Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Care rețea are calitatea mai bună în opinia voastră?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

Poll: Care rețea are calitatea mai bună în opinia voastră? (456 member(s) have cast votes)

Care rețea are calitatea mai bună în opinia voastră? Sunt puse în ordine aleatorie.

  1. Orange... (167 votes [36.62%])

    Percentage of vote: 36.62%

  2. Vodafone... (119 votes [26.10%])

    Percentage of vote: 26.10%

  3. Telekom... (41 votes [8.99%])

    Percentage of vote: 8.99%

  4. Digi... (129 votes [28.29%])

    Percentage of vote: 28.29%

Vote Guests cannot vote

#307
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Știu ca Ran Sharing ul poate fi activ sau pasiv dar pe unde umblu eu 3G ul portocalei merge foarte prost(în mediul rural). Au și 4G pe acolo asa ca nu încărcarea rețelei e problema. Depinde de zona, tocmai D-aia am zis "de obicei"

#308
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Salut! Multumesc pentru raspuns, yblu!

In aer liber, in zona pietii Alba Iulia (Daca ai fost pe aici) si si in general intre blocuri, nu am semnal la Net.. nici macar la mine in curte. E varza... Orange.
Am un S7E. Nu am cum sa testez preplatit si sa stau fara cartela. Pierd clienti, implicit bani. Momentan am Orange 11. Un abonament de 10-11E/luna. Caut ceva cu beneficii asemenatoare. Dar in principal ma intereseaza semnalul + ca mult epersoane ma intreaba de ce nu am raspuns la telefon sau de ce l-am avut inchis.. Si la mine nu vine nici un apel... Cum e posibil la ei sa sune si la mine nu:?

#309
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 30.08.2006
Ok cu acel S7E nu ar trebui sa ai probleme de semnal, daca nu cumva este o problema cu telefonul/chipset-ul din el.
Este ciudat ca la Piata Alba Iulia nu ai semnal outdoor! Acum ai spus in zona...dar ei aveau site cum intri in piata dispre Unirii pe drepta(primul bloc de pe stanga cum mergi pe Burebista) alaturi de Telekom.Acum cred ca au plecat de acolo si au mers vis a vis(cum intri in piata tot dinspre Unirii pe stanga) unde era site Vodafone(peste ei in colocare).Am locuit mult timp in Bucuresti, acum mai trec 2-3 zile la 3-6 luni(depinde).
Ai cumva VOLTE activ atunci cand pierzi apelurile?
Ai incercat sa schimbi cartela SIM?
Aceasta problema de pierdere a apelurilor o ai doar cand stai pe 4G? Este ciudat faptul ca se da revers si la cel care te apeleaza suna. Ceva de genul am avut/am si eu dar cu B38 de la Digi. Nu face des si este foarte greu de dovedit. Eu suspectez, in cazul meu, o problema de CSFB(circuit switch fallback) intrucat nu am VOLTE. Nu am gasit rezolvare, asa ca am blocat telefonul in 3G si il mut pe 4G doar cand mai fac unele teste/am trafic mult de facut(in paralel am facut redirectionare catre un alt numar daca nu raspund si, probabil, o sa schimb telefonul ca deja cam gafaie...deh face 3 ani in curand, dar si-a facut treaba).
Poti testa doar cu modul 2G/3G? Ratezi apeluri?
Daca poti incearca sa pui cartela in alt telefon si sa vezi cum face!
In final, daca nu ai timp de teste mergi la rosii si te portezi(recomand Prepay...acum e problematic daca vorbesti in alte retele decat Vodafone mai mult de o ora pe zi, intrucat ai 2000 de minute pe luna).Daca nu doresti rosii si vrei magenta fa cerere pe site pentru portare fara perioada contractuala(reteua magenta, la nivel radio s-a imbunatit insa pe core/customer care/portare e cam jale. Sunt multe probleme si daca ai ghinion o sa iti cam blestemi zilele, mai ales ca tu faci bani prin acest telefon).
Totusi e un pic ciudat...parca as zice ca e ceva la partea RF din telefon!

Edited by yblu, 04 October 2018 - 12:37.


#310
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Ma refer la piata Alba Iulia din localitatea 1 Decembrie, nu Bucuresti.
Nu stiu ce am activ.. Am deschis doar wirelessul.
Nu am incercat sa schimb cartela.
Nu prea pot testa cu 2g/3g, nu stiu cum si apelurile nu le ratez mereu.. doar cateodata.
Nu vreau preplatit. Vreau sa am minute/net/orice indiferent de zi, ora, consum, tara etc... Nu am nevoie sa ma trezesc fara Net in Bulgaria sau in Germania. Chiar daca merg acolo 3ore/luna.

#311
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
In zona Brasoveni din sectorul 2, Bucuresti, Vodafone are semnal 4G LTE indoor perfect utilizabil -85 dBm. Posted Image

La Digi Mobil, semnalul 4G LTE indoor in aceeasi zona, este inutilizabil...-120 dBmPosted Image

Edited by xmanyacs77, 09 October 2018 - 19:17.


#312
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Mută-te la Vodafone :P

#313
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Sau ia-ti un dualsim, pune 2 sim-uri de la 2 operatori si garantat vei fi multumit de semnal si servicii :)

#314
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Mai greu cu 2 simuri, mai ales digi + o alta rețea și mai ales dacă vrei sa folosești datele de pe cealaltă rețea. Digi are minim 3G și nu toate telefoanele știu 3G pe ambele simuri. Eu d-asta am renunțat la a2a cartela.
Iar acum nu prea mai merita sa ții 2 cartele, minute naționale sunt peste tot, net la fel, nu-i vad rostul.

Edited by heinz, 09 October 2018 - 20:42.


#315
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Doar semnalul te mai incurca din cand in cand ai e ok sa ai 2 operatori pe acelasi telefon plus calitatea netului functie de locatie (poti avea un sim care abia se taraie si pe celalalt netul zboara).
Personal nu-mi mai cumpar decat dualsim-uri cu 4G/Volte simultan pe ambele.

#316
alopexy

alopexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 10.05.2012

View Postemanu900, on 10 octombrie 2018 - 10:54, said:

Doar semnalul te mai incurca din cand in cand ai e ok sa ai 2 operatori pe acelasi telefon plus calitatea netului functie de locatie (poti avea un sim care abia se taraie si pe celalalt netul zboara).
Personal nu-mi mai cumpar decat dualsim-uri cu 4G/Volte simultan pe ambele.
Cam ce telefoane stiu 4G/Volte simultan pe ambele ( S9 de ex stie?)

#317
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Teoretic ar trebui sa stie cam toate flagshipurile lansate anul asta .
Efectiv am testat P20 si S9, dar sigur mai sunt si altele.

#318
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004

View Postheinz, on 09 octombrie 2018 - 20:41, said:

Mai greu cu 2 simuri, mai ales digi + o alta rețea și mai ales dacă vrei sa folosești datele de pe cealaltă rețea. Digi are minim 3G și nu toate telefoanele știu 3G pe ambele simuri. Eu d-asta am renunțat la a2a cartela.
Iar acum nu prea mai merita sa ții 2 cartele, minute naționale sunt peste tot, net la fel, nu-i vad rostul.
Pai nu e nici o problema daca alegi de la Huawei Mate 10 Pro in sus (P20, P20 Pro) adica cele cu Kirin 970 ca procesor. De ce, simplu, pentru ca daca sa spunem ai sim1 Digi + sim2 VDF/ORO/T si netul e setat pe sim2, cand cineva te apeleaza pe Digi atunci ai posibilitatea sa folosesti netul (care se activeza automat pe sim-ul pe care ai convorbirea activa, daca evident acest lucru il ai deja setat On din setari). Samsung S9/ Note 9 cu cpu Exynos, sau cele care au SD 945 nu suporta decat 4G/Volte simultan pe ambele sloturi de sim in stand-by, nu pot transfera/seta netul in cazul unui apel pe sim-ul care nu e delclarat 'by default' cu netul activ.
Concluzia e ca cpu-ul chinezilor e mai tare la functia de retea decat cel a koreenilor/americanilor (care fie vorba, sunt produse cam cu aceeasi reteta cu mici diferente).

#319
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Salut!

M-am portat la Telekom pana la urma (urmeaza sa se termine portarea). Am ales Telekom 5, care de fapt costa 7E. Insa mi se pare o afacere buna din privinta lipsei de perioada contractuala obligatorie.

#320
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Costa 5 euro dacă faci cerere online...

#321
Undercover1989

Undercover1989

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.10.2018
Vodafone. Parerea mea

#322
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Nu m aș mai întoarce la Vodafone în veci.

#323
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostUndercover1989, on 10 noiembrie 2018 - 19:54, said:

Vodafone. Parerea mea
Acu' 2-3 ani da.
Acum Orange are cea mai buna rețea oricum ai da-o.

#324
Undercover1989

Undercover1989

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.10.2018
Niciun operator nu este perfect. Daca voi avea vreo problema voi pleca inapoi in orange

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate