Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

LG Nexus 5X - discutii generale

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
5012 replies to this topic

#3331
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008

View Posttigerheart, on 23 martie 2017 - 22:30, said:

Cum l-ai returnat dupa 2 luni? Posted Image
Reclamație cu privire la modul de ambalare fix după ce le am primit și uite ca după doua luni l am returnat.  Am rămas cu folia de sticla și bumper de la nillkin

#3332
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
@Lesbianu: da, văd că lumea e de acord cu ideea că trebuia făcut ceva ca să vezi ce tip de conexiune de date folosești în roaming, lucru imposibil câtă vreme aveai acel R fix acolo. Nu zic nu nici eu, dar mie îmi pare ciudat, să zic măcar atât, să văd o literă printre icoane, dacă nu ai știi ce este te-ai întreba ce e cu ea acolo; o fi legată de semnal? o fi legată de baterie? Oricum, sunt resemnat, am văzut de atunci că apare atât în DP-ul de Android 8 cât și în 7.1.2 beta 2, semn că asta e direcția. Și tot văd R-ul, zilnic Posted Image. Măcar de aș putea să îl scot cu totul, că oricum știu că sunt în roaming și nici în viitor nu are prea multă importanță, cel puțin nu pentru cetățenii UE care se plimbă oriunde prin UE (având în vedere că se vor scoate taxele cu totul). Dar prea multe rânduri pentru o amărâtă de literă.

În altă ordine de idei, off-topic desigur, poate s-a mai confruntat cineva cu tema asta: cum aș putea să fac să am sincronizate mai multe conturi de google pe telefon (doar pentru e-mail) dar în același timp numerele de telefon (contactele) stocate pe oricare alt cont decât cel "principal" (al meu adică) să nu fie vizibile în Viber respectiv în WhatsApp? Că nu pot adăuga contul nou fără conexiune la net iar până să apuc să aleg ce să sincronizez, contactele cred că apucă să se sincronizeze iar apoi nu le mai pot scoate din Viber.

Edited by idna, 24 March 2017 - 19:36.


#3333
G0rg0ne

G0rg0ne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 12.09.2008
Preliminary root for ODP1 on 5X and 6P ;)

#3334
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Interesant. Am citit si.. o sa aman operatia pe saptamana viitoare, dupa ce revin acasa.

#3335
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014

View Postidna, on 24 martie 2017 - 19:35, said:


În altă ordine de idei, off-topic desigur, poate s-a mai confruntat cineva cu tema asta: cum aș putea să fac să am sincronizate mai multe conturi de google pe telefon (doar pentru e-mail) dar în același timp numerele de telefon (contactele) stocate pe oricare alt cont decât cel "principal" (al meu adică) să nu fie vizibile în Viber respectiv în WhatsApp? Că nu pot adăuga contul nou fără conexiune la net iar până să apuc să aleg ce să sincronizez, contactele cred că apucă să se sincronizeze iar apoi nu le mai pot scoate din Viber.

Ai optiune in app de gmail sa adaugi mai multe conturi, inclusiv pt alte servicii, eu folosesc pt yahoo mail si e relativ ok, doar ca toate mailurile vin la gramada... probabil tre facute foldere si filtre ca sa le grupeze cumva

#3336
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
@x_ulica: ai dreptate, uitasem că mai demult aveam și contul de yahoo în aplicație. Mulțumesc. Ca fapt divers, nu am reușit până ce nu am activat din interfața web a conturilor opțiunea de a permite și unor aplicații mai puțin sigure să se conecteze (Allow less secure apps: ON), altfel Gmail îmi spunea că "Gmail nu se poate conecta pentru că lui Gmail nu îi este permisă conectarea pentru că Gmail este nesigură". Pe bune? Dar același Gmail se poate conecta dacă în loc de cont personal (IMAP) folosesc (același) cont Google. Până la urmă am mers pe ultima variantă pentru că am reușit să debifez sincronizarea contactelor înainte să apuce să se sincronizeze (auto sync data -> off, adăugare cont cu conexiunea on, conexiune -> off, auto sync data -> on ca să permită bifarea/debifarea opțiunilor individuale de sync, debifare sync la tot mai puțin e-mail, apoi conexiune -> on) - avantajul variantei pare să fie rapiditatea cu care ești anunțat că ai mesaje noi, ești practic notificat instantaneu, față de varianta cu cont personal (IMAP) unde Gmail verifică la 15 minute, cel mai des (iar pe vremuri [adică nu acum mai mult de 2 sau 3 ani] țin minte că aveam din când în când și câte un battery drain de toată frumusețea, de a trebuit să mă întorc la aplicația Yahoo-ului).

#3337
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Pentru cine inca este pe O(reo) si are chef de tweak-uit: https://www.xda-deve...enable-aptx-hd/

#3338
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
M-am "jucat" vreo 3 zile cu un iPhone 7. Pur și simplu, nu-mi place iOS-ul, tot la 5x-ul meu m-am întors. Cu tot cu minusurile sale, Nougat-ul e (aproape) perfect. Cel puțin, pentru mine.

#3339
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Asta e. Suntem "deformați" :). Pun pariu că așa spune și un utilizator de iPhone când îl pui brusc pe Android :).

#3340
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Salutare,

Ce ziceti, merita sa dau 850 lei  pe un N5X 32 GB cu garantie pana in februarie 2016, de pe olx ? E cumparat de la cel.ro. Tipul mi-a trimis factura si garantia in format PDF. Am verificat IMEI-ul la LG Romania si e ok cu garantia. In descriere si poze, starea pare foarte buna.

As avea variante mai bune la banii astia ? Ma tenteaza N5X pt update-ul rapid la Android O.

Multumesc.

#3341
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Garantie pana in februarie 2016? Sigur ai scris bine?
E ok pretul. La variante, probabil ar fi ceva de la Xiaomi, depinde acum si ce anume vrei de la telefon, oricum suport mai bun ca la Nexus in momentul de fata nu pupi de la alta marca in banii astia.

Unde anume se verifica imei-ul la LG Romania? Intreb doar asa din curiozitate...

Edited by tigerheart, 27 March 2017 - 15:52.


#3342
mar1uscal1n

mar1uscal1n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 13.04.2011
Pai după cum spui, garanția e expirata de 1an și o luna...

#3343
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Sorry, am vrut sa zic garantie pana in februarie 2018 Posted Image . In februarie 2016 a fost achizitionat.

Am sunat la numarul de support de pe site-ul LG Romania: http://www.lg.com/ro/telefoane-mobile si am dictat IMEI-ul operatorului care mi-a comunicat ca produsul este destinat pietei europene si beneficiez de garantie daca am factura de la telefon.

La un Xiaomi Redmi 4 m-am gandit si eu...dar parca nu m-as risca sa-l comand din China, iar cu softul lor iarasi e mai complicat. In plus Redmi 4 e inca cu Android 6.0.1...nu stiu cand va primi macar update la Android 7.

Ca un minus la N5X, vad ca bateria e cam slabuta. Cat va tine bateria ? Daca puteti sa-mi scrieti si screen time ar fi super Posted Image

Momentan ultimul firmware oficial (nu developer preview) de la Nexus 5X este stabil ? Are ceva buguri ?

Edited by laurcj, 27 March 2017 - 16:15.


#3344
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
La mine 1h SOT consuma ~20% baterie, dar o ard pe custom rom, nu stock si difera in functie de ce fac mai mult in perioada respectiva.

#3345
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

View Postlaurcj, on 27 martie 2017 - 16:11, said:

Sorry, am vrut sa zic garantie pana in februarie 2018 Posted Image . In februarie 2016 a fost achizitionat.
Nexus 5X sta bine la capitolul performanta si in 2017. Nu extraordinar, dar inca (virgula) capabil. Daca poti trece peste (groaznica) baterie, in banii aia merita sa ti-l iei. Nici eu nu suport bateriile slabe, dar nu schimb telefonul nici rupt.

#3346
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Posttigerheart, on 27 martie 2017 - 16:15, said:

La mine 1h SOT consuma ~20% baterie, dar o ard pe custom rom, nu stock si difera in functie de ce fac mai mult in perioada respectiva.

La mine cum are chef. Ieri a consumat 40 % o ora de SOT. E ciudat rau de tot. Cu luminozitatea pe a mijloc mereu. Fara GPS sau ceva doar camera 2-3 poze si dupa whatsapp sau facebook. Sunt zile in care ating si 1h SOT/20% dar mai greu.

Hai sa vedem ceva pozitiv intre timp:

http://www.androidpo...ing-ymobile-s2/

Deci telefoanele Android One primesc Pixel Launcher. Noi poate primim cu versiunea finala de Android 7.1.2 sau cu Android O.

Edited by maxb2000, 29 March 2017 - 06:00.


#3347
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Nu pot sa dau edit la postul anterior:

Eu m-am intors pe stock intre timp. Pe costum ROM + costum kernel am impresia uneori ca este putin mai incet dar nu stiu de ce, bateria scade cu SOT de vreo 30 de minute vs stock complet. Nu am o explicatie pana acuma dar la mine cel putin asta e faza. Astept sa lanseze Android 7.1.2 sau chiar inca un build de Android O si sa vad pe care sar. In teorie Android 7.1.2 se lanseaza pe 3 aprilie sau ceva de genul asta si atunci cred ca sare Android O in Beta.

#3348
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
https://developer.an...iew-updates.svg
Din păcate atât tu cât și eu mai avem de așteptat (și cu atât mai mult cei care deja folosesc DP1) până prin mai. Personal, nu pot folosi DP1, pare și se mișcă vizibil mai puțin fluent ca 7.1.2 beta 2. Și lipsește și root-ul "normal".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate