Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Volkswagen prins cu fofarlica mare de EPA in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
3694 replies to this topic

#3259
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Un articol interesant despre cum gandeste un britanic posesor de diesel despre noua taxa care va intra in vigoare peste 3 luni.

http://www.dailymail...ant-tax-us.html

Interesant insa este finalul articolului in care spune ce gandeste omul despre firma VW care a mituit autoritatile din UE pentru a da o legislatie in care sa nu se poata descoperi hotiile pe care le fac, astfel incat acum aceasta firma plateste despagubiri doar posesorilor de diesel din SUA iar cei din Europa raman cu buza umflata si trebuie si sa plateasca taxe pentru dieselele lor.
Oare o fi contribuit si asta la decizia britanicilor de a iesi din UE ? Macar acum pot scapa linistiti de diesel, ca nu mai sunt supusi legislatiei facute de germani pentru UE.

Oricum articolul este de citit in special de cei care doresc acum sa-si mai cumpere diesel si sa-l pastreze pentru mai mult de 3-4 ani. Sa nu ajunga si in Romania sa planga ca englezul acesta proprietar de diesel dupa vreo 5 ani :) !
Desi mai mult mi-e teama ca Romaniei i se va impune sa primeasca gunoaiele de diesele de care va dori sa se descotoroseasca vestul Europei Posted Image !

#3260
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bai frate, si eu care voiam sa-mi iau un Peugeot diesel-hibrid...Posted Image

ps. Ross Clark e pseudonimul carui ziarist de la Daily Mail?

Edited by ericmario, 20 September 2017 - 19:31.


#3261
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Las-o balta ca am vazut ca esti interesat de-o benzinara. Numai marca nu-mi place, dar in definitiv tu o sa o conduci nu eu.
Pana la anul poate o sa te razgandesti si-ti iei macar o hibrida. Un Ioniq nu-ti face cu ochiul ?

#3262
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Ti-ai gasit si tu dupa cine sa te iei.
Unul care vrea sa iasa din UE si nu gaseste motive asa ca incearca sa dea vina pe VW.
In caz ca nu stiai, englezii au votat iesirea din UE si abia apoi au inceput sa caute pe google ce inseamna UE.
Daca asta e etalonul tau atunci succes. Cumpara un Rover 75 pe GPL, ala e de viitor.

Edited by Kroghy, 20 September 2017 - 20:23.


#3263
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Prefer unii ca ei decat unii ca tine, fara suparare :) !

#3264
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu e nici o suparare, eu sunt foarte bucuros ca sunt in UE si cam am masina VW.

Edited by Kroghy, 20 September 2017 - 20:54.


#3265
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Sa fii sanatos, nu ma intereseaza bucuriile tale :) !Posted Image

#3266
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostFord3, on 20 septembrie 2017 - 19:14, said:

Un articol interesant despre cum gandeste un britanic posesor de diesel despre noua taxa care va intra in vigoare peste 3 luni.

http://www.dailymail...ant-tax-us.html

Interesant insa este finalul articolului in care spune ce gandeste omul despre firma VW care a mituit autoritatile din UE pentru a da o legislatie in care sa nu se poata descoperi hotiile pe care le fac, astfel incat acum aceasta firma plateste despagubiri doar posesorilor de diesel din SUA iar cei din Europa raman cu buza umflata si trebuie si sa plateasca taxe pentru dieselele lor.
Oare o fi contribuit si asta la decizia britanicilor de a iesi din UE ? Macar acum pot scapa linistiti de diesel, ca nu mai sunt supusi legislatiei facute de germani pentru UE.

Oricum articolul este de citit in special de cei care doresc acum sa-si mai cumpere diesel si sa-l pastreze pentru mai mult de 3-4 ani. Sa nu ajunga si in Romania sa planga ca englezul acesta proprietar de diesel dupa vreo 5 ani :) !
Desi mai mult mi-e teama ca Romaniei i se va impune sa primeasca gunoaiele de diesele de care va dori sa se descotoroseasca vestul Europei Posted Image !

Dar britanicul ala ce gandeste despre asta. Dieselgate e Chanel in comparatie, e nimic.

http://www.descopera...din-secolul-xxi

Nu stati cu mânuțele impreunate, la acest dezastru planetar. Aici nu se vede masina mai misto a lui vecinul, de at a mea.

View PostFord3, on 20 septembrie 2017 - 21:03, said:

Sa fii sanatos, nu ma intereseaza bucuriile tale :) !Posted Image

Nici pe noi, dorintele tale.

#3267
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Torquemada, sirul succeselor continua: http://www.autonews....OPY01/309299964
Volkswagen Group took a surprise charge of about 2.5 billion euros ($3 billion) in the third quarter as plans to buy back or retrofit tainted diesel cars in North America proves more complex than expected.
The latest charge brings total damages from the diesel-cheating scandal, which erupted more the two years ago, to over 25 billion euros ($30 billion). VW'S third-quarter operating profit was forecast at 4.45 billion euros, according to three analyst estimates compiled by Bloomberg.

De asemenea http://europe.autone...ion-report-says
Volkswagen Group's former top engineer, Wolfgang Hatz, has been arrested by German prosecutors in connection with the automaker's diesel-rigging scandal, press reports said.
Hatz was a close ally of former VW Group CEO Martin Winterkorn and, if confirmed, his arrest would make him the highest VW employee taken into custody by prosecutors, who earlier this year arrested an Audi engineer.

#3268
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Citesc alea si ma ia risu'... Tu chiar pui botu' la ce scrie acolo?

#3269
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
In afara de cat au de plata, in acesti 2 ani ai auzit sa fi platit ceva, catre SUA?Nimic.

Altceva?

#3270
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
https://insideevs.co...y-america-plan/

Vezi ca au inceput sa cheltuie bani pe infrastructura de incarcare in SUA, conform intelegerii cu EPA. acolo nu scapa usor, numai Europa baga coada intre picioare si capul in nisip de frica germaniei.

#3271
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Pai e f.ok. Infrastructura de incarcare e si pt.vw, e contruita de ei si e a lor. Nu e amenda varsata la stat. Diar di VAG, are electrice si va mai avea si le profita.

Protectie pana in prezent din partea tuturor. Nu au platit momentan nici o amenda.

#3272
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Amenda a fost platita, nu mai trola degeaba ca SUA nu e Europa aflata sub cizma fuhrerului. In articol era vorba de recall-uri si rascumparari care ii vor costa mult mai mult decat au estimat.
Iar incarcatoarele vor fi folosite de americani si nu de germani ! Nici macar nu le ajuta companiilor germane deoarece vanzarile lor de EV-uri in SUA sunt infime Posted Image !

Edited by Ford3, 30 September 2017 - 09:53.


#3273
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostFord3, on 30 septembrie 2017 - 09:53, said:

Amenda a fost platita, nu mai trola degeaba ca SUA nu e Europa aflata sub cizma fuhrerului. In articol era vorba de recall-uri si rascumparari care ii vor costa mult mai mult decat au estimat.
Iar incarcatoarele vor fi folosite de americani si nu de germani ! Nici macar nu le ajuta companiilor germane deoarece vanzarile lor de EV-uri in SUA sunt infime Posted Image !

Da.mi o dovada ca au platit toata amenda. Iar daca au platit atatia bani si sunt neclintiti, inseamna ca sunt extrem de puternici si nu doar financiar. Bravo lor.

Totusi o dovada reala ca au platit. Nu doar declaratii de fatada ca au achitat. Poate asa trebuie sa credem noi, ca au platit.

Le foloseste si lor. Au destule masini electrice vandute, vag si nemtii in SUA.

Edited by Torquemada-666, 30 September 2017 - 11:19.


#3274
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Cred ca Torquemada si Kroghi au o tasta speciala cu 'Bravo VW' pe care trebuie sa o apese de cel putin 10 ori pe zi ca altfel le explodeaza calculatorul.

Si intr-o nota putin mai serioasa, nu va plictisiti sa postati aceleasi tampenii si platitudini zi dupa zi, pe 10 threaduri diferite? Deja aveti mii de posturi identice si cu zero continut sau relevanta. Trist.

Edited by tatalor51, 30 September 2017 - 11:55.


#3275
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Post_R_A_D_U, on 29 septembrie 2017 - 17:54, said:

Citesc alea si ma ia risu'... Tu chiar pui botu' la ce scrie acolo?
Lol, asa e, n-au trisat, n-au fost condamnati, n-au recunoscut nimic, n-a fost arestat nimeni si n-au de plată nimic.
Până si comunicatele lor au fost false sau neînțelese, trebuie întrebați fanii.

#3276
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@ford3
Suntem pe "Auto". Nu ne intereseaza geopolitica & shit-urile aferente.
Pentru asta exista "Poiana lui Iocan".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate