Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pastrare vin si tuica in damigene

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Salutare,

Am niste rachie buna de prune, am comandat special in plus la botezul fiului meu, si mai am o damigeana de 15 l din sticla, cu invelis din rachita, in care vreau sa pastrez tuica asta inca vreo 18 ani ;)
Fiindca nu-s un expert in metodele de pastrare (mai mult in alea de consum ;) ), va cer niste sfaturi, unele intrebari pot parea simple... sorry.
1) damigeana trebuie doar clatita cu apa, sau spalata cu detergent? (poate detergentul nu face bine, avand in vedere ca poate ramane in cant f. mici iar in timp indelungat poate face rau)
2) nu am dop la ea, poate imi recomandati unde as putea gasi, si de care sa fie (de pluta, de cauciuc etc)
3) fiindca fermentatie nu mai e, ma gandesc ca dopul ar trebui sigilat pt a nu patrunde aerul - sa o fac cu ceara, cum?
4) care ar fi temperatura (deci locul) de pastrare cat mai indelungata a tuicii? Presupun ca la intuneric.
5) sa o ingrop undeva in curte, sub adancimea de inghet? desi mi se pare nastrusnica ideea, intuiesc ca acolo sunt conditiile ideale si nu-mi ocupa spatiu prin camara. Plus ca va fi funny la dezgropare, trebuie harta, sapaturi etc :)

Apoi mai am o damigeana de 25 l in care vreau sa pastrez niste vin, insa vinul probabil nu pt mult timp ;)
Dopul damigenei este din cauciuc, cu un furtun din plastic trecut prin dop.
Pt pastrare, capatul liber al furtunului ar trebui bagat intr-o sticla cu apa, nu? Insa chiar si apa fiind, oxigenul se mai dizolva in ea, si ma gandesc ca nici asta nu ajuta ca aerul sa nu mai patrunda (insa sa poate iesi). Sau gandesc prea mult deja?
In pod e bine sa o pastrez, sau e prea cald chiar si toamna (e izolat bine podul), si sa pun pe ea o carpa sa nu fie la lumina?

Multam fain !

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
tuica se pastreaza cel mai bine in butoi de lemn, undeva in beci la temperatura constanta.

#3
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Pastrata in butoi de lemn in 18 ani mai ramai cu 2-3 litri sau poate exagerez . Parerea mea sa le pui in recipient de plastic .

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Ramane putin, dar macar e ceva bun. In sticla le tine degeaba. Poate sa cumpere si peste 18 ani si va fi acelasi lucru.

Eu la 10L de palinca tinute in butoi am mai ramas cu vreo 2L parca, dupa vreo 3 ani. Dar era senzatie si culoarea si aroma si gustul.

Edited by usrnm, 16 September 2015 - 14:33.


#5
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
cum sa le pui in plastic? fereasca...

daca nu pe pot pune in butoi nou, sau unul folosit doar la vin, eu nu le'as tine in damigeana. tuica n castiga nimic daca e tinuta in damigeana in cantitate mare, dar tu risti sa o pierzi daca sta toata la un loc. trage'o in sticle de litru, pierzi 1-2-3 sticle maxim, daca rasufla la un timp asa indelungat, dar celelalte raman si poti umbla la ele pe rand.

 usrnm, on 16 septembrie 2015 - 14:32, said:

Ramane putin, dar macar e ceva bun. In sticla le tine degeaba. Poate sa cumpere si peste 18 ani si va fi acelasi lucru.

Eu la 10L de palinca tinute in butoi am mai ramas cu vreo 2L parca, dupa vreo 3 ani. Dar era senzatie si culoarea si aroma si gustul.

de asta e bine sa iei un butoi folosit la vin. se pierde mai putin si imprumuta aroma din lemnul impregnat de vin. oricum, mai baga o tura butoiul ala si vei avea pierderi mai mici

#6
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
cata tuica ai?
cel mai bine in bidon de plastic, in damigeana la cea mai mica atingere poti sa ai o surpriza neplacuta
ps. tuica de doi ani "vechime" tinuta in bidon de plastic cu surcele de dud pt. culoare si aroma ;)

Attached Files



#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristi-m, on 16 septembrie 2015 - 14:19, said:

1) damigeana trebuie doar clatita cu apa, sau spalata cu detergent? (poate detergentul nu face bine, avand in vedere ca poate ramane in cant f. mici iar in timp indelungat poate face rau)
2) nu am dop la ea, poate imi recomandati unde as putea gasi, si de care sa fie (de pluta, de cauciuc etc)
3) fiindca fermentatie nu mai e, ma gandesc ca dopul ar trebui sigilat pt a nu patrunde aerul - sa o fac cu ceara, cum?
4) care ar fi temperatura (deci locul) de pastrare cat mai indelungata a tuicii? Presupun ca la intuneric.
5) sa o ingrop undeva in curte, sub adancimea de inghet? desi mi se pare nastrusnica ideea, intuiesc ca acolo sunt conditiile ideale si nu-mi ocupa spatiu prin camara. Plus ca va fi funny la dezgropare, trebuie harta, sapaturi etc Posted Image
Foloseste un detergent de vase si clateste apoi cu multa apa.
Dop de cauciuc. Ala de pluta se usuca in timp si se evapora tzuica. Daca-l apesi bine, nu mai intra aerul. In pivnita la intuneric e ok. Depinde cat de des o vei vizita... Nu e cazul s-o ingropi, tuica nu ingheata.

Quote

Apoi mai am o damigeana de 25 l in care vreau sa pastrez niste vin, insa vinul probabil nu pt mult timp Posted Image
Dopul damigenei este din cauciuc, cu un furtun din plastic trecut prin dop.
Pt pastrare, capatul liber al furtunului ar trebui bagat intr-o sticla cu apa, nu? Insa chiar si apa fiind, oxigenul se mai dizolva in ea, si ma gandesc ca nici asta nu ajuta ca aerul sa nu mai patrunda (insa sa poate iesi). Sau gandesc prea mult deja?
In pod e bine sa o pastrez, sau e prea cald chiar si toamna (e izolat bine podul), si sa pun pe ea o carpa sa nu fie la lumina?
Scoti dopul ala cu furtun si pui unul din cauciuc plin (ala cu furtun e pentru perioada de fermentatie). Poti s-o tii oriunde, dar sa nu fie prea cald si nici sa nu inghete (de aceea pivnitele au cat de cat o temperatura constanta...).

#8
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Mersi de raspunsuri, insa nu ma lamuresc... eu sunt om de stiinte exacte, dar se pare ca pe aria de culinare si vinoase e mai mult poveste Posted Image
Butoi nu-mi voi lua, ramane doar damigeana, ori trasa tuica in sticle mai mici. Insa aceeasi intrebare si in sticle mai mici, cum se sigileaza dopul si altele ce am mai intrebat.
Nu vreau neaparat ca tuica sa castige nu stiu ce (oricum isi modifica gustul, va fi mai "rotunda"), va fi tuica veche de 18 ani de la botezul lui - asta e mai important.
stai ca am ceva raspunsuri de citit. Corect, alcoolul nu ingheata...

 horia66, on 16 septembrie 2015 - 14:51, said:

Foloseste un detergent de vase si clateste apoi cu multa apa.
Dop de cauciuc. Ala de pluta se usuca in timp si se evapora tzuica. Daca-l apesi bine, nu mai intra aerul. In pivnita la intuneric e ok. Depinde cat de des o vei vizita... Nu e cazul s-o ingropi, tuica nu ingheata.
da, corect, alcoolul nu ingheata. La ingropat insa ma gandeam mai mult ca sa nu-mi ocupe spatiu prin camara (pivnita=beci nu am), iar asta o voi vizita zilnic.

 horia66, on 16 septembrie 2015 - 14:51, said:

Scoti dopul ala cu furtun si pui unul din cauciuc plin (ala cu furtun e pentru perioada de fermentatie). Poti s-o tii oriunde, dar sa nu fie prea cald si nici sa nu inghete (de aceea pivnitele au cat de cat o temperatura constanta...).
Pai vinul e de anul asta, e de casa, asa ca ma gandesc ca in timp o mai fermenta el un pic, de-aia ma gandeam sa il las sa respire. Crezi ca s-a oprit fermentatia?

 STARTREK1, on 16 septembrie 2015 - 14:46, said:

cata tuica ai?
cel mai bine in bidon de plastic, in damigeana la cea mai mica atingere poti sa ai o surpriza neplacuta
ps. tuica de doi ani "vechime" tinuta in bidon de plastic cu surcele de dud pt. culoare si aroma Posted Image
Fain arata !
In plastic, sincer nu cred sa se pastreze prea bine timp indelungat (poate 1-2 ani e ok). Plasticul vine cu mirosul caracteristic, are pori, spre deosebire de sticla care e neutra. Sigur, butoaiele speciale (dud, stejar, cires) sunt ideale, insa nu este si cazul meu.
Am vreo 18 l de tuica, ce nu intra in damigeana, intra la degustat ;)

Edited by cristi-m, 16 September 2015 - 15:08.


#9
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Damigeana de sticla are o singura problema - se poate sparge - in rest e perfecta cu un dop de cauciuc bun eventual sub un strat de ceara (lumanare topita). Exista cosuri de plastic destul de solide pentru damigene, rafia putrezeste.
Merita si trasa la sticle de 0.7 sau 1 l, exista capsule metalice "de bere" si "capsator" - minimizeaza riscul si poate veti vrea sa gustati si la prima zi de scoala sau cand intra la liceu, eventual ramane o sticla si la nunta.
Atentie - la vin nu se tot umbla ca se oxideaza, nu se deschide ani de zile.
Cativa ani merita bagate niste bucati de lemn (dud, stejar, depinde de gusturi) pentru o aroma si culoare de tuica veche.
La fel si pentru vin se imita "baricul" 2-3 maxim 7 ani - dar numai stejarul e recomandat, la vin sticlele stau culcate daca au dop de pluta, la servire trebuie atentie la depuneri.

Sub nici o forma in plastic. E toxic.
Absolut interzis in pod. Vara sunt 50 grade, iarna ingheata si se sparg. Daca nu e pivnita mai bine faci o groapa de minim 80 cm adancime (sub cota de inghet) si le pui direct in pamant sub un plastic cu pamant deaspura (mare grija la dezgropare sa nu le spargi cu cazmaua)

Edited by Oxigen1234, 16 September 2015 - 15:14.


#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Auzi butoaie de plastic ? si apoi  punem surcele de de cires,dud etc ? Posted Image si gustul devine beton cu aroma de  ??? Învechirea se face în butoaie de stejar, dud, cireş, cu care ocazie ţuica se închide la culoare" , galben-maroniu pentru stejar, galben închis dud şi cea mai frumoasă culoare un galben-verzui pentru butoiul din lemn de cireş;
....
Învechirea se poate face şi în damigene din sticlă."  Sursa
Legile lui Hiusen

Quote

Respectul pe care-l poartă oamenilor, dar şi muncii ori numelui său se vede fie şi de la un singur lucru: niciodată nu ambalează şi nu vinde ţuica la bidoane din plastic, aşa cum fac cei mai mulţi dintre producătorii de ţuică. Diferenţa nu este numai de aspect, ci şi de calitate: „Băutura ţinută în plastic nu pierde din tărie, dar prinde miros, ceea ce o depreciază substanţial. Nu pot deci să-mi permit să vând cuiva un produs alterat calitativ.“
...SURSA  STARTREK1 mai invata de la oamenii astia care fac tuica de ani buni.

Edited by stlk, 16 September 2015 - 15:42.


#11
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
terminati odata cu plasticul ala!!!

in 18 ani il dracu' de nu se vede, devine toxic si casant de nu se poate. sticla, daca nu vrea sa se "evapore" din continut.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Oxigen1234, on 16 septembrie 2015 - 15:08, said:

Exista cosuri de plastic destul de solide pentru damigene, rafia putrezeste....
Posted Image  Rafie ? sau rachita ?

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
N-ai asa mare cantitate, eu m-as uita la asa ceva...

[ http://supermarketclaudia.ro/image/cache/data/produse%20alimentare/Bauturi%20alcoolice/bere/bere-grolsch-045-l-500x500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Pentru cui i se pare ca butoaiele de lemn le absoarbe tuica, citez sfatul lui  de la Nea Ion care are 74 de ani (si face tuica de la 15 ani).

Quote

Ţuica proaspătă are o culoare albicioasă, e tulbure şi pentru limpezire şi, păstrarea ei în cele mai bune condiţii, se ţine în pivniţe, în butoaie din lemn de dud, ca să aibă culoarea galbenă. Cu cît ţuica e mai veche, cu atît devine mai bună şi mai tare, fiindcă butoiul mai trage din apă, de-a lungul vremii.
.Sursa   Pana la urma cand vrei o tuica buna, o vrei cantitativ sau calitativ ?

Edited by stlk, 16 September 2015 - 15:41.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Omul cred ca vrea ca dupa 18 ani sa nu ramana din 18 litri de rachiu cu numai unul, ca a supt butoiul apa.
Ce vrea el sa faca are oricum efect simbolic, calitatea nu prea conteaza.

#16
andreihristescu

andreihristescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 14.04.2008
Parerea mea este ca, asa cum a fost bauta la botezul fiului, asa sa ramana si peste 18 ani. Fara indulciri si alte minuni.  Stiu unde bate toata treaba cu " 18 " ani.. la varsta de 18 ani s-o faceti lata! :-)
Cea mai buna idee ( in niciun caz plastic!!! ) este, asa cum a mai scris cineva, in sticle de un litru.
A doua solutie ar fi in damigeana dar cat mai apropiata de 18 litri. Nu 50...
Se clateste in interior cu apa, se arunca apa se pune circa o cana de apa si un burete, o sarma curata, spalata care sa fie izolata sau un bat, va fi folosita pt a manevra buretele in interior pentru curatarea peretilor. Se va folosi detergent de vase, nu afecteaza cu nimic tuica, dar dupa curatare se va clati cat mai bine posibil.
Capacul de cauciuc, infipt cat mai bine dupa care pusa punga cu elastic de preferat din camera de bicicleta, cele colorate se coc in timp. In felul asta va fi o a doua protectie iar praful nu va mai sta pe buza damigenei ci pe punga. Dar a se cauta una de congelator sau ceva fara biodegradabil..
@Mizu berea aia este foarte buna dar pretul...

Edited by andreihristescu, 16 September 2015 - 15:53.


#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru sistemul de inchidere al sticlei i-am aratat :)
Ar avea nevoie de 36, nu iese chiar asa scump.

#18
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@mitzu. chiar la sticlele astea ma gandeam si eu.
acum, am 4 sticle de grolsch spalate, le'am baut saptamana trecuta si inca cateva de 1 l (ikea) in care astept sa'mi trag visinata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate