Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Situatia din Turcia - INFORMATII despre probleme ce pot afecta calatoria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
775 replies to this topic

#721
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Nu m-am gandit la asta. Ai dreptate si nu-i bine deloc... norocul meu ca inca nu am rezervat nimic pe anul curent.

#722
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
Poate tinand cont de temperaturile scazute din timpul zilei si negative noaptea sa nu fie cazul de boli. Pana la incalzirea timpului sa se faca ceva ordine si sa fie o usoara intrare in normalitate. Normalitatea unei zone calamitate... spitale de campanie, corturi de locuit, hrana, apa, haine....

Edited by marian.bazavan, 14 February 2023 - 13:22.


#723
crisioana

crisioana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.04.2014
Parca se lauda Erdogan ca oferă cazare in hotelurile din Antalya pentru oamenii loviți de cutremure?

#724
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Poate sa zica orice, ca doar nu il doare gura. Sa te apuci sa arestezi dezvoltatori imobiliari, care pana la urma nu au nicio vina legal vorbind, mi se pare de un populism cumplit si nu inteleg cum de populatia inghite mizeriile astea.

#725
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Inca se tine bine "pe picioare" Lira TR

"După dezastrul cutremurului, autoritățile au intensificat măsurile pentru a reduce cererea de dolari și aur." https://www.bloomber...-istedi-2325374

Attached Files


Edited by w140, 16 February 2023 - 16:11.


#726
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Erdogan promite că va începe construirea a 30.000 de clădiri calitative și sigure de la începutul lunii martie.

În timpul construcției clădirilor, Erdogan a declarat că vor adăposti temporar oamenii în corturi, containere și case prefabricate, hoteluri și pensiuni.

Fiecare gospodărie a cărei locuință este nelocuabilă va primi 15.000 de lire (742,27 euro) drept compensație pentru relocare și între 2.000 de lire și 5.000 de lire (247,43 – 98,96 euro) ajutor pentru închiriere.

În urma cutremurelor dezastruoase din 6 februarie, care au ucis peste 30.000 de oameni în Turcia, președintele Erdoğan a declarat că „cetățenii care și-au pierdut rudele în urma cutremurului vor primi 100.000 (4,95 mii de euro) în numerar pentru nevoi urgente”.

#727
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Lira TR se intareste, ...se apropie alegerile

Attached Files


Edited by w140, 25 February 2023 - 13:56.


#728
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Si o veste buna.
https://www.artnews....age-1234657354/

Edited by camelia19, 27 February 2023 - 12:31.


#729
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 02.12.2006
Buna, are cineva idee cat de afectate sunt zonele Sanlurfa si Mardin?
Am niste rezervari acolo dupa 15 aprilie si am mai anulat odata vizitarea lor in pandemie, desi am ajuns in Mardin.
Oricum Gazi pica de pe lista si anul acesta.


Multumesc,
Dan

#730
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Din ce am citit online, Sanliurfa e praf si pulbere. Au cazut o gramada de blocuri, iar restul cladirilor cine stie cat mai stau in picioare. Da-i skip. Despre Mardin nu am auzit nimic, cred ca nu e afectat. Repet, zic ce am citit/apucat sa vad la tv...poate colegii stiu din surse mai sigure cum sta treaba.

Edited by camelia19, 07 March 2023 - 21:49.


#731
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 02.12.2006
Merci, am cautat si eu insa ce am gasit nu m-a lamurit. Ceea ce stiu e ca Gobleki Tepe e ok.

Posibil sa dau skip ombelor locatii.

#732
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Avand in vedere ca vrei sa mergi destul de curand, cred ca ar fi o decizie inteleapta. Desi Gobekli Tepe chiar merita, nu stiu unde te-ai putea caza in siguranta. Si pe mine ma batea gandul pentru iulie, desi ar fi insemnat un ocol destul de mare fata de traseul gandit initial. Dar dupa ce s-a intamplat, m-am linistit. Nu renuntam la Turcia (cum am observat ca fac destui), dar nu ne vom apropia deloc de zona calamitata.

Edited by camelia19, 08 March 2023 - 10:14.


#733
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Salut,

La inceputul lui iunie am si eu o vacanta luata de anul trecut in zona Alanya/Antalya la hotelul Delphin Botanik Platinum.

M-am uitat pe pagina lor...nu scrie nimic legat de vreo stricaciune sau situatie nasoala dupa cutremurele care au fost in Turcia.  E adevarat ca zona in care se afla e destul de departe de locul epicentrului...in fine, sper sa fi ramas totusi in picioare hotelul ala.  :-)

#734
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
@Workman, Antalya si Alanya nu sunt afectate de seism, fiind mult prea departe de zona cutremurului.

Attached Files


Edited by w140, 09 March 2023 - 13:56.


#735
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Da, sunt cam 380 de Km de la hotel pana la Mersin (care este la marginea zonei rosii).
Intre timp am gasit un chat de informatii al hotelului si am discutat acolo cu cineva de la ei.  A zis ca zona e ok si nu au fost probleme.

#736
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Salutare,

Revin cu o situatie: o colega de munca si-a luat vacanta in TR prin booking.ro  care la un moment dat i-a trimis un SMS prin care o anunta ca atunci cand ajunge la hotel o sa mai aiba de platit 2% din valoarea serviciilor de cazare + masa (deci fara transport) ca si taxa turistica locala obligatorie (intrata in vigoare la 01.01.2023).

Eu am sunat la Dertour sa ii intreb de chestia asta pentru vacanta mea si daca o sa mai am ceva de platit atunci cand ajung acolo la hotel...mi-au zis ca ei nu stiu nimic oficial de taxa asta.

O fi asa?  N-o fi?  Posted Image

Am atasat poza dupa telefonul ei, cu SMS-ul.

Attached Files


Edited by Workman, 29 March 2023 - 17:09.


#737
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Incepand din acest an se plateste aceea taxa locala de 2%.
Obligatoriu la hotel. Nu poate fi inclusa in pretul agentiei.

#738
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Mda...aia de la Dertour au zis ca ei oficial nu stiu nimic.
Am intrebat direct la hotelul ala turcesc unde ma duc si ei mi-au zis ca sa intreb agentia prin care am luat vacanta.

Deci s-a rezolvat, nu se poate.  Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate