Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

De acum se poate verifica istoricul unei masini pe net

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostMrReason, on 28 septembrie 2015 - 15:40, said:

Hai sa-ti spun un "secret": nimeni nu are acces la datele cu pricina decat cei implicati direct (societatile de asigurari, service-urile) si care nu au voie sa ofera unor parti terte altfel de informatii!
Vezi ca gresesti. Datele sunt luate de la ASF Romania (fosta Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) si sunt publice si pentru PF cu conditia sa stii CNP/CUI si Numar/Serie a masinii.

#20
redfaithless

redfaithless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.02.2007
Citind acest post am decis sa fac si eu un raport pe https://inspectorauto.ro si am ramas socat cand am vazut ce era sa cumpar...........
O masina facuta praf care era la vanzare pe OLX.

Puteti vedea raportul aici sau in atasament daca nu merge. https://inspectoraut...ctorauto_ro.pdf

Am primit istoric de kilometri si istoric complet de service + fotografii ale masinii. Eu sunt multumit pentru pretul platit care vad ca s-a ieftinit fata de ce este scris aici, am dat pe raport 6 Euro + TVA. Am platit prin SMS.

Attached Files


Edited by redfaithless, 16 October 2016 - 10:31.


#21
piese26

piese26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2016
REDFAITHLESS.....esti un neserios...faci reclama site.ului INSPECTOR AUTO...sigur esti de.al lor..

Toata lumea e nemultumita numai tu ai primit raportul detaliat,,,

O mare teapa. INSPECTORAUTO...Cel mai neserios site posibil !

Pt 6 euro mi-au comunicat exact ce a scris si vanzatorul in anunt.
DOAR Kilometrii de AZI ai masinii ! ATAT !!! Asta stiam si eu si toata tara...din anunt...
Deci NU AU ACCES LA NIMIC.... ca sa comunice istoricul masinii !!!
Specfic... masina este din 2008 , 128000 km adusa acum din Germania.

E IMPOSIBIL sa nu fie cu ceva in baza de date Audi Deutchland !

ATENTIE !!! DATI BANI DEGEABA LA   INSPECTORAUTO !!!

#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postredfaithless, on 16 octombrie 2016 - 10:29, said:

Citind acest post am decis sa fac si eu un raport pe https://inspectorauto.ro si am ramas socat cand am vazut ce era sa cumpar...........
O masina facuta praf care era la vanzare pe OLX.

Ca sa te credem,Posted Image pune link-ul cu anuntul olx al masinii de care vorbesti.

#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postpiese26, on 15 decembrie 2016 - 13:12, said:

REDFAITHLESS.....esti un neserios...faci reclama site.ului INSPECTOR AUTO...sigur esti de.al lor..

Toata lumea e nemultumita numai tu ai primit raportul detaliat,,,

O mare teapa. INSPECTORAUTO...Cel mai neserios site posibil !

Pt 6 euro mi-au comunicat exact ce a scris si vanzatorul in anunt.
DOAR Kilometrii de AZI ai masinii ! ATAT !!! Asta stiam si eu si toata tara...din anunt...
Deci NU AU ACCES LA NIMIC.... ca sa comunice istoricul masinii !!!
Specfic... masina este din 2008 , 128000 km adusa acum din Germania.

E IMPOSIBIL sa nu fie cu ceva in baza de date Audi Deutchland !

ATENTIE !!! DATI BANI DEGEABA LA   INSPECTORAUTO !!!

Cum adică, există mașini nelovite și nemți care fac mai puțin de 30.000 km / an? Nu se poate, astea-s povești de samsari, doară se știe că la nemți dacă nu faci un anumit număr de km cu mașina vin 2 spiriduși de la  ministerul mașinilor second hand și îți dau km înainte ca să te creadă românii după aia.

#24
Keenox

Keenox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.12.2005

View PostAlexIP, on 20 decembrie 2016 - 13:43, said:

Cum adică, există mașini nelovite și nemți care fac mai puțin de 30.000 km / an? Nu se poate, astea-s povești de samsari, doară se știe că la nemți dacă nu faci un anumit număr de km cu mașina vin 2 spiriduși de la  ministerul mașinilor second hand și îți dau km înainte ca să te creadă românii după aia.


Omul zicea ca nu a primit istoricul, nu ca a fost lovita. Istoricul include si reviziile periodice, unde ar trebui sa-ti zica ce a schimbat. Nu mai sari la gat aiurea.

@piese26: Poti sa te convingi si singur :) https://forum.softpe...age__tab__posts

Edited by Keenox, 04 January 2017 - 02:17.


#25
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005

Quote

Nota: Informatiile furnizate provin din agregarea diferitelor baze de date la care Furnizorul are acces si sunt publicate
pe raport fara a fi verificata in prealabil corectitudinea lor.


Asa scrie pe site-ul ala de cere bani degeaba.
Asa ca tot mai bine la reprezentanta care poate vedea tot in Germania sau alta tara. Unde s-a reparat la particular nu ai ce vedea, dar asa macar iti faci idee despre ea.

#26
tadys_ro

tadys_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.12.2011
Doar ce am scoa un rapot la un VW golf 6. Este o mare teapa ce vand cei de la autodna(si celelalte site-uri de genul). Ce fac ei de fapt: scaneaza toate site-urile de vanzari auto de VIN-uri si cand gasesc unul, salveaza km, pozele si data.
Am platit aprox 45lei pt 11poze, toata fisa masinii(toate dotarile) si km avuti acum 2 ani.
In plus mi-au bagat niste rapoarte pompoase cu grafice eronate in care si spun ca sunt estimative si in cazul meu eronate.
Mai bine luati masina, mergeti in reprrzentanta si o verifica cap-coada.
Daca o voi cumpara voi merge in reprezentanta la VW sa o verifice si sunt curios daca are vreo intrare in service.
Conform autodna nu a vazut reprezentanta.
O mare teapa.

#27
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Acele siteuri nu au acces la bazele de date ale reprezentantelor . Nu merita cheltuiti banii pe ele . Ce gasesc ei gasiti si voi gratis cu google.
Nu sunt decat o mare teapa .


#28
tadys_ro

tadys_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.12.2011
eram curios cum arata un raport. cel exemplificativ este cu lux de amanunte :))in loc de 45 lei cat am dat la www.autodna.ro dati 100lei la reprezentanta si va verifica masina in baza de date+verificare puncte cheie.  Merita

#29
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Verificati la reprezentanta si cu asta basta, sau aruncati cu banii ca e mai ok asa.

#30
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 16.07.2017

View PostAna0181, on 15 septembrie 2015 - 11:39, said:

Nimic nou sub soare!
Si pana acum puteai sa faci verificari de genu', pe alte site-uri (ce-i drept, nu romanesti) ce au baze de date mult mai mari si pentru mult mai multe tari, la costuri chiar mai mici.
Esti amabil sa indici aceste situri?Multumesc frumos.

#31
ALEXYO

ALEXYO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.08.2004
E teapa si nu e cu siturile astea de verificari,de fapt nu stiu ce sa spun ,cel putin in cazul meu am reusit sa nu iau 2 tepe si va si detaliez.

Asta e prima teapa

Citiri ale kilometrajului raportate in Belgia

Data de expirare a inspectiei 2017-09-28

Numar de kilometri inregistrati la ultima inspectie tehnica 287327 Posted Image

Numar de kilometri inregistrati inainte de ultima inspectie tehnica 270687

Citire de kilometraj verificata 144577 km Posted Image

(Aici idiotul de samsar a dus-o la reprezentanta la noi si i-a schimbat placutele spate si i-a facut o diagnoza,avea si factura ,si km astia au fost inregistrati) Deci astia au acces si la bazele de date din reprezentante sa inteleg?
Evident ca discutia s-a incheiat cu ''Asa am luat-o ,nu stiu,nu ma intereseaza '' si ''Daca vrei masina bine ,daca nu iarasi bine ca nu am timp sa stau dupa tine ''

Si a doua teapa ,

Masina avea 189.894 in bord ,uzura cacalau.La fel seria de sasiu trecuta in anunt .Mai scria in anunt ca daca nu sunt aia kilometrii mananca masina(sper sa-i fi fost de bine).Se jura si pe ma-sa si pe ta-su ca aia sunt kilometrii si ca ce serios e el ca imi da seria de sasiu.

Scria doar atat.

Citire de kilometraj verificata 268243 .cam 80.000 dati inapoi ,o nimica toata , si niste poze cu masina la vanzare din parcul neamtului cu poza la kilometraj undeva la 260000

Discutia a continuat cu '' Nu e aia masina !!!'' doar ca boul a omis ca pe portbagajul masinii era un sticker cu parcul neamtului , nume ,prenume adresa si numar de telefon ,exact ca in poza din raport. Discutia a continuat cu '' Inseamna ca nu esti interesat de masina .Nu-ti convine ,nu o lua'' Pai nu am luat-o nici p'aia

Acuma de ce pun la indoiala anumite lucruri la rapoartele astea ,am facut sambata un raport pentru o masina si in raport apar mai putini kilometrii decat in bord Posted Image))))) in bord 84000 si in raport 62000(sunt dati inainte? Posted Image) si am si platit aiurea pentru 7 poze care erau si pe autovit si un vin decodat ,care il decodasem si eu gratis inainte.

Pana acum am spart vreo 250 lei pe rapoartele astora si masina tot nu mi-am luat. Posted Image

Exista cumva si un site prin afara care face rapoarte d'astea de verificari,etc ?Ca nu cred ca astia in Romania sunt miezul verificarilor la nivel mondial.

#32
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Daca a facut service doar la reprezentanta, te duci si ceri sa iti arate tot istoricul si nu prea ai cum sa gresesti.
Site-uri sunt prea multe si inca nu gasesti un site complet !

#33
ALEXYO

ALEXYO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.08.2004
Hai sa va zic cum am prins samsarul cu mata in sac. Am scos raport , zicea acolo ultima verificare 189.000 km in 05.2017. Samsarul m-a lasat la masina sa ma uit si s-a dus sa-si ia o cola.Am deschis torpedoul si am gasit cartea de service in carcasa cdului de la navigatie . 287000 ultima revizie in Germania in 12.2016 . El fusese la Opel in Romania dupa ce a dat kilometrii inapoi si a schimbat un bec,si a aparea cu 189.000 km. In raport aparea singura inregistrare la 189.000 cand a schimbat becul. Din Germania nu aparea nimic in raport.

#34
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostALEXYO, on 27 august 2017 - 22:54, said:

Hai sa va zic cum am prins samsarul cu mata in sac. Am scos raport , zicea acolo ultima verificare 189.000 km in 05.2017. Samsarul m-a lasat la masina sa ma uit si s-a dus sa-si ia o cola.Am deschis torpedoul si am gasit cartea de service in carcasa cdului de la navigatie . 287000 ultima revizie in Germania in 12.2016 . El fusese la Opel in Romania dupa ce a dat kilometrii inapoi si a schimbat un bec,si a aparea cu 189.000 km. In raport aparea singura inregistrare la 189.000 cand a schimbat becul. Din Germania nu aparea nimic in raport.
Deci samsarul nu era bou, cum spuneai mai sus - incerca o smecherie balcanica: schimba o nimica toata la reprezentanta, doar ca sa iti apara nr de km declarati in Romania. Multi probabil ca o musca asa.

#35
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Sunt si samsarii de verificat km. Nu.ti spun mai nimic. Dar trag banul si pt.asta. Nimic sa nu le dati. Ori fac asta contra samsarilor, ori degeaba ii platesti, ca tot nimuc concret nu afli.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate