Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pastrare vin si tuica in damigene

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
andreihristescu

andreihristescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 14.04.2008
Nu este recomandat la un butoi de lemn sa se tina multi ani tuica in el pentru ca scade nivelul atat de rau, iar zona unde e golul, incep sa apara fisuri si crapaturi. Asta o stiu de la batrani. Si ca, daca butoiul este gol, se va umple cu apa.
Nu este bine ca dopul de cauciuc sa ia contact cu alcoolul pt ca se topeste, zobeste cu timpul. ( cel negru de cauciuc) Daca mai gasesc acel dop o sa revin zilele urmatoare cu poze.
Paharele din poze.. Mi s-a facut sete...
O alta solutie simpla dar costisitoare, tot odata baubila, este vin la damigeana mica de 5L la ka....nd, in jur de 25 lei/damigeana. Dar 4x = ~100ron..
Vin ieftin si bun, ma refer la cel alb, rosu nu am incercat. La pretul care-l are damigeana aproape ca e moca, 5lei/L
Cautand vinul am dat de http://www.accesorii...amigene-sticla/
NU fac reclama, doar idei..
Ca idee, cea de vin este ca cea din acest link, http://www.accesorii...a-de-5l  unde puneti ca ramaneti si cu 20 litri de vin alb numai bun de-un pahar pe zi (sau mai mult..)

Edited by andreihristescu, 16 September 2015 - 16:19.


#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Sau.. sticlele de apa, are Aqua Carpatica doua modele de sticle la 1L dar nu par capacele atat de durabile.

#21
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ma batea gandul de un butoias si pe mine. dar l'as face de cursa lunga. bagi in el, verifici. completezi. verifici. si o tii asa cativa ani,

noi avem o conceptie un pic extremista: ai bagat tuica in butoi, gata nu te mai atingi de el. probabil pentru ca nu ne putem abtine. si a doua chestie, ai bagat tuica in 2014 fereasca sa torni peste ea tuica din 2015.
orice productie artizanala la noi e single barell.
n[are nimic si e chiar recomandat. umbli la butoi sa vezi cu sta acolo. mai adaugi tuica mai tare, mai slaba in functyie de cum evolueaza.

nu stiu cati stiu, dar fabricantii astia de vand sticle la sute de euro bucata, ei poate produc la 60 de grade si invechesc la 60 de grade. si'ti dilueaza inaintea imbutelierii la 40 de grade si'ti vinde trascau vechi de 20 de ani. la cat de puritani ne tinem, noi nu am concepe asta. dar au si ei motivele lor, incepand cu logistica.

asa ca cine are butoi, sa'i traiasca. sa puna fara frica si sa completeze. fie cu acelasi an, tinut separat in sticla, fie cu ani mai proaspeti. daca pui bun, bun iese. numa prostii industriale sa nu adaugati.

#22
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Na pai e bun asa, sunt informatii, va multumesc.
Calitatea tuicii conteaza, evident, insa eu cred (desi nu-s un expert) ca daca tuica e pastrata intr-un recipient din sticla, in conditiile mentionate, deci nu in plastic aia-i clar (vad daca o ingrop sau nu, dop sigilat cat mai bine etc), ea devine oricum mai buna cu timpul, chiar daca nu e depozitata in butoi din lemn.
Tuica e buna chiar acum, dar dupa atatia ani, nu are cum sa devina un pipi daca am grija cum o pastrez.
Normal c-o facem lata la 18 ani, pustiului o sa-i ajunga vreun ţoi, da' la dulaii batrani...

Probabil ca tuica o s-o ingrop in damigeana, ca dac-o pun in sticle mici, parca vad ca bem (beau) si la prima zi de scoala, si pt clasa a 3-a, intrarea la gimnaziu, apoi la liceu, pt primul par pubian :) si la majorat ne batem pe-un deţ de tuica.
Iar vinul il pun in camara (e izolata bine) cu dop plin din cauciuc. Ala se bea.

#23
andreihristescu

andreihristescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 14.04.2008

 argentum, on 16 septembrie 2015 - 16:18, said:

ma batea gandul de un butoias si pe mine. dar l'as face de cursa lunga. bagi in el, verifici. completezi. verifici. si o tii asa cativa ani,

noi avem o conceptie un pic extremista: ai bagat tuica in butoi, gata nu te mai atingi de el. probabil pentru ca nu ne putem abtine. si a doua chestie, ai bagat tuica in 2014 fereasca sa torni peste ea tuica din 2015.
orice productie artizanala la noi e single barell.
n[are nimic si e chiar recomandat. umbli la butoi sa vezi cu sta acolo. mai adaugi tuica mai tare, mai slaba in functyie de cum evolueaza.

nu stiu cati stiu, dar fabricantii astia de vand sticle la sute de euro bucata, ei poate produc la 60 de grade si invechesc la 60 de grade. si'ti dilueaza inaintea imbutelierii la 40 de grade si'ti vinde trascau vechi de 20 de ani. la cat de puritani ne tinem, noi nu am concepe asta. dar au si ei motivele lor, incepand cu logistica.

asa ca cine are butoi, sa'i traiasca. sa puna fara frica si sa completeze. fie cu acelasi an, tinut separat in sticla, fie cu ani mai proaspeti. daca pui bun, bun iese. numa prostii industriale sa nu adaugati.
Si... aveti grija de unde cumparati... Am vazut tuica facuta cu sapun, am auzit de tuica facuta cu electrozi, tuica din caca... alcool de petrochimie, romanashii sunt ingineri in asa ceva, mancai-ar iadul!
E buna bre?
Da, e cea mai buna, uite, e facuta dân prunii astia.. Si realitatea e alta. Deci MARE ATENTIE!

#24
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Grija mare de unde luati butoaiele. Am cumparat un butoi din lemn de dud pentru tuica dintr-un targ. Cand am ajuns cu el acasa si i-am dat capacul jos am remarcat cu stupoare ca pe interior era dat cu ulei ars. L-am spalat de m-am plictisit, dar degeaba. Deci verificati-le cu atentie.

#25
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 cristi-m, on 16 septembrie 2015 - 16:23, said:

.Calitatea tuicii conteaza, evident, insa eu cred (desi nu-s un expert) ca daca tuica e pastrata intr-un recipient din sticla, in conditiile mentionate, deci nu in plastic aia-i clar (vad daca o ingrop sau nu, dop sigilat cat mai bine etc), ea devine oricum mai buna cu timpul,

vinul da, se schimba in sticla. tuica, cu cat e mai tare cu atat tinde sa fie inerta. eu nu cred ca tuica se schimba in mod deosebit in 18 ani tnuta in sticla.

 Serafim606, on 16 septembrie 2015 - 16:32, said:

Grija mare de unde luati butoaiele. Am cumparat un butoi din lemn de dud pentru tuica dintr-un targ. Cand am ajuns cu el acasa si i-am dat capacul jos am remarcat cu stupoare ca pe interior era dat cu ulei ars. L-am spalat de m-am plictisit, dar degeaba. Deci verificati-le cu atentie.

se mai ceruiesc butoaile, dar ulei ars?

#26
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
A mea e buna, de la acelasi tuicar iau de ani de zile, i-am vizitat instalatiile, e farmacie. Tuica asta e editie "reserve", o vinde la cunostinte si clienti vechi.
Prin Banat, aia cu sapunurile si pufoaicele nu rezista, sau oricum n-o vand in zona asta. Aici, daca nu stii, tanar fiind, cum e o tuica buna si curata de prune, te-arunca in strada ;)

#27
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 argentum, on 16 septembrie 2015 - 16:34, said:



se mai ceruiesc butoaile, dar ulei ars?

Da. S-a vazut clar pelicula aia colorata pe suprafata apei cand l-am spalat prima oara.

#28
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

 argentum, on 16 septembrie 2015 - 16:34, said:

vinul da, se schimba in sticla. tuica, cu cat e mai tare cu atat tinde sa fie inerta. eu nu cred ca tuica se schimba in mod deosebit in 18 ani tnuta in sticla.
Aha, ok, pai macar si-asa sa fie... Tuica e pana in 40 de grade, deci nu e tare (palinca e altceva, si nu se prea face pe-aici). Prin "aici" nu ma refer la Timisoara, ca nu e urma de prun in zona. De loc sunt din Caras-Severin, zona cu dealuri si pruni la greu, de acolo e si tuica.
Merg puse niste crengute de dud in damigeana, pt culoare si gust? Ma tem sa nu pun prea multe...

Edited by cristi-m, 16 September 2015 - 16:43.


#29
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 cristi-m, on 16 septembrie 2015 - 16:41, said:

Ma tem sa nu pun prea multe...

Si crezi ca doagele butoiului is putine sau cum? In butoi ia contact cu mai mult lemn de dud decat cateva crengute amarate.

#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 cristi-m, on 16 septembrie 2015 - 16:41, said:


Merg puse niste crengute de dud in damigeana, pt culoare si gust? Ma tem sa nu pun prea multe...

nu crengute. lemn. o bucatica mica de lemn. sipca. un rondel taiat din craca groasa de macar 10cm. il bucatesti tu acolo sa intrwe in damigeana. rau nu are cum sa faca si poti pune cat vrei. daca stateau in butoi cum era?

#31
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
La butoi e altceva, exista intotdeauna o corelare directa intre suprafata butoiului in contact cu tuica si volumul ei. Si tuica "trage" aroma cat ii trebuie, ca tencuiala pe perete (ca tot imi construiesc casa). La o damigeana, daca ii bagi lemn de dud, oricum e o chestie mai artificiala, asa, poti s-o umpli cu dud in extremis si la sfarsit bei dude, nu pruna.
OK, deci bag si lemn de dud. Altceva? (pana nu astup dopul) Posted Image

Edited by cristi-m, 16 September 2015 - 16:55.


#32
andreihristescu

andreihristescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 14.04.2008
Totusi, mai bine la sticlute mici , sarbatoare cu-n pahar la prima zi de scoala, primul par.., si.. o sticla, un litru care sa il beti voi doi impreuna ca tatal si fiul la implinirea celor 18 ani!
Sincer, Ma uit cate fitze sunt pe cei nascuti dupa 2000. Am prins si eu gumele turbo, caramelele de scos dintii, bomboanele alea bonibon pe atunci erau "merci"!
Acum copii cand se nasc nu mai fac oac! oac! ci.. aifăn! aifăn!
Ma refer ca, peste 18 ani e posibil (din cele vazute si auzite) sa-i spuneti: Uite tata, tuica asta, cand ... Iar el: Tata! pleaca cu damigeana de aici! Ma faci de ras in fata prietenilor cu ...
Nu sunt parinte, dar am simtit gustul amar ce unii copii l-au adus parintilor cu frectii dastea de-au simtit acei parinti taifun, furtuni si vijelii in cap, s-a invartit casa cu ei.. Sper sa fi prins ideea. Aici... Amer.... sunt de vina! Dar nu numai ci si uite mama, colegii mei au toti in clasa samsung s16, numai eu nu am...
Ma refer una de sfanta Marie, una de sfantul Ilie, ... si una si buna la cei 18 ani. Poate 2L sa fie "de familie"
Si... mare atentie cu usile si muncitorii ce lucreaza, usile se descuie si incuie singure, va treziti peste 18 ani cu "apa puturoasa" in sticle sau damigeana...

Edited by andreihristescu, 16 September 2015 - 17:21.


#33
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Eu sunt tata mai la a 2-a tinerete, am prins si eu multe de pe vremea raposatului. Eu cred ca istoria si lucrurile bune se repeta, al meu poate are norocul sa prinda niste vremuri cand invatatura, cultura si buna crestere vor conta mai mult. Conteaza si acum, bineinteles, insa anturajul, vrand-nevrand, cateodata strica. Prin educatie, sper ca vom gasi un echilibru intre astea care crede el ca il fac de rusine, si celelalte, care nu sunt altceva decat niste gadgeturi care azi sunt, maine nu mai.
Copiii nostri sunt mai evoluati decat noi (biologic vorbind), asta se vede cu ochiul liber. Doar ca unii parinti nu stiu (sau nu ii duce capul) sa canalizeze acest plus de evolutie (si) catre lucruri intr-adevar valoroase.
'Om trai si 'om vedea.
P.S. sticlute mici sau damigeana, s-o crezi tu ca sap in fiecare an 1 m de pamant dupa vreo sticla ;)

#34
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 cristi-m, on 16 septembrie 2015 - 18:00, said:


P.S. sticlute mici sau damigeana, s-o crezi tu ca sap in fiecare an 1 m de pamant dupa vreo sticla Posted Image

pai aia'i toata placerea, s'o cauti vreo doua ceasuri. desi nu sufar aromele in bauturi, ma bate gandul la niste tuica pusa la sticle si adaugat in fiecare, diferit. cate o boaba de cafea in una, un zbart mic de coaja de scortisoara in alta, un capat milimetric de vanilie in alta. ceva in genu asta. lasate vreo 2-3 ani si incercate.

#35
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Si le spargi pe urma cu cazmaua, din greseala...

Când eram mai mic (acum fo' suta de ani), în curtea bunica-mii din Arges l-am vazut pe tata împreuna cu doi barbati cum sapau de zor prin curtea de legume, ici-colo, testând terenul. La un moment dat am auzit un strigat emotionant si victorios totodata: "Le-am gasit!" Posted Image
O lada de vreo juma de metru lungime, plina cu sticle de vin, îngropate acolo în urma cu 20 de ani, de când plecase tata de acasa (dintr-o comuna din Arges se mutase în Târgoviste). Uitat acolo, sub pamânt, vinul se transfomase în... marmelada. Asa ca barbatii taiau un cub de marmelada si turnau apa peste el, transformându-l în vin. Peste vreo juma' de ora, cântau de zor toate cântecele auzite în armata, de la "Magdalena, fata mea" la "Treceti batalioane române Carpatii!" Posted Image

Edited by florinbad, 16 September 2015 - 19:58.


#36
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
am mai auzit de marmelada din vin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate