Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Care rețea are calitatea mai bună în opinia voastră?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

Poll: Care rețea are calitatea mai bună în opinia voastră? (456 member(s) have cast votes)

Care rețea are calitatea mai bună în opinia voastră? Sunt puse în ordine aleatorie.

  1. Orange... (167 votes [36.62%])

    Percentage of vote: 36.62%

  2. Vodafone... (119 votes [26.10%])

    Percentage of vote: 26.10%

  3. Telekom... (41 votes [8.99%])

    Percentage of vote: 8.99%

  4. Digi... (129 votes [28.29%])

    Percentage of vote: 28.29%

Vote Guests cannot vote

#289
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Testat azi Orange pe 4G, pe un Huawei P9, mi s-a dus bateria de la 100% la 20% in 9 ore, din care 3:45 ore SOT. Viteze: 4G indoor: 25 mbps  down / 5 mbps up, 4G outdoor: 35-50 mbps down / 15-20 mbps up / 3G indoor: 6 mbps / 1,5 mbps.
Pus cartela de Telekom la loc in el, in general rezista bateria o zi si ceva... sa fim seriosi.

Edited by alexis27, 02 February 2018 - 19:32.


#290
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,435
  • Înscris: 20.11.2010
Semnalul a fost la același nivel sau mai slab pe Orange? Asta ar mai putea fi o explicație a fenomenului.
Nu ai suport VoLTE?

#291
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Nivel aproape maxim, permanent, nu am VoLTE.

Nu-mi mai bat capul cu Orange, asta e clar.

Am patit la fel si pe alte telefoane: Huawei P8, ZTE Nubia Z9, Huawei P7, Honor 8.

#292
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,435
  • Înscris: 20.11.2010
Treci pe Samsung, boss :)

#293
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Niciodata n-as renunta la Huawei pentru Samsung, sincer.

#294
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,435
  • Înscris: 20.11.2010
Și nici eu vice-versa :)

#295
Iulya_Roman

Iulya_Roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 02.03.2013
Samsung e o marcă bună de telefoane (indiferent de tip) așa că la o prepay pusă într-un astfel de tel bateria ține mult timp (o zi dacă e și netul activat și 3-4 sau mai multe zile până să fie pusã la încărcat bateria).

#296
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Da, este o idee cu Samsung, numai bine ai VoLTE și pui telefonul în LTE only și ține bateria.

#297
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Vodafone vs Digi vs Telekom (de sus in jos)
3G Slatina
Rezultatele vorbesc de la sine.

Attached Files


Edited by heinz, 12 March 2018 - 22:38.


#298
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Vodafone, normal ca este cea mai buna retea(raport calitate/pret).

Fata de altii cu net nelimitat dar limitat, ori fata de alte retele scumpe dar moarte din toate punctele de vedere, ori retele fara semnal(vedeti, nici nu am dat nume pentru ca le cunoasteti deja dupa caracteristici..:) ),  Vodafone e cea mai tare!.

#299
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ratasei acest topic, bine ca l-ai vazut.
Uite, iti mai dau eu unele sugestii, sa ai grija sa nu ramana nimic nespamat.

https://forum.softpe...ra-upc-romania/
https://forum.softpe...pclove-oficial/
https://forum.softpe...estul-reelelor/

#300
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,335
  • Înscris: 03.04.2004

View Posttzopinel, on 03 februarie 2018 - 16:07, said:

Da, este o idee cu Samsung, numai bine ai VoLTE și pui telefonul în LTE only și ține bateria.

View Posttzopinel, on 03 februarie 2018 - 16:07, said:

Da, este o idee cu Samsung, numai bine ai VoLTE și pui telefonul în LTE only și ține bateria.
Bateria se duce intr-adevar mai repede pe ORO pe 4G/3G fata de ceilalti chiar si la semnal maxim si cu Volte off, testat atat pe S7, S8 si acum pe Note 8.
Tine de setarile retelei, probabil ping-ul catre terminale sau ceva asemanator.

#301
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postgump4, on 08 iulie 2018 - 20:10, said:

Vodafone, normal ca este cea mai buna retea(raport calitate/pret).

Fata de altii cu net nelimitat dar limitat, ori fata de alte retele scumpe dar moarte din toate punctele de vedere, ori retele fara semnal(vedeti, nici nu am dat nume pentru ca le cunoasteti deja dupa caracteristici..:) ),  Vodafone e cea mai tare!.
Câteva luni mai târziu...

Attached Files



#302
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postheinz, on 04 august 2018 - 20:32, said:

[..]
Iti multumesc ca imi urmaresti postarile.Si eu sunt fan Heinz(asa ca trebuie sa ramai..picant....Posted Image  )...Posted Image
Sa stii ca nu mi-am schimbat parerea(si votul).Ramane cea mai buna retea pentru mine(abonament si prepay).In acelasi timp, imi mentin cele spuse acum ceva timp si anume ca in locatia unde este inregistrat abonamentul(undeva in sectorul 4), semnalul este nu prost, ci super prost(outdoor/indoor).Si aici vorbim si de 4G+ ce este inexistent aici, 4G ce este f.prost(trebuie sa stai cu Force LTE sa ai ceva semnal,si outdoor sunt 2 linii in jurul locatiei-antena TAC-ECI:23210-242468097, PCI468 -128 dBm 99asu  ), 3g/3G+ la fel(PCI 66), cu toate ca antena lor e la cateva sute de metri(si cea 4G si cea 3g/3g+)....bine ca exista si EDGE cu 89dBm si pot vorbi in aceasta locatie...Posted Image

Asta nu inseamna ca este proasta reteaua, pe unde am fost(ca d-aia e tel.mobil) am prins si 182Mbps download cu 4G+ (sector 4 , Tineretului, SamsungS6), plus ca mai peste tot au semnal full, fata de DIGI, unde am fost abonat in trecut si este o varza totala, din punctul de vedere a semnalului(parerea mea).Deci imi mentin parerea ca e cea mai buna retea pt.mine, chiar in conditiile in care in locatia unde sunt acum in sectorul 4, este f.f.prost semnalul(indoor/outdoor), dar asta nu inseamna ca e proasta reteaua(99% in rest e beton).Asta e, ghinion, temporar...Plus ca e si foarte ieftina raportat la ce ofera.

L.E:azi 121Mbps download 4G(zona Tineretului,cu toate ca antena stie si 4G+, dar telu' nu..) cu o varza de Vodafone Smart Prime 7.

Edited by gump4, 09 August 2018 - 15:41.


#303
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Eu tocmai ce vreau sa renunț la Orange... la 7km de București nu am semnal bun la Net.. vreaunsa trec la Vodafone sau Telekom, dar nu stiu care. Telekom apare muult mai ieftin decât Vodafone.
Este vorba despre localitatea 1Decembrie, Ilfov. Aici Orange are in unele zone o liniuța cu H+ si nu merge nimic...

#304
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
De obicei Orange și Vodafone emit de pe același pilon, cu aceeași antena, asa ca netul de pe Vodafone va merge la fel de prost ca cel de pe orange. Poți sa încerci și digi, sunt zone unde au cel mai bun semnal dintre toți operatorii.

#305
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Am fost la Digi. Digi nu are semnal la Net nici la Unirii... deși în Franta, Belgia si Olanda functiona cum trebuie.
Prietenii mei au telekom si vodafone, insa nu stiu care e mai bun.. ei rădeau de mine ca am Orange si nu am viteza..

#306
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 30.08.2006

View Postscrisit, on 03 octombrie 2018 - 21:32, said:

Eu tocmai ce vreau sa renunț la Orange... la 7km de București nu am semnal bun la Net.. vreaunsa trec la Vodafone sau Telekom, dar nu stiu care. Telekom apare muult mai ieftin decât Vodafone.
Este vorba despre localitatea 1Decembrie, Ilfov. Aici Orange are in unele zone o liniuța cu H+ si nu merge nimic...
In 1 Decembrie portocala nu a avut niciodata site propriu.Ei au fost mai jos, la iesirea din Adunatii-Copaceni.
De cand au facut acel RS(RAN Sharing) au profitat si ei de ce are Vodafone si invers.
Sunt puse si pe cellmapper statiile, dar daca nu folosesti aplicatia situatia este cam asa:
->langa Romcolor este pilon Vodafone la vreo 40m pe care emite si Orange.Pe LTE au 1800 si 800 acolo independent de Vodafone. Orange a emis si inainte de pe pilon fiind colocati, dar sub antenele Vodafone(se vede si pe google acest lucru).In prezent, cel mai probabil, antenele sunt la acelasi nivel(nu am mai trecut de ceva ani pe acolo), dar fiecare are propriile echipamente radio
->in Darasti Vlasca este o cladire mai inalta(un azil de batrani Sky Angel). Initial au venit cei de la Telekom si apoi s-au cocotat si Orange cu antenele pe tripoda Telekom(asta acum ceva ani).In prezent emite si Vodafone(probabil se partajeaza antena ca nu cred ca mai veneau si cei rosii cu propria antena pe tripoda Telekom), dar nu este RS activ, ci fiecare are propriile echipamente radio. Din pacate cladirea este, la nivel de inaltime, la jumatatea pilonilor din zona(vreo 20 si ceva de metri).Nu te astepta sa faca minuni la X km distanta!
->la iesirea din Adunatii-Copaceni spre Giurgiu(inainte de a da in DN5) pe stanga este un pilon Orange(foarte vechi, de pe la inceputurile Dialog...e ceva mai inalt decat cel al Vodafone...sa zic 45-47m).Aici Orange emite LTE 800 si aceasta statie este prima din RS-ul activ Orange/Vodafone(practic aceleasi echipamente emit 2G/3G si pentru Orange si pentru Vodafone.La nivel de 4G este alta poveste intrucat nu prea se fac inca partajari.Probabil ca aici Vodafone nu emite 4G).

Ceilalti:
a)Telekom este pe azilul de batrani(cel mai probabil cu 2G 900/3G 2100/4G 800) si au un pilon la peste 40metri pe strada Prelungirea Oituz(nu ai cum sa il ratezi->se vede si de la DN...are 4 sectoare, cel mai probabil  2G900/4G 1800/3G 2100).
b)Digi se pare ca sunt pe o cladirea de pe strada Prelungirea Oituz(aproape de Telekom). Nu confirm/nu am mai trecut prin zona, dar dupa harta de la ei de pe site cam asa pare.Mai este si un pilon ancorat la giratoriul DN 5 cu DJ spre Mihailesi(cum treci de el spre Girgiu pe dreapta) ce emite 3G900/3G+4G2100.Ambele nu sunt foarte inalte(20 si ceva de metri poate).

Inca ceva, tot la giratoriul DN 5 cu DJ spre Mihailesi, langa pilonul Digi, se mai vede un pilon de pe Google.Eu nu tin minte de el! Poate e ceva nou(un site Orange?).Cine are drum prin zona poate confirma daca este asa sau a fost demontat!

@scrisit orice ar fi nu semna abonament din prima la Vodafone ci testeaza! La Telekom la fel(merge doar daca optezi pentru portarea online si acel abonament fara perioada contractuala).
Ca sa nu depinzi de prieteni/amici iti recomand sa investesti in cate un prepay si sa testezi(la Telekom e mai cu galci intrucat sunt niste limitari dupa un apel de voce, dar dispar cu restart/airplane mode). O alta varianta e sa te portezi la prepay, pe rand, pe la toti si sa vezi cum merge(stai cateva zile/saptamani/luni in functie de cat ai nevoie sa iti faci un punct de vedere/sa atingi taoate zonele tale de interes).
Inca ceva, legat de telefon:ce model ai in prezent? Spre ca nu unul care nu stie B20 pe LTE! Nu prea te poti baza pe 3G 2100(asa cum au toti in zona ta) la nivel de indoor(din pacate cu cat freceventele sunt mai mari cu atat vor patrunde mai putin indoor/se va atenua mai repede si outdoor).
In zona ta Vodafone pare sa emita doar de pe 2 statii pe LTE si acolo doar B20! Portocala sta mai bine avand 3 statii! Daca telefonul tau nu stie B20->posibil de aici sa ti se para ca e praf reteaua Orange la nivel de acoperire.La nivel de experienta pe net->depinde de cata lume e pe Orange in zona si ce trans au (FO/MW).

View Postheinz, on 03 octombrie 2018 - 21:37, said:

De obicei Orange și Vodafone emit de pe același pilon, cu aceeași antena, asa ca netul de pe Vodafone va merge la fel de prost ca cel de pe orange. Poți sa ĂŽncerci și digi, sunt zone unde au cel mai bun semnal dintre toți operatorii.
Hello heinz.Afirmatia ta este un pic pripita! Trebuie inteles conceptul de RS activ si de RS pasiv(nu contest ca ar fi simplu precum curatarea unui kg de cartofi).
Am explicat putin aici https://forum.softpe...2#entry23520218 despre acest lucru.
Daca avem RS activ este si acelasi trans(aceeasi MW/FO) intrucat se merge in acelasi controller. Daca e gatuita, poate fi rau la ambii operatori(normal depinde de trafic). De cealalta parte, la RS pasiv fiecare poate avea propriile antene la inaltimi diferite->asta poate afecta acoperirea intrucat un operator poate tilta intr-un anume fel antenele/altul in alt mod....plus diferenta de inaltime.
Se mai poate utiliza aceeasi antena(prin cuplarea semnalelor), dar fiercare sa aiba propriile echipamente radio. Acest lucru se face atunci cand sunt restrictii de instalare/sunt necesare modificari la structura pentru a acomoda ambele antene. Nici in acest cazu nu putem spune ca merge la fel de prost:poate Vodafone emite cu putere mai mare decat Orange?
Pentru colegul de mai sus avem si RS activ(Adunatii-Copaceni) si pasiv(Darasti+Copani-Romcolor).El, cel mai probabil este in zona in care fiecare are propriile echipamente radio(chair daca sunt in ambele cazuri de la acelasi vendor).

Edited by yblu, 04 October 2018 - 10:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate