveti.

Edited by Commentator, 27 June 2017 - 21:38.


#639
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
si daca renunt la roaming ? unde pot gasi ofertele fara roaming ?

ce inseamna la Opțiunea 2 cu roaming, 0.05 € credit min. naț. (incl TelekomRO)/ internaț. fix/ ? cat pot vorbi de 2 euro ? de fapt nu inteleg cum pot calcula, astfel incat sa stiu cand mi s-a terminat "cota de 2 euro "? era mai simplu de spus, cum e la la oferta de 4 euro, acolo stiam ca s-au consumat 100 minute si asta era.

#640
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010

View Postlili2007, on 27 iunie 2017 - 21:41, said:

si daca renunt la roaming ? unde pot gasi ofertele fara roaming ?

ce inseamna la Opțiunea 2 cu roaming, 0.05 € credit min. naț. (incl TelekomRO)/ internaț. fix/ ? cat pot vorbi de 2 euro ? de fapt nu inteleg cum pot calcula, astfel incat sa stiu cand mi s-a terminat "cota de 2 euro "? era mai simplu de spus, cum e la la oferta de 4 euro, acolo stiam ca s-au consumat 100 minute si asta era.

Aia de 2 euro e doar un plan tarifar de roaming care iti ofera tarife scăzute atunci cand apelezi alte numere din UNIUNEA Europeana atunci cand esti in Roaming , e la fel ca la optiunea Freestyle de 0.50 eurocenti pe lună.Exemplu , dacă iti reîncarci cartela cu 5 euro , activezi planul tarifar roaming de 2 euro pe lună si iti mai rămân 3 euro pentru apeluri , mesaje sau MB de internet , vorbesti 60 minute în UNIUNEA Europeană sau trimiți 150 sms-uri ori folosești 6MB de internet , atat te costa , doar 3 euro.

Edited by andupustiu, 28 June 2017 - 00:23.


#641
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

View PostCommentator, on 27 iunie 2017 - 21:36, said:



Asta e problema, ca aveam 3 euro in cont si pe 24 iunie ar fi trebuit sa mi se activeze optiunea, insa nu s-a activat automat ( ca niciodata ) si a venit mesaj sa-mi activez o optiune noua corespunzatoare cu planul de roaming.
Este un telefon pe care-l foloseste o batranica, nu are nevoie decat de 100 minute nationale pe luna ( nici atat, sms sau net nici vorba ), deci optiunea cu 3 euro pe lua era suficienta. Incarcam 6 euro la 2 luni si nu-i trebuia mai mult.
Cum sa activez optiunea star 550 daca ma pune sa-mi aleg o noua optiune ?
multumesc
Intr-adevar, suna o data la 2 luni in Germania, dar poate renunta la acel telefon,

#642
Commentator

Commentator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 16.06.2017
Deci acest numar este in Romania si suna din cand in cand in Germania. In acest caz nu trebuie optiune cu roaming.
Intr-adevar este ciudat ca nu s-a activat optiunea automat, in acest caz at fi bine sa luati legatura cu cei de la call center sau poate pe facebook (depinde cum va este mai usor).
Daca intrati in *100# aveti posibilitatea sa activati de acolo optiunea Star 550?

Optiunile fara roaming sunt aici: https://www.telekom....artela-telekom/
In anumite judete am inteles ca este si o oferta de 3E, dar nu stiu sa va spun mai multe.

#643
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
multumesc pentru raspuns !

#644
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
stimate " commentator " vad ca sunteti in tema cu mai tot ce ofera telekom .ro din acest motiv si nu numai, va rog ajutati-ma sa-mi pot reconecta o nepoata cu o optinune cu roaming accesibila , foloseste putin pentru voce mai mult pe net pe facebook , are numar pe cartela prepaid si eu ii incarcam credit cit avea nevoie , acum are utilizarea blocata a telefonului desi are inca pe cartela credit de 10 euro,  nu se pricepe singura pe mesaje sa-si aleaga o optiune ,dupa 15 iun.n-a mai putut sa-si foloseasca creditul si a trimis aiurea o multime de SMSuri spre call center in tara sa-i activeza optiune cu roaming dar se pare ca din neatentie cineva i-a activat optiunea 5 fara roaming care poate fi utilizata doar in tara !, va rog ajutati-o cumva sa i se activeza optiune cu roaming de care are nevoie, cred ca cea de 4euro ar fi suficienta sa vad cum se descurca ?, comunicat cu colegii dvs. sa o ajute in acest sens, cu stima

#645
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
scuze, am omis sa mentionez ca nepoata se afla in Italia, multumesc anticipat oricui ma ajuta sa reconectez telefonul nepatei !

#646
Commentator

Commentator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 16.06.2017
Buna ziua.
Va recomand urmatoarele variante:
1. SMS (de pe numarul nepoatei) cu textul R4 la +40766121234
2. *100*3*3#  (de pe telefonul nepoatei) - si alege de aici o optiune (la acest meniu toate optiunile sunt cu roaming)
3. Crearea unui cont MyAccount de unde puteti dumneavoastra sa-i administrati optiunile, reincarcarile etc.

Daca spuneti ca este utilizatoare de date (net) s-at putea sa nu-i ajunga cei 150MB inclusi in Optiunea 4. Daca optati pentru Optiunea 8 cu roaming, sintaxa de text pentru SMS la +40766121234 va fi R8 (in loc de R4)

Mai multe detalii despre optiuni puteti gasi aici: https://www.telekom....rte-cu-roaming/

#647
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
va salut, pentru ca nu se poate descurca ziceti ca as putea eu sa o ajut in mod direct facindu-mi un cont pe myacount pe site-ul telekom.ro ?, personal eu sunt in alta retea asa ca imi este permis sa administrez modificarile de rigoare ?, si inca o intrebare,poate ati retinut, va spuneam ca datorita unei neatentii se pare ca i-a fost activata optiune 5 fara roaming , intrebarea mea la dvs. este daca mai poate fi schimbata acum cu o alta optiune ,spre ex. optiunea 4 cu roaming, sau va trebui sa expire perioada de 30 de zile a optiunii eronat introduse ,desi nu s-a consumat nimic neavind acces pe telefon pentru ca nu are roaming, apoi se permite schimbarea de optiune ?, stima

#648
Commentator

Commentator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 16.06.2017
Daca va inregistrati cu numarul ei si o adresa de email (de preferat a dumneavoastra pentru a avea acces la email de confirmare), puteti face fara probleme un cont de My Account. Va trebui totusi sa va comunice un cod pe care il va primi prin sms pe acel numar, pentru confirmare. Apoi odata intrat in My Account, veti putea administra cum doriti acest prepaid.
Optiunea cu roaming, fie ca alegeti 4 sau 8, o puteti activa in orice moment, indiferent ca are o alta optiune activa pe cont, singura problema fiind ca se pierd beneficiile (dar in cazul dumneavoastra oricum nu sunt de ajutor, nefiind disponibile si in roaming).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate