Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Idei Creare Magazin Online

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Uricanezu

Uricanezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.04.2011
Buna tuturor.
Ma confrunt si eu cu o problema si nu stiu care ar fi cea mai buna rezolvare.
In momentul de fata am un magazin deschis in oras cu personalizare pe textile , ceramica , etc. Si m-am gandit sa fac si un magazin online. Pentru inceput am cumparat un domeniu .ro de la rotld si acum m-am blocat.

Nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. Sa cumpar un host si sa incerc sa creez eu un magazin cu un anumit CMS sau sa incep pe un site gen shopmania ?

Am incercat sa vad ce imi ofera shopmania si sincer imi pare OK doar ca pretul mi se pare cam mare 130 RON + TVA lunar.
Daca ma poate indruma careva sper o cale mai buna va rog ..

Multumesc Anticipat

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Iti poti face tu un site, ca e simplu, intr-o zi de studiu il faci functional.

#3
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostUricanezu, on 17 septembrie 2015 - 21:33, said:

Buna tuturor.
Ma confrunt si eu cu o problema si nu stiu care ar fi cea mai buna rezolvare.
In momentul de fata am un magazin deschis in oras cu personalizare pe textile , ceramica , etc. Si m-am gandit sa fac si un magazin online. Pentru inceput am cumparat un domeniu .ro de la rotld si acum m-am blocat.

Nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. Sa cumpar un host si sa incerc sa creez eu un magazin cu un anumit CMS sau sa incep pe un site gen shopmania ?

Am incercat sa vad ce imi ofera shopmania si sincer imi pare OK doar ca pretul mi se pare cam mare 130 RON + TVA lunar.
Daca ma poate indruma careva sper o cale mai buna va rog ..

Multumesc Anticipat
Depinde ce clienti ai in target cu siteul. Tot clienti locali sau clienti din toata tara?
Mai exact ce vinzi? Inscriptionarea pe obiectul adus de client sau cumparat de la tine de client?
Pentru ca daca vinzi doar simpla inscriptionare a produselor nu prea vad nevoia unei solutii ecommerce. Poti face un simplu site de prezentare/portofoliu.

Edited by mmm3, 17 September 2015 - 21:49.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dupa ce trantesti site-ul vei face greseala clasica, te vei impotmoli la capitolul "cum sa aduc clientii".
Stabilesteti de la bun inceput un plan de afaceri, daca nu vrei sa te trezesti cu banii investiti in ceva ce nu ai nici cea mai mica idee cum sa duci la capat.

Poti incerca si cu CMS-uri, dar daca nu te pasioneaza, nu ai mai lucrat si nu ai nici cea mai mica idee despre programare, s-ar putea sa nu fie varianta cea mai buna, sunt cazuri in care trebuie sa mai modifici una, alta si la nivel de cod sau cazuri in care ar fi bine sa stii cum lucreaza un anumit modul.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Te pod ajuta eu cu site-ul daca asiguri hostul. Nu vreau bani, imi voi pune numele in footerul site-ului.

#6
Uricanezu

Uricanezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.04.2011
Multumesc de raspunsuri, eu practic ca si exemplu iau fricouri de la un partener fruit of the loom. Tricourile sunt simple ne inscriptionate. Eu le inscriptionez si le pun la vanzare.
La fel fac si cu canile , placile de ceramica , Perinite  etc..

Eu pe site nu as vrea ca clientul sa plateasca cu cardul . vreau doar sa isi poata face comanda cu produsul adaugat de mine si sa il trimit prin curier sau posta, si da . Ma adresez clientilor din toata tara. Ca si preturi pot sa spun ca am sunt unul din firmele cu cele mai mici preturi.

O alta intrebare. Ce CMS ar fi cel mai OK pentru mine? WordPress ar fi Ok ? cu ceva module in el ?

Multumesc de raspunsuri

#7
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostUricanezu, on 17 septembrie 2015 - 22:07, said:

Multumesc de raspunsuri, eu practic ca si exemplu iau fricouri de la un partener fruit of the loom. Tricourile sunt simple ne inscriptionate. Eu le inscriptionez si le pun la vanzare.
La fel fac si cu canile , placile de ceramica , Perinite  etc..

Eu pe site nu as vrea ca clientul sa plateasca cu cardul . vreau doar sa isi poata face comanda cu produsul adaugat de mine si sa il trimit prin curier sau posta, si da . Ma adresez clientilor din toata tara. Ca si preturi pot sa spun ca am sunt unul din firmele cu cele mai mici preturi.

O alta intrebare. Ce CMS ar fi cel mai OK pentru mine? WordPress ar fi Ok ? cu ceva module in el ?

Multumesc de raspunsuri

Daca vinzi doar produsele tale gata inscriptionate cu ce vrei tu sau eventual pe suportul tau inscriptionezi ce vrea clientul nu ai ce face cu Wordpress simplu.
Pentru ce vrei tu iti trebuie o solutie ecommerce pentru ca vrei un magazine online. Self hosted ar fi Magento, PrestaShop, openCart sau Wordpress cu WooCommerce.
Insa va trebui sa contactezi pe cineva din domeniu. Sigur nu vei reusi de unul singur.
Solutii mai simple ar fi Shopify sau Prestashop Cloud unde platesti pentru host si mentenanta si tu nu faci decat sa adaugi Produsele.
Pentru plata cu cardul oricum ar fi prea complicat.
Nu ai spus in ce oras.

Edited by mmm3, 17 September 2015 - 22:32.


#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View Postmmm3, on 17 septembrie 2015 - 22:24, said:

Daca vinzi doar produsele tale gata inscriptionate cu ce vrei tu sau eventual pe suportul tau inscriptionezi ce vrea clientul nu ai ce face cu Wordpress simplu.
Pentru ce vrei tu iti trebuie o solutie ecommerce pentru ca vrei un magazine online. Self hosted ar fi Magento, PrestaShop, openCart sau Wordpress cu WooCommerce.
Insa va trebui sa contactezi pe cineva din domeniu. Sigur nu vei reusi de unul singur.
Solutii mai simple ar fi Shopify sau Prestashop Cloud unde platesti pentru host si mentenanta si tu nu faci decat sa adaugi Produsele.
Pentru plata cu cardul oricum ar fi prea complicat.
Nu ai spus in ce oras.


Cat iti ia sa configurezi acele platforme, dat fiind si nivelul afacerii lui, intamplarea face ca eu cunosc genul ala de afaceri, sunt partener intr-una de genul dar din alt domeniu la mine in oras, mai bine un site de la 0 in Notepad.

#9
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostMooF2010, on 17 septembrie 2015 - 23:48, said:

Cat iti ia sa configurezi acele platforme, dat fiind si nivelul afacerii lui, intamplarea face ca eu cunosc genul ala de afaceri, sunt partener intr-una de genul dar din alt domeniu la mine in oras, mai bine un site de la 0 in Notepad.
omul a intrebat ce solutii sunt. eu am raspuns si l-am avertizat ca va trebui sa apeleze la cineva care lucreaza in domeniu.
exagerezi cu site de la 0 in notepad Posted Image
intradevar pentru nivelul afacerii e cam multa bataie de cap. Eventual poate incerca pe Wordpress.com si maparea acestuia pe domeniul propriu la doar 13$ pe an. El face doar paginile.

Edited by mmm3, 18 September 2015 - 00:07.


#10
Uricanezu

Uricanezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.04.2011
am gasit OpenCart si imi place, doar ca nu stiu daca pot face ceea ce vreau eu pe el , si anume sa poata selecta omu culoarea la tricou si marimea .. sau pot adauga eu mai multe optiuni in panou de cuparaturi ?

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Fiind magazin online are multe functii. Nu-s familiar cu OpenCart dar in cel mai rau caz exista un plugin contra cost care sa faca aia.
Insa daca vrei sa faci site incepe sa citesti documentatia si fa-ti cont la ei pe forum, ca n-o sa-l faci intrebandu-ne pe noi la fiecare pas.

#12
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Iti recomnand Prestashop. Il folosesc din 2012. Are tot ce vrei pe el. Daca vrei plata prin card trebuie instalat un modul de la banca prin care se face transferul.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
de la ce banca?
eu stiam ca platile cu cardul se fac prin payu, librapay, euplatesc.ro samd

Edited by gumball3000, 07 October 2015 - 23:22.


#14
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Poti incheia si prin brokeri, dar eu recomand direct cu banca. Ps: Librapay este Libra Internet Bank.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate