Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Situatia din Turcia - INFORMATII despre probleme ce pot afecta calatoria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
775 replies to this topic

#73
titi2009

titi2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.02.2009

View Postrottweiler2007, on 14 ianuarie 2016 - 14:57, said:

tu ai bani dar gîndește-te că bugetul unei familii obișnuite de români variază între 400 și 700 euro (2 adulți plus 1 copil adult și el plus alt copil mărișor)
unde sugerezi să meargă cu un asemenea buget?
știi că ieri un nene căuta un hotel tip royal wings în croația? ai văzut tu vreun royal wings în croația?
a banii
Allo:cei saraci cu 2 copii pretuiesc si banii putini pentru tine si copii.Au variante Bulgaria etc.La banii astia un sejur in Bulgaria nu este foarte diferit de un sejur in Turcia.Restul e vrajela.

#74
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Posttiti2009, on 14 ianuarie 2016 - 15:17, said:

a banii
Allo:cei saraci cu 2 copii pretuiesc si banii putini pentru tine si copii. (aici se scrie copiii). Au variante Bulgaria etc.La banii astia un sejur in Bulgaria nu este foarte diferit de un sejur in Turcia.Restul e vrajela.

știi ce mi-a zis cineva acum citeva zile? că nu a fost niciodată în turcia, a mers doar in bulgaria și cică prețurile pt bulgaria anul ăsta îs mai mari decît în anii trecuți
habar nu am dacă omul avea dreptate, nu stau să verific
în bulgaria nu ai tobogane ca la turci, nu ai parcare pt mașini etc etc

darrrr, corect, bulgaria este o destinație neatinsă încă de atentate

Edited by rottweiler2007, 14 January 2016 - 15:23.


#75
qatalyn

qatalyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 03.01.2008
A fost si Bulgaria atinsă , la Burgas , în 2012 .

#76
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postqatalyn, on 14 ianuarie 2016 - 15:25, said:

A fost si Bulgaria atinsă , la Burgas , în 2012 .

așa e, corect

în acest caz ROMÂNIA e cea mai sigură destinație (relativ ieftin, aproape de casă etc)

nici aici nu trebuie să cauți însă hotelurile din turcia, dar măcar pe aici pînă în momentul ăsta nu au fost atentate

Edited by rottweiler2007, 14 January 2016 - 15:38.


#77
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Nu poti compara Romania sau Bulgaria cu Turcia, diferentele sunt mari, iar in ceea ce priveste Grecia, un sejur pe insule e frumos dar scump foc. Croatia e prapad la preturi, Muntenegru e superb dar nu e pentru stat la plaja, in Italia se  merge pentru vizitat, nu pentru un sejur la mare, Portugalia si Spania au apa rece (ocean)  asa ca sa vedem ce va mai fi pana la vara.
Totusi ar fi  de bun simt Posted Image  ca turcii sa dea ceva in preturi, mai ales ca la ei, guvernul chiar sprijina turismul.

#78
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
prețurile multor hoteluri din antalya s-au micșorat, sînt reduceri și de 40%

după părerea mea, paza în și în apropierea resorturilor se va înăspri

#79
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
40% mi se pare ceva de bun simt

#80
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postrottweiler2007, on 14 ianuarie 2016 - 16:35, said:

după părerea mea, paza în și în apropierea resorturilor se va înăspri

Cu toata paza si protectia, atentate tot vor exista .Stiau ca urmeaza probleme in Sultanahmet si nu au reusit (sau nu au vrut) sa faca nimic. In loc sa-si canalizeze toate fortele pentru apararea interna , a doua zi de la atentat au inceput sa bombardeze intens Siria .

Am fost in Istanbul in 2014 si voiam sa o duc si pe mama in octombrie 2015 ca sa vada Sfanta sofia si Moschea Albastra . Am tot amanat anularea rezervarii dar pana la urma am facut-o , cu cat trecea timpul cu atat mai mult cresteau sansele unor atentate in zona turistica din Istanbul.

Quote

în acest caz ROMÂNIA e cea mai sigură destinație (relativ ieftin, aproape de casă etc)
Romania este destul de sigura din cauza lui Ceausescu.Sunt destui romani care nu constientizeaza chestia asta , sunt manipulati de presa sau de anumiti lideri si incep sa comenteze aiurea pe internet sau in anumite locatii despre musulmani sau tarile arabe. E ca si cum ai merge pe strada si ai incepe sa-i faci pe oameni ,prosti , tigani, handicapati , hoti , etc. Nu vor tolera toti comportamentul tau , la un moment dat sigur ti-o vei lua in freza.

P.S.Oricum riscul sa fii implicat intr-un atentat terorist este destul de mic. Sunt de 10x mai multe sanse fii implicat intr-un accident rutier....si sa nu mai ajungi la destinatie. In Europa mor anual in atentate teroriste in medie aprox 300-350 de oameni , in Romania mor anual in accidente rutiere aprox. 2500-3000 de oameni.

Edited by polizei, 14 January 2016 - 18:12.


#81
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postpolizei, on 14 ianuarie 2016 - 17:58, said:




P.S.Oricum riscul sa fii implicat intr-un atentat terorist este destul de mic. Sunt de 10x mai multe sanse fii implicat intr-un accident rutier....si sa nu mai ajungi la destinatie. In Europa mor anual in atentate teroriste in medie aprox 300-350 de oameni , in Romania mor anual in accidente rutiere aprox. 2500-3000 de oameni.

asta am scris și eu mai sus

#82
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Franta, Turcia, Egipt, a fost si Spania, Londra a avut si ea partea ei de atentate (mai ales la metrou), alarme teroriste au fost si in Italia si Belgia, naiba stie ce tara va urma.
Dar acum sa nu mai mergem nicaieri, ca poate dau niste nenorociti cu bomba ?

#83
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Paranoia. Dacă e sa fie, e si la Predeal si la Mamaia si la Eroii Revoluției.

Drept urmare eu merg in Turcia in Aprilie. Inclusiv Istanbul.

#84
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
forumistul Imperator despre situația din turcia - http://www.imperatortravel.ro/2016/01/parerea-mea-despre-turcia-si-despre-vacantele-in-turcia-in-2016.html

#85
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Stati linistit , problema mare sud est , Antalya / Alanya  / Kusadasi / Capadocia / Istanbul / Didim / Marmaris  zonele asta  pt turist este ideal, mergeti , mancati , beti  ....

#86
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ce înseamnă iarna extrema pentru turci? :lol:

Anadolujet, THYsi Pegasus au anulat zboruri intr-o veselie zilele astea din cauza "vremii nefavorabile" si "winter storm".

Pai no, is 5 grade la ei, ce vreme extrema?

#87
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Deja e era glaciara 5 grade, rusii sunt de vina Posted Image . Am fost de Craciun acum vreo 2 ani , vreme de tricou in fiecare zi, peste 20 grade.
In martie ma duc din nou , sper sa se mai "incalzeasca".

#88
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu ma duc la sfârșitul lui Aprilie, atunci sigur va fi mai cald. Deși înainte merg la Budapesta si am prins iarna in aprilie acum 3 ani cu autostrăzi blocate in Ungaria si Austria :lol:
Asa ca dacă si anul asta voi avea parte de zăpada la maghiari, cu siguranța o să-mi fie cald la Istanbul :lol:

#89
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Una peste alta, verificati-va pasaportul sa fie valabil 150 zile de la data intrarii in Turcia. Eu ma duc maine sa fac 3 pasapoarte temporare la ambasada, ca ne expira prin vara toate.

#90
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postoztan, on 22 ianuarie 2016 - 22:29, said:

Stati linistit , problema mare sud est , Antalya / Alanya  / Kusadasi / Capadocia / Istanbul / Didim / Marmaris  zonele asta  pt turist este ideal, mergeti , mancati , beti  ....
In Alanya mi-ar fi teama sa ma duc, in Antalya nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate