Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Situatia din Turcia - INFORMATII despre probleme ce pot afecta calatoria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
765 replies to this topic

#739
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Deci vei afla la fata locului. Daca intre timp se lamuresc cei de la hotel si iti cer cei 2%, aia e. Daca nu, ramai cu banii in buzunar.

#740
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
Da, asa se pare.
Totusi, agentia ar trebui sa stie ceva.  Macar sa iti spuna ca exista posibilitatea asta ca odata ajuns acolo sa mai ai ceva de plata, nu sa te trezesti in fata faptului implinit.

Insa astia de la Dertour nu zic nimic.

#741
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Pai si normal sa nu zica. Pun pariu ca stiu despre taxa... dar... sa nu cumva sa terazgandesti... sau nu nu mai aiba cienti... E disperare mare pentru ca preturile la sejururi au au crescut si fiecare se gandeste de doua ori inainte sa cumpere...

#742
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
Normal ca stiu.
Insa daca Erdogan nu i-a sunat personal sa le zica, ei ce sa faca...

#743
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008

View PostWorkman, on 29 martie 2023 - 17:48, said:

Da, asa se pare.
Totusi, agentia ar trebui sa stie ceva.  Macar sa iti spuna ca exista posibilitatea asta ca odata ajuns acolo sa mai ai ceva de plata, nu sa te trezesti in fata faptului implinit.

Insa astia de la Dertour nu zic nimic.
DerTour si TUI la noi Romania sunt doar francize.

#744
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Avertismentele astea nu se mai scot niciodata? Tin minte ca sunt puse de cand am fost eu prima data in Turcia, adica prin 2014. Care-i faza cu ele?

Attached Files



#745
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
E si ele acolo.... Trebuie sa traieste si Mamaia noastra draga!!! Posted Image Posted Image Posted Image Au fost ani cand un an era Grecia cu avertisment de calatorie, iar anul urmatorul an era randul Turciei si tot asa... De ce  sa plecam pe meleaguri straine sa ne simtem Posted Image bine? In Romanica avem di toate ...

#746
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Vezi ca booking.com e una si directbooking.ro e alta.

#747
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Prima data cand cumpar de la db anul acesta. Sunt multumimt, oamenii sunt profi. Ma deranjeaza doar mailurile primite. Au un sistem automat si dau si cate 2 cu in acelasi timp despre acelasi lucru. Am peste 20 de mailuri de la ei de cand am facut rezervarea si pana acum.

In rest foarte ok la pret. Aproape identic cu jeka dar cu 10-20% mai putin ca si christian tour (de unde luam vacantale inainte).

O sa vad cu cei 2%, DB mi-a zis ca NU i-a oprit pentru ca ei nu fac asta. Sa ma orientez la fata locului.... daca aia zic ceva de la receptie aia e platesc, daca nu... sa nu intreb nici eu.

#748
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
Turcii ocolesc băncile şi se îngrămădesc la Marele Bazar din Istanbul să scape de lirele lor / „Orice ai face nu păstra lirele turceşti. Chiar şi cumpărarea de brânză feta este o investiţie mai bună”
...
Tranzacţiile cu valută la Marele Bazar din Istanbul sunt legale şi, în mare parte, neînregistrate, ceea ce face dificilă o estimare a volumului tranzacţiilor zilnice. Însă casele valutare spun că afacerile au explodat, în principal datorită clienţilor de tip corporate.
În fiecare zi, prin Marele Bazar din Istanbul trec cutii de valori masive, însoţite de agenţi de pază, care potrivit martorilor transportă dolari pentru o serie de mari firme turceşti,...
...
„Sunt aşteptări generalizate că lira se va deprecia brusc după alegeri. Acestea cumulat cu reglementările Băncii centrale, care interzic achiziţiile de dolari, au dus la creşterea cererii pe piaţa spot de aici”, spune un alt trader de aur şi valută de la Marele Bazar din Istanbul.
...
Ssursa: https://www.g4media....estitie-ma.html

Edited by w140, 21 April 2023 - 18:38.


#749
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
în septembrie o să merg în Lara împreună cu soția și fata mea de 5 ani .i-am făcut deja pașaport. în afară de acesta, mai trebuie ceva? cum demonstram la vamă că suntem părinții,de vreme ce nu suntem trecuți în pașaportul ei?

#750
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
Luati eventual cu voi o copie dupa certificatul  de nastere al copilului.
Dar nu cred ca o sa-l ceara cineva.

#751
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Cred ca la scanarea pasaportului apar parintii.

#752
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Nu iti trebuie nici un alt act. Doar pasapoartele... am fost eu de mai multe ori cu copilul si sotia adica ambii parinti si nu am avut niciodata probleme. Nu ne-a trebuit copie de pe certificatul de nastere sau altceva.

Nu stiu cum stiu ei... probabil ca digital sau in baza de date apare chestia asta. Important este ca nu trebuie sa iti bati capul sau sa iti faci griji, mergi linistit !

Edited by Maskatu, 01 July 2023 - 16:11.


#753
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
Pe turci sau bulgari nu-i interesează iar românii probabil sunt conectați la ceva bază de date... Personal multi ani am umblat cu copii după certif de naștere și căsătorie în mașină dar nu a fost necesar.. doar precautie

#754
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
mulțumesc mult pentru răspunsuri, bănuiesc ca se subînțelege că amândoi părinții am fost prezenți la depunerea actelor pentru pașaportul minorului.

#755
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
@leonktp
"1. MINORUL ÎNSOȚIT DE AMBII PĂRINȚI
Minorului care călătorește în străinătate însoțit de ambii părinți i se permite ieşirea din România în baza documentului de călătorie individual, fără a fi necesară prezentarea unor documente suplimentare. *art. 30  alin. (1) lit. a) din Legea 248/2005" https://www.politiad...-minori-59.html

Contact Politia de Frontiera Romana - telefon de informare: (+4)021.9590 (număr apelabil din orice rețea națională sau internațională).

Edited by w140, 01 July 2023 - 23:22.


#756
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postleonktp, on 01 iulie 2023 - 14:42, said:

în septembrie o să merg în Lara împreună cu soția și fata mea de 5 ani .i-am făcut deja pașaport. în afară de acesta, mai trebuie ceva? cum demonstram la vamă că suntem părinții,de vreme ce nu suntem trecuți în pașaportul ei?

Nu trebuie sa demonstrezi nimic, nimănui.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate