Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

pareri despre AMVIC

- - - - -
  • Please log in to reply
1204 replies to this topic

#73
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Interesante parerile voastre ... negative.
Cum spunea cineva mai sus, in Pitesti sunt cateva case construite cu acest sistem si la una din ele am fost chiar in vizita cu socrul meu care i-a si facut structura de rezistenta. Am fost placut impresionat de calitatea lucrarilor dar mai ales de curatenia de la locul de munca.
Pentru cine vrea sa o vada, casa este undeva mai jos de stadion prin spatele judecatoriei, adresa nu o stiu din pacate.
Era complet alba, inca netencuita dar avea acoperisul pus. Casa era micuta P+1 dar asta din cauza terenului foarte ingust.

Mi-a placut enorm, peretii erau perfecti, izolarea fonica de exceptie si din cate am vazut si izolarea termica este destul de buna.

Eu la casa mea nu am de facut decat etajul si un garaj insa din cate am discutat cu inginerul constructor (socrul meu) nu e nici o problema sa facem tot ceea ce trebuie cu acest sistem. Voi merge pe o grosime a polistirenului la exterior >6, eventual 8, in functie si de calculele lui.
O sa ma duc imediat cum ajung acasa sa vad cum mai decurg lucrarile la acea casa si sa mai pun intrebari.

Oricum 99% sunt sigur ca imi voi moderniza casa in acest mod.
Ca o fi sistemul de la AMVIC, ISORAST sau mai stiu eu care, vedem noi. Cert e ca nu merg pe traditional.

Multa bafta.

Edited by Cristist50, 04 November 2006 - 00:36.


#74
narcis690

narcis690

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2004
Inainte de a apare AMVIC la noi, firma care isi face o reclama desantata la OTV, vazusem niste emisiuni la RTL, SAT1 sau PRO7, emisiuni de genul "MISIUNEA CASA", numai ca NU se ocupau de finisaje CI de constructia propriuzisa a casei.

Se prezentau 5 tehnologii DIFERITE de constructie, si urmareau TOATA constructia caselor intervievand permanent atat muncitorii precum si beneficiarul asupra problemelor aparute.
Loate pe rand fiecare tehnologie era entuziasmanta.
Permanent printre cele 5 tehnologii era si o tehnologie de tipul AMVIC.

Dupa ce se realizau casele, emisiunea continua cu intervievarea unor posesori de case construite dupa respectivele tehnologii dar care aveau in spate deja 2-3 ani de folosinta.

Am vazut emisiunile respective vreo 3 luni, pana intr-o zi cand firma de cablu a scos posturile germane din grila de programe.

MORALA GENERALA ERA: FERITIVA CA DRACU DE TAMAIE DE SISTEMUL CU COFRAJE DE POLISTIREN !!!

MOTIVUL ERA ARATAT DE CEI CE LOCUIAU DEJA DE 2-3 ANI IN ASTFEL DE CASE deoarece:

1. Niciunul dintre posesorii de case NU AU MAI AJUNS LA FINISAREA INTERIOARA pentru ca defectele de fabricatie NU LE-A PERMIS.
2. Toti se plangeau de NEUMPLEREA UNIFORMA CU BETON, A COFRAJELOR.
3. Cofrajele NU ADERAU LA BETONUL TURNAT pe suprafete foarte mari, de genul 2x3 m2 daca nu , chiar mai mari.
4. Prin peretii cu mari goluri in betonul turnat ERA CRESCATORIE DE SOARECI.
5. Toti dar absolut TOTI aveau IGRASIE si MUGEGAI cum nu am vazut in viata mea. Pana si pesterile sunt mai uscate.

La un momentdat au aratat o casa in care la prima vedere era intuneric bezna si nu se vedea nicio mobila,
dar proprietarul incepe sa mute o oglinda de pe perete si un scaun din camera respectiva.
In acel moment vedem ca totul dar absolut totul era acoperit cu un mucegai verde inchis cu aspect de catifea. De aceia parea ca e intuneric bezna.
Mucegaiul crestea si pe farfuriile de portelan.

Morala era ca SINGURA SOLUTIE era ... SA DARAME CASA pentru ca orice solutie incercase NU DADUSE REZULTATE.

GANDITI-VA NUMAI LA FAPTUL CA TOATE ACESTE NENOROCIRI S-AU PETRECUT ATUNCI CAND PRODUSELE ERAU NEMTESTI, MANA DE LUCRU NEMTEASCA, STANDARDELE NEMTESTI, CONSTIINTA NEMTEASCA, C.T.C-ul NEMTESC.

CAND TOATE ACESTE VOR FI ROMANESTI SAU INCAPUTE PE MAINI ROMANESTI ... CUM VOR ARATA LUCRURILE ?

Abia dupa ce vazusem toate acestea am inceput sa fiu FOARTE FOARTE atent la reclama desantata pe care AMVIC la OTV.

M-AM INGROZIT, GANDINDU-MA LA TOTI ACEIA CARE NU VAZUSERA EMISIUNILE DE PE POSTURILE GERMANE, DAR VAD RECLAMA DE LA OTV, SI O CRED.

De fapt spuneti-mi o firma serioasa onesta si cu greutate care isi face reclama la OTV.
EU NU STIU NICIUNA.

#75
rtmpxr

rtmpxr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2006
Greseala ta e ca te uiti la OTV. De aceea probabil ca ai visat urit :) Tu ai citit postarea anterioara? Esti cam partinitor in parerile tale, ca sa nu zic mai mult...

#76
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,155
  • Înscris: 15.10.2006
Ce va pot spune e ca am urmarit si eu 2 ani de zile sistemul de cofraje din polistiren (mai ales Argisol - Germania).
Pana la urma am reusit sa fac si o vizita intr-o casa construita in acest sistem. Dupa ce am intrat in casa am simtit imediat umezeala excesiva din incaperi. Casa era terminata de cca. 3 luni de zile. Probabil ca este nevoie de mult timp sa se usuce bine betonul din interiorul cofrajelor.
Asa ca am renuntat definitiv la acest sistem, nu am dorit sa fiu cobaiul "expertilor" in sisteme "revolutionare". Pana la urma am ramas si construiesc o casa de lemn izolata cu 50% mai bine dacat una din cofraje de polistiren.
Ce va mai pot spune e ca si primele case pasive din lume s-au facut in acest sistem dar cu grosimi considerabile de polistiren: 30 cm pe exterior si mai ales cu un sistem de ventilatie centralizata cu recuperarea caldurii aerului evacuat. Astfel se rezolva si problema aerisiri.
Sistemul poate fi bun in conditiile unor cheltuieli suplimentare cu aerisirea asa ca va indic sa fiti documentati. :nonobad:

#77
zvic

zvic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.12.2003
Mda, chiar si pe situl amvic.ro se sepcifica ca trebuie instalat un sistem de aerisire, ma gandesc daca sistemul cu bariera de caldura ce se monteaza in tamplaria ferestrelor cu termopan e suficient sau trebuie neaparat un sistem centralizat.

In alta ordine de idei, mi se pare normal ca o perioada dupa turnare sa fie umezeala, de aceea ma gandesc ca varianta in care in 2 luni de zile de la terminarea constructiei te muti in casa nu este prea buna. Eu mi-am gletuit/vopsit peretii acum cativa ani in luna septembrie, o luna mai tarziu m-am mutat in apartament si inca aveam umezeala, pana dupa sarbatorile de iarna am avut tot timpul geamurile aburite. Poate si cu sistemul asta trebuie sa ramana casa "la alb" cateva saptamani pana se usuca bine betonul si abia dupa aia montate ferestre, ...

Am mai vazut pareri pe net, in general cea mai mare problema este aceasta cu umezeala si ma intreb daca montarea unui sistem de aer conditionat ar putea rezolva aceasta problema. Si daca sistemul trebuie prevazut de la inceput in planul arhitectural sau se poate monta si ulterior.

#78
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
un pdf pentru pasionatii de case pasive (are 4.5 MB):

http://www.pasivnido...1_kronsberg.pdf

Se pare ca sistemul de ventilatie rezolva si problema umiditatii, si pe cea a economiei de energie.

Ca o adaugire, daca ar fi sa-mi fac o astfel de casa, in nici un caz n-as apela la Amvic. Astia nici nu cred ca au patentele inregistrate. Au facut ei ferestre si ce-au zis: hai ca mai e si aici o felie de papat in piata constructiilor. Stiati ca betonul astfel turnat poate genera probleme de rezonanta? Din cauza asta cofrajele trebuie sa aiba o anumita forma si structura.

Cei adevarati in domeniu (am inteles ca cei mai buni sunt Isorast) folosesc ca si materie prima neopor-ul de la BASF, si nu polistiren expandat. Nu mai spun ca un coeficient de 0.27 w/m2k este mare rau. Adevaratii au ajuns undeva pe la o medie de 0.09.

Bine, pana la urma ei nu si-au propus sa ridice case pasive, cu tot ce presupune asta. Ceea ce ii elimina din start. Pentru ca nu ai cum sa faci totul din polistiren si sa te astepti sa nu apara condens..

Edited by CRG, 07 November 2006 - 15:27.


#79
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
pana la urma a inceput/terminat cineva casa?

vreau poze

#80
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003

 bogdanan, on Nov 8 2006, 00:42, said:

pana la urma a inceput/terminat cineva casa?

vreau poze

Sustin intrebarea pentru ca la primavara voi incepe si eu constructia unei case si nu m-am hotarat daca sa folosesc tehnologia clasica caramida+polistiren pe exterior sau aceasta tehnologie nemteasca.
Avand in vedere postul lui @narcis690 de mai sus si punandu-mi si eu aceste intrebari vreau ca inainte de demararea proiectului sa vad o astfel de casa locuita deja de 1 an 2. Ma puteti ajuta? Merci!

#81
viorelgsm

viorelgsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2006
Salutare.....

Am studiat si eu manualul de la amvic...toate par simple....dar sunt curios cum vom rezolva cu "condensul"...stie cineva o firma in romania unde putem afla mai multe despre sisteme de ventilatie pentru case pasive.....

Multumesc

#82
mamaliga

mamaliga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2006

 Eden, on Feb 6 2006, 16:22, said:

... Era frig afara si
avea peretii calzi. Si in necunoasterea mea zic ca, vin cu plasa
peste poliester, apoi o tencuiala si gipscartonul. Asta pentru interior.
Si zic eu ca ,astfel nu am un cost in euro foarte mare. Si continui cu
instalatiile electrice, sanitare, acoperis, gresie,faianta,parchet, usi, centrala,etc
tot ce trebuie si nu...
nu face asta cu plasa peste polistiren. am facut eu prostia in apartament si mi-au gaurit copiii toti peretii. Mai bine cu gips carton lipit direct pe polistiren si prins cu dibluri.

#83
Natural

Natural

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 22.11.2006
Au fost aici enumerate avantaje si dezavantaje, nu le mai reiau, dar constat ca nu se spun cateva lucruri importante:

1. Economia de energie nu este foarte mare, tinand cont de pret. O casa pe 38 cm Porotherm, cu tencuiala termoizolanta 4-5 cm, face la fel, in conditiile in care structura este mai santoaasa si permeabila la difuzie.
2. Valorile de izolatie termica ale peretilor nu spun totul despre economia de energie. Un calcul corect il da Bilantul energetic anual, care este de fapt un calcul de tip statistic pentru tipul constructiv respectiv.
3. Cum se produce eliminarea condensului in astfel de case? Se dau exemple din America si Canada. Pai acolo instalatiile de ventilatie sunt la ordinea zilei si rezolva problema. La noi, inseamna un cost suplimentar relativ important.
4. Astfel de case sunt total neflexibile dpdv al modificarilor ulterioare. Cum ai facut-o, asa moare. La un pret atractiv, inghiti in sec si gata, dar la preturi egale, reflectati si voi.
5. Intrebati cum e cu mobila de bucatarie? Cum agheti un dulap in cuie pe polistiren?

Si multe altele...Un sistem care in practica se va dovedi un mare flop, avand prea multe dezavantaje. O constructie sanatoasa pe lemn este mult, mult mai recomandabila,daca vrei sa fugi de caramida si cauti sisteme rapide.

#84
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 julian6, on Aug 30 2006, 18:51, said:

pt ana : ti-am vazut posturile si nu ai mai pus fotografii.bafta cu finisarile! parca nici tu nu ai utilitati :cum ai facut cu putul( adica il ai din proiect in casa)?
pentru cei care au habar:vreau sa imi montez pompa de caldura dar am inteles ca apa este foarte calcaroasa si s-ar infunda sau se fac depuneri f repede .este adevarat sau sunt basme?

Casa e aproape terminata. La rosu a iesit perfect. Finisarile, in schimb, ne-au mancat 10 ani din viata, enorm de multi bani si nervi. Asta din cauza "meseriasilor". Nu vreau sa-mi amintesc iar prin ce am trecut. A ramas sa mai continuam la primavara, cu mici retusuri. Nu a mai ramas mult (intr-o saptamana e gata). Dar costa !
Putul am zis sa nu-l punem sub casa, pt ca, daca eventual se umfla apele (sau cum s-o zice) sa nu ne inunde. Este la vreo 8 m de casa, intr-o pivnita (de 2 m) special sapata in jurul lui . Acolo am pus si hidroforul care si el trebuie sa stea adapostit, sa nu inghete. In casa ar fi facut un zgomot enorm. Am placat si pivnita cu polistiren.
Apa calcaroasa ... nu stiu ce sa zic. Noi avem put de 20 de m, am baut apa din el toata vara (de fapt muncitorii au baut si nu a murit nici unul deocamadata, si chiar laudau limpezimea apei - normal nu sunt experti). Exista niste filtre speciale, care cred ca rezolva si problema calcarului.

 cmd, on Sep 17 2006, 22:01, said:

oricum, un avantaj la care fac ei referire cu privire la acest sistem este tocmai faptul ca n-ai nevoie de multi oameni pentru punerea in opera, ev. 2-3 si nu ditamai firma de constructii

Nu prea ai nevoie de multi oameni, desi e greu sa montezi schelele de sustinere ale cofrajelor la turnare. Trebuie sa fie si experimentati, sa nu te trezesti ca-ti explodeaza cofrajele in momentul turnarii.  Teoretic casa se face usor. Intradevar nu e multa munca. Dar iti trebuie experienta la felul in care montezi cofrajele, pt ca poti avea "bucuria" sa-ti curga betonul pe jos.

 narcis690, on Nov 5 2006, 13:56, said:

NU se ocupau de finisaje CI de constructia propriuzisa a casei.

Aici e marea problema. Nu se ocupa de finisaje.

 narcis690, on Nov 5 2006, 13:56, said:

MORALA GENERALA ERA: FERITIVA CA DRACU DE TAMAIE DE SISTEMUL CU COFRAJE DE POLISTIREN !!!
MOTIVUL ERA ARATAT DE CEI CE LOCUIAU DEJA DE 2-3 ANI IN ASTFEL DE CASE deoarece:
1. Niciunul dintre posesorii de case NU AU MAI AJUNS LA FINISAREA INTERIOARA pentru ca defectele de fabricatie NU LE-A PERMIS.

Noi, si nu suntem singurii, ne-am finisat casele. Problemele le-am avut din cauza "meseriasilor" . Ba ne furau, ba nu veneau, ba veneau doar in weekend cand fugeau de la alta lucrare, ba ii concediam ca lucrau sub orice critica, ba veneau beti, ba cereau brusc mai multi bani, ba se foiau toata ziua fara sa faca nimic ca nu aveau nu stiu ce ciment, ba plecam si imediat erau la carciuma din capul strazii, etc.
Cred ca si eu puteam sa finisez casa singura, ca nu trebuie sa fii constructor de nave spatiale sa lipesti  faianta pe rigips. Aveau de turnat sapa, de pus gresie / faianta, de pus o instalatie sanitara in asa fel incat sa nu curga tevile sub sapa ca sa spargem sapa din nou. Cu parchetul s-au miscat repede ca nu era mare filozofie. Aia cu rigipsul s-au foit 2 luni pe-acolo, mutau schela aia prin toata casa degeaba si nu faceau nimic, pt ca atunci cand venea unul nu venea celalat si ala venit nu putea munci singur pe schela. In final  i-am concediat ca nu ne mai tineau nervii. Ce e atat de greu sa finisazi ? Vis-a vis de noi, avem un doctor care a cedat nervos, i-a concediat pe toti si s-a apucat el cu baietii lui sa puna gresia si faianta.
Intr-o luna, daca aveam echipa profesionista nu aveai ce face acolo. Dar din pacate in Bucuresti nu gasesti, am  fi dat oricat numai sa scapam . Cerere mare, oferta mica. Casa s-ar fi finsat de o suta de ori mai usor decat una clasica. Nu aveau goluri de umplut, nu aveau ce sa niveleze la pereti, nu aveau  nimic de facut in plus fata de o casa clasica. Din contra.

 narcis690, on Nov 5 2006, 13:56, said:

2. Toti se plangeau de NEUMPLEREA UNIFORMA CU BETON, A COFRAJELOR.

Exista un "vibrator" care vine imediat dupa "elefant". Deasemenea exista un aparat special care depisteaza golurile din cofraje si se remediaza problema daca este cazul.

 narcis690, on Nov 5 2006, 13:56, said:

3. Cofrajele NU ADERAU LA BETONUL TURNAT pe suprafete foarte mari, de genul 2x3 m2 daca nu , chiar mai mari.

Cofrajele nu trebuie sa adere. Sunt prinse cu niste dibluri, se mai baga si niste bare de fier printre ele si peste, se toarne betonul.

 narcis690, on Nov 5 2006, 13:56, said:

4. Prin peretii cu mari goluri in betonul turnat ERA CRESCATORIE DE SOARECI.

Nu stiu ce sa-ti zic la asta. Casa este la 1 m de la sol . Are 1 m si in pamant, si toata fundatia  este acoperita cu o membrana izolatoare. Sobolanii ar trebui sa se catere 1m peste membrana asta si sa-si faca cuibul desi nu exista o sursa de hrana acolo.
Am luat otrava deocamdata si ne interesam si de un dispozitiv cu ultrasunete care-i alunga. Vecinul nostru are, si o sa vedem si noi despre ce este vorba.  

 narcis690, on Nov 5 2006, 13:56, said:

5. Toti dar absolut TOTI aveau IGRASIE si MUGEGAI cum nu am vazut in viata mea. Pana si pesterile sunt mai uscate.

Noi nu am observat sa fie umezeala. Sunt 18 grade in casa, desi pana in clipa de fata nu a fost incalzita niciodata . Alti "meseriasi" care ne instaleaza si centrala . Centrala e cumparata in august si acum e decembrie si pana acum "profesionistii" nu au reusit sa o puna in functiune. Casa a fost terminata cand afara erau 40 de grade.

 bogdanan, on Nov 8 2006, 00:42, said:

pana la urma a inceput/terminat cineva casa?
vreau poze

Da. Noi suntem fericitii posesori ai unei asemenea case si ti-o recomand cu caldura. Poze am pus cu toate etapele constructiei pe "Sa construim o casa" . Am pus cele mai sugestive poze cu turnarea, montarea cofrajelor, etc. A durat fix o luna. In 2 saptamani ar fi fost gata, daca am fi avut stalpii care sprijina cofrajele la turnare (ii tot plimbau de la o casa la alta si asteptam).

 viorelgsm, on Dec 7 2006, 23:34, said:

Salutare.....
Am studiat si eu manualul de la amvic...toate par simple....dar sunt curios cum vom rezolva cu "condensul"...stie cineva o firma in romania unde putem afla mai multe despre sisteme de ventilatie pentru case pasive.....
Multumesc

Am fost anul trecut la Romexpo cand era targul de case. Solutii exista dar sunt f scumpe. Mergi la targul urmator si-ti explica ei pe-ndelete. Desi astia de la vanzari sunt habarnisti rau si la ei toate sunt roz.

 Natural, on Dec 11 2006, 16:40, said:

4. Astfel de case sunt total neflexibile dpdv al modificarilor ulterioare. Cum ai facut-o, asa moare. La un pret atractiv, inghiti in sec si gata, dar la preturi egale, reflectati si voi.

Pai sa zicem ca-ti faci casa vietii. Nu faci la fiecare 5 ani cate una. Asa ca o gandesti si tu bine, cu toata familia. Noi ne-am lasat loc pt modificari, facand si pereti din rigips. O sa desfintam camere, sau o sa adaugam, pt ca avem cativa pereti din rigips, strategic facuti, care ne permit acest lucru. Deasemenea fundatia iti mai permite sa-ti ridici inca vreo 2 etaje.

 Natural, on Dec 11 2006, 16:40, said:

5. Intrebati cum e cu mobila de bucatarie? Cum agheti un dulap in cuie pe polistiren?

Foarte simplu. Exista dibluri (cred ca asa se cheama) de 15/20 cm.

 Natural, on Dec 11 2006, 16:40, said:

Si multe altele...Un sistem care in practica se va dovedi un mare flop, avand prea multe dezavantaje. O constructie sanatoasa pe lemn este mult, mult mai recomandabila,daca vrei sa fugi de caramida si cauti sisteme rapide.

Constructie din lemn ? Casa vietii din lemn ? Pai fac casa la fiecare 5 ani ? Casa in care-mi cresc copiii prefer sa fie bunker. Sa nu-mi pese de tornade, viituri, cutremure, si alte "bucurii". Si cine fuge  de caramida ? Lumea nu fuge de caramida, dar cauta sisteme de izolare noi, mai bune pt a-si spori confortul la un pret cu mult mai mic.

Mai am sa adaug un lucru f important. Noi ne-am facut casa cu Amvic. De fapt am luat cofrajele de la ei, mai exact. Casa a fost facuta cu o echipa particulara, super profesionista care a mai ridicat case in sistemul acesta. Cei de la Amvic  isi recomanda echipele, dar echipele lor nu au construit pana acum nici o casa. Au o singura echipa care a mai construit, si care s-a apucat din mai sa faca o casa care  inca este neterminata. Cel putin era neterminata acum 2 luni.
Asa ca daca mergeti la Amvic, sa le cereti sa vedeti casele construite de echipele lor . Or mai fi construit si ei vara asta cate ceva. Stiu ca au un cartier de vile. Este foarte importanta experienta in sistemul acesta. Numai construind , inveti unde apar "surprizele" si inveti sa le eviti. Daca nu stii niste "ponturi" (pe care le inveti  facand si vazand)  te trezesti ca-ti curge betonul din cofraje, si o iei de la inceput. Poate de asta le si trebuie 6 luni sa termine o casa la rosu.
Pe seful echipei care ne-a facut noua casa  il cheama Zadrascovici. E brici ! Are firma lui si lucreaza in sistem Amvic, cumpara cofrajele de la Amvic, dar nu apartine de Amvic. E f  important sa nu va treziti cu o echipa incepatoare de la Amvic. Sau cel putin sa va arate casele facute de ei. Noi am vazut casele facute de dl Zdrascovici, si ne-am convins pe loc.

Edited by Ana_Karr, 12 December 2006 - 21:13.


#85
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

 Ana_Karr, on Dec 12 2006, 21:02, said:

Casa e aproape terminata. La rosu a iesit perfect. Finisarile, in schimb, ne-au mancat 10 ani din viata, enorm de multi bani si nervi. Asta din cauza "meseriasilor". Nu vreau sa-mi amintesc iar prin ce am trecut. A ramas sa mai continuam la primavara, cu mici retusuri. Nu a mai ramas mult (intr-o saptamana e gata). Dar costa !
Putul am zis sa nu-l punem sub casa, pt ca, daca eventual se umfla apele (sau cum s-o zice) sa nu ne inunde. Este la vreo 8 m de casa, intr-o pivnita (de 2 m) special sapata in jurul lui . Acolo am pus si hidroforul care si el trebuie sa stea adapostit, sa nu inghete. In casa ar fi facut un zgomot enorm. Am placat si pivnita cu polistiren.
Apa calcaroasa ... nu stiu ce sa zic. Noi avem put de 20 de m, am baut apa din el toata vara (de fapt muncitorii au baut si nu a murit nici unul deocamadata, si chiar laudau limpezimea apei - normal nu sunt experti). Exista niste filtre speciale, care cred ca rezolva si problema calcarului.
Nu prea ai nevoie de multi oameni, desi e greu sa montezi schelele de sustinere ale cofrajelor la turnare. Trebuie sa fie si experimentati, sa nu te trezesti ca-ti explodeaza cofrajele in momentul turnarii.  Teoretic casa se face usor. Intradevar nu e multa munca. Dar iti trebuie experienta la felul in care montezi cofrajele, pt ca poti avea "bucuria" sa-ti curga betonul pe jos.
Aici e marea problema. Nu se ocupa de finisaje.
Noi, si nu suntem singurii, ne-am finisat casele. Problemele le-am avut din cauza "meseriasilor" . Ba ne furau, ba nu veneau, ba veneau doar in weekend cand fugeau de la alta lucrare, ba ii concediam ca lucrau sub orice critica, ba veneau beti, ba cereau brusc mai multi bani, ba se foiau toata ziua fara sa faca nimic ca nu aveau nu stiu ce ciment, ba plecam si imediat erau la carciuma din capul strazii, etc.
Cred ca si eu puteam sa finisez casa singura, ca nu trebuie sa fii constructor de nave spatiale sa lipesti  faianta pe rigips. Aveau de turnat sapa, de pus gresie / faianta, de pus o instalatie sanitara in asa fel incat sa nu curga tevile sub sapa ca sa spargem sapa din nou. Cu parchetul s-au miscat repede ca nu era mare filozofie. Aia cu rigipsul s-au foit 2 luni pe-acolo, mutau schela aia prin toata casa degeaba si nu faceau nimic, pt ca atunci cand venea unul nu venea celalat si ala venit nu putea munci singur pe schela. In final  i-am concediat ca nu ne mai tineau nervii. Ce e atat de greu sa finisazi ? Vis-a vis de noi, avem un doctor care a cedat nervos, i-a concediat pe toti si s-a apucat el cu baietii lui sa puna gresia si faianta.
Intr-o luna, daca aveam echipa profesionista nu aveai ce face acolo. Dar din pacate in Bucuresti nu gasesti, am  fi dat oricat numai sa scapam . Cerere mare, oferta mica. Casa s-ar fi finsat de o suta de ori mai usor decat una clasica. Nu aveau goluri de umplut, nu aveau ce sa niveleze la pereti, nu aveau  nimic de facut in plus fata de o casa clasica. Din contra.
Exista un "vibrator" care vine imediat dupa "elefant". Deasemenea exista un aparat special care depisteaza golurile din cofraje si se remediaza problema daca este cazul.
Cofrajele nu trebuie sa adere. Sunt prinse cu niste dibluri, se mai baga si niste bare de fier printre ele si peste, se toarne betonul.
Nu stiu ce sa-ti zic la asta. Casa este la 1 m de la sol . Are 1 m si in pamant, si toata fundatia  este acoperita cu o membrana izolatoare. Sobolanii ar trebui sa se catere 1m peste membrana asta si sa-si faca cuibul desi nu exista o sursa de hrana acolo.
Am luat otrava deocamdata si ne interesam si de un dispozitiv cu ultrasunete care-i alunga. Vecinul nostru are, si o sa vedem si noi despre ce este vorba.  
Noi nu am observat sa fie umezeala. Sunt 18 grade in casa, desi pana in clipa de fata nu a fost incalzita niciodata . Alti "meseriasi" care ne instaleaza si centrala . Centrala e cumparata in august si acum e decembrie si pana acum "profesionistii" nu au reusit sa o puna in functiune. Casa a fost terminata cand afara erau 40 de grade.
Da. Noi suntem fericitii posesori ai unei asemenea case si ti-o recomand cu caldura. Poze am pus cu toate etapele constructiei pe "Sa construim o casa" . Am pus cele mai sugestive poze cu turnarea, montarea cofrajelor, etc. A durat fix o luna. In 2 saptamani ar fi fost gata, daca am fi avut stalpii care sprijina cofrajele la turnare (ii tot plimbau de la o casa la alta si asteptam).
Am fost anul trecut la Romexpo cand era targul de case. Solutii exista dar sunt f scumpe. Mergi la targul urmator si-ti explica ei pe-ndelete. Desi astia de la vanzari sunt habarnisti rau si la ei toate sunt roz.
Pai sa zicem ca-ti faci casa vietii. Nu faci la fiecare 5 ani cate una. Asa ca o gandesti si tu bine, cu toata familia. Noi ne-am lasat loc pt modificari, facand si pereti din rigips. O sa desfintam camere, sau o sa adaugam, pt ca avem cativa pereti din rigips, strategic facuti, care ne permit acest lucru. Deasemenea fundatia iti mai permite sa-ti ridici inca vreo 2 etaje.
Foarte simplu. Exista dibluri (cred ca asa se cheama) de 15/20 cm.
Constructie din lemn ? Casa vietii din lemn ? Pai fac casa la fiecare 5 ani ? Casa in care-mi cresc copiii prefer sa fie bunker. Sa nu-mi pese de tornade, viituri, cutremure, si alte "bucurii". Si cine fuge  de caramida ? Lumea nu fuge de caramida, dar cauta sisteme de izolare noi, mai bune pt a-si spori confortul la un pret cu mult mai mic.

Mai am sa adaug un lucru f important. Noi ne-am facut casa cu Amvic. De fapt am luat cofrajele de la ei, mai exact. Casa a fost facuta cu o echipa particulara, super profesionista care a mai ridicat case in sistemul acesta. Cei de la Amvic  isi recomanda echipele, dar echipele lor nu au construit pana acum nici o casa. Au o singura echipa care a mai construit, si care s-a apucat din mai sa faca o casa care  inca este neterminata. Cel putin era neterminata acum 2 luni.
Asa ca daca mergeti la Amvic, sa le cereti sa vedeti casele construite de echipele lor . Or mai fi construit si ei vara asta cate ceva. Stiu ca au un cartier de vile. Este foarte importanta experienta in sistemul acesta. Numai construind , inveti unde apar "surprizele" si inveti sa le eviti. Daca nu stii niste "ponturi" (pe care le inveti  facand si vazand)  te trezesti ca-ti curge betonul din cofraje, si o iei de la inceput. Poate de asta le si trebuie 6 luni sa termine o casa la rosu.
Pe seful echipei care ne-a facut noua casa  il cheama Zadrascovici. E brici ! Are firma lui si lucreaza in sistem Amvic, cumpara cofrajele de la Amvic, dar nu apartine de Amvic. E f  important sa nu va treziti cu o echipa incepatoare de la Amvic. Sau cel putin sa va arate casele facute de ei. Noi am vazut casele facute de dl Zdrascovici, si ne-am convins pe loc.

pune si tu, te rog, niste poze cat mai sugestive (banuiesc ca ai din timpul constructiei, cat si dupa...
multumesc anticipat

#86
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Am inceput sa postez de la pagina 46 la "Sa construim o casa". Am pus si poze, s-au facut si comentarii, s-au dat explicatii, s-au lamurit lucruri, etc .
http://forum.softped...t...275&st=1350

Attached Files


Edited by Ana_Karr, 12 December 2006 - 21:46.


#87
calina13

calina13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2007
Buna seara!
Cunoaste cineva un arhitect in sistem amvic in judetul Vrancea?...Ma refer la un arhitect care sa fie priceput si nu foarte costisitor...
Ce firma de constructii in sistem amvic cunoasteti tot in Vrancea?

Va multumesc!

#88
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Salut !
Va eram datoare cu un raspuns, despre cum "se comporta" casa, dar amanam din lipsa de timp de multa vreme.
O sa fiu scurta :
- in casa sunt constant 26 grade, in conditiile in care facem focul (in centrala) doar o data pe seara, iar caloriferele se racesc pana dimineata.
- nu este absolut deloc umezeala ... chiar pot spune ca in apartamentul de la bloc mi se umezesc chipsurile lasate peste noapte pe masa, iar aici NU .

Altceva nu stiu ce v-ar mai interesa. Va stau la dispozitie pt intrebarile tintite !

Am postat acum, cu un alt scop ! Mai multi useri mi-au cerut numarul de telefon al domnului care ne-a facut noua casa. Eu foarte amabila, le-am dat numarul, numai ca, ieri am descoperit ca in agenda telefonului la numele Cristi Zdrascovici, era numarul unui tip, de care habar nu aveam cine e (sunt aiurita de felul meu).

In concluzie : pt ca nu mai stiu ID-urile tuturor celor care mi-au scris pe PM, pun aici numarul de telefon corect, cu scuzele de rigoare (chiar ma miram ca nu-l suna nimeni pe Cristi) :
07xx 9zz 0yy   .

post moderat: Te rog sa nu mai faci reclama. Doar in limita regulamentului si pe PM

Edited by punkt, 13 February 2007 - 10:26.


#89
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,155
  • Înscris: 15.10.2006

 Ana_Karr, on Jan 29 2007, 10:57, said:

Salut !
Va eram datoare cu un raspuns, despre cum "se comporta" casa, dar amanam din lipsa de timp de multa vreme.
O sa fiu scurta :
- in casa sunt constant 26 grade, in conditiile in care facem focul (in centrala) doar o data pe seara, iar caloriferele se racesc pana dimineata.
- nu este absolut deloc umezeala ... chiar pot spune ca in apartamentul de la bloc mi se umezesc chipsurile lasate peste noapte pe masa, iar aici NU .

Altceva nu stiu ce v-ar mai interesa. Va stau la dispozitie pt intrebarile tintite !

Am postat acum, cu un alt scop ! Mai multi useri mi-au cerut numarul de telefon al domnului care ne-a facut noua casa. Eu foarte amabila, le-am dat numarul, numai ca, ieri am descoperit ca in agenda telefonului la numele Cristi Zdrascovici, era numarul unui tip, de care habar nu aveam cine e (sunt aiurita de felul meu).

In concluzie : pt ca nu mai stiu ID-urile tuturor celor care mi-au scris pe PM, pun aici numarul de telefon corect, cu scuzele de rigoare (chiar ma miram ca nu-l suna nimeni pe Cristi) :
xxxxxxxxxxx reclama .

Cat te-a costat pana la urma casa (suprafata, etc)?

Edited by punkt, 13 February 2007 - 10:27.


#90
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Nu e corect pusa intrebarea . Poate sa te coste si 500000 euro, daca bagi fitze in ea.
La rosu, am platit echipei 37.000 euro : materiale si manopera. Am pus termopane si lindab de inca 10.000 euro, si inca 15.000 "neprevazutele"  + gard, fosa, Electrica, stalp pt electricitate, put, hidrofor, spagi la primarie, etc .
Si dupa toate astea, am inceput finisajele, unde am fost furati ca in codru, iar eu daca munceam la  finisaje, le faceam mai bine. Finisajele ne-au costat dublu din cat am dat pt casa la rosu.
Aaaaa ! Suprafata +/- 200 mp (am mai facut modificari la proiect in timpul constructiei).
Daca am fi facut casa asta in sistem clasic, la rosu, ne-ar fi costat mai mult : calcule facute pe hartie mai ales la capitolul izolatie cu polistiren de 5-10 (nu de 13). Probabil  si finisajele ar fi costat si mai mult, la cat material le-ar  fi trebuit sa umple golurile dintre caramizi si sa repare imperfectiunile zidurilor.

Sa reamintesc ce economie facem la agentul termic acum si ce caldura avem in casa ? Aaaa ! Am mai scris asta de 15 ori !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate