Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Solutie printare poze in timpul nuntii

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Epson L800 este inca o varianta de luat in calcul, avand costuri mai mici de print dar valoare de achizitie ceva mai mare si fiind un mic mai dificil de carat si organizat. Gasesti diferite formate de hartie pana la A4. La Metro aveau hartie 10x15 cu 20 ron parca, marca Sigma, cred ca 50 buc. F decenta mi s-a parut dpdv calitativ. Cartusele sunt 6 si o culoare costa 50 ron dar tine cam pana uiti de ea. Daca totusi vrei "iphone", adica simplu, rapid, bun, fara batai de cap si setari, mergi linistit pe selphi chiar daca te costa mai mult printurile... Depinde si de specificul si pretentia nuntilor pana la urma... :)

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Am intalnit ceva similar la o nunta, doar ca cei ce se ocupau de print nu doar ca erau altii decat cei ce faceau pozele "normale", dar erau si din partea altei firme.

#21
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 12.05.2012
Cu canon shelphy pot imprima pe hartie foto magnetica?

#22
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Din cate stiu nu pentru ca tehnologia de "printare" este uspr diferita, imprimanta foloseste niste riboane termice. Nici nu am vazut alta marca de kit hartie/ribon in afara de Canon.

#23
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Eu fac fotomarturii cu un Canon iX6550... A3! :D Printeaza si hartie magnetica pe care o iau taiata la dimensiune 10/15 de la amddigitalgrup.ro.
Selphy este o varianta de luat in calcul pentru portabilitate/calitate dar in niciun caz pentru magneti.

#24
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-Cu selphy ala termic nu poti printa decat 10/15, Printul duraeza o vesnicie(deci nu o sa te incadrezi in timp sub nici o forma), costul/print e mare raportat la imprimanta cu CISS si nu ai nici optiuni prea multe de ajustare si calibrare in driver.
2-Ca sa faci treaba buna si eficienta (eu unul ma ocup cu asta) iti trebuie obligatoriu un asistent.
3-Ca scule ai nevoie obligatoriu de un Laptop tapan de 17" din gama de sus(la care sa-i calibrezi cat de cat ecranul cu un spider) sau cel mai recomandat monitor extern de grafica(eu ma car cu un U2410 dupa mine) un cititor de carduri CF foarte rapid pe USB 3.0,Mouse extern si o imprimanta L800/L850/L1800 + hartie originala de toate dimensiunile + plicuri personalizate de diverse marimi in care sa la dai.
4-Pozele nu le prinezi asa de-a valma ci le faci o minima editare(geometrie,WB, Expunere la General,Levels etc unde trebuie mai atingi si cu cate o pensula)  din RAW in ACDSee Pro sau LIghtRoom. Recomand primul ca e mult mai rapid.Iti trtebuie asistent bun care sa stie sa editeze rapid si bine pozele; la poze in conditii identice de lumina numai cat aplici profilul de la celalta + mici ajustaje si gata poza.Cand ai dat next la urmatoarea el deja ti-a salvat in folderul cu Develop Jpeg-ul procesat.
5-Pozele obligatorii pentru invitati le faci la sala cand vin si dau noroc cu mirii automat ii retii sa faca poza cu mirii si apoi le dai drumul inauntru.Indiferent cat de puhoi vin nu au unde sa se duca si trebuie sa astepte la coada pana se fac toate procedurile.
6- pe langa pozele astea se fac bani frumosi cu poze la comanda si poze din timpul zilei. Ca sa agati clientii trebuie sa stii pe care sa-i bagi in seama din cursul zilei.in special trebuie sa te axesezi pe portrete cu  copii si rude.
7-imediat ce ai ajuns la sala si ai montat echipamentul scoti cateva portrete reusite in format mare in special copii si le afisezi in scop de reclama la masa unde ai pupitrul.E foarte bine sa ai si un Banner pe care sa scrie foto pe loc/foto la minut etc...e foarte indicat ca asistentul sa ajunga din timp la sala ca sa monteze echipamentul si sa descarce cardurile de peste zi; cand ajungi tu cu nunta la sala sa intre direct in paine.
8-La sala trebuie sa te plimbi cu camera pe la invitati si sa-i agati cu colorata. Succesul este garantat daca fotogarful este o femeie tanara care arata tipla si are papagalul bun.Odata ce ai agatat cativa si vad ceilalti ca aia dau poze din mana in mana si ca stau gramada la rand langa  pupitrul de printare vor si ei si pe urma incep sa traga ei de tine.
9-Daca te pricepi poti merge si cu Chroma Key sau fundaluri dupa tine si poti face chiar si ceva colaje pe loc.
La nunti cu multe persone e recomandat sa fie chiar 2 + echipament aferent care sa se ocupe numai de asta.
Eu am reusit si 400 de printuri/seara cu tot cu corectii.
In functie de nunta incearca sa-ti vinzi cat mai scump marfa.Eu fara 10lei nu dau 10/15.
Stima.

Edited by geo123, 24 September 2015 - 08:51.


#25
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
@geo123, pe bune! eu cred ca vrei sa sperii omul! :))

Fotomarturiile se fac in doua variante: 1. mirii si invitatii in aceeasi imagine; 2. separat, cu doua imagini pe fotografie. Prima varianta ii transforma pe miri in sclavii fotomarturiilor... nu e bine, ei au alta traba. Daca faci fotografiile la intrare, vei avea inevitabil inca 2-3 fete care se holbeaza la aparat. Trebuie sa identifici un loc (un perete ca si fundal) unde sa le faci fotografiile.
Cel mai indicat, faci la inceput o poza cu mirii si pe parcurs faci fotografiile cu invitatii. Apoi le pui una langa alta pe un 10/15... eventual cu un fundal in spate, cu un text cu numele mirilor si data nuntii (in lightroom direct sau facut jpeg-ul in photoshop, inainte si exportat in lightroom...)
Ai o lista cu numele invitatilor si ii bifezi dupa ce tragi cadrul. La final dai lista mirilor si ei ii vor identifica pe cei ce nu sunt bifati sau care nu sunt pe lista.
Faci poze pana la dansul mirilor/12 noaptea dupa care te apuci de prelucrat/printat. Daca mai vin invitati in timp ce lucrezi, nu e nici o problema! II pui la zid le-o tragi, descarci rezultatul si continui.
Cat dureaza printarea? 50s pe fotografie? Dar prelucrarea? 10s? 100 fotografii le predai lejer in 2 ore! Ai plicurile pregatite de acasa.

Normal ca ai nevoie de un laptop! Dar, serios! Monitor separat si obligatoriu minim 17"!?
E nunta sau circ!? Facem SRL in restaurant? :))) Impartim pliante, prezentam imagini... diferite dimensiuni... A3, A2... poate facem si un rollup pana dimineata! :)))
Eu cred ca geo123 face si putina caterinca in postul sau! ;)

#26
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu sperii pe nimeni, dar din ce scrii se vede cata experienta ai.
Eu fac si printez pe loc poze procesate din RAW pe banda nene. Eu nu am timp sa stau dupa  nu stiu ce rasnita de laptop dual core cu 2/4GB RAM si HDD la 4200 si nici nu ma chiompaiesc pe o petarda de TN de 15" de laptop care este imposibil de calibrat si ce vad pe monitor e total diferit de ce am vazut in camera care la randul lui e total diferit de ce iese pe hartie.Asa nu se poate procesa si rezultatul pe hartie va fi unul mediocru.Sa nu mai spun ca intr-un fel lucrez pe 24" si in total altul pe 15" chiar daca ala de 15 sa spunem prin absurd ar avea aceeasi calitate ca cel de grafica.Viteza de lucru este mult diminuata cand totul e condensat in 15" si trebuie sa apelezi mereu la zoom pentru a vedea detaliile din poza.
Eu la sala am facut  si mia de euro/noapte si am fost  si cu 2 imprimante dar cu Asus ROG i7+SSD si Dell u2410.
Fotografiile se fac la intrare cu mirii si perechea de invitati in acelsi cadru. Acolo amenajez decorul de pozat pe un perete + Blitzurile  si sanatate.Faza cu sclavia si ca-ti intra nu stiu cine in cadru e abureala. Ce alta treaba au mirii decat sa-si primeasca invitatii si sa stea 10s la poza cu fiecare pereche in parte???
Pana faci tu pe parcurs  pozele cu invitatii, pana le transferi,pana le corectezi si faci colajele si pana ajung in sfarsit pe hartie te prinde dimineata.Eu intr-o ora jumate am terminat cu pozele de la marturie la o nunta de 200 de persoane mai ales ca la corectie merg sablon ca sunt aceleasi conditii de lumina si incadrare.
Prietene daca ai impresia ca e rost de caterinca in postul meu nu te pune nimeni sa tii seama de ce am scris acolo.Fiecare isi face treba cum doreste.
Cat despre SRL/Circ....esti pe dinafara.Zau la cate nunti bune ai fost tu pana acum? Ai vazut formatii cu artisti de renume sa vezi ce ditai Bannerul au cu ei si cum lasa CD-uri promo + carti de vizita  pe masa la fiecare familie?
Nu este circ ci este o afacere.Eu merg acolo ca sa fac bani.Ca sa fac bani am nevoie de reclama si de scule performante pentru a face un volum cat mai mare de poze la o calitate cat mai buna si un cost/print cat mai mic.
Numai cand spui ca te duci cu Canon iX6550 care e 60Lei culoarea si te tine nici 20 de printuri A4......
Cred ca stii ca, toate canoanele astea din ultimii ani nu sunt compatibile CISS si capul de printare se infunda repede si scrie tomberon pe ele. CISS=Epson cu cap piezo.
Spor!

#27
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Mai geo tu cred ca esti si putin stresat de ai apelat la atacuri la persoana!

#28
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce atac la persoana vezi mestere?
Singurul lucru care l-am spus a fost ca din ce ai relatat si cum ai pus problema reiese ca nu vorbesti din experienta.
Streasat poate ca sunt intr-un anume fel pentru ca numai cine nu munceste si  nu are termene limita sta relax in capitalismul asta satuarat de oferta in care daca nu dai din coate nu ai.
Asta nu are in schimb absolut nici o legatura cu discutia amicala avuta cu tine in care nu am combatut decat afirmatiile, nicidecum persoana.
Fiecare e liber sa faca dupa cum crede de cuviinta si dupa ce buget are.Eu doar "am dat din casa gratuit" o solutie de abordare care mie mi-a adus bani in plus si s-a dovedit a fi forte eficienta in decursul timpului.
Cine-i destept baga la disketa ca astfel de ponturi nu prea ai ocazia sa vezi.

Edited by geo123, 24 September 2015 - 13:02.


#29
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Tot respectul pentru spiritul de antreprenor al lui geo dar aici in Timisoara nu am vazut asa ceva. Aici nuntile sunt foarte chill si oamenii discreti, daca ma apuc sa ma desfasor ca geo cred ca ma trimit mirii acasa. Probabil ca in Bucuresti, Constanta merge asa dar fiecare trebuie sa verifice daca modelul asta de afaceri se potriveste pe zona lui.

Aici cantaretii vin, canta, iau banul si pleaca, nu am vazut CD-uri sau carti de vizita nici de la cei mari nici de la cei mici.

Edited by nicolaie, 24 September 2015 - 18:39.


#30
liviuberbece

liviuberbece

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2012
Ca solutie de printare ce parere aveti intre HITI sau DNP ? Care este mai buna, mai fiabila, si costui per foto este mai mic?

#31
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu merita.Cost de achizitie Ridicat,Pretul/print e aproape dublu fata de CISS,Viteza de printatre mai mica,esti limitat la un singur tip de hartie(acel semilucios termic),nu poti printa toate formatele uzuale pe aceeasi imprimanta(ex pe DS 80 desi stie 20/30 nu poate printa 10/15 si 13/18 iar DS 40 nu stie de A4)
Mai adauga ca, consumabilele nu se gasesc usor,iar ca sa treci de la un format la altul trebuie sa schimbi atat rola cat si cartusul de folie termica aferent ceea ce inseamna o gramada de timp pierdut.La jet in 3 secunde ai schimbat formatul de hartie.
Sunt in schimb si cateva avantaje legate de rezistenta printurilor la apa si UV precum si eliminarea problemelor de transport si infundare DUZE care sunt la jet.Dar pe cine intereseaza asta cand tu mergi sa faci bani pe teren si acolo pe primul plan sunt pretrul/print, viteza de tiparire si o gama cat mai larga de formate si tipuri de hartie. sa nu mai vorbim de amortizarea achipamentului.Pai doar la un singur eveniment daca ma misc bine fac banii de 3buc L800.
Cel mai avantajos si performant e laboratorul foto.Eu la evenimentele din localitate trimit pozele prin retea direct la centru unde colegul mi le printeaza cat ai clipi.
Stima.

Edited by geo123, 22 October 2015 - 07:54.


#32
cation

cation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.07.2006
Ma poate ajuta sa gasec niste sabloane profi pentru fotomagneti?

#33
puiugr

puiugr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 01.11.2007
Eu pentru marturii foto folosesc un Epson l805.De obicei imi setez aparatul cat sa imi iasa pozele perfect pentru a nu le mai edita.Le bag in photoshop pentru a adauga numele mirilor si data nuntii ,eventual un mic crop sau o indreptare iar dupa ce le export le dau print.Pozele le fac cu aparatul de back-up in format jpeg.M-am descurcat singur si la o nunta unde am avut aprox 150 cupluri.

#34
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am cumparat o imprimanta banala de 350 ron, am comandat un fotocorner pe alb si am scos cu cartusele orginale din Canon IP7250 cam 50 de A4 !! Ce e drept, multi din invitati erau in port popular, fotocorner alb, deci nu a avut mare fill. Scotea foaia in 10 secunde, lipeam pe magneti apoi taiam cu ghilotina.


Nu stiu ce sa iti zic de sabloane, eu m-as inspira de pe net si as face grafica "de mana" in Photoshop

#35
Che_Guevara87

Che_Guevara87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.04.2010

View Postgeo123, on 24 septembrie 2015 - 10:41, said:

Nu sperii pe nimeni, dar din ce scrii se vede cata experienta ai.
Eu fac si printez pe loc poze procesate din RAW pe banda nene. Eu nu am timp sa stau dupa  nu stiu ce rasnita de laptop dual core cu 2/4GB RAM si HDD la 4200 si nici nu ma chiompaiesc pe o petarda de TN de 15" de laptop care este imposibil de calibrat si ce vad pe monitor e total diferit de ce am vazut in camera care la randul lui e total diferit de ce iese pe hartie.Asa nu se poate procesa si rezultatul pe hartie va fi unul mediocru.Sa nu mai spun ca intr-un fel lucrez pe 24" si in total altul pe 15" chiar daca ala de 15 sa spunem prin absurd ar avea aceeasi calitate ca cel de grafica.Viteza de lucru este mult diminuata cand totul e condensat in 15" si trebuie sa apelezi mereu la zoom pentru a vedea detaliile din poza.
Eu la sala am facut  si mia de euro/noapte si am fost  si cu 2 imprimante dar cu Asus ROG i7+SSD si Dell u2410.
Fotografiile se fac la intrare cu mirii si perechea de invitati in acelsi cadru. Acolo amenajez decorul de pozat pe un perete + Blitzurile  si sanatate.Faza cu sclavia si ca-ti intra nu stiu cine in cadru e abureala. Ce alta treaba au mirii decat sa-si primeasca invitatii si sa stea 10s la poza cu fiecare pereche in parte???
Pana faci tu pe parcurs  pozele cu invitatii, pana le transferi,pana le corectezi si faci colajele si pana ajung in sfarsit pe hartie te prinde dimineata.Eu intr-o ora jumate am terminat cu pozele de la marturie la o nunta de 200 de persoane mai ales ca la corectie merg sablon ca sunt aceleasi conditii de lumina si incadrare.
Prietene daca ai impresia ca e rost de caterinca in postul meu nu te pune nimeni sa tii seama de ce am scris acolo.Fiecare isi face treba cum doreste.
Cat despre SRL/Circ....esti pe dinafara.Zau la cate nunti bune ai fost tu pana acum? Ai vazut formatii cu artisti de renume sa vezi ce ditai Bannerul au cu ei si cum lasa CD-uri promo + carti de vizita  pe masa la fiecare familie?
Nu este circ ci este o afacere.Eu merg acolo ca sa fac bani.Ca sa fac bani am nevoie de reclama si de scule performante pentru a face un volum cat mai mare de poze la o calitate cat mai buna si un cost/print cat mai mic.
Numai cand spui ca te duci cu Canon iX6550 care e 60Lei culoarea si te tine nici 20 de printuri A4......
Cred ca stii ca, toate canoanele astea din ultimii ani nu sunt compatibile CISS si capul de printare se infunda repede si scrie tomberon pe ele. CISS=Epson cu cap piezo.
Spor!

Salut,

Imi poti spune te rog ce imprimanta folosesti pentru printarea pozelor? si mai ales ma intereseaza tipul si firma hartiei folosita la cea 10x15.

Mersi mult

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate