Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lenovo A2010 - 4G

- - - - -
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#469
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salutare , nu mai am spatiu disponibil si aplicatiile nu se mai pot actualiza din lipsa ! Am pus un card micros SD de 16 gb si va intreb :
1. trebuie sa dezintelaz aplicatiile si sa le instalez pe noul card nu pe memoria interna a telefonului ?
2. cum ii dau calea unei aplicatii sa se instaleze pe cardul de 16 gb ?
  Multumesc !

#470
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Unele aplicatii pot fi instalate doar in memoria telefonului. Unele pot fi mutate direct, fara o reinstalare. Inainte sa le stergi, incearca sa le muti pe card.
2. Intra la setari > stocare > locatie stocare implicita > selectezi card SD extern > comutare.

View Postrich1974, on 20 aprilie 2017 - 08:16, said:

meniul developer options vad ca nu este atat de complex ca la altele....la voi cum este?
Acum observ si eu. DIn cate imi amintesc la versiunile anterioare era mai complex meniul. Sau confund cu celelalte telefoane.

Edited by MembruAnonim, 20 April 2017 - 08:55.


#471
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ma interesa sa vad si ei pe ecran "cpu load"...chestia aia de seamana cu comanda "top" de la linux.

#472
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aveam CPu Load pe un telefon cu Android 4.2 si am din nou optiunea la un telefon cu Android 6.1.

S-ar putea sa tina de modelul telefonului si nu de versiunea Android.

Edited by MembruAnonim, 20 April 2017 - 11:21.


#473
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Da. Depinde de Rom-ul instalat. Eu de la android 7,am trecut la un Rom RR cu 5.1.1 care are toate setarile posibile in android. :) Nu am vazut pana acum un Rom cu atatea posibilitati de setare,customizare ca Resurrection Remix By Manish1708.

#474
unQ07

unQ07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 18.11.2010
Te referi la alte mărci, sau la Lenovo în general?

#475
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Ma refer la toate Romurile pe care le-am intalnit pana acum,pe Lenovo,Samsung,ZTE.

#476
LEOPAGU

LEOPAGU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.02.2011
Buna seara,nu stiu cum sa mut aplicatiile pe card...nu apar optiuni (la Samsung cunosc procedeul sau exista aplicatii) dar aici nu ma descurc.2.Am incercat si > stocare > locatie stocare implicita > selectat card SD extern > comutare.Aplicatiile apar tot pe memoria interna.si nu pe card.Daca exista o solutie,va multumesc anticipat.

#477
LEOPAGU

LEOPAGU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.02.2011
Buna seara,daca ma poate ajuta cineva...1.Nu pot muta aplicatii,nu cred,ca tot ce am se poate instala doar in memoria tel.1.Am incercat si nu reusesc sa vad obtiunea de mutare (ca la Samsung de ex.) 2.Am incercat sa modific si am facut ,,comutare'' ,card de stocare principal :card SD extern.Nimic, am sters aplicatii si dupa ce le-am reinstalat (chiar si alte aplicatii marunte,de ex.meteo) ele apar tot pe memoria telefonului si de aici..lipsa spatiului 3.Nu mai pot folosi tastatura telefonului,orice fac imi apare varianta de introducere text numai prin microfon.Multumiri anticipate pentru un eventual ajutor.

#478
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu cred ca ai ce sa faci. mai dezinstaleaza din aplicatii. nu toate aplicatiile pot fi mutate pe sd. eu, de principiu, instalez cat mai putine aplicatii, pe orice sistem de operare.

#479
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLEOPAGU, on 13 mai 2017 - 19:38, said:

Buna seara,daca ma poate ajuta cineva...1.Nu pot muta aplicatii,nu cred,ca tot ce am se poate instala doar in memoria tel.1.Am incercat si nu reusesc sa vad obtiunea de mutare (ca la Samsung de ex.) 2.Am incercat sa modific si am facut ,,comutare'' ,card de stocare principal :card SD extern.Nimic, am sters aplicatii si dupa ce le-am reinstalat (chiar si alte aplicatii marunte,de ex.meteo) ele apar tot pe memoria telefonului si de aici..lipsa spatiului 3.Nu mai pot folosi tastatura telefonului,orice fac imi apare varianta de introducere text numai prin microfon.Multumiri anticipate pentru un eventual ajutor.
1 si 2 - aplicatiile si jocurile pot fi instalate doar  pe partitia de sistem. Pe card poti muta imagini, poze, muzica, si alte tipuri de fisiere, gen text, Office etc. Daca il rootezi vei putea muta si aplicatii si jocuri.
3 - vezi in setari, la „Limba si introducere text” - „Tastatura actuala” - romana Gboard - „Alegeti tastaturi” romana Gboard sa fie activata.

Edited by MembruAnonim, 15 May 2017 - 19:04.


#480
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai adaug ceva, in legatura cu spatiul. DIn cand in cand sa stergi fisierele temporare si cache-ul. Intr-un timp la mine se acumulase 1 GB.

Setari > Stocare > Date memorate in cache.

Apoi poti intra in Setari > Aplicatii si la fiecare aplicatie mai mare sa stergi fisierele temporare.

#481
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Buna,

La Lenovo-ul meu am observat ca a inceput sa se umfle bateria,l.am scos din telefon si dupa o saptamana cand an venit din concediu am vazut ca sa mai umflat intretimp destul de tare,nu mai incape in telefon.

Are garantie la Depanero,pentru baterie tot doi ani e garantia? Daca da pot trimite dar bateria sau trebuie si telefonul?

Edited by farockhcm, 16 July 2017 - 12:40.


#482
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009
M-aș mira să-ți schimbe bateria !
Am avut probleme cu mulți ani în urmă cu un telefon luat de la Vodafone. Telefonul mi la schimbat de 3 ori, bateria ba.
Am avut probleme cu alt telefon, luat de la Germanos . L-am trimis de 7 ori în service, pînă la urmă mi-a dat altul nou, dar bateria aceeași.
Încearcă ! Poate merge !

#483
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Am vorbit cu ei, az zis sa trimit si telefonul.Bateria sa umflat de  nu mai intra in aparat. Sper sa am timp saptamana asta sa-l trimit. Sunt curios sa vad cum se va rezolva.

#484
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-am patit asta cu bateria umflata, dar ma gandesc sa imi iau o baterie de rezerva, desi nu mai folosesc telefonul, sa fie pentru cand voi avea nevoie.

Ciudata treaba ca pentru baterie sa trebuiasca sa trimiti si telefonul. AM patit cu un alt model si mi s-a spus ca trebuie si resoftat. Acum nu vad ce legatura ar avea una cu cealalta.

Voi nu va intrebati cum pentru A2010 era suficient 1 GB de RAM si 8 GB ROM + card, dar pentru telefoanele mai noi ai nevoie de caracteristici de 3 ori mai mari.
SI atunci ma intreb daca in toata treaba asta nu e mai mult marketing, sa ia ochiul cumparatorului?!

Edited by MembruAnonim, 19 July 2017 - 07:10.


#485
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Nu imi dau seama de la ce sa umflat...azi vine curierul dupa telefon.

8 GB ROM este totusi putin,daca folosesti aplicatii multe care nu se pot muta pe card te cam incurca. Bine eu l-am folosit mai mult ca hot spot etc. Dar faptul ca se pot pune 2 simuri si un card de memorie e o treaba foarte buna si nu prea intalnita nici la telefoanele mai scumpe.

Cam 90 de lei o baterie originala dupa cate am vazut pe net.

#486
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bateria are aceeasi capacitate ca cea originala? Am vazut ca dupa un timp au inceput sa apara cu mai multi MAh.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate