Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pastrare vin si tuica in damigene

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Cel mai bine e sa pui tuica intr-o damigeana de sticla, cu un dop de plastic care sa se inchida ermetic si, daca se poate, sa o sigilezi cu ceara ! Tuica sa nu vina in contact cu plasticul !
De pastrat se pastreaza cel mai bine intr-o pivnita la intuneric si racoare, dupa 18 ani ar trebui sa ramana la fel cum a fost cand ai pus-o in damigeana ! Cu cat e continutul de alcool mai mare ca atat se pasteaza mai bine ! Poti sa pui si un lemn de dud in ea, dar isi va schimba gustul si culoarea ! La targuri de vinuri am vazut bucati din lemn de stejar care sunt folosite special in acest scop, sa dea gust, aroma si culoare !

Edited by kodiak, 16 September 2015 - 20:15.


#38
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 cristi-m, on 16 septembrie 2015 - 16:54, said:

Si tuica "trage" aroma cat ii trebuie.....

Ce desteapta este tuica ta!  Posted Image

Daca mergi pe varianta sticla/damigeana, nu uita:

 argentum, on 16 septembrie 2015 - 16:44, said:

nu crengute. lemn. o bucatica mica de lemn. sipca. un rondel taiat din craca groasa de macar 10cm.


#39
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
@initiator, lasa tuica in damigeana de sticla, e cel mai bun loc unde o poti pastra... o mie de ani daca vrei. Ca dop pune unul de lemn sau de pluta daca ai cu o foaie de celofan pe el.. nu-l infunda tare si nu pune damigeana plina ca tuica se dilata la caldura

a, si nu pune nici un fel de de coaja, lemn sau altceva in ea

Edited by ragabader, 16 September 2015 - 22:08.


#40
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Atentie la sticlele alea tip Grolsch si alte beri germane - dupa cativa ani cauciucul (dintre dop si sticla) imbatraneste si "se lasa", uneori chiar crapa. Exista in Obor garnituri de cauciuc de schimb.
Mai sigure sunt capsele de bere.

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 argentum, on 16 septembrie 2015 - 14:35, said:



de asta e bine sa iei un butoi folosit la vin. se pierde mai putin si imprumuta aroma din lemnul impregnat de vin. oricum, mai baga o tura butoiul ala si vei avea pierderi mai mici

Si atunci cum se numi,tuica de prune cu aroma de vin?
Tuica se tine in butoiul de tuica,vinul se tine in butoiul de vin si tot asa.

 cristi-m, on 16 septembrie 2015 - 14:19, said:

Salutare,

Am niste rachie buna de prune, am comandat special in plus la botezul fiului meu, si mai am o damigeana de 15 l din sticla, cu invelis din rachita, in care vreau sa pastrez tuica asta inca vreo 18 ani Posted Image

Multam fain !

Sfatul meu sincer este sa nu-ti bati capul cu tinutul tuicii 18 ani.Peste 18 ani vei gasi aceeasi calitate a tuicii.
Mai bine incet si sigur degusta licoarea.Apoi mai vezi tu Posted Image
N-are nici un rost sa o tii.Eventual daca ai nevoie de nostalgii,pune UN singur litru deoparte.Ajunge.

#42
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
La noi palinca, sau horinca, se tine in baloane de sticla, care cat are... De 54 l, 25, 20 , 15l. In beci, cu stiulete de porumb ca dop..Posted ImageAtat doar ca trebuie avut grija sa nu se sparga. Acuma sunt variante mai moderne la dop. Pt culoare, se pun 2,3 prune uscate intr-un tifon, se leaga si se lasa in balon. Asta la balon de 54l. Eu am pus acum 5 ani un balon de 54l cu niste horinca strasnica de prun si am de gand sa o desigilez peste 10 ani cand are fiica-mea 18.

#43
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 adisz, on 17 septembrie 2015 - 11:24, said:

Si atunci cum se numi,tuica de prune cu aroma de vin?
Tuica se tine in butoiul de tuica,vinul se tine in butoiul de vin si tot asa.
.

nu chiar. cand tii o tuica vreo 10 ani in butoi in care ai tinut vin, vei vedea ca e cu totul si cu totul alta treaba. imprumuta ceva arome, culoare, dar o imbunatateste, nu o strica si in nici'un caz va avea aroma de vin.
apoi, noi suntem saraci, nu avem de unde si folosim si rasfolosim butoiul pana ii crapa cercurile. toamna trecuta ai bagat varza in el, acum il oparim ca ne trebuie la must. cam asa folosesc multi butoailele la noi. asta e. dar butoaiele nu se lasa mostenire. ele sunt consumabile. trebuiesc inlocuite. unii le folosesc o singura data la vin. apoi le vand "tuicarilor". dar astia produc fineturi.
daca ai struguri buni si vrei sa faci o calitate buna, poti lua un butoi nou de stejar. bagi un vin alb in el. invechesti un pic. nu mult ca e alb. apoi, daca merge si se potrivesc la soiuri, poti baga unul rosu. sau poti incepe cu unul rosu de la inceput. si daca ai atata tuica cat sa bagi intr'un butoi de vin, da, baga'l la tuica la sfarsit. vorbim de o tuica de min 40, nu de aia batraneasca de 20 si ceva rest.

Edited by argentum, 17 September 2015 - 16:26.


#44
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ca mi'am mai amintit o chestie si sa nu se oripileze lumea, ca inteleg si butoiu de vin, dedicat la vin, ala de tuica la tuica.
dar daca vrei sa te joci cu aromele, sa scoti ceva subtil, ca nu ajunge ea tuica sa aiba aroma de vin si sa se faca coniac asa la rece...
sunt tarii ce se invechesc in butoi proaspat. sa'si traga aroma din lemnul respectiv. (apropos, stiti cum e la vin "are gust a doaga, butoi". ala e vinul pastrat in butoi folosit si rasfolosit, oricat ai spala la el, se acreste, prinde gust).\
asa si spuneam de tarie ce o pui in butoi proaspat. si o tii acolo 5-10 ani si e super. dar unii mai fac o alta chestie. o mai pun inca vreo 2 ani intr'un butoi in care s'a tinut vin inainte.

eu stiu teoria, nu am practicat. dar cum ar fi sa pui o tuica intr'un butoi in care ai avut o tamaioasa? he he he
in zece ani nu ai nici pic de vin in ea. ci doar un parfum

#45
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Am vazut ca sunt niste butoaie cu doage amestecate, de dud, prun , stejar . Ma gândesc sa cumpar unul si sa vad ce si cum . A folosit cineva asa ceva?

Mai vreau sa cumpar un butoi de dud. Am gasit la 350 ron de 50 litri, problema e ca nu prea stiu cum sa verific daca e de dud, adica stiu ca e de dud ptr ca asa zice cel care il vinde , cum pot sa imi dau seama , stie cineva?

#46
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

 Oxigen1234, on 16 septembrie 2015 - 15:08, said:



Absolut interzis in pod. Vara sunt 50 grade, iarna ingheata si se sparg. Daca nu e pivnita mai bine faci o groapa de minim 80 cm adancime (sub cota de inghet) si le pui direct in pamant sub un plastic cu pamant deaspura (mare grija la dezgropare sa nu le spargi cu cazmaua)
eu am tuica de 15 ani in pod, e in damigene, podul nu e izolat, si nu a inghetat niciodata, si nici probleme nu am avut cu ea...

#47
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Acum am văzut în citarea din postarea anterioară că alcoolul îngheață :eek: . Eu știam că se fac termometre pe bază de alcool care pot indică și -50 de grade (se folosesc în special acolo unde îngheață mercurul, acesta devine solid la -40 de grade, dacă au lipsit la fizică puteau să-l citească pe Jules Verne și aflau). Alcoolul etilic pur are temperatura de îngheț sub -100 grade... Oare vodka dau țuica ce au 40 grade la ce temperatură îngheață? :scratchchin:

Edited by Bogdansv1, 02 December 2015 - 20:22.


#48
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
Imi permit sa dau si eu cu parerea... referitor la 'ingheata'.
Alcoolul in solutie pura (100%) nu ingheata. Dar e 14% in vin si 40% in tuica. Restul apa, iar apa ingheta. Problema nu se pune ca ingheata 'molecula' de alcool, ci solutia in care se afla.
Asadar se formeaza gheata din apa din solutie, iar particulele de alcool ori se separa, ori raman suspendate in structura inghetata.
Avand in vedere ca sunt si substante care nu sunt nici apa nici alcool pur, cum ar fi aromele... o alta problema e ca se deterioreaza astea din urma.
Si mai e si problema ca apa inghetata creste in volum si risca sa sparga sticla Posted Image
Iarna trecuta mi-a inghetat vinul in damigeana, tinuta pe scara!! Fara sa fie -20 grade afara Posted Image
Am salvat vinul... dar pe urma a crapat damigeana!

Edited by aidul, 11 March 2017 - 08:15.


#49
avas1978

avas1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2014
O varianta mai simpla si mai putin costisitoare este maturarea tuicii sau a palincii cu aschii de lemn.Extractul de lemn de dud,cires,prun ,salcam care înnobilează pălinca are proprietăţi antioxidante, tonifiante, iar prin procese biochimice lente transformă pălinca, oferindu-i un plus de nobleţe, ţinută şi fineţe. Aschiile de lemn trebuie sa fie tratate termic si sa provina de la un lemn uscat minim 2-3 ani.Se pot folosi pentru maturarea distilatelor corectand culoarea, mirosul,gustul in mod natural.Perioada de tratament depinde de efectul care se doreste a fi obtinut si poate oscila intre 2 si 8 saptamani.https://www.facebook.com/Natural-748160485347059/

#50
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 usrnm, on 16 septembrie 2015 - 14:32, said:

Ramane putin, dar macar e ceva bun. In sticla le tine degeaba. Poate sa cumpere si peste 18 ani si va fi acelasi lucru.

Eu la 10L de palinca tinute in butoi am mai ramas cu vreo 2L parca, dupa vreo 3 ani. Dar era senzatie si culoarea si aroma si gustul.
  Ai avut un butoi care curgea

Eu am cumparat pana la urma un butoi cu doage din dud si prun.A curs la inceput, mai ales prin doagele de prun. Dupa ceva timp, nu a mai curs, acum e ok.Culoarea obtinuta dupa aprox 1 an e foarte frumoasa.Si gustul e f placut

#51
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014
Bună
va rog dacă știe cineva de unde as putea sa cumpar în Timișoara damigene de sticla, mulțam

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate