Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

KODI / XBMC

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
3269 replies to this topic

#37
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Stie cineva care este cauza disparitiei din rpk a programelor dolce sport ?

Edited by vnvio2005, 07 May 2016 - 05:09.


#38
oxus

oxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 01.09.2003

 stiinta_craiova, on 06 mai 2016 - 21:15, said:

Salut. Cum maresc subtitrarea in EXODUS? Nu am reusit nici din tools nici din film, nici cum. Stie cineva cum se mareste subtitrarea? Mersi.
Salut.
O poti face de la setari - video - subtitle.

#39
pashamangl

pashamangl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.03.2007
cred ca prietenul queque a abandonat proiectul sau in urma prostiei unora.
pana la urma ne meritam soarta ca suntem romani prosti care stim doar sa dam in gat in loc sa ne bucuram in liniste de munca unui om care vrea sa ne ajute.
sunt ferm convins ca multi dintre cei care ati beneficiat de proiectul queque habar nu aveti cata munca sta in spatele unui astfel de proiect si in loc sa-l sustinem noi l-am inchis direct sau indirect( indirect prin folosirea numelui proiectului desi am fost rugati in mai multe randuri sa folosim alte cuvinte si direct prin cererea de a inchide threadul).ca urmare sa nu va mire ca in curand si alti dezvoltatori de care unii nu aveti habar o sa procedeze la fel.felicitari "justitiarului" turnator!!!

#40
oxus

oxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 01.09.2003
Cred ca ar trebui lamurite niste aspecte legat de kodi.
Kodi - in modul in care il obtineti dupa instalare este o aplicatie perfect legala si care se lupta sa ramana asa.
Faptul ca este relativ "usor" de creat pluginuri a dus la extinderea lui de la un media-player excelent la o platforma de vizualizare streamuri online, descarcare de fisiere video, vizualizare si descarcare torrente, sopcast, acestream iptv si ce mai permite kodi.
In ultimul timp responsabilitatea legala pentru continutul unui plugin cade in  totalitate celui care a creat pluginul.
Cum cele mai "iubite" pluginuri (genesis, exodus, salts, icefilms etc) ofera playlisturi cu filme adunate de pe siturile de streaming - le plaseaza deja intr-o zona gri legal . Daca ofera si posibilitatea de descarcare deja sunt ilegale.
Pluginurile de iptv , torrente si sopcast sunt ilegale din start in majoritatea tarilor ( de aceea s-a si renuntat la dezvoltarea p2pstream si plexus).
Acum mai e un aspect de luat in vedere.
Sursa continutului.
De obicei filmele si serialele provin de pe situri de streaming online si de gazduire fisiere, adunate si sortate automat sau manual de pluginuri. Sau de pe torrenti.Siturile de filme online sau torrente fac bani din reclama sau oferind abonamente.
Asa ca preluarea continutului de pluginul din kodi nu e tocmai pe gustul propietarilor. Asa ca modifica  frecvent codul sursa al sitului pentru  a "strica" pluginul kodi.
De aceea un joc continuu intre propietarii de situri care fac modificarile si cei de pluginuri care trebuie sa modifice pluginul.
Asa a picat Genesis - a avut un asemenea succes incat autorului i-a fost imposibil sa mai tina pasul atat cu modificarile cat si cu presiunea utilizatorilor nemultumiti de un plugin care nu funtioneaza.
Pe zona IPTV lucrurile sunt si mai rele. Daca discutam doar de pluginul avut in vedere mai sus avea continut preluat din cateva portaluri oficiale cateva neoficiale si cateva agregatore de linkuri.
Daca iei continut de la siturile oficiale se numeste simplu - furt. Daca iei continut de pe siturile neoficiale si se prind, modifica codul sitului si trebuie sa tii pasul cu modificarile.

Am facut aceasta divagatie cu scopul de a va face sa intelegeti cum functioneaza pluginurile kodi.
Nu in ultimul rand pentru a respecta munca celor care fac pluginuri si de a le respecta dorintele.


#41
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 15.02.2005

 pashamangl, on 14 mai 2016 - 08:46, said:

cred ca prietenul queque a abandonat proiectul sau in urma prostiei unora.
pana la urma ne meritam soarta ca suntem romani prosti care stim doar sa dam in gat in loc sa ne bucuram in liniste de munca unui om care vrea sa ne ajute.
sunt ferm convins ca multi dintre cei care ati beneficiat de proiectul queque habar nu aveti cata munca sta in spatele unui astfel de proiect si in loc sa-l sustinem noi l-am inchis direct sau indirect( indirect prin folosirea numelui proiectului desi am fost rugati in mai multe randuri sa folosim alte cuvinte si direct prin cererea de a inchide threadul).ca urmare sa nu va mire ca in curand si alti dezvoltatori de care unii nu aveti habar o sa procedeze la fel.felicitari "justitiarului" turnator!!!

Sunt sigur că addonul nefuncțional al amicului nostru e efectul ultimului update al rozaliului. Chiar nu mă pricep in ceea ce inseamnă crearea unui addon şi/sau modificarea lui. E posibil sa fie greu, e posibil sa fie usor.
Ceea ce ştiu e că în defunctul topic, amicul nostru este activ şi deschis . "Repara" relativ repede orice hibă i se comunica ca fiind în addon. Aici nu e şi nici nu-l condamn. Am avut un as in mânecă şi l-am dat pe nimic. Asta e

Oricum , cel putin pe parte de IPTV, in ultimii ani, au fost miscari sinusoidale... Unele addonuri apareau, functionau ok, altele dispareau sau se lepădau autorii de ele. Solutii se gasesc. Poate nu pe "fată" că nu prea "e voie", dar pe la colturi, poti afla si gasi raspunsuri. Si multumim ... mother Russia

#42
futerix

futerix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.12.2008
Are cineva versiunea fix-uita de la addon-ul 990.ro ? vad ca nu prea mai merge Posted Image versiunea 0.5.9
Autorul a zis ca nu-l mai face public, momentan il da doar intr-un cerc mai mic de oameni, e cineva pe aici care il are ?

Edited by futerix, 16 May 2016 - 15:30.


#43
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
stie cineva de ce cand vreau sa vad un trailer la un film din aplicatia Kodi imi apare urmatorul mesaj: "verificati jurnalul pt.mai multe informatii"...
ce setari sa fac?

#44
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 15.02.2005
Poate reușeste cineca să mă lămurească.

Astfel, de vreo săptămână, cănd vreau să urmăresc vreun tv live prin plexus sau p2p , după un timp , îmi oprește aplicația kodi, ajunge pe ecranul principal , iar SuperSU apare cu un mesaj pe ecran, extrem de scurt, de vreo 2 secunde, cu ceva de genul” Kodi granted, kill tv ” parcă. chestia apare DOAR pe box-ul rootat. Dacă dau disable la Superuser, kodi functioneaza extrem de greu și , in final, nu se inchide cu exit

când apare mesajul superuser , se inchide si aplicatia ace stream engine

Solutii? Multumesc

#45
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
domle e belea
ala mare genesis a cazut
ala mic 990.ro l-au inchis procurorii aia rai
cu ce naiba mai vad si eu filme pe kodi
Posted Image Posted Image Posted Image

#46
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
Folosesti altul, Exodus sau SALT de exemplu. Evident mai sint si altele.

#47
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 15.02.2005
Eu zic că iar intrăm pe nisipuri mișcătoare și sa nu avem cu prezentul topoc aceeași soartă ca defunctul radiat Kodi Windows

#48
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011

 furceag, on 12 iulie 2016 - 14:31, said:

Folosesti altul, Exodus sau SALT de exemplu. Evident mai sint si altele.
si alea unde le gasesc?
pm pls Posted Image

#49
futerix

futerix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.12.2008

 Neamtul, on 12 iulie 2016 - 00:07, said:

domle e belea
ala mare genesis a cazut
ala mic 990.ro l-au inchis procurorii aia rai
cu ce naiba mai vad si eu filme pe kodi
Posted Image Posted Image Posted Image

SPECTO FORK (e cel mai bun) urmat de EXODUS si restul minoritatilor.

 Neamtul, on 12 iulie 2016 - 23:21, said:

si alea unde le gasesc?
pm pls

poftim, poti cauta singur si e mai rapid.
http://lmgtfy.com/?q...nstall tutorial

Edited by futerix, 13 July 2016 - 12:24.


#50
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
Salut. Am un Nvidia Shield android tv ( cu sistem de operare android tv ). am kodi instalat si merge ok. nu stiu cum sa fac sa instalez aplicatia telekom tv ( in magazinul google spune ca nu e compatibila cu device-ul). exista vre-un add-on care integreaza aplicatia in kodi ? (am cont pe telekom tv si m-as putea loga). daca stie cineva o solutie sa instalez telekom tv in android tv sau in kodi ii multumesc anticipat.

Edited by luc99ro, 06 August 2016 - 01:05.


#51
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Orice aplicatie Android poate fi accesata din Kodi folosind meniul Programs. Nu trebuie neaparat integrata.
Partea cu instalatul pe device este putin mai complicata, deoarece dezvoltatorul a restrictionat instalarea pe unele dispozitive.
Dar odata instalat pe un dispozivit ai putea incerca sa folosesti Apk Extractor pentru a-ti copia aplicatia de pe dispozitivul instalat pe ce dispozitiv ai tu nevoie, uite un filmulet cu pasii necesari:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b_eTKw21w1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca ceea ce ti-am recomandat nu merge ai putea cauta alte solutii: how to install incompatible apps on android no root

Daca nici asa nu se poate atunci ar trebui sa-ti root-ezi dispozitivul pentru a pacali Google Play-ul ca ai un alt tip de dispozitiv, in acest sens sunt cateva tutoriale:
1. The Ultimate Guide to Installing Incompatible Android Apps from Google Play
2. How to install incompatible apps or region-restricted apps on Android
3. Google: install incompatible apps android root

Trebuie insa sa afli care sunt dispozitivele pe care aceasta aplicatie de la Telekom este compatibila.

Edited by Ciubex, 06 August 2016 - 09:31.


#52
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
multumesc. am reusit sa o instalez cu apk extractor, dar intradevar nu e optimizata pentru android tv, doar pentru android. pe android tv nu se vede bine si nu se pot accesa meniurile. asta e.

#53
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
am instalat kodi pe un laptop si cind ii dau sa vad unfilm imi apare in loc de video ceva colorat si sonor banuies ca este de la placa video, pe laptop ruleaza filma 1080p in kmplayer
procesor 2 duo T7200 2 gb ram
de la ce poate fi, multumesc

#54
oxus

oxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 01.09.2003
Mergi la system settings video acceleration si vezi ce ai acolo ( in mod normal daca dezactivezi hardware acceleration ar trebui sa mearga)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

8 user(s) are reading this topic

0 members, 8 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate